انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

پستتوسط Ahmad » 18 سپتامبر 2014, 00:39

متاسفانه صفحه كليد فارسى با اين اصدار نيز وجود ندارد و صفحه كليدى كه توسط راهنماى پوريا نصب كرده بودم نيز حذف شد. مى ماند نصب مجدد آن طبق دستور مذبور، البته اگر آنرا نيز حذف نكرده باشند.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: iOS 8

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2014, 08:13

من با اینکه با اخطار احمد میدانستم که صفحهٔ کیبرد فارسی میپرد، اما این آپدیت را روی آیفون 5Sام نصب کردم. کیبرد فارسی همانطور که احمد گفته بود، پاک شد.

در اول در ظاهر با هفت چندان متفاوت بنظر نمی آید، اما وقتی که یک مقدار با آن کار میکنید متوجه میشوید که اپل چقدر بهبود انجام داده. مثلا به دوربین حالا هم یک آپشن Time-lapse و تایمر اضافه شده و هم در قسمت ادیتش بسیار بسیار پیشرفت کرده و بسیار خوب شده. یا نقشه اش مثلا میتواند دنبال جستجوی شما را به برنامه های دیگر مثلا GPS یا گوگل مپ و غیره بفرستد. کیبورد انگلیسی اش حالا بخوبی حدس میزند که شما چه میخواهید بنویسید و کلمه پیشنهاد میدهد. نوتیفیکیشن و جستجویش کلی پیشرفت کرده. به اپ استور که رفتم اول خودش پیشنهاد کرد که نامبرز را دانلود کنم. بعدش اینکه حالا برنامه ها بالاخره میتوانند به شما یک ویدئو هم نشان بدهند و وقتی به جستجوی اپ استور بروید به شما نشان میدهد که الان ملت بیشتر چه کلماتی را جستجو میکنند.

از چند ساعت پیش اپل همینطور کلی از برنامه هایش را هم آپدیت کرده. از آنجاییکه بنظر هنوز خیلی از برنامه ها با آیکلاد درایو مشکل دارند، آنرا فعال نکردم. اما وقتیکه Pages جدید را باز کردم، هیچکدام از داکیومنت های آن موجود نبود که علتش هم احتمالا این بود که آنرا برای استفاده از این آیکلاد درایو بایستی میزان کرده باشند. خلاصه حواستان باشد که قبل از نصب این داستان از آیفونتان بک آپ بگیرید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Ahmad » 18 سپتامبر 2014, 22:27

با سلام،

یکی از امکانات iOS8 کہ در هنگام معرفی آن در کنفرانس جہانی توسعہ‌ دهندگان اپل توجہ زیادی را بہ خود جلب کرد امکان نصب صفحہ‌کلیدهائی بود کہ توسط افراد یا شرکت‌های دیگر ساختہ شده‌اند. این امر برای ما فارسی زبانان از اهمیت دوچندانی برخوردار بود چرا کہ اپل در عرضہ صفحہ کلید فارسی تعلل غیر قابل درکی از خود نشان داده بود.

امروز اما مطلبی را کہ سایت AppleInsider در مورد نصب صفحہ‌کلیدهای غیر اپلی مطلبی منتشر شده بود کہ خواندنش مرا شدیدا نگران کرد.

در این مقالہ ذکر شده است کہ پس نصب اینگونہ صفحہ‌کلیدها کاربر بہ هشداری توسط سیستم بر می‌خورد کہ در صورت دادن اختیار کامل "Allow Full Access" دادن بہ این صفحہ‌کلیدها آنہا این امکان را دارند کہ تمام اطلاعات تایپ شده توسط آنہا بہ سازندهٔ ان مخابره کند؛ از جملہ شماره و کد کارت‌های اعتباری و یا سایر اطلاعات خصوصی و حساس.

آنطور کہ من در هنگام معرفی این امکان در iOS8 متوجہ شده بودم این بود کہ اپل محال است کہ بہ اینگونہ برنامہ‌ها امکان دسترسی بہ شبکہ را بدهد و از این طریق امکان ارسال اطلاعات را از این برنامہ‌ها سلب کند. نیز از طریق امکان موسوم بہ sandboxing دسترسی این برنامہ‌ها را بہ اطلاعات ذخیره شده در جاهای دیگر سیستم ممنوع می‌کند.
اکنون با این خبر بنظر می‌آید کہ این دو سد امنیتی آنچنان کہ من فکر می‌کردم نفوذ ناپذیر هستند زیاد قابل اطمینان نیستند.

من اصل بخشی از متن انگلیسی را کہ در مقالۂ مذبور آمده است را برای اطلاع در پایین کپی کرده‌ام. خوب است کہ دوستانی کہ در اینمورد بیش از من معلوماتی دارند نظر خود را در این مورد بہ اطلاع همہ برسانند.

احمد

Apple warns users that using third-party keyboards gives developers access to all of the data the user types.
Users can tap the keyboard name from here and check a box for "Allow Full Access." Doing so presents the user with another prompt that reads:

"Full access allows the developer of this keyboard to transmit anything you type, including things you have previously typed with this keyboard. This could include sensitive information such as your credit card number or street address."

http://appleinsider.com/articles/14/09/ ... ning-ios-8
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2014, 23:07

احمد جان، حدس میزنم که اپل این اخطار را یک مقداری برای محافظت خودش از لحاظ قانونی گذاشته که اگر یک روزی یکی راهی پیدا کرد که سندباکس اپل را بشکنه، سو نشه.

ارس‌تکنیکا در مورد این کیبوردها اینطور نوشته:
As with other types of extensions, Apple imposes some limitations on just what third-parties can do here. Every keyboard must include a key that facilitates switching between keyboards. Third-party keyboards cannot type into secure text fields—tapping one will bring up the system keyboard instead of your selected third-party keyboard.

راستی این مقالهٔ ارس رو از دست ندید که بسیار کامله:
http://arstechnica.com/apple/2014/09/io ... -reviewed/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 19 سپتامبر 2014, 00:54

ممنون ایلیا عزیز بابت رفرنس.
من اندکی خیالم پس از خواندن بخشی از مقالہ ارس‌تکنیکا بقرار زیر راحتر شد:
but obviously Apple wants to make absolutely sure your passwords aren't transmitted to those third parties, whether you have enabled full access or not

اما یک موضوع کہ هنوز برایم روشن نیست آنست کہ آیا مثلا متنی کہ کاربر در جائی مانند برنامہ Notes یا Reminders توسط یکی از این کیبوردهای ساخت خصوصی نوشتہ شده است و در آن اطلاعاتی خاصی مانند کدهای مختلف و چیزهائی از این قبیل درج شده است آیا این کیبوردها این گونہ متون را بہ سرور سازندگان خود منتقل می‌کنند یا نہ؟

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 19 سپتامبر 2014, 01:53

من نتونستم كي بورد فارسي م رو برگردونم! كسي موفق بوده!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 19 سپتامبر 2014, 02:47

امیر جان من حتی سعی هم نکردم. اون راه هم از لحاظ امنیتی زیر سواله. اقلا اگه یک کیبورد کاستوم از اپ استور نصب کنیم احتمال یکی تو اپل چکش کرده و بیشتر میشه از امنیتش مطمئن بود. فکر کنم باید یه چند وقتی باز دندون رو جیگر بگذاریم که ببینیم که بالاخره کی یک کیبورد درست و حسابی بیرون میده. ولی راستش من از همین الان نگران شمایل این کیبوردها هستم. راستش چند نمونه‌ای از این کیبوردها رو که عکسشون رو دیدم، اصلا گرافیکشون بدلم نچسبید و یک موردش‌واقعا افتضاح بود. حالا موندم که اگر کیبوردی با شاستی‌ها و حروف زشت بیرون اومد تکلیف چیه. باز صبر کنم تا بالاخره یکی با سلیقهٔ بهتر یکی دیگه بسازه؟

احمد جان، من جواب سوالت را نمیدونم، اما منطق حکم میکنه که فرض بر اینه که این کیبوردها رو اپل چک و محدود کرده و خواهد کرد که از این غلط‌ها نتونند بکنند. اما اگر منهم جای وکلای اپل بودم، برای موقعی که از دستشون در بره (هر چقدر هم که احتمالش کم باشه) این تبصره‌ها رو موقع نصبش میگذارم که خودم رو از لحاظ قانونی محافظت کنم. اما به هر حال انگار برای ما هم احتیاط حکم میکنه که با این کیبوردهایی که ازشون مطمئن نیستیم، اسم رمز و غیره‌امون رو جایی ننویسیم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 19 سپتامبر 2014, 05:03

(Sorry, I installed iOS 8 on my iPad yesterday and still don't have a Persian keyboard (no, the Arabic keyboard doesn't count))

First of all, the keyboard component won't automatically install when you download and run a "keyboard" app. You have to manually enable these keyboards in Settings-> General -> Keyboard -> Keyboards-> Add New Keyboard... -> SwiftKey (for example). So, a new keyboard won't just pop up the instant you install its app, and enabling them is (quite intentionally, I think) complex and convoluted; not something you (or your parents!) might do on accident.

Attachment 1 shows the Keyboard setting pane AFTER downloading a keyboard. I have to manually tap "Add New Keyboard..." (Attachment 2) to see alternative keyboards from the App Store.

image.jpg
Attachment 1

image.jpg
Attachment 2

Also, keyboards won't have full access by default. You have to dig deeper into each keyboard's settings and, again, manually enable full access (see attachment 3). Even then, it warns you about potential dangers of granting full network access to keyboards (attachment 4).

image.jpg
Attachment 3

image.jpg
Attachment 4

Also, when you have a password field, it always shows the standard English keyboard. It doesn't even allow you to use a custom keyboard! So, no third-party keyboard (even those with full access) could sniff your password (attachment 5)

image.jpg
Attachment 5

You can see the above in the "welcome screen" of SwiftKey and MyScript Stack below (attachments 6 and 7).

image.jpg
Attachment 6

image.jpg
Attachment 7

All in all, I think the way Apple has implemented custom keyboards is very smart, respects users' privacy (as much as possible), and by requiring user's explicit consent on every step of the way, hopefully prevents accidents. Two thumbs up :)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 19 سپتامبر 2014, 07:35

این سایت میگه که از فردا (۲۸ شهریور) این کیبورد فارسی Persian Typer فروخته خواهد شد:
http://www.persiantyper.com
پیوست‌ها
PersianTyper.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 19 سپتامبر 2014, 15:54

جمعه ۱۹ سپتامبر و ۲۸ شهریور است و اپ استور هم می‌گوید این برنامه در استور آمریکا موجود نیست.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط perse » 20 سپتامبر 2014, 10:51

گويا يه كيبورد توى اپ استور هست كه از فارسى هم پشتيبانى ميكنه ... :
https://itunes.apple.com/us/app/black-k ... 94778?mt=8
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Ilia » 20 سپتامبر 2014, 19:56

Perse جان، انگار شما اولین کسی بودی که کیبورد فارسی پیدا کردی!

من نصبش کردم و الان دارم این رو با اون مینویسم. چند نکته:
- ظاهرش قشنگه.
- نیم‌فاصله نداره.
- من متاسفانه متوجه شدم که شورتکاتهایی که قبلا ساخته بودم از آیفونم پاک شده. شورتکاتهای اپل (مثل دو تا اسپیس که تبدیل به نقطه میشد) با این کار نمیکنه. شورتکات نیم‌فاصله رو دوباره ساختم ولی اونهم با این کار نکرد در حالی که با عربی کار میکنه.
-جای کلیدها میتونست بهتر باشه. مثلا وقتیکه ا رو فشار میدی تا آ رو نشون بده، اونها زیر انگشت هستند و دیده نمیشوند. یا برای همزهٔ کوچک باید دکمهٔ ء رو نگه دارین ولی اونوقت این دکمه زیر انگشته و دیده نمیشه.
-اتو کورکت دیگه کار نمیکنه. اون کیبورد قبلی من به مرور زمان کلی کلمهٔ فارسی یاد گرفته بود که از بین رفته.
-جای حروف عوض شده.
-سرعت تایپ من در این خیلی کمتره اما خوب بالاخره فارسیه و از دادن ۹۹ سنت برای کسی که زحمت این رو کشیده پشیمون نیستم. اما امیدوارم که کیبوردهای دیگه‌ای که میاند مشکلاتشون کمتر باشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط perse » 20 سپتامبر 2014, 21:41

كيبورد coolkey توسط تيم پيچك كه يك گروه ايرانى هست نوشته شده و توى ليست برنامه هاى پردانلود دومه
اما نكته ى عجيب اينه كه از فارسى پشتيبانى نميكنه .. اما احتمالا تو آپديتهاى بعدى اضافه ميكنند
نكات مثبت خوبى داره ... پوسته هاى مختلف داره واسه كيبورد. كلا امكانات جالبى داره.
فعلا هم رايگانه تا ٢١ سپتامبر
دانلود كنيد بنظرم
https://itunes.apple.com/us/app/cooolke ... 43396?mt=8
نماد کاربر
perse

پستتوسط perse » 20 سپتامبر 2014, 22:32

Ilia نوشته است:[نمایش]
Peres جان، انگار شما اولین کسی بودی که کیبورد فارسی پیدا کردی!

- ظاهرش قشنگه.
- نیم‌فاصله نداره.
- من متاسفانه متوجه شدم که شورتکاتهایی که قبلا ساخته بودم از آیفونم پاک شده. شورتکاتهای اپل (مثل دو تا اسپیس که تبدیل به نقطه میشد) با این کار نمیکنه. شورتکات نیم‌فاصله رو دوباره ساختم ولی اونهم با این کار نکرد در حالی که با عربی کار میکنه.
-جای کلیدها میتونست بهتر باشه. مثلا وقتیکه ا رو فشار میدی تا آ رو نشون بده، اونها زیر انگشت هستند و دیده نمیشوند. یا برای همزهٔ کوچک باید دکمهٔ ء رو نگه دارین ولی اونوقت این دکمه زیر انگشته و دیده نمیشه.
-اتو کورکت دیگه کار نمیکنه. اون کیبورد قبلی من به مرور زمان کلی کلمهٔ فارسی یاد گرفته بود که از بین رفته.
-جای حروف عوض شده.
-سرعت تایپ من در این خیلی کمتره اما خوب بالاخره فارسیه و از دادن ۹۹ سنت برای کسی که زحمت این رو کشیده پشیمون نیستم. اما امیدوارم که کیبوردهای دیگه‌ای که میاند مشکلاتشون کمتر باشه.

من نمیدونم چرا هیچکدوم از این کیبوردها مثل کیبورد خود iOS به دلم نمیشینه. در مورد فارسی هم همینطوره. کیبورد خود iOS ک تا نسخه ی 7 می شد ازش استفاده کرد به دلم بیشتر می نشست. حالا یا عادت کردم یا ... نمیدونم
----------
راستی در مورد کیبورد فارسی Persian Keys رو هم امتحان کنید...
https://itunes.apple.com/us/app/persian ... 29390?mt=8
اصلاحیه :
البته کیبورد نیست گویا !
نماد کاربر
perse

پستتوسط Ahmad » 21 سپتامبر 2014, 01:35

Ilia نوشته است:[نمایش]
Peres جان، انگار شما اولین کسی بودی که کیبورد فارسی پیدا کردی!

ممنون ایلیا جان بابت تست Black Keys و در میان گذاشتن نتیجہ آن با ما

من فکر کنم کہ تا کنون همان «پرشن تایپر» کہ خودت در چند پست قبلی آنرا معرفی کرده‌ای از همہ بہتر باشد. طبق اطلاعات منتشر شده در سایت سازندهٔ آن تمام اشکالاتی کہ در Black Keys وجود دارد، و البتہ مشکلات مہمی نیز هستند، در «پرشن تایپر» وجود ندارند. بعلاوه چون سازنده «پرشن تایپر» ایرانی است شاید بہتر بشود با وی تماس گرفت و از طریق فرستادن فیدبک در بہینہ سازی کیبورد بہ وی کمک کرد. بہ هرحال بہ احتمال زیاد این کیبورد در عرض هفتۂ آینده پس از تایید اپل در اپ‌استور در دسترس خواهد بود.

بعلاوه احتمال می‌دهم کہ آقای محمد کمیلی از شرکت APPERSIAN کہ در ساخت اپ‌های مختلف برای محیط آی‌او‌اس تجربہ دارند نیز دست بکار تہیہ کیبوردی برای سیستم iOS8 شود. من سعی می‌کنم ایمیلی در اینمورد برایش بفرستم

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

بعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان