انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

از PGP تا رمزنگاری تایم ماشین

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: داغ شدن مک: دلایل و راه حل‌ها

پستتوسط nuxxle » 19 سپتامبر 2011, 23:27

filevault لیون هم خیلی بهتر هست و کل دیسک رو رمزگذاری میکنه اما بدبختانه چون اپ ها روش کار نمیکنن نمیشه کاریش کرد.
میگم این PGP تو اکتیویتی مانیتور سی پی یو خیلی کم مصرف میکنه در حد صفر فقط ۲۰ تا ترید (رشته) داره. شاید ایراد کار جای دیگر است. نکنه گرد و خاک باعث این باشه ؟ فن همش ۶ هزار دور میچرخه اما تاثیری نداره
nuxxle

پست‌ها : 63

پستتوسط Pooria Azimi » 19 سپتامبر 2011, 23:52

من نمی‌دونم آیا پراسسِ مربوط به PGPWDE باید در Activity Monitor نشون داده بشه یا نه، اما «قطعاً» این رمزگذاری/رمزنگاریِ دائم و بی‌وقفه، تأثیر خیلی زیادی روی پردازنده داره. محاسبات بعضی‌ها نشون می‌ده این تأثیر تا ۸۰٪ کاهش سرعت بوده (مقاله مال ۲۰۰۸ـه، اما الگوریتم‌های رمزنگاری تفاوتی نکرده‌ن، و نتایج برای امروز هم صادقه): http://echeng.com/journal/2008/10/01/pg ... enchmarks/ - البته این سایت در ایران فیلتره!
توجه کنید که این رمزنگاری، فقط شامل پوشه‌ها و ... نمی‌شه. چیزی که شاید بیشتر از اونها پردازنده رو مشغول می‌کنه و طبیعتاً سرعت رو کاهش می‌ده، کشِ برنامه‌ها و متادیتا هستند. آیکن برنامه‌ها، آیکن پوشه‌ها و اسنادی که روی دسکتاپتونه، تمام تصاویری که سافاری از وب‌سایت‌ها ذخیره کرده تا بعداً دوباره دانلود نکنه، کاورآرتِ آهنگ‌ها در آیتیونز و ...، همه رمزنگاری شده‌ن. این فایل‌های کوچیک، همه باید رمزگشائی بشن تا شما بتونید ببینیدشون و این، کار سنگینیه.

و راستش من هیچ‌موقع به Symantec اعتماد نمی‌کنم. این شرکتیه که حتی به خودش زحمت نداده بود یکی از نسخه‌های دولوپر ۱۰٫۶٫۵ رو نصب بکنه، تا متوجه بشه اپل در اون نسخه تغییراتی در boot.efi داده و برنامه‌ش رو تغییر بده، یا حداقل اخطاری به کاربرانش بده تا با آپگرید از ۱۰٫۶٫۴ به ۱۰٫۶٫۵، براشون فاجعه رخ نده. FileVault در خود سیستم‌عامل گنجونده شده و مشکلِ compatibility نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 19 سپتامبر 2011, 23:55

اگه با اين سرعت نميچرخيد، ببين چند درجه ميشد!

همانطور كه پوريا گفت، اين بسيار زياده روى يا overkill است. دليلى به اين زياده روى نيست.

اين PGP ات را متوقف كن و ببين اوضاع چقدر فرق ميكند. گرد و خاك مشكل نيست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 08:27

من به امنیت خیلی اهمیت میدم پس میزارم باشه. ولی هارد اکسترنال رو سریع باید بگیرم و تایم ماشین کنم تا یک موقع بیچاره نشم. فقط مشکل اینجاست که من اینهمه برای انکرایپت کردن مک زحمت بکشم ولی تمام اطلاعات همین مک بیافته بدون رمز نگاری رو هارد اکسترنال مثل گاو ۹ من شیر ده میشه ...
nuxxle

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 08:32

الان یه سوال پیش اومد. این فایل پاراللز که ویندوز ایکس پس هست همیشه تغییر میکنه. نکنه این PGP همش مشغول رمز گذاری فایل VM هست ؟؟
nuxxle

رمزنگاری تایم ماشین

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 19:15

من این ویدیو رو تماشا کردم http://vimeo.com/12789218
بهترین راه برای رمز گذاری دیسک تایک ماشین همونه ؟
خوب سوال من اینه که این تایم ماشین که ادعا میکنه رمزگذاری شده هست و امن هست واقعا امنه ؟ یا میشه کرک کردش و رمزنگاری به اون معنا نیست ؟

سوال دوم هم اینکه من که کل هاردم با PGP رمزگذاری شده بک آپ هایی که گرفته میشه بعدا در سیستم سالم دیگر قابل استفاده هست ؟
nuxxle

Re: رمزنگاری تایم ماشین

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 19:45

البته یکی بهم گفت اون روش توسط اپل تایید نمیشه و احتمالا اگر مشکلی پیش بیار restore کامل نمیشه کرد. نظرتون درباره http://www.lbackup.org/ چیه ؟ شاید از تایم ماشین بهتر باشه و رمز گذاری هم ساپورت میکنه گویا
nuxxle

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 19:58

کلا نرم افزاری هست که باهاش مثلا هر هفته یک بک آپ از کل سیستم بگیرم و اون به صورت رمزنگاری شده کاملا امن رو هارد اکسترنال بریزه ؟ چیزی شبیه نورتون ghost سیمانتک
nuxxle

پستتوسط rezag4 » 20 سپتامبر 2011, 21:07

یک نرم افزار هست به اسم اکرونیس
Acronis True Image
به صورت ناگواری قدرتمنده
بک آپ اتوماتیک هم می گیره
توی نت یک سرچی بکنی کلی مطلب گیر میاری
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 21:38

نمیخواهم مثل تایم ماشین اتوماتیک باشه چون هفته ای یک بار دستی بک آپ خواهم گرفت خودم. درواقع نمیخواهم پردازش بیخودی درست کنه و مک عزیزم از اینی که هست داغ تر بشه. پس این نرم افزاری که معرفی کردین فشاری به سیستم نمیاره ؟
nuxxle

پستتوسط Ilia » 20 سپتامبر 2011, 22:00

nuxxle جان، هر چند که من از کار شما سر در نمی‌آورم، اما برای اینکار که شما میخواهی بکنی، احتیاج به برنامهٔ خاصی نداری. کافیست که یک Disk Image اسپارس رمز دار (با کنجایش بیشتر از مجموع همهٔ فایل‌هایت)، همانطور که در مبحث دیگر به شما گفته بودم، روی هارد خارجی درست کنی و بعدش کل Home Folder یا فایل‌های دیگرت را کپی کنی داخلش.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط nuxxle » 20 سپتامبر 2011, 23:16

گوگل که کردم یکی گفته بود تایم ماشین SL ممکن هست بعدا مشکل ساز بشه اگر رو دیسک ایمیج پسوورد دار ریخته بشه که نفهمیدم دقیقا چی بود علتش. ولی گویا خیلی جواب نمیده اون دیسک ایمیج برای تایم ماشین. فکر کنم بهتر باشه از نرم افزار ثالث استفاده کنم برای بک آپ گیری که بدون دردسر و مطمن کل هارد رو بک آپ بگیرم و رمز نگاریش هم کنم با خیال راحت هفتگی.
فقط نمیدونم وقتی من بک آپ بگیرم اطلاعات رو هارد اکسترنال به صورت آدمیزاد بک آپ گرفته میشه یا رمزی شده توسط PGP ؟؟!? یعنی الان که سیستم بالا اومده کل هارد مونت شده و رمزی نیست ؟ و نرم افزار هایی که باهاشون کار کنم اگر بک آپ بگیرم اطلاعات رو به صورت رمزی نشده توسط PGP میشه کپی کرد ؟ یا اینکه دوباره رمز نگاری میشه هم توسط PGP هم توسط خود نرم افزار بک آپ و کلا قوز بالا قوز میشه ؟ (بدبختی سیستم دیگر هم ندارم تا تست کنم همه چی رو یکبار روش سر در بیارم چی به چی هست. خیلی پیچیده هست این مبحث رمزگذاری خودم گیج شدم)
nuxxle

پستتوسط rezag4 » 20 سپتامبر 2011, 23:31

با اکرونیس مشکلت حل میشه میتونی بک آپ اتوماتیک بگیری میتونی دستی بگیری
میتونی از پارتیشن هات یا کل هاردت امیج بگیری
خودش فشرده میکنه البته میتونی بگی فشرده هم نکنه
میتونی پسورد بزاری یا نزاری
میتونه چیزهایی که تغییر کردن رو فقت بکآپ بگیره
و هزار تا کار دیگه
هرچی که بخواهی برات انجام میده در زمینه ی مدیریت و بک آپ دیتا هات
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط Mehdi.y » 21 سپتامبر 2011, 11:46

دوست عزیز بجای اینکه هی روشهای دیگری را پیدا کنید بهتر است به نصیحت اقا ایلیا گوش کنید من هم همان اول می‌خواستم این راه را به شما پیشنهاد کنم که ایلیا جان زودتر گفتند مطمئن باش این راه امن و خیلی راحتر است. شما من را یاد یکی از اعضای سابق می‌اندازید که راهنمایی می‌خواست اما راه حل های پیشنهادی را انجام نمیداد.
موفق باشید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط nuxxle » 21 سپتامبر 2011, 21:51

ایمیج دیسک خیلی خوب و راحت هست اما برای ریستور کامل اگر هارد خراب بشه ایمیج پسوورد دار با مشکل مواجه میشین چون اون دی وی دی که باهاش باید ریستور کنید پسوورد رو ساپورت نمیکنه. اگر اون دیسک ایمیج کامل جواب میداد دلیلی نبود تو lion تایم ماشین کلی کد بهش اضافه بشه که رمز نگاری رو ساپورت کنه. فکر کنم بهتر باشه به lion کوچ کنم چون SL خیلی مشکل ساز میشه. به نظرتون چه کار کنم ؟ آپگرید کنم ؟
nuxxle

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان