انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آپگرید مک بوک پرو Unibody

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

آپگرید مک بوک پرو Unibody

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 00:26

با سلام خدمت همه ی دوستان و کاربران مکینتاش ،

یک سؤال هست که چند روزه داره مخم رو میخوره ، آیا آپگرید کردن مک بوک پرو (MB986LL/A) منطقی هست ، یا نه؟

یعنی اگر من بخوام ، به جای هاردیسک 500GB ، یک SSD مثلا 120GB بزارم و رم رو تا 8GB با دو ماژول 4GB , ارتقا بدم!‌ مشکلی به وجود نمیاد ؟

آخه من تجربه ی خوبی از این قضیه در مک بوک و مک بوک پرو ندارم ، تو مک بوک قبلیم ، وقتی رم و هارد رو باهم ارتقا دادم (شخصا) ، تو smart sleep ، سیستم هنگ میکرد ، ولی آی مک Power PC G4 رو خیلی راحت ارتقا دادم ، و تا چند وقت پیش ، که پیش خودم بود مثل بنز کار میکرد!

اما وقتی مک بوک فعلیم همین MB986LL/A رو باز کردم ، دیدم خود اپل از رم های سامسونگ استفاده کرده! (جالب بود!)

این عکس مک بوک پرو منه ، ببینید :

تصویر

اینم ببینید ،

تصویر

یک پروژه ی سنگین رو باید تحویل بدم که در حال حاضر به جز مک بوک پرو چیزی دم دستم نیست! و به 8GB رم نیاز دارم!

حالا ، نظر اساتید چیه ؟ (اگر غیر منطقیه ، خیلی راحت بگید ، این کار منطقی نیست! :!: )

تفاوت قیمت ، رم هایی که در Apple store هست ، با رم هایی که تو بازارند و برند های خوبی هم هستند چیه ؟

در هر کجا که هستید ، موفق و پیروز باشید ،

با تشکر ،

امید
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

Re: آپگرید مک بوک پرو Unibody

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2010, 00:48

در اینکه داشتن رم بیشتر به دستگاهت کمک خواهد کرد که شکی نیست، اما به نظر من عوض کردن هاردت چندان موردی ندارد.

چیزی بنام رم ساخت اپل که نداریم. سمسانگ از برندهایی است که اپل از آن استفاده میکند. نکتهٔ مهم این است که مشخصات رم دقیقا بر طبق استانداردهای اپل باشند.

من نمیدانم که در ایران چه گیرت بیاید اما من از این دو سایت برای پیدا کردن رم برای محصولات اپل استفاده میکنم:
http://eshop.macsales.com/shop/apple/memory
و
http://www.ramjet.com

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 01:17

Ilia نوشته است:[نمایش]
در اینکه داشتن رم بیشتر به دستگاهت کمک خواهد کرد که شکی نیست، اما به نظر من عوض کردن هاردت چندان موردی ندارد.

من نمیدانم که در ایران چه گیرت بیاید اما من از این دو سایت برای پیدا کردن رم برای محصولات اپل استفاده میکنم:
http://eshop.macsales.com/shop/apple/memory
و
http://www.ramjet.com

ایلیا

ممنون از پاسختون ایلیا خان

[نمایش]
چیزی بنام رم ساخت اپل که نداریم. سمسانگ از برندهایی است که اپل از آن استفاده میکند. نکتهٔ مهم این است که مشخصات رم دقیقا بر طبق استانداردهای اپل باشند.

اینو میدونم ، ولی تا حالا ندیده بودم از رم سامسونگ استفاده کنه!

تصویر

خب ، بگذریم ، من نمیدونم رم های OWC و... رو بتونم تو ایران پیدا کنم یا نه! ، اما رم های سامسونگ رو شاید بشه پیدا کرد ، چون در حال حاضر سامسونگ بازار رو تسخیر کرده!

ولی ، یک برند هم به نام CSX هست ، که برند خوبیه (آلمانی ه) ، تو ایران هم نماینگی داره! منتها نمیدونم Mac Compatible هست یانه!

یک سوال اساسی ، اگر رو رم خورده باشه ، Mac Compatible ، کافیه ؟ یا باید از برند خاصی باشه؟
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 01:37

ایلیا خان برند CSX از اپل پشتیبانی کامل میکنه ، ببینید :

http://www.csx-memory.com

حالا به نظر شما برند خوبیه ؟
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2010, 02:23

والاه من CSX را تا به حال نشنیده بود. حتما چون در اینجا زیاد حضور ندارد. اما اگر خود شرکتش مموری منطبق بر استاندارد اپل درست کند حتما خوب است. اما اینکه آنها یا هر شرکتی رم اپل درست کنند، دلیل بر این نیست که هر رمی که درست میکنند با اپل بسازد. اگر روی بستهٔ پلمپ شده‌اش نوشته شده سازگار با اپل، من قبول میکنم، وگرنه هر کسی خودش میتواند هر جایی اتیکت را بچسباند و بخواهد گرانتر بفروشد.

اشکال این است که من از بازار ایران هیچ اطلاعی ندارم. حتما دوستان از من واردتر در ایران پست خواهند زد و نظرشان را خواهند گفت.

OWC هم خودش رم تولید نمیکند. فقط مارک شرکتش را روی رم‌ها چسبانده است. آن رم حتما ساخت شرکت دیگریست فقط آنها تضمین کرده‌اند که به اپل میخورد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 27 ژوئن 2010, 11:05

من در زمینهٔ این‌جور چیزها بشدت بی‌اطلاع هستم. فقط در این‌جور مواقع، همیشه یاد آقای امیر عزیزی می‌افتم که یک‌بار در این مورد یک خاطره‌ای از تعویض رَمِ مک‌پروهاشون نوشته بودند که برای یک سری، رمِ استانداردِ خودِ اپل (همون که در سایتش می‌فروشه) رو گرفته بودند (که بسیار گرون‌تر بوده ) و برای یک‌سریِ دیگه، از همین رم‌های عادیِ ارزون‌تر و می‌گفتند نتیجه بسیار جالب بوده چون با این که هر دو رم فرضاً ۴ گیگابایت بودند، اما مالِ اپل به طرز عجیبی بسیار سریع‌تر و بهتر عمل می‌کرد و توصیهٔ ایشون (گمان می‌کنم) این بود که همیشه رمی که خود اپل پیشنهاد کرده خریداری بشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط dete » 27 ژوئن 2010, 15:36

در مورد ارتقا به نظر من با استفاده از یک Express Card SSD و ریختن سیستم عامل روش و بوت کردن از اون طریق کارآیی سیستم عامل به طور محصوصی افزایش پیدا میکنه ...

اینم ویدیوی Macworld.com

http://media.macworld.com/media/vodcast ... ast136.mp4

راه حل خوبیه به نظر من - البته اگه تو تهران بشه پیدا کرد ... من چند جا رو پرسیدم ولی پیدا نکردم ... از دوستان اگه کسی جایی رو میشناسه معرفی کنه ؟

در مورد رم ها هم مشخصات رم من دو تا ۱ گیگ(DDR2/SDram 667MHz)هست:

آقا امید اگه به نتیجه ای رسیدی و مارک خوبی پیدا کردی و جای مناسبی منو باخبر کن چون منم میخوام رمم رو تا ۴ گیگ افزایش بدم .

الببته به یه سری مشاوره نیاز دارم که ساییز همه رم ها میتونه متفاوت باشه ( مثل ۲عدد ۱ گیگ و ۱ عدد ۲ گیگ )
rMBP 15" 2.3GHz Haswell
MBP 17" 2.6GHz Core 2Duo
Mac OS : El Capitan 10.11.1
iPhone4 32GB
iPhone6 128GB
* * * * * * * * *
Keep Thinking Different
علیرضا.
نماد کاربر
dete

پست‌ها : 310

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2010, 18:53

این مشخصات رم مکبوک پروی 1066 MHz است:
DDR3-1066, 1066Mhz, PC3-8500, CAS Latency 7, Non-ECC, Unbuffered, 1.5V, 204pin SO-DIMMs

و برای 667 MHz که DDR2 میخواهد:
PC2-5300, DDR2-667, 667Mhz, Latency 5-5-5, Non-ECC, Unbuffered, 1.8V, 200pin SO-DIMM
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 19:04

امروز با نمایندگی CSX تماس گرفتم ، گفتند ، دو سه هفته دیگه!

ولی CSX ، تو سایتش برای همه ی مدل های اپل رم داره! حتی iBook و eMac!

درباره ی SSD هم ، من اکسپرس کارت ندارم ، به جاش SD Card دارم! (البته متاسفانه!)

اما ، تعویض هارد اصلی سیستم کاری نداره!

مشکلاتی هم که درباره ی smart sleep پیش میاد رو میشه با غیر فعال کردن Motion Sensor از طریق ترمینال ، حل کرد!(خودم تست نکردم! ولی رو مک بوک پرو دوستم یدم ، سرعتش واقعا عالیه! )

مک بوک پرو ایشون مال سال ۲۰۰۹ ه (MB471LL/A -- > اولین سری unibody) ، ولی تست های که من روش انجام دادم ، تقریبا سرعت ۲۴ برابر شده! برای همین ، خودم وسوسه شدم!

موفق باشید ،

امید
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 19:11

با الماس تماس گرفتم ، کینگ استون داشت! ماژول ۴ گیگش رو میگه 230!

ولی مثل CSX بهش اعتماد ندارم! چون CSX رو خودم رو آی مک Power PC G4 تست کرده بودم! ولی کینگ استون رو تا حالا تست نکردم!
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2010, 19:17

کینگستون مارک معتبریست. رم برای هم مک هم تولید میکنه.

هاردت را هم بستگی به ماهیت کارهایی داره که قصد انجامش را داری. برای خیلی از کارهای سنگین واقعا ارزش از دست دادن سیصد و خورده‌ای گیگ را نداره. چون اگر مموری کافی داشته باشی، خود برنامه و خیلی از مخلفات کلا به رم آپلود میشوند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط mak86 » 27 ژوئن 2010, 19:31

Microsoft24 نوشته است:[نمایش]
تقریبا سرعت ۲۴ برابر شده!

سلام. آقا امید منظورت ۲-۴ برابر بوده یا ۲۴؟
یعنی انقدر تاثیر داره؟
حدودا قیمتش چنده؟
البته متاسفانه این حجم واسه من خیلی کمه متاسفانه!
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب ...باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور
mak86

پست‌ها : 130

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 20:00

Ilia نوشته است:[نمایش]
کینگستون مارک معتبریست. رم برای هم مک هم تولید میکنه.

هاردت را هم بستگی به ماهیت کارهایی داره که قصد انجامش را داری. برای خیلی از کارهای سنگین واقعا ارزش از دست دادن سیصد و خورده‌ای گیگ را نداره. چون اگر مموری کافی داشته باشی، خود برنامه و خیلی از مخلفات کلا به رم آپلود میشوند.

رم رو بیشتر از هارد نیاز دارم!

هارد های SSD هم فعلا قیمت نجومی دارند ! و تو ایران نجومی ضربدر ۲!

موفق باشید ایلیا خان ،

امید
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Microsoft24 » 27 ژوئن 2010, 20:03

mak86 نوشته است:[نمایش]
Microsoft24 نوشته است:[نمایش]
تقریبا سرعت ۲۴ برابر شده!

سلام. آقا امید منظورت ۲-۴ برابر بوده یا ۲۴؟
یعنی انقدر تاثیر داره؟
حدودا قیمتش چنده؟
البته متاسفانه این حجم واسه من خیلی کمه متاسفانه!

بله ، ۲۴ برابر ،

مقایسه چند تست بین H.D.D و SSD در بهترین حالت ممکن از هر دو هارد ارائه شده:
PCMark Vantage TEST: H.D.D SSD
Application loading [MB/s]: 9.30 220.1
Video editing using Windows Movie Maker [MB/s]: 81 180.4
Windows Defender Performance [MB/s]: 37.3 216.3

سرعت لود 24 برابر!

تست های مشابه رو میتونید تو سایت زیر ببینید :
تصویر

http://www.ocztechnology.com/products/s ... ii_2_5-ssd
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط mak86 » 27 ژوئن 2010, 20:13

@ امید: خیلی ممنون
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب ...باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور
mak86

پست‌ها : 130

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان