انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط Roozgar » 02 ژانویه 2006, 18:29

دوستان، سیستم عامل imac من، osx 10.3.9 هست.
آیا می‌شود با این سیستم عامل بطور آفلاین در نرم‌افزار word یا نرم‌افزارهای مشابه آن فارسی تایپ و ذخیره کرد؟ (از راست به چپ و طوری که بعد بتوان متن ذخیره شده را در یک وب سایت یا وبلاگ بدون مشکل کپی و پیست نمود؟)
آیا امکان تایپ فارسی از راست به چپ بطور آن‌لاین مثلا در blogspot وجود دارد؟
آیا این سیستم عامل را به سیستم‌های بالاتر می‌شود ارتقاء داد؟‌
Roozgar

پست‌ها : 17

پستتوسط Ahmad » 02 ژانویه 2006, 20:15

با سلام
۱- بطور قطع می‌شود در محیط مک فارسی تایپ نمود، شما باید این امکان را فعال کنید. از System Preferences (بروی Dock) ، گزینهٔ International و سپس را انتخاب کنید. با کلیک کردن روی دکمهٔ Edit List فارسی را علامت زده و به لیست زبانهای موجود اضافه کنید. آنگاه بروی دکمهٔ Input Menu (در همان اینترنشنال) کلیک کرده و از لیست آن زبان فارسی را انتخاب کنید. تعدادی صفحه کلید فارسی در این لیست وجود دارد که شما می‌توانی همه را انتخاب کرده و آنها را تست کنید و ببیند که با کدام راحتر می‌توانید کار کنید. تعدای بیشتری نیز توسط دوستان همین انجمن تهیه شده‌اند که شما می‌توانید از محل دریافت‌ها به کامپیوتر خود منتقل کنید.

اکنون کامپیوتر شما برای تایپ فارسی آماده است. برای مثال برنامهٔ TextEdit را که با سیستم شما نصب شده است را بکار بیندازید. سپس از گوشهٔ سمت راست صفحهٔ میزکارتان پرچم و یا نقشهٔ ایران را انتخاب کنید، این هما صفحه کلید فارسی شماست. در برنامهٔ TextEdit اکنون با کلیک کردن در صفحه و زیر نگاه داشتن کلید سمت راست (یا نگاه داستن کلید Option و کلیک کردن در وسط صفحه) یک سر دستورات ظاهر مي‌شود. آخرین دستور در آن لیست Writing Direction است، از آنجا جهیت نوشتن متن را راست به چپ انتخاب کنید. و شروع به تایپ فارسی نمایید.
اگر برنامهٔ بهتری می‌خواهید برای کار واژه پردازی به زبان فارسی برنامهٔ ملل بهترین است که می‌توانید به قیمت بسیار ارزانی از سایت www.mellel.com تهیه کنید.
در مورد ارتقاء سیستم عامل، آخرین اصدار نسخهٔ ۱۰.۴.۳ است. که می‌توانید سیستم خود را به آن ارتقاء دهید. البته آخرین نسخه سیستم بعضی از اشکالاتی که در نسخهٔ شما در مورد فارسی نویسی دارد را حل کرده است. همچنین در بخش دریافت های این انجمن تعداد زیادی خط فارسی که با سیستم جدید مک سازگارند توسط دوستمان بهنام تهیه شده و قابل دریفت هستند بنام قلمهای سازگار با سیستم ۱۰.۳.

برنامهٔ word در محیط مک فارسی را پستیبانی نمی‌کند ولی همانطور که ذکر کردم می‌توانید از ملل و نیز TextEdit استفاده کنید. متن فارسی تایپ شده در مک به فرمت یونی کد هستند، لذا شما می‌توانید آن را کپی کرده و در وبلاگ یا هر چیز دیگری بچسبانید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط rsp » 16 ژانویه 2008, 17:41

سلام هیچ جای مناسب تری از اینجا ندیدیم

اول از همه یه پیشنهاد دارم که -> یه جای درست کنید برای رفع مشکل و سئوالات و جواب ها بد نمی شه ها تازه کاربرانی مثل من هم دچار مشکل نمی شند .

بعد از پیشنهاد می رسیم سر مشکل اصلی من :

خوب من کار صفحه ارائی می کنم به زبان فارسی و مشکلی اساسی من این است که درشرکت ما ار برنامه ای به اسم (ال ناشر - ال صحافی ) استفاده می شه که ادرس سایت ان
http://www.divan.com

که گویا اصلا علاقه ای به پاسخ دادن به میل های که بنده به انها فرستادم نیستند !

خوب مشکل من از اینجا شروع می شود که ما گروهی از مترجم های ما در خارج از کشور هستند و از ویندوز و میکروسافت استفاده می کند برای فرستادن متن های که ما به انها می دهیم تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد اما مشکل از اینجا شروع می شود که ما وقتی متن های دریافتی رو می خواهیم درون قالب و صفحه ارائی کنیم مشکل به وجود می اید ! که فایل های به هیچ وجه درست و دیده نمی شود به صورتی که :
در ناشر شماره ها به صورت "تم -" دیده می شود در مکروسافت افیس (تحت مک) جدا جدا و در برنامه ای تکس خود مک به صورت کاملا درست دیده می شود !

طبق گشت و گذاری که در سایت خود مک انجام داده ام نوشته بودند که با کپی پیست کردن مشکل حل می شه که برای من نشد ! و همون جوری که گفتم با کپی پیست به صورت بالان نشان داده می دشند

در برنامه ای ناشر قسمتی به اسم اینپورت دارد که که اصلا باید ان را به عنوان ابزاری برای زیبای در نظر گرفت نه ابزاری که بتواند کار ما را راه بی اندازد !

و سیستم های که ما در شرکت داریم همه نوت بوک هستند و مدل های زیر

سال 2005 -powerbook 4G
ibook 4G سال 2004-
imac 4G سال 2006

و درضمن یک چند تا عتیقه از مک و یک پاور پیسی قدیمی نیز داریم که انا هم کار می کنند همچنان :P

لطف کنید به من راهنمایی کنید که از به چه صورت می توانم من فونت های فارسی را درست در مک ببینم ! ویا اصلا برنامه ای مناسب تر از ناشر سراغ دارید که مشکل من را حل کند ! چون که گویا سایت ناشر ورشکست شده است برای اینکه اخرین ورژن برنامه ای خود رو به صورت مجانی برای دانلود قرار داده است !

خیلی ببخشید که با روده درازی و زیاده گوی های خود سر و چشم شما رو به درد اورده ام اما باور کنید که این بسیار مهم هست برای اینده ای کاری من در این شرکت پس مجبور بودم کاملا داستان را توضیح بدهم که شما با خردمنی جواب من رو بدهید

- نکته : من تجربه ای زیادی با مک ندارم ! اما چون تخصص اصلی من سیستم عامل های *nix هست کمتر به مشکل بر خوردم و نوع سیستم عامل های نوت بوک به جز انکه بدونم که مک اوس ایکس هستند بیشتر اطلاع ندارم !
rsp

پست‌ها : 4

پستتوسط javadkh65 » 16 ژانویه 2008, 21:52

سلام rsp جان
دوست عزیز برای حل مشکل شما توی این فروم اساتید فن هستند و شما رو مسلما بیشتر و حرفه ای تر از من راهنمایی میکنند ولی من تا جایی که به قول قدیمیها عقلم قد میده راهنمایی می کنم امیدوارم که شما دوست عزیز در کارتون موفق باشید و شرکتتون هم راه توفیق رو بره.

ببین دوست عزیز برای صفحه آرایی درون مک او اس ده نرم افزار های زیادی هستند ولی ساپورت فارسی اون ها کم و با هم بسیار متفاوته. البته من از علم صفحه آرایی کلا هیچی سر در نمیارم ولی نرم افزار هاش رو میشسناسم

اولین و به نظر من بهترین نرم افزاری که شما میتونی باهاش کار کنی نرم افزار Nisus Writer Pro هست که شما میتونی نسخه ی Trial اون رو از آدرس www.nisus.com دانلود کنی و یک ماه استفاده کنی. این نرم افزار جدیدا ساپورت بسیار خوبی از فارسی داره و من به عنوان یک دانشجو که مکینتاش داره همیشه همه کارهام رو با اون انجام میدم و کاملا هم راضی هستم. این نرم افزار با فونت های سری X که دوست عزیز و استاد دانشمندمون آقا بهنام درست میکنشون کاملا هم خونی داره و فونت ها درونش خیلی خوب کار میکنن و البته این نرم افزار با ورد مایکروسافت به خوبی کار میکنه و هماهنگی داره.

دومین نرم افزار برای تایپ و صفحه آرایی نرم افزار Mellel هستش که میتونی نسخه Trial اون رو از این آدرس دانلود کنی:

www.redlers.com

این نرم افزار هم بسیار خوب کار میکنه و برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما کتاب 30 نکته علی رستگار رو که لینک انلودش در صفحه اول سایت هست رو بخون

سومین نرم افزار هم که Adobe InDesign Middle East Edition هستش که اون واقعا کار درسته و من نمیتونم در مورد اون اظهار نظری بکنم

نرم افزار OpenOffice.Org هم ساپورت خوبی دارن از فارسی البته درون محیط X Window

openoffice.org

نرم افزار NeoOffice هم با ورد مایکروسافت خوب کار میکنه

www.neooffice.org

نرم افزار های دیگه هم هستند که من مسلما خبر ندارم و دوستان دیگه اون ها رو معرفی میکنند

نکته این که فونت های فارسی خوشگل!! برای مک رو هم از صفحه اول سایت میتونی لینک دانلودشون رو گیر بیاری

نکته خیلی خیلی مهم اینکه rsp جان حتما Mac OS X Leopard رو از تو بازار گیر بیار و بر روی سیستمه که باهاش کار میکنی نصب کن چون این نسخه جدید مک ساپورت فارسی بهتری داره و مشکلاتش به مراتب کمتر از نسخه های قبلی مک او اس ده است

پیروز و موفق باشید
جواد
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط javadkh65 در 16 ژانویه 2008, 22:02.
javadkh65

پست‌ها : 671

پاسخ: مشکل با فونت فارسی و ورد مکر

پستتوسط saeidk » 16 ژانویه 2008, 21:54

اول کتاب ۳۰ نکته را بخوانید که بالای سایت سمت چپ است. پاسخ پرسشهای شما آنجا است. برای صفحه‌آرایی حرفه‌ای چه در ویندوز و چه در مک و چه فارسی و چه غیر آن، بهترین برنامه Adobe Indesign است که نسخه Me برای صفحه‌آرایی به زبانهای فارسی و عربی را هم دارد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط rsp » 17 ژانویه 2008, 13:54

saeidk و javadkh65 خیلی ممنون از جواب های مفیدتون من حتما کتابه رو مطالعه می کنم و اگر باز به مشکلی بر خرودم حتما باز مزاحمتون می شم البته باز اگر کسی راهو روشی داره لطف کنید به من بگید خیلی ممنون
rsp

پستتوسط Behnam » 17 ژانویه 2008, 14:46

قبل از تهیه و نصب لئوپارد، مشخصات ماشین‌هایت را با نیازهای حداقل لئوپارد مقایسه کن.
http://wiki.irmug.com/index.php/Mac_OS_X_Leopard
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط R_Behnood » 17 ژانویه 2008, 19:37

در مورد فارسی در مک که هم در اینحا و هم در ۳۰ نکته به تفصیل توضیح داده شده. و حقیر چیزی برای اضافه کردن ندارم جز اینکه نسخه نهایی office 2008 هم هیچ کاری در این مورد نکرده! گویا مایکروسافت فقط ظاهرش رو تغییر داده و بس!
در حاشیه اینکه این لینکی که برای Divan گذاشتید میره به سایت هتلهای دیوان ترکیه!(-:
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط rsp » 17 ژانویه 2008, 22:41

سلام ببخشید اشتباه یه وی کم گذاشته بودم تو ادرس

http://diwan.com
rsp

پستتوسط Ahmad » 18 ژانویه 2008, 00:37

دوست گرامی rsp
به ایرماگ خوش آمدید

دوستان به اکثر سئوال های شما جواب دادند و امیدوارم که با خواندن کتاب ۳۰ نکته نیز مسائل مبهم دیگر برایتان روشن شده باشد. در مورد الناشر نیز باید بگویم که فرمت فایلهای تولید شده توسط آن برنامه آنقدر قدیمی است که متاسفانه قابل استفاده نیست. در مورد برنامه‌های صفحه‌آرائی نیز چنانکه دوستان گفتند برنامهٔ ایندیزاین نسخهٔ خاورمیانه که توسط شرکت فرانسوی WinSoft عرضه می‌شود شاید بهترین گزینه‌ها باشد ولی البته برنامهٔ ارازان قیمتی نیست. امکان دیگر برنامهٔ بمراتب ساده‌تر و ارزانتر ارکسترا است است که از لحاظ ظاهر نیز به الناشر شباهت زیادی دارد. نسخهٔ آزمایشی این برنامه‌ها را می توانید از آدرس‌های پایین دریافت کنید و بمدت یک ماه تست نمایید. در ضمن برنامه‌های مایکروسافت بروی مک، هیچکدام از فارسی پشتیبانی نمی‌کنند.

ایندیزاین خاورمیانه:
http://www.winsoft.eu/support/download- ... design.php

ارکسترا:
http://www.orxtra.com/download.html

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط rsp » 20 ژانویه 2008, 16:05

سلام دوستان عزیز ممنون از کمک های که به بنده کرده اید . اما من این دیزاین ۲ ام ای رو از جای تهیه کرده ام ولی همچنان در اینبورت فایل های فارسی rtf مشکل دارم و برنامه ای ارکسترا هم نیز کار نکرد در سیستم م (انیستال کامل شد اما نمی دونم چرا اجرا نشد . ) اگه برنامه ای مناسب و ساز گار با rtf های فارسی سراغ دارید به بنده اطلاع دهید

سباس گذار از همه ای دوستان برای کمک ها به بنده
rsp

پستتوسط Behnam » 20 ژانویه 2008, 18:09

اگر متنی که برای صفحه‌آرایی به دست شما می‌رسد در TextEdit هیچ مشکلی ندارد، پس مشکل شما یافتن نرم‌افزار صفحه‌آرایی است که اولاً برای مک باشد، ثانیاً با استاندارد بین‌المللی یونیکد همخوانی داشته باشد.
دوستان در بالا نرم‌افزارهایی را که با استاندارد یونیکد همخوانی دارند و برای مک موجود هستند نام برده‌اند. همهٔ آنها قادر به ویرایش متن هستند. اما همه لزوماً فایل doc. مایکروسافت را نمی‌شناسند.
شما ابتدا متن را به TextEdit وارد کنید و آن را بصورت یک فایل Rich Test ذخیره نمایید (rtf). اگر به صفحه‌بندی اولیهٔ متن دریافتی اصلاً کاری ندارید، اصلاً آن را بصورت Plain Text ذخیره کنید. این دو فورمت در هر نرم‌افزار یونیکدی قابل استفاده هستند، بویژه دومی.
مرحلهٔ بعدی، پس از موفقیت در import کردن متن، این است که چه سطح و امکاناتی در صفحه‌بندی و آرایش مورد نیاز شما هست؟ همهٔ واژه پردازانی که دوستان نام بردند قادر به صفحه‌آرایی متن هستند، اما هرکدام به روش خاص خود و با امکانات خاص خود. امکانات این‌دیزاین در بالاترین سطح استاندارد صنعت نشر قرار دارد ولی دیگر برنامه‌ها هم امکانات وسیعی دارند و چه بسا برای هدف طراح مناسب‌تر باشند. به هر حال اگر این‌دیزاین شما کارگر نیفتاد، حتماً از نوع خاورمیانه‌ای ME نبوده است زیرا InDesign ME با وارد کردن فایل‌های doc. مایکروسافت مشکلی ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط hafssari » 30 ژانویه 2008, 10:40

با سلام و تشکر
آیا شما میدانید که فونت IranNastilq
برای mac هم ساخته شده یا نه؟
اگر خیر< آیا قصد دارید که نسخه mac را بسازید؟
hafssari

پست‌ها : 1

پستتوسط Behnam » 30 ژانویه 2008, 14:18

IranNastaliq که از سوی دولت بطور رایگان توزیع می‌شود نسخهٔ کامل آن نیست. نسخهٔ کامل آن توسط بخش خصوصی بطور تجاری توزیع می‌شود. ایرماگ پس از کشف این نکته از حمایت از این پروژه دست کشید. این برای ما غیر قابل تصور است که بخش دولتی برای بخش خصوصی بازاریابی کند.
اما نفس قلم با mac مشکلی ندارد منتها باید از آخرین سیستم عامل، لئوپارد استفاده کرد که از قلم‌های OpenType بطور کامل پشتیبانی می‌کند. در غیر اینصورت، باید از نرم‌افزارهایی استفاده کرد که موتور متن مستقل خود را دارند و از OT پشتیبانی می‌کنند. مثل Mellel یا فرآورده‌های ME ادوبی.
گو اینکه پشتیبانی از OT فرآورده‌های ME ادوبی شامل GPOS نمی‌شود که این از ضروریات نستعلیق است.
نماد کاربر
Behnam

فونت فارسی من جدا جدا تایپ می شود.

پستتوسط Peddy » 06 نوامبر 2008, 15:54

با عرض سلام و ادب به تمام دوستان و هموطنان ایرانی تو سراسر دنیا..
پدرام هستم از کره جنوبی.تازه وارد به ان وب سایت.
در حال حاضر ار مک بوک استفاده می کنم و برنامه ورد را روی ان نصب کرده ام ولی متاسفانه بزرگترین مشکل اینجانب این است که به هر طریقی که تایپ می کنم حروف جدا جدا تایپ می شود و تشکیل کلمه داده نمی شود. الان هم از پی سی خودم اسنفاده می کنم که می توانم به راحتی فارسی تایپ کنم. عزیزان هموطن . برای کمن پیشنهاد و یا راه حلی دارند. ممنونم می شوم راهنمایی کنید.
بی صبرانه منتظر پاسخ شما عزیزان خواهم بود.
پدرام.
Peddy

پست‌ها : 3

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان