انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اتصال مجازی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

اتصال مجازی

پستتوسط فرامرز » 23 دسامبر 2008, 21:57

منظورم از «اتصالِ مجازی» همان Zero-width Joiner است. (این معادل را در فارسی‌وب دیدم که به نظرم چندان معادل خوبی نیست ولی خوب...) سؤال من این است که این اتصال مجازی کجای صفحه‌کلید فارسیٔ Mac OS X است؟ اصلاً جایی هست؟
فرامرز

پست‌ها : 34

پاسخ: اتصال مجازی

پستتوسط Behnam » 24 دسامبر 2008, 03:11

بله نام جالبی نیست ولی با همان منطق «فاصلهٔ مجازی» نام‌گذاری شده است. هیچکدامشان هم در دستور نگارش فارسی معنایی ندارند. حالا «فاصلهٔ مجازی» اگر همان «نیم‌فاصله» گفته شود دست‌کم مفهوم است. ضمناً این هم ترجمهٔ نام یونیکدی Zero Width Non-Joiner است. اما برای ZWJ اصلاً نام انسانی نمی‌تواند پیدا کرد چون در نگارش دستخط فارسی هیچگونه معنایی ندارد. شاید همان «اتصال مجازی» مناسب‌ترین باشد.
اما در مورد جای آن در صفحه‌کلید فارسی مک، بسته به این است که از کدام صفحه‌کلید استفاده می‌کنی. صفحه‌کلید سنتی خود مک (Persian) آن را ندارد. خود قلم سیستم هم تا همین اواخر آن را نداشت اما حالا دارد. صفحه‌کلید استاندارد دولتی ایران (ISIRI) آن را روی اولین کلید سمت چپ در ردیف اعداد دارد. صفحه‌کلید ایرماگ (Qwerty) هم آن را در همان جا دارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط فرامرز » 24 دسامبر 2008, 04:52

خیلی ممنون. من همیشه از صفحه‌کلید PersianX استفاده میکنم، در سیستم ۱۰.۴.۱۱. گویا در این هم نیست، هست؟
فرامرز

پستتوسط Behnam » 24 دسامبر 2008, 05:42

راستش صفحه‌کلید مک Persian است و نه Persian X. من نمی‌دانم PersianX را از کجا آورده‌ای. بهرحال با سیستم نمی‌آید. شاید از ساخته‌های قدیمی من باشد و شاید هم اشتباهاً X را به نام آن اضافه کرده باشی. به هر حال نه، اگر استاندارد مک است آن را ندارد چون روی آن کلید حرف «پ» را دارد!
Persian X صفحه‌کلیدی است که من ساخته‌ام بر اساس همان صفحه‌کلید استاندارد مک. ولی تغییرات مهمی در آن داده‌ام. حرف «پ» مثلاً، جای حرف «ث» را گرفته است. حرف «ث» به شیفت منتقل شده است (شیفت+ب) چون از جای «پ» راضی نبودم و نمی‌خواستم که به جای کلید ویرگول دست بزنم!
جای اِعراب هم کاملاً درهم ریخته است و از منطق متفاوتی تبعیت می کند. ترتیب آن مشابه ترتیب آموزش دبستانی است، به علاوهٔ همزه و دوزِبَر در سمت راست و تشدید در سمت چپ (ـٔ ـً ـَ ـِ ـُ ـٰ ـّ). این اِعراب با ‹شیفت› در دسترس هستند و همان کلیدها، با ‹آلت› و ‹شیفت-آلت› اِعرابی را در اختیار می‌گذارند که رابطهٔ منطقی با یکدیگر دارند.
اگر واقعاً از صفحه‌کلید X دار استفاده می‌کنی، توصیه می‌کنم نسخهٔ آخرش را از لینکی که می‌گذارم دانلودکنی. البته با صفحه‌کلید کُردی و اُردو در یک بسته است ولی خُب، می‌توانی فقط فارسی آن را نصب کنی. خیلی چیز خوبی شده است.
در این صفحه‌کلید، اتصال مجازی روی همان کلید قرار دارد که دیگران دارند و روی صفحه‌کلید مک «پ» وجود داشت. ولی روی آن کلید به علاوهٔ شیفت.
دوست نداشتم علامتی نامرئی را روی کلید اصلی بگذارم که می‌تواند تصادفاً فشار داده شود بدون اینکه کاربر متوجه شود.
http://idisk.mac.com/behnam-Public?view=web
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فرامرز » 24 دسامبر 2008, 15:55

باز هم بسیار ممنون. منظور من همان صفحه‌کلید ساختهٔ شما بود. همان نسخهٔ قدیمی که خیلی خوب بود. این دیگر حتما بهتر است. باز هم متشکرم.
فرامرز

پستتوسط فرامرز » 24 دسامبر 2008, 16:15

این نسخهٔ جدید صفحه‌کلید Persian X را نصب کردم ولی همچنان اتصال مجازی در نمیاد. البته راستش چندان چیز پراستفاده و مهمی نیست و همان Character Palette کارم را راه میاندازد. به هرحال ممنون.
فرامرز

پستتوسط Behnam » 24 دسامبر 2008, 21:27

اگر تو هم مثل من از تایگر استفاده می‌کنی، قلم سیستم (Geeza Pro) اون رو نداره و باید از جای دیگه قرض کنه. اگر اتصال مجازی متعلق به خود قلم مورد استفاده نباشه، کاری رو که باید بکنه نمی‌کنه. اگر از قلم‌های سری ایکس۲ استفاده کنی، قاعدتاً نباید مشکلی داشته باشی. من ایرماگ رو با زر مشاهده می‌کنم و زر به خوبی از پس آن بر می‌آید.
‍ب‍
این حرف «ب» در میان دو اتصال مجازی است که من اکنون بصورت بٔ وسط مشاهده می‌کنم.

اما اگر صفحه‌کلید با کلید کنار شمارهٔ۱ و شیفت این کُد رو نمی‌ده، در این صورت شاید به یک پاک کردن کشه با OnyX نیاز داشته باشی، خصوصاً که قبلاً هم از Persian X استفاده می‌کردی شاید کامپیوترت هنوز از کشه استفاده می‌کنه.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فرامرز » 25 دسامبر 2008, 03:19

نخیر، نمیشه که نمیشه! مشکل بعضی قلمها ر ا که میدونستم، ماجرای کشه و OnyX را هم که ممنون، گرفتم و اجرا کردم، ولی افاقه نکرد. فکر میکنم مشکل از سیستم ۱۰.۴ باشه. به هر حال ممنون.
یک سؤال هم داشتم. چی شد که برای صفحه‌کلید Persian X پرچم با شیروخورشید را انتخاب کردی؟ همینجوری میپرسم وگرنه اصلاً تعصبی در کار نیست.
فرامرز

پستتوسط Behnam » 25 دسامبر 2008, 03:58

خیلی عجیبه. من هم با ۱۰.۴ کار می‌کنم. اتفاقاً محض احتیاط همان صفحه‌کلیدی را که برای دانلود در صفحهٔ عمومی خودم گذاشته‌ام آزمایش کردم تا مطمئن شوم اتصال مجازی را روی شیفت دارد که داشت. آیا صفحه‌کلید قبلی ات را delete کرده بودی قبل از نصب این یکی و پاک کردن کشه با OnyX؟ از دیدگاه من دلیلی وجود ندارد که اتصال مجازی تو کار نکند.

من این صفحه‌کلید را ابتدا برای مصرف شخصی با همین پرچم درست کرده بودم. رفته رفته آن را تکامل دادم و آیکان آن را هم از نظر کیفی بهبود بخشیدم ولی با همان پرچم. علت آن هم این است که اپل قبلاً صفحه‌کلید ISIRI را با پرچم دولت ایران عرضه کرده بود. می‌ماند پرچم شیر و خورشید نشان که پرچم بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران است.
همین باعث شده که به توصیهٔ دوستان از توزیع آن در بخش دریافت‌های ایرماگ خودداری کنم! ولی از نظر منطقی، چون ISIRI قبلاً پرچم کنونی دولت را داشت، صفحه‌کلید متفاوتی با همان علامت معقول نبود.
به هر حال با رایت‌کلیک کردن و باز کردن package content صفحه‌‌کلید، می‌توان Persian X.icns را پیدا کرده و آن را پاک کرد یا تغییر داد.
اما تفاوت آن با دیگر صفحه‌کلیدهای فارسی باید به نحوی مشخص باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فرامرز » 25 دسامبر 2008, 21:40

راستش من اول این جدیده را کپی کردم و بعد از انتخابش توی International اون قدیمیه را پاک کردم و بعدش با OnyX کشه رو پاک کردم. من هم نمیفهمم ایراد کجاست. مسلماًربطی به شیروخورشید که نداره؟ :lol:
خیلی جالب است که این شیروخورشید با همهٔ کوچکی، خوب مشخص است، برخلاف آرم جدید. این هم خودش یک مزیتی است.
فرامرز

پستتوسط Behnam » 25 دسامبر 2008, 22:29

برای اینکه شیر و خورشید بصورت یک لکه روی آیکون ظاهر نشود و مشخص باشد پدرم درآمد! هنوز هم کاملاً راضی نیستم. ولی اگر کسی مثل من اینقدر صفحه‌کلید در منوی خود داشته باشد (که عکسش را ضمیمه می‌کنم) به اهمیت آیکون بیشتر واقف می‌شود!
البته به قول تو اتصال مجازی چندان مصرفی هم ندارد ولی از آنجا که من آدم وسواسی هستم، پیشنهاد می‌کنم این کارها را که می‌گویم بکنی. نکردی هم نکردی. ولی وسواسی هستم و نمی‌توانم جلوی خودم را بگیرم!

ابتدا به پوشهٔ keyboard layouts برو و هرچه Persian X داری Delete کن. البته بستهٔ جدید آن نامش Persian Extended.bundle است که در منوی OS X در زبان‌های مختلف، نام صفحه‌کلید را به همان زبان نمایش می‌دهد. اصلاً بهتر است که بروی و بگردی در هر سه پوشه‌ای که در سیستم، مک و یوزر در Library برای Keyboard Layouts داری تا مطمئن شوی که هیچ کُپی آن در جایی پنهان نشده است.
وقتی بکلی از شر آن خلاص شدی، یک پاکسازی اساسی با OnyX بکن. قبل از نصب دوبارهٔ صفحه‌کلید، به International برو تا مطمئن شوی چیزی به نام Persian X وجود ندارد. بعد از این اطمینان، آن را دوباره نصب کن.
من مشکل تو را نمی‌دانم ولی می‌دانم که صفحه‌کلید خیلی جانور موذی و جان‌سختی است و به این سادگی‌ها از سیستم پاک نمی‌شود! از این نظر از قلم پاک شده در Mac OS X جان‌سخت‌تر است! راستی قبل از نصب دوبارهٔ آن و بعد از پاک کردن هرچه Persian X در پوشه‌های صفحه‌کلید داری (در پوشهٔ سیستم که بعید است البته) با همان OnyX یک securely delete هم بکن trash را.
پیوست‌ها
Picture 12.png
Picture 12.png (60.06 KiB) - بازدید 10692 بار
screen-capture-3.png
screen-capture-3.png (206.22 KiB) - بازدید 10692 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فرامرز » 26 دسامبر 2008, 06:25

مثل این که من هم کمتر از تو وسواسی نیستم.
راستش همهٔ اون کارهایی که گفتی رو کردم، حتی چون من روی دستگاهم چند Account دارم مطمئن شدم که هیچ اثری از Persian X در هیچ جایی نماند (و در OnyX هم انتخاب کردم که کشهٔ همه را پاک کند) و بعد دوباره نصبش کردم، ولی گویا مرغ یک پا دارد و این اتصال مجازی برای من اومد نداره.
من فکر نمیکردم این صفحه‌کلید به این سمجی باشد. گرچه تاحدودی هم طبیعی است. چیزی نیست که مردم بخواهند مرتب عوضش کنند.
فرامرز

پستتوسط Behnam » 26 دسامبر 2008, 06:42

پس تنها چیزی که می‌مونه اینه که تو کلید عوضی رو فشار می‌دی! این ‹ع› وسط: ‹‍ع‍› با فشار دادن کلیدهایی شکل گرفته که در عکس زیر می‌بینی.
پیوست‌ها
Picture 15.png
Picture 15.png (98.38 KiB) - بازدید 10678 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فرامرز » 27 دسامبر 2008, 00:17

عجب! این کلید که توی صفحه‌کلید من گوشهٔ چپ ردیف پایین بغل ظ (z) است. آب در کوزه و ما...
بالاخره درست شد. بسیار ممنون از همهٔ راهنمایی‌هایت.
فرامرز

پستتوسط Behnam » 27 دسامبر 2008, 03:26

پس باید صفحه‌کلید مک‌بوک باشد و نه صفحه‌کلید کامل استاندارد مک. اگرچه این به هر حال به عقل من نمی‌رسید، ولی پیشنهاد قلی در این موارد به درد می‌خورد که اطلاعات در مورد نوع کامپیوتر و سیستم عامل و غیره در پروفایل اعضای ایرماگ منعکس باشد. من آن را در بخش «مسائل مورد علاقهٔ شما»ی پروفایل خودم گذاشته‌ام تا هر بار که چیزی می‌نویسم در زیر پیام منعکس نشود ولی اگر بخواهی هربار در زیر پیام منعکس شود، در بخش «امضاء» قرار بده.

اگر آن کلید را کنار z داری، پس صفحه‌کلید فارسی استاندارد خود مک هم روی کامپیوتر تو برای «پ» آنقدرها جای بدی ندارد!
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 31 مهمان