انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت پیش فرض فارسی در FireFox

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

فونت پیش فرض فارسی در FireFox

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 08:28

دوستان ...
همانطور که میدونید، در ویندوز و در مرورگرهایی مثل فایرفاکس، فونت پیش فرض فارسی Tahoma است. البته طراحان وب، در هنگام طراحی به طور کل برای جاهایی که میخوان فارسی بنویسن از فونت Tahoma به علت Clean و خوانا بودن استفاده میکنند. ما هم تازه به مک مهاجرت کردیم و در حال حاظر همون Tahoma رو ترجیح میدیم.

سوال من اینه که آیا راهی داره که مثل ویندوز ، سایتهایی که برای فارسی نویسی از Tahoma استفاده میکنند رو توی فایر فاکس با همون فونت Tahoma دید ؟
soh3il

پست‌ها : 16

پستتوسط GK » 27 اکتبر 2008, 14:36

بلی برای سفری
safari / preferences
برای فایرفاکس و هر مرورگر دیگر نیز درست با همین متد
پیوست‌ها
screen-capture-5.jpg
screen-capture-5.jpg (77.5 KiB) - بازدید 15243 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 21:39

بسیار ممنون از پاسخ شما، اما نشد.

من خودم طراحی وب انجام میدم و در سایت های فارسی، از فونت Tahoma استفاده میکنم. از امروز شروع به طراحی با مک کردم اما این مشکل رو دارم.

سوال اول من اینه که اصلا چه طور وقتی من سایتی رو براش تعریف کردم که از فونت Tahoma استفاده کنه، ولی در مک، مرورگرها از یک فونت دیگه دارن استفاده میکنند ؟!

همچنین روش شما را من در فایرفاکس انجام دادم ولی نتیجه بخش نبود و همچنان مرورگر من از همون فونتی که شما استفاده میکنید (در Screenshot ) استفاده میکنه ! از نظر من که یک طراح وب هستم استفاده از فونت Tahoma از اهمیت بالایی برخورداره !

ممنون.
soh3il

پستتوسط GK » 27 اکتبر 2008, 21:58

سلیقه‌ها متعدد و متفاوت اند : به چشم من، تاهوما یکی از زشت ترین قلم های دنیاست، به ویژه برای فارسی !!!!! ولی خب....
در مک و نیز در ویندوز، مرورگرها از قلم ساختی سایت مربوطه استفاده می کنند، مگر اینکه ما چیز دیگری از او بخواهیم : قلم تاهومای شما باید قبلا در Font Book به قسمت web اضافه شود
در تصویر بالا قلم تاهوما را برای راهنمایی شما گذاشته بودم و گر نه من از آن هیچ وقت استفاده نمی کنم !
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 22:09

بحث سلیقه نیست و بحث استاندارد هاست.
مسلما من بسیار لذت میبرم که از فونت های زیبا برای شخص خودم در هنگام وبگردی استفاده کنم! اما کاملا بدیهی که من بخوام سایتی رو که خودم طراحی کردم رو به شکلی ببینم که بخش وسیعی از بازدیکنندگان، آنطور میببیند.

فونت Tahoma به صورت پیش فرض بر روی سیستم Os x من نصب هست و من تغییرات رو دادم اما تغییری در شکل فونت خودم ندیدم.

اکثر سایت های فارسی زبان از فونت Tahoma استفاده میکنند که در ویندوز کاملا بدون مشکل هست. اما در حال حاظر من در هر سایت فارسی که میرم که از فونت Tahoma استفاده کرده، این فونت جایگزین رو مشاهده میکنم !

آیا این امکان وجود داره که این فونت Tahoma که به صورت پیش فرض در حال حاظر روی سیستم من نصب هست با اون فونتی که در ویندوز ازش استفاده میشه یکی نباشه ؟ (گرچه make sense نمیکنه اما این فونت Tahoma در سایت تعریف شده و نباید مرورگر از فونت دیگه ای استفاده کنه )
با توجه به اینکه در Option های خود فایرفاکس هم گفته شده که از فونت های تعریف شده خود سایت استفاده کند.
soh3il

پستتوسط GK » 27 اکتبر 2008, 22:22

منظورتان از «استاندارها» مسلما مایکروسافت است و ویندوز، نه ؟ چونکه تاهوما قلم استانداردی ویندوز می باشد
به نظر شما آیا مهاجرت شما از ویندوز به مک برای چیست : برای تغییر و دگرگونی در استانداردها،نه ؟
لطف کنید از یکی دو سایت فارسی چند تصویر گرفته بگذارید همین جا
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 22:36

من کاملا با شما موافقم !
منظور از استاندارد، استاندارد وب هست و به طور کلی هدف من به تصویر کشیدن قشر قالب ایرانیان وبگرد هست که از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند. فونت Tahomaهم جا افتاده است و از نظر تکنیکی و Typography قابلیت انعطاف پذیری بالایی برای فارسی رو دارد ( مثل Kerning ها و justify و ... )

حالا جدا از بحث تکنیکی، ببینیم چه طوری میتونیم یه راه حل واسه این قضیه پیدا کنیم.

من دو Screenshot یکی از سایت persianpkr.com و دیگری از سایت p30download گرفتم که به صورت پیش فرض اگر در ویندوز آنها رو مشاهده کنید از Tahoma استفاده میکنند و بسیار Clean هستنند. اما در مک کوچک و ناخوانا ...
پیوست‌ها
Picture 2.png
P30 Download
Picture 2.png (64.88 KiB) - بازدید 15199 بار
Picture 1.png
screenshot from persianpkr.com
Picture 1.png (195.1 KiB) - بازدید 15199 بار
soh3il

پستتوسط GK » 27 اکتبر 2008, 22:41

این هم تصویر بنده از همان سابت انتخابی شما
با سفری و تاهوما... می بینید رفیق که شدنی ست !!!!؟
پیوست‌ها
screen-capture.jpg
screen-capture.jpg (54.78 KiB) - بازدید 15194 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 22:53

آقا دیگه ما هر Option ای دیدیم کردیم Tahoma
من خودم از Safari استفاده نمیکنم و FireFox مرورگر مورد علاقه منه !
حالا فعلا در Safari شما به تصویر نگاه کنید !

در ضمن همچنان اون فونت Tahoma بسیار Clean ای که در ویندوز ازش دیده میشه با فونتی که من در عکس شما میبنم تفاوت داره !
پیوست‌ها
Picture 3.png
تصویر از محیط فارسی
Picture 3.png (101.15 KiB) - بازدید 15188 بار
soh3il

پستتوسط GK » 27 اکتبر 2008, 23:00

به شما که طراح وب هستید، جرات نکردم چند مورد را یادآوری کنم :
- فرق اساسی بین ISO Latin 1 و UTF-8
نمایش یک سایت بستگی دارد به :
- قلم هایی که سایت را با آن ساخته اند، و قلم هایی که ما در اختیار داریم
- به شکل و تکنیکی که آن سایت ساخته شده. برای مثال، روی این سایت من قاعدا سیستم و مرورگر شما هر چه باشد آن را فقط با قلم آریال ساخت خانگی ایرماگ (بهنام) خواهید دید :
http://fil6919.free.fr
راه حل مشکل شما : تغییر قلم پبش فرضی مرورگر بدون تغییر encoding تاثیرپذیر نیست. در prefernces فایرفاکس iso latin 1 را برگردانید به utf-8
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط soh3il » 27 اکتبر 2008, 23:24

مسلما بعد از کلی کوشش و خطا و در صورت نگرفتن نتیجه مثبت، من سوال خودم رو اینجا مطرح میکنم !

مطمئئا Encryption استاندارد یونیکد برای نمایش فارسی لازم است و من تمامی تنظیمات خودم رو در فایرفاکس مبنی بر Unicode-UTF 8 قرار دادم. من برای گرفتن سریع screenshot به Safari سوئیچ کردم که در آنجا Encoding به ISO بوده که باید بگم مشکلی پدید نمیاره چراکه اصلا Encyrption به ظاهر فونت شما کاری نداره ) منظور اونه که فونت تغییر نیمیده.

سایت PersianPKR رو خود من با CSS برای فونت Tahoma تعریف کردم. همچنین سایت Behjoo و Behnevis هم که کاربرای این سایت ازش استفاده میکنند هم به همین شکل. اما در هر همه سایت های و همه مرورگر های من فونت عوض میشه که از نظر منطقی مسئله مربوط به OS x تا به تنظیمات مرورگر من.

من یک فونت Tahoma با وجود اینکه داشتم دوباره از اینترنت گرفتم ! در Safari نوع فونت من مثل شما شد که رضایت بخش نیست. فکر نمیکنم اصلا مشکل از مرورگر باشد چون هرچه باشد باید از سایت من تبعیت کند ! چراکه من هم در سایت خود Encryption Unicode UTF-8 رو تعریف کردم و هم استفاده از فونت Tahoma. پس بماند که تنظیمات پیش فرض مرورگر هر چی که هست، هست.

منمون از کمک و راهنمایی شما ! من باز سعی میکنم ببینم اگر راه حلی اصلا وجود دارد، دوباره تلاش میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.
soh3il

پستتوسط Ilia » 27 اکتبر 2008, 23:37

Soh3il خان،

فونت تاهوما رو از پیسی‌تون به روی مک کپی کنید. من حدس میزنم که تاهومای مک فاقد قسمت فارسی باشه (شکر خدا) و ‌جیزه‌پرو روی مک جایگزین اون میشه.

علت اینکه نوشته‌‌ها روی مک بنظر کوچکتر میایند همین است که فونت تاهوما بصورت بیقواره‌ای بزرگ طراحی شده و بنابر این از سایز کوچک آن استفاده میشود. خطر این فونت متاسفانه همین است که حتی سلیقه نسل جدید را هم خراب کرده است.

کاش شما دوستان طراح بجای قبول کردن دربست این حروف، بتدریج از فونت‌های دیگر استفاده کنید و این فونتهای درست رو روی سایت‌هایتان رواج بدهید. البته من به شما ایرادی نمیگیرم. طبیعیست که شما فقط میخواهید که کارتان راه بیفتد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ahmad » 28 اکتبر 2008, 21:47

soh3il نوشته است:[نمایش]
منظور از استاندارد، استاندارد وب هست
من دو Screenshot یکی از سایت persianpkr.com و دیگری از سایت p30download گرفتم که به صورت پیش فرض اگر در ویندوز آنها رو مشاهده کنید از Tahoma استفاده میکنند و بسیار Clean هستنند. اما در مک کوچک و ناخوانا ...

سلام سهیل،

البته من با دوستان دیگر موافقم در اینکه مایکروسافت تعیین کننده استاندارد وب نیست بلکه کشنده هر نوع استاندارد است به این دلیل ساده که مایکروسافت یک شرکت انحصارگر است و لذا مایل به این است که کنترل در این زمینه در دستش باشد. استاندارد وب را w3، Unicode و غیره تعیین می‌کنند.

به هرحال الان مشکل شما استاندارد نیست بلکه مایلید که صفحاتی را که طراحی می‌کنید بروی مک و ویندوز مشاهده نمایید و البته این شدنی است. همانطور که دوستمان ایلیا و بدرستن نیز اشاره کردند اشکال در این است که نسخهٔ تاهومای شما حروف فارسی را ندارند و یا اینکه اگر دارند از تکنولوژی خطوط خاص مک پشتیبانی نمی‌کند. مدتی پیش یکی از دوستان کارشناس عضو انجمن بعضی از خطوط مایکروسافت از جمله تاهوما را طوری تعدیل کردند که از پس این عمل بر آید من البته مدتی بود که این خطوط زشت مایکرسافت را حذف کرده بودم ولی پس از خواندن موضوع شما محض آزمایش تاهوما رانصب کردم و از آدرسهائی که شما نام برده بودید دیدن نمودم. چنانکه می‌بیند محتوی این دو صفحه به خط تاهوما نمایان شده‌اند. اگر خواستید این خطوط را داشته باشید یک pm برای من بفرستید و یا آدرس ایمیل خود را همینجا بگذارید تا برایتان بفرستم. ما برای اجتناب از دردسر آنرا بطور رسمی توزیع نمی‌کنیم.
دیگر اینکه به نظر من بهترین خط برای نمایش متن فارسی/عربی از نظر ظرافت و وضوح همانا خط جیزه پرو است که به همراه سیستم عامل مک توزیع می شود.

احمد
پیوست‌ها
Tahoma2.png
Tahoma2.png (209.66 KiB) - بازدید 15125 بار
Tahoma1.png
Tahoma1.png (224.18 KiB) - بازدید 15125 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط soh3il » 29 اکتبر 2008, 02:13

سلام احمد

با تشکر فروان از پاسخ و راه حل شما ...
من هم طرفدار فونت Tahoma نیستم و مطمئنا اگر با ویندوز خیلی حال میکردم الان به مک سوئیچ نکرده بودم.

گرچه اعتراف میکنم با وجود بودن کاربر ویندوز بیش از ۱۰ سال، در حال حاظر با توجه به مهاجرت من به مک، مشکلات خیلی خیلی زیادی برای من پیش آمده که خیلی از آنها ناشی از عادت به سیستم ویندوز است.

دوستی در یکی از پاسخ ها گفته بود که چه خوب میشد که ما طراحان، استفاده از فونت های زیبای فارسی را بین کاربران رواج بدیم که صحبت از استاندارد ها هم بوجود آمد.

سایت هایی که ما به صورت کاربری طراحی میکنیم و نه هنری، محدودیت های زیادی رو به دنبال داره ! مثلا در طراحی سایت، همچنان ما باید بتونیم که با نسخه ۶ اینترنت اکسپلور در ویندوز هماهنگ باشیم! دیگه شما حساب بکن با ۷ و ۸ و فایرفاکس و ....

مسلما در چنین شرایطی ما برای نشان دادن سایت خودمون به شکل صحیح نمیتوانیم از کاربر درخواست بکنیم که فونت ما رو دانلود کنه و بعد نصب کنه که بتونه از سایت دیدن بکند. پس رواج دادن فونت ها بسیار بستگی به این داره که کمپانی های ارائه دهنده سیستم های عامل به صورت پش فرض اون فونت و حالا خاصیت رو داشته باشه !

حالا به قول خودتون بماند که من اصلا کاری به استاندارد ها ندارم و منظور من بیشتر روتین ها و نرم هاست. در حال حاظر سایت هایی که من به صورت فارسی طراحی میکنم از فونت tahoma استفاده میشه و از اونجا که من بخش طراحی Interface رو به عهده دارم برام بسیار مهم که ببینم بازدیدکننده من سایت رو چه شکلی میبینه و به همین دلیل هم هست که با وجود فونت پیش فرض زیبای مک برای فارسی، اما همچنان من به دنبال روشی برای دیدن سایت با ََtahoma هستم.

بسیار ممنون میشم که اطلاعات رو برای من بفرستید: ایمیل من soh3il@gmail.com
با تشکر
soh3il

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 اکتبر 2008, 19:46

نمیدونستم احمد براتون فرستاده یا نه، برای همین من هم ایمیل کردم فونتهای تبدیل شده رو. حقیقتش اینه که فونتهای مایکروسافت که همراه Leopard هستن ظاهرا کاراکترهای فارسی رو دارن اما سیستم‌عامل به دلایلی نامعلوم این کاراکترها رو نادیده میگیره.(که فکر کنم اکثر کاربرها از این موضوع استقبال میکنن!)
در نتیجه وقتی شما نسخه‌ی دیگه‌ای* از همین فونتها رو روی سیستم نصب کنید بالاخره اون نسخه‌ی دیگه کاراکترهای فارسیش هم قابل استفاده میشه. برای جلوگیری از اختلال توصیه میکنم قبل از اینکار Tahoma-ی موجود روی سیستم رو با برنامه‌ی Font Book غیرفعال(disable) کنید.
* این نسخه‌ی دیگه به گمانم میتونه نسخه‌ی رسمی همین فونتها هم باشه. چون Mac OS X Leopard دیگه با فونتهای فارسی OpenType مشکلی نداره. مزیتی که نسخه‌ی تبدیل شده‌ی این فونتها نسبت به نسخه‌ی رسمی داره اینه که علاوه بر سازگاری با نسخه‌های قدیمی Mac OS X، روی Leopard هم با فاصله‌ی مجازی مشکلی نداره.(نسخه‌ی رسمی این فونتها روی Leopard موقع استفاده از فاصله‌ی مجازی یک خط باریک آزار دهنده ایجاد میکنه.)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 47 مهمان