انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

hard disk-help needed

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

hard disk-help needed

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 10:57

من قصد دارم که هارد مک بوکم رو ارتقا بدم. ولی خیلی بعید می دونم که خودم از پسش بر بیام .
احتیاج به کمک برای نصبش دارم. در ضمن می خواستم بدونم راهی هست که تمام data های هارد قبلیم به جدید منتقل بشه که نیازی به دوباره ریختن نرم افزار ها و سیستم عامل نباشه.
از هر گونه کمک بسیار سپاسگذارم. :-) :roll:
nooshin

پست‌ها : 13

پاسخ: hard disk-help needed

پستتوسط GK » 28 آوریل 2008, 15:11

با سلام
برای تعویض دیسک، علی رستگار همین دیروز یک راهنما گذاشت در یکی از پست‌ها. اگر بگردید پیدا می‌کنید.
برای انتقال داده‌ها
۱- دیسک قبلی را به کمک یک جعبه ! enclosure وصل کنید به مک با دیسک جدید. با usb یا firewire
۲- با نرم افزار migration در utility هر چه خواستید انتقال دهید روی دیسک جدید
و یا اگر یک دیسک خارجی اضافه دارید، از تایم ماشین استفاده کنید برای حفظ و نصب مجدد روی دیسک جدید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پاسخ: hard disk-help needed

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 19:58

خیلی ممنون از کمکتون.
من خونده بودم اون pdf رو اما چون تا به حال از اینکارا نکردم ترسیدم به مشکل بخورم. شما جایی نمی شناسید که هم Back up بگیره هم اینکه هارد رو عوض کنه؟
nooshin

Re: پاسخ: hard disk-help needed

پستتوسط GK » 28 آوریل 2008, 20:13

nooshin نوشته است:[نمایش]
خیلی ممنون از کمکتون.
من خونده بودم اون pdf رو اما چون تا به حال از اینکارا نکردم ترسیدم به مشکل بخورم. شما جایی نمی شناسید که هم Back up بگیره هم اینکه هارد رو عوض کنه؟

تعویض دیسک، دوست عزیز، پنج دقیقه بیشتر طول نمیکشه. نترسید !!!
بک آپ گرفتن رو هم باید به عنوان یک کابر مک یابد بگیرید، چونکه حداقل یکبار در ماه باید اینکار رو بکنید برای حفظ داده هایتون. متوجه هستید که دارم هی هل‌تان می دهم تا کمی تجربه‌دار شوید !!!!
جاهایی رو هم می شناسم برای اینکار ولی.... اینجا !!!
از شوخی گذشته، نترسید، بزنید به کار
موفق باشید :o
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پاسخ: Re: پاسخ: hard disk-help needed

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 20:27

:-( پس اول هارد رو عوض می کنم بعد data رو منتقل می کنم؟
مطمئنید که application هام همه منتقل مشه؟
nooshin

پستتوسط GK » 28 آوریل 2008, 20:34

اگر مطمئن نبودم نمی‌گفتم !!!
پست‌های بالا را یکبار دیگر بدقت بخونید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 21:04

رویهارد دیسک جدید قبل از انتقال Data سیستم عامل نباید ریخت؟
بعد من الان با نرم افزار vmware از windows هم استفاده می کنم. برای اون که مشکلی پیش نمیاد؟
nooshin

پستتوسط GK » 28 آوریل 2008, 21:15

اگر بتوانید قبل از هر چیز، با تایم ماشین یک کپی کل از سیستم بگیرید که نه، نیازی نیست
آیا دی وی دی لئوپارد دارید ؟ پس در این صورت شروع می کنید با آن دی وی دی ، و ادامه می دهید با restore تایم ماشین

اگر دوستان به پیشنهاد من گوش گرفته و در محل امضای‌شان، مشخصات کامپیوتر و سیستم عامل و نوع اینترنت و محل سکونت خود را بزنند، والله بالله نتیجه سوال و جواب‌هایمان سریعتر خواهد بود !!!!!!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 21:27

من چون هاردم کم بود اصلاً‌ از Time machine استفاده نکردم. متأسفانه دی وی دی لئوپارد هم ندارم.
فکر کنم الان بد نباشه کسی رو بهم معرفی کنید . :-D

MY Mac :
Mac OS X
Version 10.5.2  
nooshin

پستتوسط GK » 28 آوریل 2008, 22:00

نوشین
گویا واقعا سر درگم شده اید. اطلاعات کامل هم که نمی دهید تا موضوع دست‌مان بیاید !!
لطف کنید محل سکونت خود را ذکر کرده و از کاربران همشهری خود بخواهید تا حضورا یا با تلفن کمک تان کنند.
درضمن، با یاهو مسنجر و اسکایپ نیز می توانید از دوستان یاری بگیرید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط nooshin » 28 آوریل 2008, 22:13

ممنون از همه کمکاتون و وقتتون
من ساکن تهرانم.
Yahoo ID : n0osheen818

nooshin

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 آوریل 2008, 14:58

وقتی پای اطلاعات هارد دیسک در میان است همیشه اولین کاری که خود فرد باید بکند پشتیبان گرفتن(backup) است. فرقی نمی‌کند که شما از کسی کمک میگیرید، به متخصص مراجعه می‌کنید و یا... . حتما باید پشتیبان تهیه کرده باشید. توصیه‌ی دیگر من این است که اطلاعات شخصی خود را از هر نوع سوء استفاده‌ی احتمالی فردی که قرار است شما را در این راه کمک کند حفظ کنید، می‌دانید که قاعدتا username و password شما برای هر سایتی که با Safari آن را مشاهده کرده‌اید داخل keychain است؟ اصلا برای کاربر خود در سیستم‌عامل password گذاشته‌اید؟
و امابحث پشتیبان‌گیری، شما برای استفاده از Time Machine و اصولا هر نرم‌افزار پشتیبان‌گیر دیگر احتیاج به یک هارد دیسک خارجی(External) دارید. اگر این هارد دیسک فصای خالی کافی داشته باشد می‌توانید یک پارتیشن آن که کاملا خالی است و فضای کافی دارد را به Time Machine بدهید تا از تمام اطلاعات شما پشتیبان تهیه کند.
بعد از اینکار می‌توانید هارد قبلی را درآورده، هارد جدید را وصل کرده و از روی دیسک نصب Leopard بوت کرده و از همانجا عملیات بازگرداندن اطلاعات از روی هارد دیسک خارجی را انجام دهید. از این طریق قاعدتا نیازی به نصب مجدد سیستم‌عامل نیست.
یک راه دیگر استفاده از برنامه‌ای مانند SuperDuper برای پشتیبان گیری است. این نرم‌افزار می‌تواند پشتیبان قابل بوت از تمام فایلهای شما بر روی یک پارتیشن یا بر روی یک disk image بر روی آن پارتیشن بسازد.(به این صورت که شما در ظاهر یک فایل بر روی آن پارتیشن می‌بینید اما با بازکردن و در حقیقت mountکردن آن فایل تمام متحویات هارد دیسک شما نمایش داده می‌شود.) حتما با مفهوم Disk Image آشنا هستید، فایلهای DMG که همیشه با آنها سروکار دارید یک نوع Disk Image هستند، فایلهای با پسوند ISO که احتمالا با آنها هم برخورد داشته‌اید یک نوع disk image هستند و... .
وقتی که شما از کل یک پارتیشن توسط SuperDuper پشتیبان از نوع Disk Image تهیه می‌کنید می‌توانید بعدا با دیسک نصب Tiger یا Leopard بوت کرده، Disk Utility را اجرا کرده و disk image پشتیبان خود را از داخل هارد دیسک خارجی انتخاب کرده بر روی پارتیشن هارد جدیدتان restore کنید.(این عملیات به طور کامل و با تصاویر در راهنمای Super duper آمده است.)
http://www.shirt-pocket.com/SuperDuper/ ... ption.html
http://www.shirt-pocket.com/downloads/SuperDuper.pdf
SuperDuper یک نرم‌افزار تجاری است اما برای انجام عملیات بالا کاملا رایگان است. Time Machine هم که همراه خود Leopard هست.
جدای از این موضوع دیسک نصب Leopard یا حداقل Tiger را حتما باید تهیه کنید، قطعا روزی لازمتان می‌شود!
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان