انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خطاطی و قلم‌سازی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Behnam » 05 سپتامبر 2007, 03:27

[نمایش]
توماس میلو از هلند، در WinSoft و به پشتیبانی از دولت عربستان روی پروژهٔ قلم «تصمیم» کار می‌کند که عکس آن را در زیر می‌بینید. این قلم روی این‌دیزاین ام‌ای کار می‌کنه و اگر به پلاگ-این ویژه‌ای نیاز داشته باشه، به چیز خاص دیگری نیاز نداره. متنی که در عکس می‌بینید بطور صددرصد با کامپیوتر نوشته شده است.

بہنام جان
«تصمیم» یک پلاگ-این برای ایندیزاین خاورمیانہ است و قیمتش نیز ۵۰۰۰۰ دلار است (پنجاه هزار دلار آمریکا).
اینکہ دولت عربستان سعودی از این نرم افزار پشتیبانی می‌کند من خبری نداشتم. منبع شما در این مورد کدام است؟

احمد
پیوست‌ها
calligraphy.jpg
calligraphy.jpg (113.09 KiB) - بازدید 39662 بار
image002.jpg
image002.jpg (23.47 KiB) - بازدید 39662 بار
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط saeidk » 05 سپتامبر 2007, 11:51

بهتره زیاد خودتون رو خسته نکنید در ایران در حال حاضر مشتری می خواهد کار با پایین‌ترین قیمت تمام شود و کیفیت چندان مهم نیست. سال گذشته هم مجله نشان با احصایی مصاحبه کرده بود و فکر کنم او هم همین موضوع وقت و هزینه را مطرح کرده بود.
در ایران روزنامه‌هایی که ماهانه چندین میلیون تومان هزینه دارند هم حاضر نیستند نرم‌افزار بخرند.
برای مثال برای نوشتن نستعلیق اکثراً از نرم‌افزار قفل شکسته چلیپا استفاده می‌کنند و حاضر نیستند نرم‌افزار جدید بخرند که مشکلات چلیپا را هم ندارد، مثل «خطاط» که شرکت نرم‌افزاری مریم نوشته است.
http://www.maryamsoft.com/
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ali.Samadi » 05 سپتامبر 2007, 12:00

عجب کار این برنامهٔ مریم قوی هست. و قیمت آن هم باور کردنی نیست ۱۵۰۰۰ تومان!
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 05 سپتامبر 2007, 14:10

خب علی برای طراحی بعدی ایرماگ میدونی چکار باید بکنی!
ببینم قفل شکسته‌اش را برای مک هم دارند؟!!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 05 سپتامبر 2007, 14:20

توی این جا لذتی که در استفاده از نرم‌افزارهای کپی هست در نرم‌افزارهای خریدنی نیست. « درکپی لذتی هست که در خرید نیست»
نماد کاربر
saeidk

Re: پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Ahmad » 05 سپتامبر 2007, 20:09

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]
عجب کار این برنامهٔ مریم قوی هست. و قیمت آن هم باور کردنی نیست ۱۵۰۰۰ تومان!

بلہ علی جان

من مخصوصا بخش «میرعماد» آنرا که اختصاص به تحریر خط شکستہ و نستعلیق دارد خیلی نظرم را گرفت. برایشان خواهم نوشت کہ آیا می‌توانند برنامہ‌اشان را بہ محیط مک پورت کنند یا نہ. البتہ مطمئن نیستم چونکہ فکر کنم این برنامہ ها بیشتر بصورت پلاگ-این برای آفیس کار می‌کند و نہ برنامہ‌های مستقل. حالا اگر تعداد بیشتری از دوستان لطف کنند برایشان بنویسند ممکن است اثر بیشتری داشتہ باشد مخصوصا کہ بسیاری از انتشاراتیہا و نیز موُسسات گرافیکی در خاورمیانہ از مک استفاده می‌کنند و این برایشان بازار خوبی خواهد بود. البتہ بنظر می‌آید کہ هنوز بطور بین‌المللی بازاریابی نمی‌کنند چونکہ اطلاعات سایتشان فقط بہ فارسی است و بہ زبان انگلیسی چیزی در این مورد روی سایتشان نیست.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: Re: پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Ahmad » 05 سپتامبر 2007, 20:25

بہنام جان

من دوباره دسته گل به خرج دادم. سهوا پست شما را پاک کردم. خیلی خیلی معذرت از شما می‌خواهم. امیدوارم که نسخه‌ای از متن را در جائی داشته باشی.

شرمنده‌ام
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 06 سپتامبر 2007, 03:17

اوه احمد نگران نباش. درست یادم نیست چه وراجی کرده بودم ولی در آینده هم به وراجی ادامه خواهم داد و دوستان چیزی کم نمی‌آورند!
حمایت عربستان از تصمیم یک منبع غیر رسمی و احتمالاً نادرست است. ناشنیده بگیرید. به هر حال پنجاه هزار دلار را فقط شیوخ محترم می‌توانند پرداخت کنند! این می‌شود حمایت!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط سورنا » 20 اکتبر 2007, 03:48

کسی میدونه که آیا برنامه ی مریم این خطوط را به EPS هم اکسپورت میکنه یا نه؟ منظور م بیشتر اینه که ببینم این خطوط Bitmap هستن یا Vector.
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پستتوسط saeidk » 20 اکتبر 2007, 11:31

متن را انتخاب می‌کنید و بعد کپی می‌کنید و در corel draw در بخش edit-past special و بعد picture metafile
کلاً‌خیلی قوی نیست و خالی از دردسر هم نیست. ولی با این قیمت خوب است و البته فقط برای pc است
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 19 ژانویه 2008, 04:44

این هم یک معرفی کامل پروژهٔ تصمیم توسط توماس مایلو. فقط بدانید که دانلود فیلم آن برای من حدود بیست دقیقه طول کشید!
http://www.river-valley.tv/conferences/ ... omas_Milo/
اگرچه تصمیم خودش یک پلاگ‌این عظیم است و این‌دیزاین‌ی هم که او استفاده می‌کند ظاهراً برای ویندوز است، اما حدس بزنید از چه کامپیوتری استفاده می‌کند؟!
از اشارات گذرا چنین به نظر می‌رسد که علاوه بر نسخ، نستعلیق را هم در آینده خواهد افزود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 19 ژانویه 2008, 19:57

دستت درد نکنه آقا بهنام برای معرفی این فیلم.

همانطور که شما گفتید، از شواهد امر بنظر میاد که نستعلیق رو هم در راه دارند. بیشتر مشکلات و مسائل این نوع نسخ و نستعلیق در پایه بسار مشابه هستند. این آقای مایلوی عزیز هم که انگار بقول فرنگیها از challenge بدش نمیاد.
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

Re: پاسخ: Re: پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Ahmad » 20 ژانویه 2008, 02:12

Behnam نوشته است:[نمایش]
...و این‌دیزاین‌ی هم که او استفاده می‌کند ظاهراً برای ویندوز است،

ممنون بهنام بابت لینک فیلم. فوق العاده جالب بود. خصوصا اشاره‌اش به نکات تاریخی و تکاملی زبان عربی. بمراتب بهتر از presentation مأمون سقال بود در این مورد.

اما در مورد این دیزاین، او از نسخهٔ مک این برنامه استفاده کرد و شرح تمام امکانات تصمیم روی ایندیزاین مک بود نه ویندوز. تنها در ابتدای سخنرانی از ویندوز استفاده کرده است آنهم فقط بدلیل اینکه power piont مک از عربی پشتیبانی نمی‌کند نیز زمانی که خواست نشان بدهد که متنی را که از یک ادیتور ویندوز کپی کرده بود بدون هیچ مشکلی در مک past می‌شود و گرنه تمام مدت از نسخهٔ مک ایندیزاین در این سخنرانی استفاده شده است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: خطاطی و قلم

پستتوسط Behnam » 11 دسامبر 2008, 04:42

این هم یک نمونهٔ خطاطی تصمیم در یوتوب!
http://www.youtube.com/watch?v=g-1Y2yndUZQ
نماد کاربر
Behnam

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: خطاطی و قل

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2008, 00:42

Behnam نوشته است:[نمایش]
این هم یک نمونهٔ خطاطی تصمیم در یوتوب!
http://www.youtube.com/watch?v=g-1Y2yndUZQ

ممنون بهنام جان،

من این فیلم را تا به حال دوبار نگاه کردم و هر دفعه از امکانات این برنامه متحیر شدم. واقعا گنجاندن امکان جابجا کردن نشانه‌های اعراب و نقطه و .... در این برنامه شاهکار است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان