انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اشکال در خواندن سایتها

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

اشکال در خواندن سایتها

پستتوسط Kamran » 14 اوت 2005, 03:56

دوستان عزیز! من به تازگی و بدون راهنمای درست و حسابی وارد دنیای اپل شده‌ام و به کمک و راهنمایی شما نیازمندم.
من تونستم زبان کامپیوترم رو فارسی کنم و تا همین هفته پیش هیچ مشکلی برای خواندن سایتهای فارسی نداشتم. ولی نمی‌دونم چرا حالا برای مشاهده برخی از سایتها مشکل دارم. مثلا در مورد این سایت هیچ مشکلی نیست در حالی که سایت بهنودآنلاین یا حتی Search گوگل رو بصورت جدا جدا می‌بینم. یعنی حروف فارسی پیوسته نیستند. قبلا در مورد همین سایتها مشکلی نداشتم. از اینکه وقت میگذارید و به سوالات پیش پا افتاده من جواب میدهید ممنون خواهم شد. در ضمن باید اضافه کنم که Powerbook G4 دارم با سیستم Tiger
Kamran

پست‌ها : 1

پستتوسط Parham » 14 اوت 2005, 07:21

برای اینست که قاعدتآ در این مدت Microsoft Office را نصب کرده اید.
راه حل اینست که بروید به
Applications-> Font Book
و یا
Library->Fonts
و قلمهای Arial و Times New Roman را delete (حذف) کنید.
نگران نباشید، سیستم بصورت خودکار قلمهای اصلی را باز خواهد گرداند.
همه ما همین مشکل را داشته ایم.
موفق باشید.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Behnam » 14 اوت 2005, 18:30

اگر برای استفاده در زبان انگلیسی یا دیگر زبان های غربی حتمأ به این دو قلم نیاز دارید، می‌توانید نسخه های قدیمی تر آن را که بدون حروف فارسی-عربی هستند و با اولین آفیس برای مک بیرون آمده بودند استفاده کنید. ولی در شرایط متعارف قلم های انگلیسی دیگر مکینتاش خیلی خوب هستند و نیازها را برطرف می‌کنند.
اشکال آن سایت ها این است که متن فارسی آنها با این دو قلم بخصوص مایکروسافت نشانه گذاری شده‌اند ولی آن قلم ها تکنولوژی لازم را برای کار کردن روی مکینتاش ندارند. به همین دلیل حروفچینی صورت نمی‌گیرد. حال هر بار که وارد آن سایت ها می‌شوید اگر آن قلم ها در سیستم نصب نشده باشند، قلم های دیگر مثل Geeza Pro مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر نصب شده باشند ولی فاقد حروف فارسی/عربی باشند، برای بخش انگلیسی از آنها و برای بخش فارسی از Geeza استفاده می‌شود.
اما اگر نوع جدید با حروف فارسی نصب شده باشند، Geeza وارد معرکه نمی‌شود و در فقدان تکنولوژی لازم، آن حروف بدون حروفچینی ظاهر می‌شوند.
اگر از من بپرسید، Geeza بهترین نمای خط برای مشاهدهٔ متن در اینترنت است پس چیزی را از دست نخواهید داد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Parham » 30 ژوئن 2006, 07:17

آیا امکان این هست که یکی از دوستان برای نسخه های سالم قلمهای Arial و Times New Roman لینکی پست کند که منبعد دردسر ایجاد شده از طرف این مایکروسافت جهانخوار به صورت کامل بر طرف شود؟
من به این دو قلم بسیار نیازمندم!
از پیش متشکرم.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط مهمان » 30 ژوئن 2006, 08:49

البته از نظر فنی نسخه‌هائی که حروف فارسی دارند «ناسالم» نیستند بلکه صرفاً با مک همخوانی ندارند.
من آن قلم‌ها را برایت فرستادم. اما برای ایجاد لینک، مشکل کماکان همان مشکل کپی‌رایت است. گو اینکه من هم موافقم که این مشکلی است که مایکروسافت برای کاربران مک ایجاد کرده است و وظیفه دارد که خودش آن را رفع کند و در آن کوتاهی کرده است. از نظر اخلاقی ما کاملاً حق داریم که لینکی برای قلم‌های قابل استفاده در مک داشته باشیم تا کاربرانی که پول داده‌اند و آفیس برای مک را خریده‌اند، بتوانند از قلم‌های آن، آنگونه که باید و شاید استفاده کنند. البته نمی‌دانم این استدلال اخلاقی تا چه اندازه اعتبار حقوقی داشته باشد!
مهمان

پستتوسط Parham » 01 ژوئیه 2006, 06:46

برای قلمها بسیار ممنونم، دریافت شد!
من فکر میکنم در مورد این داستان کپی رایت نباید زیاد هم به این صورت سنگین/rigid عمل کرد. بعضی مسائل ضروریند و ایجاب میکنند راه حلهای ساده در نظر گرفته شود.
حالا حالا ها هم فکر نمیکنم وکلای مایکروسافت ما را بخاطر چنین چیزهایی به دادگاه بکشانند!
باز هم متشکر.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط مهمان » 01 ژوئیه 2006, 11:37

تاریخ مطلب در فایرفاکس در ویندوز آمده یکشنیه ۲۳ مرداد ۸۴. اشکال از کجاست؟
درضمن آقای رستگار به نظر من نشانگذار واژه بسیار بهتری و ترجمه مناسبتری برای bookmark است و چوب الف چندان خوب نیست و ممکن است مخاطبی که bookmark را نمی‌داند چوب الف را هم نفهمد ولی نشان گذار دیگر نیاز به توضیح ندارد.
با سپاس فراوان
مهمان

پستتوسط GK » 01 ژوئیه 2006, 12:01

با سلام
یکی از راه‌ حل‌های ساده بر این مشکل قلم‌های مایکروسافت این که : برنامه office را نصب نکنید ولی آنرا مستقیما در پرونده خود باز کنید. مثال : Microsoft Word را بگذارید روی Dock. و رویش کلیک کنید.
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 ژوئیه 2006, 13:34

۱. در مورد تاریخ مرداد ۸۴، برای اینکه آغاز تاپیک در این زمان بوده، درسته؟ شما بعدا این تاپیک رو باز کردید و توش پست جدید نوشتید و از اون به بعد تاریخ پستها جدیده.
۲. درمورد نشان‌گذار. من هم این لغت را بیشتر دوست دارم اما به نظرم همین لغت هم برای بسیاری نا آشناست. به نظرم بهتر باشد از این به بعد هر سه معادل را استفاده کنم! در هر صورت ممنون از همفکری و پیشنهاد شما.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2006, 14:30

GK نوشته است:[نمایش]
با سلام
یکی از راه‌ حل‌های ساده بر این مشکل قلم‌های مایکروسافت این که : برنامه office را نصب نکنید ولی آنرا مستقیما در پرونده خود باز کنید. مثال : Microsoft Word را بگذارید روی Dock. و رویش کلیک کنید.
ق.خ

البته مشکل پرهام این است که Arial و Times N R را می‌خواهد داشته باشد، منتها بدون مشکلات جانبی برای فارسی. ولی در مورد راه حل پیشنهادی تو کنجکاو شدم. مگر Word یا دیگر برنامه‌های آفیس برای اولین بار که می‌خواهند باز شوند شروع به نصب فایل‌های لازم نمی‌کنند؟ تا آنجا که به خاطر دارم این اولین کاری است که هریک از این برنامه‌ها قبل از باز کردن یک فایل انجام می‌دهند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 01 ژوئیه 2006, 14:58

بهنام
من نیز مثل تو می‌اندیشیدم. و این راه حل رو همین طوری تفال وار امتحان کردم، و شد ! نباید فایل یک متن فارسی رو با word باز کنیم، اول application ورد را کلیک می‌کنیم و بعد در داخل آن فایل رو می‌جوییم. درضمن قلم‌های مذکور نیز بدون ایراد حفظ شده‌اند.
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2006, 16:13

توضیح تو بیشتر مرا گیج کرد!
اولاً گمان می‌کنم که تجربیات دردناکت روی پی‌سی از یکسو و سادگی کار روی مکینتاش از سوی دیگر، تو را در ناباوری نگه داشته است! این کاری که تو می‌گوئی دقیقاً همان نصب کردن آفیس در مک است! البته سی‌دیِ آفیس instaler هم دارد ولی اگر تو پوشهٔ آفیس را از سی‌دی به پوشهٔ Applications (یا هر جای دیگری) بکشی کار نصب آفیس از جانب تو پایان یافته است! حالا برای اولین بار، اگر یکی از این برنامه های Word یا Excel یا Power Point را کلیک کنی، ابتدا آن برنامه (و بقیهٔ برنامه های آفیس را) نصب می‌کند و سپس باز می‌شود.. ضمناً قلم‌ها را هم نصب می‌کند. بار دوم، هریک از این برنامه‌ها مستقیماً باز خواهند شد و عملیات نصب پایان یافته است.
ثانیاً مشکل Word قلم نیست. قلم‌های مایکروسافت -اگر فارسی داشته باشند- در نرم‌افزارهای ویژهٔ اپل مانند سفاری مشکل ایجاد می‌کنند. مشکل Word این است که اصلاً از خطوط راست به چپ پشتیبانی نمی‌کند. آیا منظور تو این است که تو می‌توانی با Word یک متن فارسی را روی مک (با سیستم عامل اپل) بدون اشکال باز کنی؟ گمان می‌کنم در اینمورد تو روی Windows مک اینتلی خودت بوده‌ای.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط رضاافشار » 01 ژوئیه 2006, 19:17

آیا شما همتون این سایت رو اینطوری می بینید:
http://www.persianblog.com/

یا اینکه سفری من باز با فونت مونتی...، چیزی در درگیری داره؟ :roll:
پیوست‌ها
Bild 2.jpg
Bild 2.jpg (128.55 KiB) - بازدید 20073 بار
رضاافشار

پست‌ها : 96

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2006, 19:56

من آن را با Geeza Pro مشاهده می‌کنم.
این بیشتر به اشکال در encoding شباهت دارد تا مشکل قلم. در Preferences سفاری خود ببین چه encoding را پیشفرض انتخاب کرده‌ای. مال من UTF-8 است و عکس هم ضمیمه است. البته اگر از آن قلم‌های آشغالی (غیر یونیکد!) هم در پوشهٔ قلمهایت داری، به احتمال ضعیف می‌تواند منشأ مشکل باشد. شاید صفحه با چنین قلمی باز می‌شود ولی سفاری مثلاً encoding ویندوز عربی نیست. این حدسیات البته مبنای علمی ندارد.
کار دیگری که می‌توانی بکنی این است که چند کلمه ای از همان حروف اجق وجق را روی TextEdit کپی کنی و وسط آن حروف در TextEdit کلیک کنی تا «بیم» در میان آن قرار گیرد و سپس Command+T تا ببینی چه قلمی در لیست قلمها انتخاب شده‌است. اگر اشکال از قلم باشد قلم خاطی را به این طریق می‌توانی شناسائی کنی.
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (119.79 KiB) - بازدید 20060 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط رضاافشار » 01 ژوئیه 2006, 20:02

بابا ایول...
مشکل همون UTF-8 بود که برای من روی چیز دیگه ای بود.
مرسی واسه جواب سریع
رضاافشار

پست‌ها : 96

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 25 مهمان