انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باد کردن بدنه مکبوک

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

باد کردن بدنه مکبوک

پستتوسط Nocturne » 05 آوریل 2019, 04:52

سلام دوستان،

بدنه مک بوک پروی من (تولید ۲۰۱۳) باد کرده از زیر طوریکه صاف روی سطح میز قرار نمیگیره و به عقب مایل میشه، و ظاهرا یه کمم از رو چون درش به درستی دیگه بسته نمیشه :frown: قبلا شنیده م که مشکل از باتری این دستگاههاست اما خواستم بپرسم مطمئن بشم و اینکه قبل از اینکه دیر بشه و بدنه کاملا دفرمه بشه باید چیکار کنم؟

ادیت: اگر کسی تجربه کار با مک بدون باتری رو داره لطفا در میون بذاره چون فکر نمیکنم بخوام هزینه باتری جدید براش بپردازم :/

مرسی
نماد کاربر
Nocturne

پست‌ها : 49

پاسخ: باد کردن بدنه مک بوک

پستتوسط Amir_S » 05 آوریل 2019, 14:00

سلام،
اگر قسمت جلویی بدنه به این شدت که می‌گویید باد کرده، بهتر است که هرچه زودتر باتری را خارج کنید، چون احتمال اینکه به ترک‌پد آسیب برساند، وجود دارد.
من این دستگاه قدیمی‌ام را چند ماهی بدون باتری استفاده می‌کردم. دوستان دیگری هم در ایرماگ هستند که قبلا از تجربه‌شان در این مورد گفته‌اند.
از مشکلات بدیهی «نیاز به خاموش کردن دستگاه قبل جابجایی» و «ریست شدن حافظه EFI و به تبع آن ساعت دستگاه در صورت قطع برق»،که بگذریم، تنها مشکلی که وجود داشت، این بود که بازکردن دستگاه با یک دست ممکن نبود و باید قسمت پایینی را با دست دیگر می‌گرفتم.
چون خیلی دستگاهم را جابجا نمی‌کردم، دو مورد اول آنقدر آزاردهنده نبود، ولی سومی باعث شد نهایتا که یک باتری قدیمی خراب ولی باد نکرده داخلش بگذارم.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdizadeh » 05 آوریل 2019, 20:29

باید باتری بخری چون بدون باتری سرعت دستگات به نصف میرسه و خیلی آزاردهندست
از طرفی خداتومن پول باتریشه که خیلی زور داره
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Ilia » 06 آوریل 2019, 20:52

مدل مکتان را در این سایت جستجو کنید تا راهنمای تعویض باتری‌اش را پیدا کنید:
https://www.ifixit.com

Nocturne نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان،

بدنه مک بوک پروی من (تولید ۲۰۱۳) باد کرده از زیر طوریکه صاف روی سطح میز قرار نمیگیره و به عقب مایل میشه، و ظاهرا یه کمم از رو چون درش به درستی دیگه بسته نمیشه :frown: قبلا شنیده م که مشکل از باتری این دستگاههاست اما خواستم بپرسم مطمئن بشم و اینکه قبل از اینکه دیر بشه و بدنه کاملا دفرمه بشه باید چیکار کنم؟

ادیت: اگر کسی تجربه کار با مک بدون باتری رو داره لطفا در میون بذاره چون فکر نمیکنم بخوام هزینه باتری جدید براش بپردازم :/

مرسی
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Nocturne » 09 آوریل 2019, 06:21

ممنون دوستان

Amir_S نوشته است:[نمایش]
سلام،
اگر قسمت جلویی بدنه به این شدت که می‌گویید باد کرده، بهتر است که هرچه زودتر باتری را خارج کنید، چون احتمال اینکه به ترک‌پد آسیب برساند، وجود دارد.
من این دستگاه قدیمی‌ام را چند ماهی بدون باتری استفاده می‌کردم. دوستان دیگری هم در ایرماگ هستند که قبلا از تجربه‌شان در این مورد گفته‌اند.
از مشکلات بدیهی «نیاز به خاموش کردن دستگاه قبل جابجایی» و «ریست شدن حافظه EFI و به تبع آن ساعت دستگاه در صورت قطع برق»،که بگذریم، تنها مشکلی که وجود داشت، این بود که بازکردن دستگاه با یک دست ممکن نبود و باید قسمت پایینی را با دست دیگر می‌گرفتم.
چون خیلی دستگاهم را جابجا نمی‌کردم، دو مورد اول آنقدر آزاردهنده نبود، ولی سومی باعث شد نهایتا که یک باتری قدیمی خراب ولی باد نکرده داخلش بگذارم.

سرعت دستگاه شما کم نشد؟
نماد کاربر
Nocturne

پستتوسط Amir_S » 09 آوریل 2019, 09:52

خیر، تغییر خاصی حس نکردم…
منطقا در کاربرد عادی نباید تاثیری داشته باشد، چون منبع برق دستگاه آنقدر ظرفیت دارد که نیاز به استفاده همزمان برق و باتری برای تامین انرژی مورد نیاز نداشته باشد (برعکسش اما صادق است، یعنی در استفاده از باتری به تنهایی ممکن است دستگاه تصمیم بگیرد از تمام ظرفیتش استفاده نکند تا باتری دیرتر خالی شود).
امتحانش هم راحت است. دستگاه را خاموش و شارژر را جدا کنید، بعد پیچ‌های پشت آن را باز کرده و با یک ابزار مناسب کابل باتری را از سوکت روی بورد اصلی جدا کنید.
BrdLMYTTliYoxVV3.jpg

بعد دستگاه را مدتی استفاده کنید ببینید کارایی دستگاهتان چقدر تغییر می‌کند.
پ.ن: رفتم ifixit که تصویر بالا را بگیرم. دیدم برای خارج کردن باتری باید ۵۵ مرحله کار انجام داد و تقریبا همه چیز دستگاه را باید از هم باز کنید! (چهارمین مرحله حدا کردن این سوکتی است که تصویرش را گذاشتم)
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Nocturne » 10 آوریل 2019, 21:24

Amir_S نوشته است:[نمایش]
خیر، تغییر خاصی حس نکردم…
منطقا در کاربرد عادی نباید تاثیری داشته باشد، چون منبع برق دستگاه آنقدر ظرفیت دارد که نیاز به استفاده همزمان برق و باتری برای تامین انرژی مورد نیاز نداشته باشد (برعکسش اما صادق است، یعنی در استفاده از باتری به تنهایی ممکن است دستگاه تصمیم بگیرد از تمام ظرفیتش استفاده نکند تا باتری دیرتر خالی شود).
امتحانش هم راحت است. دستگاه را خاموش و شارژر را جدا کنید، بعد پیچ‌های پشت آن را باز کرده و با یک ابزار مناسب کابل باتری را از سوکت روی بورد اصلی جدا کنید.
BrdLMYTTliYoxVV3.jpg

بعد دستگاه را مدتی استفاده کنید ببینید کارایی دستگاهتان چقدر تغییر می‌کند.
پ.ن: رفتم ifixit که تصویر بالا را بگیرم. دیدم برای خارج کردن باتری باید ۵۵ مرحله کار انجام داد و تقریبا همه چیز دستگاه را باید از هم باز کنید! (چهارمین مرحله حدا کردن این سوکتی است که تصویرش را گذاشتم)

من امروز باتریم رو خارج کردم. افت سرعت کاملا محسوسه. هنگام استفاده از لانچ پد و باز کردن یه اپ، بالا پایین کردن خیلی از صفحه ها مثل صفحه جی میل تو سافاری یا بالا پایین کردن توی یه گروه تو تلگرام،... قشنگ بجای حرکت روون حرکت فریم فریم داریم. تازه هنوز کار با نرم افزارهای گرافیکی را امتحان نکردم
نماد کاربر
Nocturne

پستتوسط Nocturne » 12 آوریل 2019, 14:16

خیلی جالبه که یه لپ تاپ نتونه با برق مستقیم درست کار کنه. قشنگ مثل یه حقه سرمایه داری میمونه. فرد یا یه پول زیاد الکی میده باتری بخره. یا میگه ولش کن خوب چه کاریه یه نوش رو میخرم، که همون درصدی که این کارو میکنن سودآوری شرکت رو تامین میکنه و کافیه

الان تو خیلی از صفحه ها من حتی یه ویدئوی یوتوب رو نمیتونم درست تماشا کنم مجبورم اول دانلودش کنم بلکه با vlc بتونم مث آدم ببینمش. الان که پول ندارم نه باتری بگیرم نه لپ تاپ دیگه ای بخرم ولی با افتخار میگم که دیگه خیلی تمایل ندارم خودمو از خانواده اپل بدونم! :)
نماد کاربر
Nocturne

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2019, 18:05

با کمال همدردی و درک موقعیت شما، فقط خواستم علت این موضوع را بگویم.
به نقل از اینجا:
https://discussions.apple.com/thread/5239574
[نمایش]
"
If the battery is removed from a MacBook or MacBook Pro, the computer will automatically reduce the processor speed. This prevents the computer from shutting down if it demands more power than the A/C adapter alone can provide.
"

از جایی که آداپتور مکبوک همیشه به تنهایی قادر به ارائهٔ مقدار کافی جریان برق مورد نیاز کامپیوتر نیست، سیستم قدرت پراسسورها را برای کم کردن نیاز به مقدار برق پایین می آورد. چون اگر اینکار را نکند، دستگاه خود بخود خاموش خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 13 آوریل 2019, 00:48

عجیب است که من چنین مشکلی نداشتم، آنوقت این دستگاههای جدید که مصرفشان هم بهینه‌تر است، اینطور رفتار می‌کنند. منطقی‌اش این است که در آستانه توان آداپتور کار کنند و نگذارند مصرف بالاتر برود، نه اینکه کلا بیایند پایینتر که مبادا پیک بزند و برود بالاتر و کرش کند. البته این فقط گفتنش راحت است.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پاسخ: باد کردن بدنه مکبوک

پستتوسط kharejmug » 27 فوریه 2020, 20:20

یا از پیغمبر 120 هزارم به بعد : ))
بهتره مک بوک رو بیمه کنی تا اگه چنین اتفاقاتی افتاد دیگه خیالت راحت باشه
خدا میلیون پول میدی یه ذره هم روش دیگه خیالت راحته
kharejmug

پست‌ها : 2

پستتوسط nasraa » 03 مارس 2020, 10:34

خوبي لپ تاپ هاي قديمي اينه كه خيلي شيك و مجلسي درب پشت لپ تاپ رو باز مي كني و باتري رو در مياري ميگذاريش روي تاقچه كه اصلا جاش توي لپ تاپ نيست و همون تاقچه بهتره براش!. مشكلات نرم افزاري هم اگر موقع برق رفتن پيش بياد كه معمولا نمياد!، هم بهتر از نابود شدن باتري و داغ بودن هميشگي لپ تاب هست. اين لپ تاپ هاي جديد خيلي چشمك مي زنند ولي خريدار ها رو مجبور مي كنن دوسال يه بار لپ تاپ عوض كنند.
البته من با لپ تاپ قديميم از ال كپيتن بالاتر نميشه برم ولي به جهنم كه نميشه.!!!
والا
:lol:
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Arzhang » 03 مارس 2020, 19:00

دو سال یه بار تعویض لپ‌تاپ زیادی اغراق آمیز نیست نصرا جان؟ اگه این طوری باشه خرید مک‌بوک جدید برای من هم توجیهی نداره. یا آدم می‌ره سراغ آی‌مک یا زبونم لال روم به دیوار یه لپ‌تاپ ویندوز.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط haririan_ali » 26 مه 2021, 22:19

منم همین اتفاق برای مکبوک 2016 ام افتاد البته نه به شدت دوستمون که توضیح داده
خیلی ساده پیچ های مک بوک را باز کردم دقیقا 6 تا بدنه و 5 تا هم داخل باتری را با حوصله از بدنه جدا کردم و یه سوراخ خیلی ریز در حد خراش روی باتری ایجاد کردم (کاور پلاستیکی وکیوم شده) و بعد از اون با کمی فشار باد ایجاد شده را خالی کردم
از روز اولش هم بهتر شد فقط پیشنهاد میکنم هنگام سوراخ کردن خیلی دقت کنید که سوراخ نباید عمودی روی باتری ایجاد بشه و لایه های کربنی به هم اتصال پیدا کنن به صورت 10 درجه با سرنگ انسولین که خیلی تیز هستش اینکارو انجام بدید در حدی که فقط یک میکرون سوزن جلد باتری را سوراخ کنه و بعد از اون با کمی حوصله و فشار بادو خالی کنید بهتر هستش که اینکارو خارج از منزل انجام بدید و در صورت اتیش گرفتن باتری گاز های حاصله را تنفس نکنید همچنین پیشنهاد میکنم ابتدا باتری لپتاپ را تا اخر مصرف کنید و سپس انجام بدید که خطر آتش گرفتن را کمتر میکنه
امیدوارم تجربم به دردتون بخوره
(مسئولیت هرگونه اتفاق ناشی از اشتباه انجام دادن این عملیات به عهده خود شماست من فقط تجربم را باهاتون در میان گذاشتم)
haririan_ali

پست‌ها : 1

پستتوسط Ilia » 27 مه 2021, 04:21

این بنظر کار خطرناکی میاد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان