انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

متفرقه

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: متفرقه

پستتوسط rezag5 » 13 نوامبر 2018, 23:34

I bought the forgotten Apple Xserve in 2018
https://www.youtube.com/watch?v=pdMKuHVnjik
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 15 نوامبر 2018, 08:25

خیلی جالب بود رضا جان!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پاسخ: نمی‌دونم چرا این رو اینجا می‌نویسم…!

پستتوسط rezag5 » 23 نوامبر 2018, 21:38

این داستان من بود همین امروز
پیوست‌ها
peru2.jpg
نماد کاربر
rezag5

پستتوسط nilean » 24 نوامبر 2018, 00:49

حق داری. نمونه‌ این رفتار رو تو کانال‌های تلگرامی هم می‌شه دید و در کل، در هر جایی که قدرتی برای اعمال وجود داره.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط Amir_S » 24 نوامبر 2018, 10:46

من هم نمونه مشابهش را چند ماه پیش تجربه کردم.
در یک سایت خبری علمی، مقاله‌ای در مورد کشف یک ویژگی غیر معمول، در یک کهکشان نوشته شده بود و نویسنده زمان رویداد این اتفاق را فلان هزار سال نوری پس از به وجود امدن آن کهکشان ذکر کرده بود!
من در کامنتی زیر آن مقاله نوشتم که سال نوری، واحد طول است و یا زمان نوشته شده واحد دیگری داشته و یا نوسنده منظور مقاله مرجع را درست متوجه نشده و مکان رویداد را با زمان آن اشتباه گرفته. یک نفر دیگر هم وارد بحث شد و چند کامنت در سوالات اون و پاسخ‌های من رد و بدل شد و نویسنده هم وارد بحث شد و مدعی شد که سال نوری در بعضی دستگاه‌های اندازه‌گیری واحد زمان است و این ناشی از بی سوادی من است که فقط دستگاه SI را می‌شناسم.
من توضیح دادم که صرف نظر از واحد، پارامتر های فیزیکی یا بُعد دارند و یا بی بعد هستند و این قضیه وابسته به دستگاه اندازه گیری نبوده و برای هر پارامتر ثابت است. و چند بعد زمان و مکان یکی نیست، در هیچ دستگاهی، واحدشان یکی نمی‌شود و اگر بشود، بعد سرعت بی بعد می‌شود و…
نویسنده که اتفاقا فارغ التحصیل رشته فیزیک هم بود، مدعی شد که در دستگاه یکاهای طبیعی، بعد مکان و زمان یکی است! باز من توضیح دادم که منظور از دستگاه‌ یکاهای طبیعی، دستگاهی است که معیار های یکا طوری تعریف شوند که یک سری از پارامتر‌هایی مرجع طبیعت مقدارشان یک بشود. مثلا یک دستگاه می‌توان یکای مکان و زمان را طوری تعیین کند که سرعت نور یک «واحد» بشود نه اینکه بدون بعد باشد و خود عدد یک بشود!
و اینجا بود که ظاهرا نویسنده به این نتیجه رسید که اشتباه کرده… چون تمام کامنت‌ها را پاک کرد!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط amirazizi » 25 نوامبر 2018, 21:33

Amir_S نوشته است:[نمایش]
من هم نمونه مشابهش را چند ماه پیش تجربه کردم.

نویسنده که اتفاقا فارغ التحصیل رشته فیزیک هم بود....
و اینجا بود که ظاهرا نویسنده به این نتیجه رسید که اشتباه کرده… چون تمام کامنت‌ها را پاک کرد!!!

خیلی درد بدی هست و همونطور که اصل Dunning Kruger نشون میده بین افراد کم مطالعه شایع تر و شدیدتره، هر چه گستره دانش افراد بیشتر میشه بیشتر به خودشون شک میکنند و هرچه نادان تر باشند با اطمینان و تعصب بیشتری حرف میزنند.

خانم Lisa F.Barret استاد و محقق مغز و اعصاب دانشگاه Northeastern University در یک مقاله بسیار جالب نشون دادند که وقتی شما به چیزی نگاه میکنید مغز بیش از ۹۹٪ اطلاعات رو توی خودش بازسازی میکنه و از کتابخانه اطلاعاتی خودش استفاده میکنه تا از اطلاعات محیط. یعنی وقتی شما به لیوان روی میز نگاه میکنید اطلاعاتی که چشم شما به مغز ارسال میکنه کاملا توسط مغز نادیده گرفته میشه و فقط با کتابخونه خودش چک میکنه و یک میز و یک لیوان میزاره جای اونها‌، چرا که این روش از نظر محاسباتی سریع تره و کم هزینه تره و کالری کمتری میسوزونه.

ولی همین موضوع پایه تعصبات و دگماتیزم،‌ چون وقتی فرد متعصب به دنیای بیرون نگاه میکنه اطلاعات بیرونی بدون اینکه خود فرد بفهمه نادیده گرفته میشن و اطلاعات کتابخانه خودش تایید میشن. یعنی خود فرد متعصب واقعا احساس میکنه درست میگه یا کاملا درست فکر میکنه و مطلقا حقیقت رو میدونه. حالا شما به این مشکل Confirmation bias رو هم اضافه کنید.

https://lisafeldmanbarrett.com

مشکل بعدی روش های حقیقت یابی که توی ایران بسیار بسیار ضعیفه، ایرانی هم هنوز نمی دونند که با همون اینترنتی که شایعه پراکنی میکنند می تونند search هم بکنند و حقیقت رو پیدا کنند و بیشتر تلاش میکنند که پیشفرض های خودشون رو ثابت کنند ( که همون کتابخانه مغزشونه ) تا اینکه بخوان واقعا حقیقت رو پیدا کنند. Michel Foucault این پدیده رو خیلی خطرناک میدونه و میگه رشد یک جامعه باید با رشد حقیقت یابی موازی باشه وگرنه شکست اجتماعی بدی اتفاق میافته، مثلا اگر اینترنت میاد و دسترسی به اینترنت هست باید فرایند حقیقت یابی هم به همون میزان بهتر بشه.

ما یک درد دیگه هم داریم و اون نداشتن رسانه های قابل اعتماده، ورود رسانه به ایران زمان قاجار اتفاق افتاده و از رسانه فقط برای گول زدن مردم استفاده شده و چون جنبه پروپاگاندا داشته مردم اعتمادشون رو به رسانه به طور کامل از دست دادند که به شکل تاریخی هم کم و بیش ادامه پیدا کرده. این موضوع باعث میشه ادم ها به جای اخبار و اطلاعات مستند به تخیلات خودشون روی بیارند و از داستان پردازی های خودشون استفاده کنند چون مرجع مورد اعتمادی وجود نداره، توی چنین جامعه ای تئوری های توطئه، دروغ، شایعه پراکنی،‌ چرند و پرندیات و ... به شدت محبوبیت پیدا میکنه و تشخیص حقیقت خیلی سخت میشه. جالبه کشورهای بلوک شرق هم تا حد زیادی به این موضوع درگیر هستند چون حضور جدی رسانه تو کشورهای اونها هم با دوران استالین همراه بوده که نتیجه اش شده این.

و اما اینکه طرف میگه فارق التحصیل فیزیکه ولی ساده ترین اصول علمی رو نمی دونه... مجله Sci Visions که یکی از معتبرترین مراجع برای ranking دانشگاه هاست و پارسال کیفیت اموزشی دانشگاه های دنیا رو بررسی کردند و در ایران بالاترین نمره مال دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بود، فقط دانشکده پزشکی نه کل دانشگاه و نمره این دانشکده از ۱۰۰ چند بوده؟‌ حدس بزنید...
.
.
.
.
نمره بالاترین کیفیت اموزشی در تمام دانشگاه و دانشکده های ایران از ۱۰۰ عدد ۰.۵۵ بود یعنی تقریبا نیم از ۱۰۰!!!! حتی ۱ هم نبود ... این یک فاجعه تمام و کماله و تازه این بالاترین نمره است، شما بقیه رو در نظر بگیرید.

اصلا عجیب نیست چنین نوابغی از این سیستم اموزشی بیرون میان.

http://www.scivisions.com/Ranking.aspx

ببخشید اگر جوابم خیلی طولانی شد.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Amir_S » 25 نوامبر 2018, 22:24

نمی‌خواهم بگویم کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ما خیلی یا حتی کمی، خوب است، اما با توجه به اینکه معیار این سایت برای تعیین کیفیت آموزش دو مورد زیر است، و با توجه وضعیت صنعت و مسایل دیگر در کشور، این مقیاس خیلی با حال و روز دانشگاه‌های ما سازگار نیست:
a) Learning impact
1. Researchers employed by high-impact universities: The number of researchers affiliated to the university and have been moved to one of the top 100 high-impact universities.
2. Researchers employed by industries: The number of researchers affiliated to the university and have been moved to an industry.
چون ممکن است کسانی باشند که خیلی خوب یاد گرفته اند، ولی امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان را نداشته باشند. وضع صنعت هم که دیگر گفتن ندارد.
ضمنا Tehran University of Medical Sciences که نمره teaching آن 0.03 است، یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران نیست. یه دانشگاه مستقل است که اسم فارسی‌اش «دانشگاه علوم پزشکی تهران» است. همچنین بالاترین نمره ۴ است که به هاروارد تعلق گرفته. (حس می‌کنم معیاری که در لینک شما بود، نسبت به آن چیزی که نوشته‌اید متفاوت است!)
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط AmirT » 25 نوامبر 2018, 22:27

بحث جالبیه، فکر کنم همه (مخصوصا ایرانی‌ها که ارتباطات جهانیشونم کمتره) تو محیط آنلاین تجربه‌ش میکنن.
این آخرین مثالیه که چند هفته پیش برای من اتفاق افتاد، برام جالب بود که نه به کامنتم جواب دادن، نه پاکش کردن:
https://www.instagram.com/p/BpUPFe7nvly

amirazizi نوشته است:[نمایش]
خانم Lisa F.Barret استاد و محقق مغز و اعصاب دانشگاه Northeastern University در یک مقاله بسیار جالب نشون دادند که وقتی شما به چیزی نگاه میکنید مغز بیش از ۹۹٪ اطلاعات رو توی خودش بازسازی میکنه و از کتابخانه اطلاعاتی خودش استفاده میکنه تا از اطلاعات محیط. یعنی وقتی شما به لیوان روی میز نگاه میکنید اطلاعاتی که چشم شما به مغز ارسال میکنه کاملا توسط مغز نادیده گرفته میشه و فقط با کتابخونه خودش چک میکنه و یک میز و یک لیوان میزاره جای اونها‌، چرا که این روش از نظر محاسباتی سریع تره و کم هزینه تره و کالری کمتری میسوزونه...

جالب بود!
البته به نظرم نباید به این‌ها به عنوان مشکل نگاه کرد. همه این اتفاقات توسط فرآیندی در مغز ما شکل گرفتند و نسبت به بقیه حالت‌ها هم برتری تکاملی داشتن که ما الان اینجا هستیم. اما مطمئنا با دنیای مدرن هماهنگی ندارند.
مثلا اینکه ما هرچیز جدید رو باور نمیکنیم بسیاری از جاها ویژگیه. فکر کنید در جنگل قدم میزنید و میبینید یه شیر خیلی مهربانانه با یه شیر دیگه داره تعامل میکنه، اگر در همون لحظه باور کنیم که شیر دیگه موجود درنده‌ای نیست، به وعده بعدیش تبدیل خواهیم شد. اما شک کردن به اطلاعات جدید و باور کردن اون چیزی که با باورهای قبلی تطابق بیشتری داره به کمکمون خواهد اومد.
این تیکه از صحبت منو یاد این کمیک جالب انداخت:
braincorebeliefsystem.jpg

و اما اینکه طرف میگه فارق التحصیل فیزیکه ولی ساده ترین اصول علمی رو نمی دونه... مجله Sci Visions که یکی از معتبرترین مراجع برای ranking دانشگاه هاست و پارسال کیفیت اموزشی دانشگاه های دنیا رو بررسی کردند و در ایران بالاترین نمره مال دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بود، فقط دانشکده پزشکی نه کل دانشگاه و نمره این دانشکده از ۱۰۰ چند بوده؟‌ حدس بزنید...
نمره بالاترین کیفیت اموزشی در تمام دانشگاه و دانشکده های ایران از ۱۰۰ عدد ۰.۵۵ بود یعنی تقریبا نیم از ۱۰۰!!!! حتی ۱ هم نبود ... این یک فاجعه تمام و کماله و تازه این بالاترین نمره است، شما بقیه رو در نظر بگیرید.

راستش قبول این حد از فاجعه یکم برای من مشکل بود، به خاطر همین یه نگاهی انداختم. و حالا دانشگاهامون هم پرتن اما دیگه نه اونقدرها!
بهترین دانشگاه ایران از نظر این بررسی دانشگاه تهرانه، با رتبه ۶۹۳ و امتیاز ۲۲.۸۸ از ۱۰۰
نکته جالب اینکه دانشگاه هاروارد در این لیست امتیاز کامل رو گرفته، اما از دانشگاه دوم (که جان هاپکینز باشه) به بعد، امتیاز همه ۵۲،۸۹ و پایینتر بوده!
Screen Shot 2018-11-25 at 9.26.03 PM.png

جالبتر اینکه دانشگاه معظم آزاد با حدود دو میلیون دانشجو اصلا در این لیست به حساب نیامده!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 340

پستتوسط Amir_S » 25 نوامبر 2018, 23:34

ظاهرا دانشگاه آزاد به صورت واحد‌های مجزا بررسی شده… چون واحد علوم و تحقیقات با رتبه ۹۳۸ (رتبه پنجم در ایران) در تصویر بالا دیده می‌شود.
این موضوع باعث شد من نگاهی هم به لیست تایمز که با همکاری الزویر منتشر می‌شود بیندازم.
در گزارش سال ۲۰۱۹ آنها، California Institute of Technology با نمره ۹۴.۵ بالاترین امتیاز در معیار آموزش را گرفته و در رتبه پنجم قرار دارد. آکسفورد که رتبه اول را دارد، امتیاز آموزشش ۹۱.۸ است. و در دانشگاه‌های ایران هم بیشترین نمره آموزش ۴۸.۱ بوده و متعلق به همان دانشگاه علوم پزشکی تهران است. اما چیزی که برایم تعجب آور بود این است که بالاترین رتبه در ایران متعلق به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است که پارسال بین ۳۰ تا ۳۵۰ بوده و امسال بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ است و بعد از آن امیرکبیر با رتبه ۵۰۰ تا ۶۰۰ قرار دارد!!!
https://www.timeshighereducation.com/wo ... ols/scores
همچنین بد نیست نگاهی هم به فهرست leiden که بر اساس داده‌های web of science (مرجع ISI) منتشر می‌شود بیندازیم:
http://www.leidenranking.com/ranking/2018/list
اینجا دانشگاه تهران در زمینه تولید علم در جایگاه ۱۷۹ قرار دارد.

پ.ن:
این دیگر آخرش بود! و جواب شما هم عالی بود
AmirT نوشته است:[نمایش]
بحث جالبیه، فکر کنم همه (مخصوصا ایرانی‌ها که ارتباطات جهانیشونم کمتره) تو محیط آنلاین تجربه‌ش میکنن.
این آخرین مثالیه که چند هفته پیش برای من اتفاق افتاد، برام جالب بود که نه به کامنتم جواب دادن، نه پاکش کردن:
https://www.instagram.com/p/BpUPFe7nvly
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط amirazizi » 26 نوامبر 2018, 15:57

ضمنا Tehran University of Medical Sciences که نمره teaching آن 0.03 است، یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران نیست. یه دانشگاه مستقل است که اسم فارسی‌اش «دانشگاه علوم پزشکی تهران» است. همچنین بالاترین نمره ۴ است که به هاروارد تعلق گرفته. (حس می‌کنم معیاری که در لینک شما بود، نسبت به آن چیزی که نوشته‌اید متفاوت است!)

ممنونم از اینکه متن من رو به دقت بررسی و اصلاح کردید و حق با شماست من عددی که وجود داشت رو به ۱۰۰ تبدیل کردم و به ۲۵ ضرب کردم، که در ان زمان تبدیل شد به عدد ۰.۵۵ از ۱۰۰، اما امروز اگر ۴ هاروارد رو ۱۰۰ در نظر بگیریم عدد دانشگاه علوم پزشکی میشه ۰.۷۵ از ۱۰۰ که از ۰.۵۵ که من گفتم یک مقداری بالاتر هست.

ممنون از اینکه اشتباه من در مورد دانشگاه علوم پزشکی تهران رو اصلاح کردید و نکته بدتر اینکه مادر خود من ۳۰ سال کارمند این دانشگاه بوده!!! نشونه اینکه من چیزی که ۳۰ سال جلوی چشمم بوده رو درست نگاه نکردم. مرسی بابت اصلاح متن من .
amirazizi

پستتوسط rezag5 » 26 نوامبر 2018, 21:29

یه پادکست خوب در مورد نیکلا تسلا به زبان فارسی
https://www.podomatic.com/podcasts/radi ... 4_55-08_00
نماد کاربر
rezag5

پستتوسط Amir_S » 27 نوامبر 2018, 12:53

ممنونم از اینکه متن من رو به دقت بررسی و اصلاح کردید و حق با شماست من عددی که وجود داشت رو به ۱۰۰ تبدیل کردم و به ۲۵ ضرب کردم، که در ان زمان تبدیل شد به عدد ۰.۵۵ از ۱۰۰، اما امروز اگر ۴ هاروارد رو ۱۰۰ در نظر بگیریم عدد دانشگاه علوم پزشکی میشه ۰.۷۵ از ۱۰۰ که از ۰.۵۵ که من گفتم یک مقداری بالاتر هست.

ممنون از اینکه اشتباه من در مورد دانشگاه علوم پزشکی تهران رو اصلاح کردید و نکته بدتر اینکه مادر خود من ۳۰ سال کارمند این دانشگاه بوده!!! نشونه اینکه من چیزی که ۳۰ سال جلوی چشمم بوده رو درست نگاه نکردم. مرسی بابت اصلاح متن من .

اختیار دارید… نیت صرفا مشارکت در بحث بود.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Behnam » 27 نوامبر 2018, 14:59

rezag5 نوشته است:[نمایش]
یه پادکست خوب در مورد نیکلا تسلا به زبان فارسی
https://www.podomatic.com/podcasts/radi ... 4_55-08_00

خیلی جالب بود مرسی. شور و شوق مجریان شنونده را تا پایان این پادکست طولانی مجذوب نگه می‌دارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط rezag5 » 27 نوامبر 2018, 21:13

آقا این سخنرانی محسن نامجو چنان خوب بود که نابود شدم
https://www.youtube.com/watch?v=gvb2bqEx2_k
نماد کاربر
rezag5

پستتوسط amirazizi » 28 نوامبر 2018, 03:28

اختیار دارید… نیت صرفا مشارکت در بحث بود.

راستش من خودم خیلی به درست بودن اطلاعات حساسم و اینکه بعضا خودم هم همین اشتباه رو انجام میدم، حتی اگه کوچیک هم باشه باز اصلاح شدن اش و صحیح تر بودنش خیلی بهتره.

مرسی که در بحث شرکت کردید و اطلاعاتی که موضوع بحث اضافه کردید در تکمیل بحث بسیار خوب بود مثلا من اصلا از leidenranking اطلاعی نداشتم.
amirazizi

قبلیبعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان