انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رفع مشکل فانت‌های برنا (سری B) در مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: رفع مشکل فانت‌های برنا (سری B) در مک

پستتوسط Behnam » 02 ژوئیه 2018, 15:26

darvish_boy نوشته است:[نمایش]
با سلام و سپاس از توضیحات ، من این فونتهای جدید را نصب کردم اما در آفیس ۲۰۱۶ تحت مک کلا این فونتها در لیست فونتها نمایش داده نمیشود.
مشکل این است که بسیاری از مستنداتی که از دیگران میگیریم با فونتهای Bنوشته شده اما با وجود نمایش نام فونت ، نمایش صحیح انجام نمیشود.
سپاسگزار میشوم اگر راهنمایی بفرمایید در high sierra با office 2016 mac از چه فونتهایی استفاده کنیم که مستندات معمول را ببینیم ( عمدتا از سری b در تهیه استفاده شده ) و مجبور نباشیم از پارالل استفاده کنیم.

سپاس مجدد

saeidk لینک قلم‌هایی را داده است که به نظر او بهتر از قلم‌های برنا هستند. اما اگر مایلید مستنداتی را که از پیش با قلم برنا تهیه شده‌اند با همان قلم برنا -ولی به درستی- ببینید باید از آن سری قلم برنا استفاده کنید که من به آنها AAT اضافه کرده‌ام.
http://unp.irmug.com/AATB_Series.zip
اینها در لیست فونت‌ها زیر همان نام‌های قلم‌های برنا نمایش داده می‌شوند. اما قبل از نصب آنها مطمئن شوید که همهٔ قلم‌های دیگر برنا را در سیستمتان پاک کرده‌اید تا سیستم میان این قلم‌ها و قلم‌های اصلی برنا (که درست کار نمی‌کنند) دچار سردرگمی نشود.

پ.ن.
این را هم اضافه کنم که اگر در آفیس مایکروسافت برای مک کماکان با این قلم‌ها مشکل داشته باشید مشکل عمدتاً از آفیس مک است و نه قلم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 02 ژوئیه 2018, 23:36

برای من که کار می کند و فونتهای برنا نشان داده می‌شود. البته با ورد ۲۰۱۶ در مک ۱۰.۱۱
bnazanin.png

درکل آفیس ۲۰۱۶ در مک با نسخه ویندوز متفاوت است و این اشکالات را دارد. مثل این که معلوم نیست به چه دلیل با xbzar در بولت اعداد را فارسی نشان نمی‌دهد (طبق عکس پیوست) ولی در لیبره‌آفیس به‌راحتی دیده می‌شوند:
Microsoft Word - 2016.png
نمایش اعداد در بولت در ورد ۲۰۱۶

Libreoffice 6.png
همین نمونه در لیبره آفیس ۶

و همان گونه که گفته شد مشکل از برنامه است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط saeidk » 02 ژوئیه 2018, 23:53

البته بهنام جان خانه از پای بست ویران است...
چندروز پیش پایان‌نامهٔ یکی از نزدیکان را برای فوق لیسانس و دانشگاه تهران دقت کنید فوق لیسانس دانشگاه تهران و نه یک شهرستان دورافتاده
با ورد و فونتهای ir صغحه‌آرایی کردم و فایل را همراه با فونتها به او دادم. رفت و گفت آنها قبول نکردند و گفتند استانداردشان با فونتهای برنا است. خودشان تغییر داده‌اند و تحویل گرفته‌اند.
خلاصه این که ما هرچه از فونتهای دیگر و برنامه‌های دیگر بگوییم بازهم دوستان می‌آیند و می‌گویند فایل دارم ورد است و برنا و...
... این مبحث بسته شود بهتر است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 03 ژوئیه 2018, 00:27

عزیز جان مدت زیادی است که خانه از پای‌بست ویران است!
حق با شماست. این مبحث بسته شود بهتر است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان