انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

macOS High Sierra version 10.13

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: macOS High Sierra version 10.13

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 اکتبر 2017, 01:21

Ali_Omid نوشته است:[نمایش]
روی مک‌بوک نصب کردم، اسپات‌لایت مشکل دارد. با تایپ روی کی‌بورد، اسپاتلایت خارج می‌شود و روی دسکتاپ می‌پرد. reindex هم جواب نداد.

اینم امتحان کردید فایل plist-ش رو پاک کنید و ریستارت کنید؟
[نمایش]
From your Finder "Go" menu > "Go to folder" and enter
~/Library/Preferences/com.apple.Spotlight.plist
Press Return.
Delete the plist file.
Then, restart, or log out and in again.
https://discussions.apple.com/thread/81 ... 0&tstart=0
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 15 اکتبر 2017, 05:02

من که برگشتم به Sierra.
کی‌پد شماره‌های صفحه‌کلیدم با High Sierra مشکل داشت. چند چیزی را که در اینترنت دیده بودم امتحان کردم و نتیجه نداد. آن کی‌پد برای من خیلی مهم است. گفتم enough is enough! برگشتم به جایی که کی‌پد کار می‌کرد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Hassan » 27 اکتبر 2017, 11:50

دو نفر از دوستان من که به High Sierra آپگرید کرده اند میگویند که لپ تاپشان کندتر از قبل به نظر میرسد. مخصوصا در موقع بیدار شدن و در پاراللز. لپ تاپهای هر دو نفر از مدلهای جدید است. یکی مک بوک پرو ۱۵ اینچ ۲۰۱۶ و دیگری مک بوک ۱۳ اینچ ۲۰۱۶ و هردو با تاچ بار. کسی به چنین مشکلاتی برخورده؟ در کل دوستانی که آپگرید کرده اند توصیه میکنند که از Sierra به High Sierra آپگرید کنم؟
Hassan

پست‌ها : 39

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 اکتبر 2017, 21:42

Hassan نوشته است:[نمایش]
دو نفر از دوستان من که به High Sierra آپگرید کرده اند میگویند که لپ تاپشان کندتر از قبل به نظر میرسد. مخصوصا در موقع بیدار شدن و در پاراللز. لپ تاپهای هر دو نفر از مدلهای جدید است. یکی مک بوک پرو ۱۵ اینچ ۲۰۱۶ و دیگری مک بوک ۱۳ اینچ ۲۰۱۶ و هردو با تاچ بار. کسی به چنین مشکلاتی برخورده؟ در کل دوستانی که آپگرید کرده اند توصیه میکنند که از Sierra به High Sierra آپگرید کنم؟

توصیهٔ من به تمام افرادی که از دستگاهشان برای کار (از کار گرافیک و تدوین گرفته تا کارهای اداری و فنی) استفاده می‌کنند این است که حداقل تا اولین آپدیت بزرگ نسخهٔ جدید صبر کنند تا ایرادات مهم برطرف شده باشند (در این مورد، macOS 10.13.1). حتی بعد از انتشار اولین آپدیت هم شما را به داشتن بکاپ کامل و سالم از نسخهٔ فعلی (برای برگشتن به این نسخه در صورت عدم رضایت یا مشکلات بعد از نصب) و چک کردن وضعیت سازگاری برنامه‌های مورد استفاده با نسخهٔ جدید سیستم عامل توصیه می‌کنم.
اما اگر کنجکاو هستید و هارد اکسترنال یا فلش USB با پارتیشن خالی دارید، می‌توانید برای آزمایش این نسخه را روی آنها نصب کنید تا ببینید چطور کار می‌کند و برای استفادهٔ هر روزه شما مناسب است یا خیر.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2018, 13:42

امروز به سرم زد که دوباره به High Sierra ارتقاء دهم. نسخهٔ امروزه version 10.13.4 است. مشکل کی‌پد شماره‌ها برطرف شده است و مشکل دیگری هنوز مشاهده نکرده‌ام.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط sangiiin » 07 آوریل 2018, 00:44

من دو روزه درگیرم با مک پروم با این آپدیت کردن :(
وسط آپدیت نمیدونم چی شد که یا پیام اومد با گزینه ی ریستارت .... ریستارت کردم و فلدر چشمک زن و شروع گرفتاری من ....

اول بگم که با رفتن به ریکاوری مد با زدن Command+R تونستم از ترمینال فایل هام رو کپی کنم تو یه فلش و نگران فایل هام نبودم ...
از قسمت Reinstall macOs زدم دوباره دانلود کرد High Sierra رو دوباره نصب نشد ...
reset PRAM
reset SMC
Online Recovery
همه رو تست کردم و باز هم نتونستم دانلود کنم High sierra رو ... تصمیم گرفتم usb bootable همون Sierra رو بسازم و اونو نصب کنم و از خیر High sierra بگذرم ...
دانلود کردم فایل dmg شو و با virtual machine رو سیستم ویندوزیم مک نصب کردم و طبق آموزش هایی که پیدا کرده بودم usb بوتیبل درست کردم.
فایل فرمت یو اس بی رو هم با diskutility تغییر داده بودم از fat32 و فلشم تو ویندوز اصلا قابل شناسایی نیست ..
هم با ترمینال ، هم با برنامه های آماده ای که هست اقدام به درست کردن bootable usb کردم ، ولی فلش رو که از طریق تبدیل usb به usb-c میزنم به مک و کلید Option رو نگه میدارم و روشن میکنم ... بوت نمیشه فلش و میره تو قسمت internet recovery ...

این وسط ها هم گفتم فایل فرمت هاردمو برگردونم به HFS+ و با اون امتحان کنم ... زدم Macintosh HD رو فرمت کردم و دیگه با Command+R وارد ریکاوری مد نشد :(
باید همش برم یه دور 400 500 مگ فایل های اینترنت ریکاوری رو دانلود کنم تا بتونم برم قسمت ریکاوری مد و بعد ریست کردن هم باز نمیشه و اگه بخوام برم اونجا باید از همین مسیر آنلاین ریکاوری برم ...
خلاصه 2 روزه دارم باش سر و کله میزنم و شاید 10 15 گیگ هم دانلود کردم و هیچی به هیچی .... وسط پروسه ی Reinstall macOS گیر میکنه :(
واقعا دیگه خسته شدم ... 7 تومن لپ تاپ خریدم ، انقدر مسخره بازی در میاره ...
مدل مکم هم مک پرو 13 اینچی هست ، فکر کنم 2017 ... مدل دقیقشم MPXV2..

چیکار کنم بوت کنه فلش رو ؟
یا چه راه دیگه ای به نظرتون میرسه ؟
آیا اگه فایل dmg با مشکل دانلود شده باشه وقتی mount اش میکنیم و drag میکنیمش تو Application بدون مشکل اضافه میشه ؟
وقتی رو install sierra هم کلیک میکنم تو virtual machin باز میشه ... یعنی مشکلی تو دانلودش نبوده دیگه ؟ حس میکنم موقع باز شدن installer یه دور خودش md5 checksum ای چیزی انجام میده ...

ممنون میشم کمکم کنین
sangiiin

پست‌ها : 6

پستتوسط Arzhang » 07 آوریل 2018, 01:13

چند روز پیش من مشکلی مشابه مشکل شما داشتم. سیستم من هم دچار مشکل شده بود و سیستم عامل بوت نمی‌شد. نهایتاً‌ من هم به این نتیجه رسیدم که در سیستم ویندوزی، یک فلش بوتیبل بسازم و های‌سیرا را نصب کنم. پس از تلاش فراوان، نفهمیدم چرا، اما ساخت فلش بوتیبل در ویندوز مقدور نشد. خطاهای احمقانه می‌داد. نهایتاً به یک تعمیرگاه رفتم و با پرداخت ۴۰ هزار تومان، یک فلش یو اس بی بوتیبل دریافت کردم. واقعاً پول ناعادلانه‌ای بود اما کارم را راه انداخت و آن فلش را به دستگاه وصل کردم، دکمه‌ی آپشن را نگه داشتم و کامپیوترم را روشن کردم. حالا پس از لود شدن، می‌توانستم فلش یو اس بی را ببینم و با انتخاب آن، روند نصب و تعمیر سیستم عامل پیش رفت و سیستم عامل من به همراه تمام تنظیمات قبلی بازسازی شد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط sangiiin » 07 آوریل 2018, 01:22

Arzhang نوشته است:[نمایش]
چند روز پیش من مشکلی مشابه مشکل شما داشتم. سیستم من هم دچار مشکل شده بود و سیستم عامل بوت نمی‌شد. نهایتاً‌ من هم به این نتیجه رسیدم که در سیستم ویندوزی، یک فلش بوتیبل بسازم و های‌سیرا را نصب کنم. پس از تلاش فراوان، نفهمیدم چرا، اما ساخت فلش بوتیبل در ویندوز مقدور نشد. خطاهای احمقانه می‌داد. نهایتاً به یک تعمیرگاه رفتم و با پرداخت ۴۰ هزار تومان، یک فلش یو اس بی بوتیبل دریافت کردم. واقعاً پول ناعادلانه‌ای بود اما کارم را راه انداخت و آن فلش را به دستگاه وصل کردم، دکمه‌ی آپشن را نگه داشتم و کامپیوترم را روشن کردم. حالا پس از لود شدن، می‌توانستم فلش یو اس بی را ببینم و با انتخاب آن، روند نصب و تعمیر سیستم عامل پیش رفت و سیستم عامل من به همراه تمام تنظیمات قبلی بازسازی شد.

ممنون بخاطر وقتی که گذاشتی خوندی متن منو ...
منم دلم نمیخواد پول زور بدم :D
ایشالله که حل شه :(
sangiiin

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2018, 01:23

شما به من پیغام خصوصی زده بودید، من جواب شما را اینجا میدهم.

احتمالا موقع آپدیت شدن، قبل از اینکه کارش کاملا تمام بشود به خیال اینکه سیستم هنگ کرده بروز ری‌استارتش کرده‌اید. این آپدیت اخیر روی مک منهم بسیار طول کشید تا کارش را تمام بکند. ایجاد وقفه در کار آن بسیار مشکل‌آفرین خواهد بود.

در مورد ریکاوری کردن، از شما که گذشته، اما بایستی از قبل از پیش آمدن مشکل فکرش را کرد. یعنی اگر از کامپبوترتان با تایم‌ماشین بک‌آپ داشتید، یا همان اینستالر سیستم را از قبل دانلود کرده و فلش قابل بوت را ساخته بودید، الان یا هارد را وصل می‌کردید، یا فلش را و سیستم را برگردانده یا نصب مجدد میکردید.

حالا که ندارید، با وضعیت اینترنت ایران که معلوم نیست وصل بماند یا فیلتر از اینور یا آنور نباشد، شما هم که احتمالا خبره نیستید و یک سری از کارها را مجبورید یا میخواهید روی ویندوز بکنید، اگر من جای شما بودم، یک سر می‌رفتم به یک فروشگاه معتبر مک (نه هر جایی) و از آنها می‌خواستم که اینستالر های‌سییرا را برایم روی یک فلش یو‌اس‌بی نصب کنند و همانجا در فروشگاه خودم امتحان می‌کردم که کار بکند و اینقدر دردسر نمیکشیدم.

بهر حال هر وقت کارتان راه افتاد و همه چیز بحالت عادی درآمد، آن قسمت بک‌آپ گرفتن با تایم ماشین و ساختن نصاب سیستم را پشت گوش نیندازید.

الان هم اگر پارتیشن ریکاوری را خراب نکرده باشید، اگر بعد از ری‌استارت دکمه‌های کامند و r را نگهدارید، مکتان بایستی شرایط دانلود و نصب سیستم را از خود سایت اپل به شما بدهد. این کاریست که قاعدتا در صورت نداشتن بک‌آپ تایم ماشین و یا فلش ایستالر باید کرد، اما با اینترنت ایران و غیره اگر میشد تا به حال لابد کرده بودید.

یکی از دوستان (سعید) نوشته بود که فروشگاه‌هایی در خیابان میرداماد میتوانند کمک کنند. من ایران نیستم و راستش نمیدانم کجا بهتر است، اما همانطور که اول گفتم، احتمالا کمک گرفتن از جای معتبری راحت‌ترین کار باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط sangiiin » 07 آوریل 2018, 01:56

ممنون از پاسخ کاملت عزیز ..
در مورد ساخت اینستالر مک روی فلش ... کاری غیر از کارایی که تو این ویدیو هست باید انجام داد ؟ من همین کارارو میکنم نمیشه :(
https://www.youtube.com/watch?v=bIbOg89KIUE
حتی بعد از این کارا تو diskutility که از قسمت info اطلاعات فلشمو میبینم جلو Bootable زده Yes :(

در مورد پارتیشن ریکاوری ، فکر کنم خرابش کردم ، چون کامند و r رو میگیرم نمیره تو اون قسمتی که باید بره :(
راهی هست که بشه درستش کرد ؟

اگه من اینستالر رو گرفتم و با فلش تست کردم و بازم نشد .... اونموقع چیکار کنم :(
میشه مکم رو با نگه داشتن T به حالت Thunderbolt ببرم و با سیم شارژش وصلش کنم به یه مک دیگه و اون مک دوم این رو به عنوان دیسک خارجی بشناسه و اینستالر رو روی مک دوم ران کنم و بخوام که رو هارد مک خودم نصب کنم macOS رو ؟
sangiiin

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2018, 02:30

خب اگر دستت به یک مک دیگر میرسد، روی آن بساز. چرا میروی روی پیسی. این پست را ببین:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 390&hilit=اینستالر+قابل+بوت#p54390

و خیر نمیشود در تارگت مد سیستم را نصب کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sangiiin » 07 آوریل 2018, 03:20

نه دستم به مک دیگه ای نمیرسه ، باید برم رو بزنم به یکی برام بسازه :D
خوندم اون تاپیک رو ، من از این برنامه استفاده کرده بودم :
https://macdaddy.io/install-disk-creator

و یه بارم با ترمینال ساخته بودم ..

به نظرت باید با این برنامه ای که شما گذاشتید تو اون تاپیک هم تست کنم رو همین virtual machine ای که دارم ؟
تا ببینم میشه مک ای گیر بیارم ؟

الان یه بار دیگه گذاشتم دانلود شه....من که امید زیادی ندارم ولی میخوام اگه به نظر گیرم کرد بذارم بمونه این سری ...
داره Sierra رو دانلود میکنه ...

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2018, 04:01

پیشنهاد میکنم که شما اینستالر فلش را در مک مجازی نسازی. فکر نمیکنم که مک مجازی دسترسی کامل برای میزان کردن درست فرمت یو‌اس‌بی فلش در پیسی داشته باشد. برو پیش یکی که مک دارد رو بینداز بقول خودت.

آن برنامه را نمیشناسم. آنکه آدرس داده بودم مطمئن بود. به هر برنامه‌ای نمیشود اطمینان کرد ولی من خودم این اواخر با ترمینال میسازم. برای شما که از پس نصب محیط‌های مجازی بر می‌آیی، احتمالا نباید کار مشکلی باشد. باز هم فکر میکنم روی محیط مک واقعی بایستی بسازی. اما چند وقت پیش یک دوستی در ویندوز برای ال‌کپیتن آنرا روی پیسی ساخته بود که شرحش اینجاست:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 277#p51277

حالا آن برای سییرا و های‌سییرا کار کند یا نه نمی‌دانم. من باشم همانکاری که اول گفتم را میکنم. از خود اپل دانلود و روی مک با ترمینال درستش میکنم. اما اگر دسترسی ندارید، شاید دادن آن چهل هزار تومن به دردسرش بیرزد؟

در مورد تایم ماشین، اینقدر من پست زده‌ام که دیگر شورش درآمده. یک جستجو کنید در فوروم مبحثش را پیدا خواهید کرد. خلاصه‌اش این است که یک هارد خارجی مخصوصا همین کار دو برابر حجم هاردتان را میزنید به مکتان، وقتی پرسید آیا از آن برای تایم ماشین استفاده کند، موافقت میکنید. هارد را فرمت مخصوص مک میکند و بعد هر چه دارید را رویش کپی بر میدارد برای همچین روزی. این هارد را هم به پیسی و غیره وصل نمیکنید. میماند برای همین کار.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sangiiin » 07 آوریل 2018, 05:18

Ilia نوشته است:[نمایش]
پیشنهاد میکنم که شما اینستالر فلش را در مک مجازی نسازی. فکر نمیکنم که مک مجازی دسترسی کامل برای میزان کردن درست فرمت یو‌اس‌بی فلش در پیسی داشته باشد. برو پیش یکی که مک دارد رو بینداز بقول خودت.

آن برنامه را نمیشناسم. آنکه آدرس داده بودم مطمئن بود. به هر برنامه‌ای نمیشود اطمینان کرد ولی من خودم این اواخر با ترمینال میسازم. برای شما که از پس نصب محیط‌های مجازی بر می‌آیی، احتمالا نباید کار مشکلی باشد. باز هم فکر میکنم روی محیط مک واقعی بایستی بسازی. اما چند وقت پیش یک دوستی در ویندوز برای ال‌کپیتن آنرا روی پیسی ساخته بود که شرحش اینجاست:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 277#p51277

حالا آن برای سییرا و های‌سییرا کار کند یا نه نمی‌دانم. من باشم همانکاری که اول گفتم را میکنم. از خود اپل دانلود و روی من با ترمینال درستش میکنم. اما اگر دسترسی ندارید، شاید دادن آن چهل هزار تومن به دردسرش بیرزد؟

در مورد تایم ماشین، اینقدر من پست زده‌ام که دیگر شورش درآمده. یک جستجو کنید در فوروم مبحثش را پیدا خواهید کرد. خلاصه‌اش این است که یک هارد خارجی مخصوصا همین کار دو برابر حجم هاردتان را میزنید به مکتان، وقتی پرسید آیا از آن برای تایم ماشین استفاده کند، موافقت میکنید. هارد را فرمت مخصوص مک میکند و بعد هر چه دارید را رویش کپی بر میدارد برای همچین روزی. این هارد را هم به پیسی و غیره وصل نمیکنید. میماند برای همین کار.

ممنون از پاسخ گوییتون ...
به نظر من یه درگاه دلاری بسازید که با پرفکت مانی کسایی که دوست داشته باشن بتونن به سایت donate کنند.
اگر دوست داشتید من میتونم براتون بنویسمش..

بک آپ هم میگیرم، واقعا این دو روز پوستم کنده شد ... تازه هم مک خریدم و وارد نبودم خلاصه کلی سرچ و اینا اذیت شدم :))
با ساپورت اپل هم حرف زدم، اونم قفل کرده بود ....

یه مشکل اساسی این بود که باید میرفتم تو تنظیمات مودم، آدرس dns به غیر از آدرس دی ان اس ISP خودم Set میکردم... مثل 8.8.4.4و 8.8.8.8 که آدرس DNS گوگل هست ... این کارو کردم تو قسمت Internet Recovery دیگه گیر نمیکرد.
مساله ی دیگه هم این بود که من حس میکردم گیر میکرده وسط دانلود چون میدیدی نیم ساعت رو یه نقطه گیر کرده و جلو نمیره ..
تو این حالتم باید بذاریم بمونه ...
من مشکلم خدارو شکر حل شد و بعد از اینترنت ریکاوری تونستم نصب کنم مک او اس رو دوباره ..
الانم گذاشتم xcode دانلود شه و 1% استرس اینم دارم ریست کنم بالا نیاد...خخخ

خیلی لطف کردی عزیز ...
sangiiin

پستتوسط Behnam » 07 آوریل 2018, 05:40

بله همانطور که ایلیا گفت یک هارد خارجی با دو برابر ظرفیت هارد مک باید انحصاراً برای تایم‌ماشین مک اختصاص داشته باشد و نه هیچ چیز دیگر. بعد به تایم‌ماشین می‌گویید از این هارد برای کارت استفاده کن و بقیهٔ امور را بدست تایم‌ماشین می‌سپارید (و عملاً آن را فراموش می‌کنید!). با وضعیت اینترنت (حتی اینجا هم دانلود فایل خیلی وقت می‌برد) فوت و فن‌هایی که برای گرفتن بک‌آپ کامل از کل دانلود سیستم عامل لازم است منتفی نمی‌شود، ولی تایم‌ماشین بدون هیچ دنگ و فنگ اضافه می‌تواند از اینستالر بک‌آپ بگیرد (ضمن اینکه از همه چیز کامپیوتر بک‌آپ می‌گیرد) و اگر بروز رسانی با مشکلی روبرو شد، می‌توان از تایم‌ماشین خواست که کامپیوتر را به وضعیت لحظهٔ قبل از بروز رسانی بازگرداند.
من یادم هست که قبل از راه انداختن اینستالر از تایم‌ماشین خواستم که یک بک‌آپ از کامپیوترم بگیرد. ولی یادم نبود که دقیقاً کِی بروز رساندم. برای این امر به تاریخ پست قبلی‌ام در این تاپیک نگاه کردم و بعد پوشهٔ Applications را در فایندر باز کردم و از تایم‌ماشین خواستم که به آن تاریخ برگردد. عکس آن را ضمیمه می‌کنم. همانطور که می‌بینید اینستالر های سیرا در تاریخ اول آوریل ثبت شده است. این اینستالر وقتی که سیستم را نصب می‌کند خودش را پاک می‌کند ولی چون من از تایم‌ماشین قبل از نصب خواستم که بک‌آپ بگیرد همانطور که می‌بینید آن را در تایم‌ماشین دارم.
حالا اگر به روز رسانی با مشکلی روبرو می‌شد، می‌توانستم از تایم‌ماشین بوت کنم و کامپیوتر را به آن وضعیت قبل از بروز رسانی برگردانم ضمن اینکه اینستالر را هم حاضر و آماده دارم که اگر بخواهم دوباره امتحان کنم. این البته کل فایل سیستم عامل نیست و مشکل اینترنت را حل نمی‌کند. [شاید هم بکند و به کل فایل هم دسترسی داشته باشد ولی امتحان نکرده‌ام] ولی اگر اینترنت مشکل عمده‌ای نباشد، بقیهٔ امور را همان اینستالر به پیش می‌برد. اینها همه البته وقت می‌برد. ولی به تخصص خاصی نیاز ندارد. این مثلاً مشکلات خاص ویژهٔ ایران (بازی با dns و غیره) را حل نمی‌کند ولی اگر کامپیوتر زمانی خوب کار می‌کرد و مشکلی نداشت، با تایم‌ماشین می‌توانید بدون هیچ دغدغه به آن زمان برگردید! آنهایی که مک دارند و از تایم‌ماشین استفاده نمی‌کنند بدون شک دیوانه هستند!
Screen Shot.png
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان