انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نوشتار فارسی با ملِل — Persian Mellel

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: نوشتار فارسی با ملِل — Persian Mellel

پستتوسط Behnam » 19 ژانویه 2017, 04:23

mina63 نوشته است:[نمایش]
با عرض سلام و تشکر مجدد
شما در عکسی که در صفحه اول گذاشتید header که تعریف کردید چطور میشه گذاشت؟ باید جدول وارد کنم؟ من در گزینه insert>page>style راهی برای این کار پیدا نکردم.لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

در همان Styles>Page Style هم هست ولی برای اینکه قضیه بهتر دستت بیاید بهتر است این مورد را در Style Sets بررسی کنی. پس از Styles برو به Edit Style Sets. من جایش را در عکس نشان می‌دهم، بقیه‌اش با خودت!
Style Sets.png
به طور خلاصه باید بگویم کار آسانی نبود. بخصوص قرار دادن table سه خانه‌ای و تنظیم جهت نگارش در هر خانه و مخفی کردن خطوط خانه‌ها (بجز خط زیر) و خلاصه گرفتاری داشت. در همانجا هم mention می‌توان وارد کرد که عنوان و زیرعنوان مطالب در سربرگ نمایش داده شود. اگر برای چاپ بصورت کتاب روی کاغذ بخواهیم تنظیم کنیم شاید بهتر باشد که جای mentionها در صفحه‌های فرد و زوج یکسان نباشد ولی من در چاپ روی کاغذ کار نکرده‌ام.
Header.png
این برگ سفید را هم باید روزی به روز برسانم چون یادم رفته که برای صفحه‌های فرد header بگذارم. اما عجله‌ای نیست.
Odd Header.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط mina63 » 19 ژانویه 2017, 08:04

سلام
خیلی ممنون از لطفتان
mina63

پست‌ها : 5

پستتوسط Behnam » 20 ژانویه 2017, 03:29

خواهش می‌کنم. شما هم اگر کارتان به جایی رسید (یا نرسید) تجربیات خود را با خوانندگان ایرماگ در میان بگذارید.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 21 ژانویه 2017, 20:10

ایراداتی که در جریان این گفتگو متوجه شدم در برگ سفید پیشفرض ملِل اصلاح کردم. می‌توانید آن را باز کنید و بعد Save as template و برایش نام دلخواه خود را بگذارید. قاعدتاً باید این کار تنظیمات این برگ سفید را در ملِل ثبت کند و برای هر فایلی در دسترس باشد ولی چندان مطمئن نیستم.
پیوست‌ها
Persian Letter.meltem.zip
برگ سفید فارسی برای ملِل - بروز رسیده در ۲ بهمن ۱۳۹۵
(18.22 KiB) دانلود 438 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 29 ژانویه 2017, 07:34

مدتی است که مشغول خواندن [یعنی نوشتن!] کتاب آرامش دوستدار هستم. این فرصتی‌ست که text box ملِل را که اخیراً به قابلیت‌هایش اضافه کرده امتحانی هم بکنم. حسرت این را می‌خورم که این امکان را زمان نوشتن کتاب کسروی نداشتم!
اینجا به نظرم آمد که چیزی را در مورد تنظیم مصراع شعر که در ابتدای تاپیک آمده بود اضافه کنم چون در بیشتر اوقات، خصوصاً وقتی قطع کاغذ کوچکتر از A4 انتخاب می‌شود، یک بیت شعر لزوماً در یک خط جا نمی‌گیرد. دست‌کم به گونه‌ای زیبا جا نمی‌گیرد و باید روش آلترناتیوی بکار برد که هم متناسب با صفحه‌بندی باشد و هم جای لازم را برای هر مصراع د اشته باشد.
در رونویسی این بخشی که مشغولش هستم، کل پاراگراف‌ها با فاصله از مارجین پیشفرض نوشته شده. این، علاوه بر قطع کاغذ باعث تنگی جا برای یک بیت در یک خط می‌شود. بقیهٔ توضیحات (که مکمل توضیحات اول تاپیک هستند) در خود تصاویر پیوست ارائه شده است.
tables.jpg

و این هم نتیجهٔ کار در صفحه‌ای از کتاب آرامش دوستدار
couplet.jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Nyaiesh » 01 فوریه 2018, 11:32

سلام خواستم یادآوری کنم امکان جستجوی پی دی افِ فارسی به نسخه جدید ملل افزوده شده است یعنی میتوان متنهایِ پی دی اف فارسی را که ملل میسازد جستجو کرد که قبلا اینگونه نبود
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان