انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ایرماگ چهارده ساله شد

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

ایرماگ چهارده ساله شد

پستتوسط Masiha » 16 ژانویه 2018, 01:23

تولد چهارده سالگی ایرماگ رو به همه دوستان ایرماگی تبریک عرض می‌کنم. (با مقداری تاخیر)
۱۳ ژانویه ۲۰۱۸، ایرماگ ۱۴ ساله شد.
در واقع وجود شما عزیزان به این انجمن رنگ حیات بخشیده و امیدوارم این جمع تا سالیان متمادی پابرجا بماند.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Masiha در 18 ژانویه 2018, 22:39.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پاسخ: دوازده سالگی ایرماگ

پستتوسط Ali_Omid » 16 ژانویه 2018, 08:27

تبریک
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط Amir_S » 16 ژانویه 2018, 18:52

من هم به خودم تبریک می‌گویم که یک سال دیگر در کنار دوستان بودم : :lol:
راستی…! داشتم پست‌های بالاتر را می‌خواندم، رفتم به آن صفحه‌ای که پیام‌های آلن بود و این پست علی رستگار برایم نکته جالبی داشت:
viewtopic.php?p=1020#p1020
یادش بخیر آن روز‌ها که باید xcode را می‌دادیم برایمان دانلود کنند… آن روزها من تازه از دست Dial up خلاص شده بودم و از اینکه دقیقه‌ای یک مگابایت می‌توانستم دانلود کنم و لازم نبود دائم اتصال را قطع کنم که کسی پشت خط تلفن نماند خیلی خوشحال بودم!
البته امروز هم خیلی خوشحالم که ثانیه‌ای ۱.۵ مگابایت می توانم دانلود کنم و برای ۳۵۰ گیگ در ماه و مصرف شبانه رایگان، حدود ۱۰۰ هزار تومان می‌دهم. هرچند سرعت آپلودم به سختی به ۰.۲ مگابایت در ثانیه می‌رسد…
امیدوارم سال بعد که این صفحه دوباره بالا آمد، همین حسی را که به پیام علی داشتم، به این پیام خودم داشته باشم ;)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژانویه 2018, 20:47

من هم به همهٔ دوستان تبریک می‌گویم. البته این نکته را باید اشاره کنم که ایرماگ چهارده ساله شد، شروع آن در ژانویهٔ ۲۰۰۴ بوده است.

حالا که بحث آلن شد، متاسفانه دیگر توسعهٔ توزیع پارسیکس را متوقف کرده، اما درسهایی که از آلن برای تعامل با جامعهٔ کاربری و کار خبررسانی و مقاله‌نویسی و… گرفتم همیشه با من خواهد بود.

در مورد سرعت اینترنت، امیر جان واقعا الان وضع قابل مقایسه با قبل نیست، اگرچه وضعیت اینترنت امروز من از ۶ ماه پیشم بدتر است، پس خیلی به این امیدوار نیستم که سال بعد سرعت شگفت‌انگیزی داشته باشیم ;) (این از آن پیش‌بینی‌هایی است که غلط از آب درآمدنشان مایهٔ خوشحالی است)

این را شاید قبلا نوشته باشم و اگر تکراری است ببخشید، اما الان به یادش افتادم. در یکی از سالگردهای ایرماگ علی صمدی از دوستانش (فابیان شویکی، اشتفان کرویتر، والنتین واسیلوسکی) خواسته بود که بر اساس الگوریتم محاسبهٔ تقویم شمسی که اگر اشتباه نکنم فارسی‌وب شریف منتشر کرده بود، نرم‌افزار Jalali Calendar را بنویسند. آن زمان خود سیستم عامل مک تقویم هجری شمسی نداشت. این اتفاق همزمان شده بود با اختلافاتی میان فارسی‌وب شریف و پروژهٔ ملی لینوکس، در نتیجه با اینکه اشکال الگوریتم برای محاسبهٔ سال‌های شمسی بر اساس سال‌های میلادی بعد از ۲۰۲۰ شناسایی شده بود، کدهای جدید که این اشکال را برطرف می‌کرد هنوز برای استفادهٔ آزاد منتشر نشده بود، پس همان کدهای مشکل‌دار قبلی در نرم‌افزار تقویم جلالی مک استفاده شد.
خوب خاطرم هست که این موضوع را به علی صمدی گوشزد کردم و خندید و گفت، واقعا فکر می‌کنی تا ۲۰۲۰ اپل هنوز Mac OS X رو ادامه میده و ما هم استفاده می‌کنیم و این نرم‌افزار قراره روش اجرا بشه که حالا اشتباه محاسباتیش مهم باشه؟
من هم خندیدم و زمان مثل برق گذشت و حالا فقط ۲ سال مانده به آن تاریخ برسیم!
(توضیح برای اینکه سوء تفاهم نشود: این نکات در مورد نرم‌افزار جانبی بود که تقویم جلالی نام دارد، نه تقویم هجری شمسی خود سیستم عامل مک که بعدها اضافه شد. تقویم سیستم عامل مک از تقویم شمسی‌ در ICU استفاده می‌کند که این هم از خروجی‌های پروژهٔ ملی بود، تا جایی که می‌دانم تقویم شمسی ICU این مشکل محاسبهٔ پس از ۲۰۲۰ را نخواهد داشت).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Amir_S » 16 ژانویه 2018, 23:55

از ماجرای این چند هفته اخیر که بگذریم، کیفیت اتصال من نسبت به یکی دو سال اخیر تغییری نداشته، ولی در عوض قبلا همیشه نگران حجم مصرفی بودم و با این طرح جدید بعید می‌دانم که حالا حالا‌ها این نگرانی دوباره به سراغم بیاید.
امیدوارم که بقیه دوستان داخل نشین هم شرایط مشابهی داشته باشند یا به زودی بدست بیاورند. دوستان خارج نشین که بعید است چنین دغدغه‌ای داشته باشند.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط nilean » 17 ژانویه 2018, 03:01

تولد نازنین ایرماگ مبارک!
سپاس از همه
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پاسخ: ایرماگ چهارده ساله شد

پستتوسط rezag5 » 17 ژانویه 2018, 21:10

سلام به همه ی دوستان ایرماگی
من هم خوشحالم که اینجا هستم
نمیدانم چند سال شده ولی باید بیش از 10 سال باشد
به هرحال با هم بودیم و استفاده اش را برده ایم
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Behnam » 18 ژانویه 2018, 02:49

تبریک به گردانندگان و دوستان ایرماگ. ماندگاری ایرماگ از عجایبی است که علت آن را باید در شخصیت همهٔ ایرماگی‌ها جستجو کرد. چهارده سال چیز کمی نیست. من در آغاز علی (رستگار) را یک بچه به حساب می‌آوردم. البته یک بچهٔ معجزه‌گر! شاید همین چهارده سال عمر ایرماگ را هم نداشت!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali_Omid » 18 ژانویه 2018, 10:31

تبریک
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط iSam » 18 ژانویه 2018, 12:29

من هم به نوبه خودم تبریک میگویم.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Nyaiesh » 19 ژانویه 2018, 02:02

سلام
چیزی که بنده را سال ۲۰۰۷ به ایرماگ رساند نگرانی از بابت کارنکردن ویندوز با مک بود آن روزها اولین مک و اولین دستگاه زندگیم را خریده بودم که یک مک بوک سفیدِ تایگری بود به ایرماگ آمدم و اولین چیز خواندن کتاب سی نکته بود و کم کم آشنایی با تایگر و لئوپارد و دیگر خادمان بود البته هرگز گمان نمیکردم گفتگوهایم در ایرماگ بوادیِ دیگری چون دین کشیده شود ولی این اتفاق افتاد و در مجموع از آنچه گذشت خشنودم
همچنان که چارده سالگی این آشیان را بشما یاران تبریک میگویم از دل و جان روزی را انتظار میکشم که خادمی در ایران یا هر جای دیگر از این جهان بمیان آید که یکسره بزبان فارسی باشد و دیگر دردسر تقویم شمسی و هجری و آموختن زبان و گوژپشتی یای جیزه و هزاران دردسر از این دست در سرمان نباشد
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ilia » 29 ژانویه 2018, 21:27

وضعیت ایرماگ بسیار مایهٔ تاسف است. احتمالا اگر بخاطر سماجت و همت معدودی مخصوصا احمد نبود، مدت ها بود که کلا ایرماگی دیگر وجود نداشت. اگر اینطور پیش برود، فکر نمیکنم که کارش به پانزده سالگی بکشد، یا اصلا سایت قابل استفاده ای باقی بماند.

من در مورد اینکه چرا به اینجا رسیده زیاد فکر کردم. راستش من ایرماگ را خیلی دوست داشتم. همیشه کسانی در آن بودند، که هم خودشان جالب بودند و هم چیزهای زیادی میشد از آنها یاد گرفت. بیشتر آنچه من میدانم را از همین دوستان یاد گرفتم. کسانی مانند: بهنام، علی رستگار، پوریا عظیمی، رضا یگانه، احمد و بسیاری دیگر. همه، کسانی که هم هر چه مینوشتند، خواندن داشت و هم نظیرشان کم پیدا میشد و میشود… اما بتدریج یا شرایط دوستان عوض شد یا به علل دیگری کم پیدا شدند.

از آن طرف تقریبا هر چه بلد بودیم را بارها و بارها گفتیم و نوشتیم و راستش از تکرار آن خسته شده ایم. اینکه ایرماگ سایتی باشد که فقط هر وقت کسی مشکلی در آن داشت بیاید و پست بزند، چیزی نیست که من چندان تاسف بود و نبودش در آینده را بخورم.

اگر میشد که هر که هر چه بلد بود را به دیگران یاد میداد و بحث های مثبت و جالب مانند قدیم در آن میبود، آنوقت میشد به آیندهٔ آن امیدوار بود. اما وقتی که کارمان منحصر شده فقط به لایک زدن، چشمم از آینده چندان آب نمیخورد.

الان مدتیست که فعالترین چیزها در سایت، روبات ها یا آدمهایی هستند که فقط برای بالا بردن رنکینگ خودشان میآیند و پست های چرند با لینک های نهفته میزنند (که بیشتر اینها بوسیلهٔ مدیران پاک میشود)، یا اشخاصی که فقط به قصد نوشتن چیزی منفی در مورد اپل به سایت می آیند.

مشکل اساسی ایرماگ و تقریبا همهٔ سایت های مشابه، نبود بحث ها و پست های مفید و مثبت است. فکر هم نمیکنم که راه حلی هم داشته باشد. امیدوارم که اشتباه کنم، اما بنظر، احتمالا دوران سایت هایی مثل ایرماگ گذشته، مگر اینکه ما هم بشویم سایتی که در تلگرام و فیسبوک و اینستاگرم و غیره فعال باشد، که بعید است… نه آدمش را داریم، نه علاقه اش…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 30 ژانویه 2018, 14:04

چقدر پیامت دردناک بود ایلیا!
من همیشه این مدل ایرماگ را که هرکس وقتی واقعا حرفی برای گفتن یا دردی و درد دلی دارد به ایرماگ سر می‌زند و مثل بقیه سایتها الکی شلوغش نمی‌کنیم دوست داشته‌ام… اما به خصوص این چند ماه اخیر را موافقم که بیشتر شبیه خانه‌های متروک شده تا یک پاتوق تبادل نظر و گفتگوهای دوستانه و مفید.
نمی‌دونم چه شد که دیگری چیزی برای گفتن نداریم… شاید هم تقصیر اپل است که این سال‌های اخیر ذوقمان را کور و کورتر کرده‌است… پر مشغوله شدن ما جوانترها هم البته کم تاثیر نبوده.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط saeidk » 30 ژانویه 2018, 18:48

[نمایش]
مدت ها بود که کلا ایرماگی دیگر وجود نداشت.

خواهش می‌کنم بسته نشود. در بایگانی مطالب مفید بسیاری هست و خود من بارها آن را مرور کرده‌ام.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 30 ژانویه 2018, 20:34

امیر، ببخشید کمی دراماتیک بود…

سعید، خیلی نگران نباش. فکر نمیکنم که با سماجت و علاقهٔ دوستان، ایرماگ یک شبه محو بشود. اصلا صحبتی در این باره نبوده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بعدی

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان