انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Ahmad » 06 اوت 2017, 23:52

دوستان عزیز،
من امروز بلاخره خط نستعلیق میرزا را از شرکت مریم خریدم.
نمونہ کار، طبق نوشتہ دوستمان سعید، بہ قرار زیر است.

۱. بہ تمام دوستان خارج کشوری اعلام می‌کنم کہ من اکنون شماره حساب بانکی شرکت نرم‌افزاری مریم را در اختیار دارم. چنانکہ کسی مایل بہ خریدار برنامۂ «قلم‌برتر» و نیز خط‌های اضافی و جدید این شرکت است من می‌توانم اطلاعات مذبور را در اختیارش بگذارم.

کاری کہ من کردم این است کہ در دو سہ مورد مبلغ مورد نظر را از طریق یکی از بستگانم در ایران بہ حساب این شرکت واریز نمودم و آنہا کلید اجرای برنامہ را در اختیارم قرار دادند.

در مورد خط‌ها نیز این کار تقریبا مانند App Store شرکت اپل عمل می‌کند بدین معنی کہ خط‌هائی کہ بہ همراه برنامہ می‌آید و نیز خط‌های اضافی را که کاربر خریداری می‌کند در جائی برروی سرور شرکت قرار داده می‌شود و برنامہ می‌تواند خط‌های خریداری شده را هر وقت کہ کاربر خواست بہ کامپیوترش شما منتقل می‌کند.

اکنون یکی دو سئوال از دوستان صاحب نظر
۲. آیا بہ نظر شما سرکش روی کلمۂ «ایرماگ» در نمونۂ پایین درست قرار دارد؟
۳. آیا به نظر شما اندازهٔ نقطہ‌ها متناسب با اندازهٔ حروف دیگر است؟ (proportional)؟

احمد
Mirza font sample.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali_Omid » 07 اوت 2017, 08:55

جای سرکش گاف درست است، اما می‌توانست شکیل‌تر و سبک‌تر باشد.
نقطه‌ها هم می‌شد کمی کوچکتر باشند.
ضمنا کردار را معمولا کشیده نمی‌نویسند مثل بردار که کشیدگی باعث غلط خواندن می‌شود. متاسفانه در قلم برتر، کشیدگی‌های نامناسب در برنامه حذف نشده.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط Ahmad » 07 اوت 2017, 23:47

ممنون Ali_Omid بابت پاسخ
در مورد « کردار را معمولا کشیده نمی‌نویسند» البته حق با شما است. قلم برتر نیز بطور اتوماتیک «کردار، بردار و ...» را کشیده نمی‌کند این امر که کشیدگی کجا بکار رود بطور کامل بسته بہ تصمیم و سلیقہ کاربر است. من صرفا بخاطر بررسی خط «میرزا» این کار کردم.

در پایین نمونہ‌های «سرکش» «گ» در قلمہای دیگر قلم‌برتر نشان داده شده است. در تمام نمونہ‌ها «سرکش» بہ موازات «ک» است در حالیکہ در «خط میرزا» این «سرکش» اندکی اریب است. سئوال من در مورد اریب بودن سرکش است. آیا این اریب بودن درست است یا خیر؟

سرکش  گ.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2017, 23:55

شاید نتوان از درستی یا نادرستی اریب بودن سرکش سخن گفت. ولی به نظر من هم چندان دلچسب نیست.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali_Omid » 08 اوت 2017, 07:27

من صحبتم در مورد «کشیده»، ایراد گیری از نوشته‌ی شما نبود. قصدم این بود که به ضعفی که در برنامه هست اشاره کنم.
کشیدگی در خیلی موارد سلیقه‌ای‌ست اما در مواردی مثل تا و با و یا ... اصلا جایز نیست، متاسفانه این موارد در قلم برتر در نظر گرفته نشده و کاربری که آشنایی با این موارد ندارد ممکن است دچار این خطا شود.
در مورد سرکش گاف هم تصورم این بود که چون قلم از روی خط میرزا غلامرضا اقتباس شده، لابد از یکی از «گ» های او برداشت شده اما هرچه گشتم حرف گاف با سرکش اضافه در نوشته‌های او پیدا نکردم. به هر حال این شکل بهم چسبیده چندان شکیل نیست (حداقل برای کرکتر فونت که همیشه یکسان تکرار می‌شود) ضمن اینکه این سرکش نسبت به سرکش کاف کمی سنگین‌تر و چاق‌تر طراحی شده.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط zoghal » 13 سپتامبر 2017, 04:48

درود بر همگی
دیدم در مورد کشیدگی حروف بحث می‌کردید و دوستان گفتن که این موضوع سلیقه‌ای هست. در صورتی که خوشنویسی کشیدگی حروف دارای قواعد تعریف شده‌ای هستند.
برای آشنایی با این قواعد می‌توانید این مطلب را مشاهده نمایید
zoghal

پست‌ها : 28

پستتوسط hamidrezamt » 06 فوریه 2018, 17:33

من در سیستم High Sierra و نسخه‌ی 3.5.21 نرم‌افزار قلم برتر به کرات با این مشکل که در تصویر مشاهده می‌کنید مواجه می‌شوم:
Screen Shot 2018-02-06 at 4.26.23 PM.png

کسی از دوستان یا آقای taqia نظری در این مورد دارند؟
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پستتوسط Ahmad » 07 فوریه 2018, 00:18

حمیدرضا گرامی
من نیز دقیقا همین شکل شما را دشتم و آنرا هم به شرکت مریم اطلاع دادم. فکر کنم با نصب اصدار ۳.۵.۲.۱ مشکل فعلا حل شده است. آیا شما این اصدار را نصب کرده‌اید؟
در هر حال اگر مشکلتان با نصب این اصدار حل نشد حتما با شرکت تماس بگیرید و موضوع را با آنها در میان بگذارید.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط hamidrezamt » 21 فوریه 2018, 22:41

Ahmad نوشته است:[نمایش]
حمیدرضا گرامی
من نیز دقیقا همین شکل شما را دشتم و آنرا هم به شرکت مریم اطلاع دادم. فکر کنم با نصب اصدار ۳.۵.۲.۱ مشکل فعلا حل شده است. آیا شما این اصدار را نصب کرده‌اید؟
در هر حال اگر مشکلتان با نصب این اصدار حل نشد حتما با شرکت تماس بگیرید و موضوع را با آنها در میان بگذارید.
احمد

احمدجان عذر می‌خواهم که فرصت نکردم زودتر پاسخ دهم. من از آخرین نسخه‌ی قلم برتر استفاده می‌کنم که با استناد تصویر شماره‌ی آن 3.5.21 است. اما مشکلات فوق‌الذکر همچنان باقی است. در اولین فرصت حتماً با شرکت تماس می‌گیرم و موضوع را با آنها در میان می‌گذارم.
Screen Shot 2018-02-21 at 9.05.37 PM.png
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پستتوسط Ahmad » 22 فوریه 2018, 00:56

بله حتما اینکار را بکنید برای اینکه گزارش اشکال از سوی کاربران مختلف که کامپیوترهای مختلف دارند باعث شود که برنامه را بی عیب‌تر ارائه دهند
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان