انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کم آوردن حافظه

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

کم آوردن حافظه

پستتوسط Arzhang » 13 اوت 2017, 18:42

چند مدتی‌ست که این پیام هر از گاهی در مک‌بوک من ظاهر می‌شود و من را دچار مشکل می‌کند.
Memory.jpg

همان طور که می‌بینید گاهی حجم چندان زیادی از برنامه‌ها هم باز نیستند. با توجه به این که من ۸ گیگ رم دارم، این پیام به نظرم عادی به نظر نمی‌رسد. حدس می‌زنم یک مشکل سخت‌افزاری در بین باشد. از آن‌جایی که مدت‌هاست دارم با پررویی باتری از نفس‌افتاده‌ای را به کار می‌گیرم که از مدت‌ها پیش پیام تعویضش آمده، خودم حدس می‌زنم باید مشکل به آن مربوط باشد. پیش از این با یک لپ‌تاپ ویندوزی مشکلی مشابه را داشتم که خرابی باتری مسبب اتفاقات عجیب می‌شد.
از آن‌جایی که مک‌بوک من عمرش را کرده و راستش منتظر شرایطی هستم که تعویضش کنم، خریدن باتری برایم در اولویت نیست. اما اگر بدانم این مشکل بدان مربوط است، چاره‌ای ندارم.
آیا شما تأیید یا تکذیبی بر این گمان دارید؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: کم آوردن حافظه

پستتوسط Ilia » 14 اوت 2017, 01:38

به برق هم وصله همین برنامه‌است؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 14 اوت 2017, 02:42

کلاً به برق وصله ایلیا جان چون وقتی از برق می‌کشم مدت بسیار کوتاهی کار می‌کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 14 اوت 2017, 07:14

فکر نمیکنم به باتری مربوط باشه. اگر جای تو بودم بک‌آپ میگرفتم و سیستم رو بدون برنامه‌هایی جانبی غیر معمول نصب میکردم تا ببینم مشکل دوباره پیش میاد یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 14 اوت 2017, 08:19

راستش خودمم داشتم به همین فکر می‌کردم. بک آپ دارم ولی وقت برای نصب سیستم عامل نه! اما به نظر چاره‌ای نیست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 14 اوت 2017, 09:52

اکتیویتی مانیتور رو راه بینداز‌و ببین چی چقدر مموری مصرف کرده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اوت 2017, 18:20

ببین چی پیدا کردم. اسپارک دارم ۶۰ گیگ حافظه مصرف می‌کند! یک چنین چیزی چه معنی‌ای دارد؟
Activity monitor.jpg
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 15 اوت 2017, 19:11

بنظر خاطی رو پیدا کردی.

اینقدر هاردت را برای مموری مصرف کرده که هاردت پر شده و مک پیغام کمبود مموری میده. ازش استفاده نکن و ببین که آپدیت یا راه حلی برای رفع این مشکل دارند یا نه.

یک باتری هم برای مکت بخر. جنازه‌اش هم دویست دلار می‌ارزه. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اوت 2017, 20:20

من یک چیزی را درست نگرفتم. مگر این‌جا مموری منظور همان رم نیست؟ پس چه طور می‌تواند اسپارک ۶۰ گیگ مموری مصرف کند در حالی که من فقط ۸ گیگ مموری دارم. مگر هارد آن قسمتی نیست که نوشته است Disk؟ ضمن این که هارد من هم پر نیست و ۳۴ گیگ خالی دارد. به نظرم رسید دارد پرت و پلا نشان می‌دهد. اما هر چه باشد ظاهراً مشکل زیر سر همین اسپارک است. باید ببینم مواقعی که خاموش است هم این مشکل پیش می‌آید؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اوت 2017, 20:22

من یک چیزی را درست نگرفتم. مگر این‌جا مموری منظور همان رم نیست؟ پس چه طور می‌تواند اسپارک ۶۰ گیگ مموری مصرف کند در حالی که من فقط ۸ گیگ مموری دارم. مگر هارد آن قسمتی نیست که نوشته است Disk؟ ضمن این که هارد من هم پر نیست و ۳۴ گیگ خالی دارد. به نظرم رسید دارد پرت و پلا نشان می‌دهد. اما هر چه باشد ظاهراً مشکل زیر سر همین اسپارک است. باید ببینم مواقعی که خاموش است هم این مشکل پیش می‌آید؟

Ilia نوشته است:[نمایش]
یک باتری هم برای مکت بخر. جنازه‌اش هم دویست دلار می‌ارزه. :-)

تو دیگه چرا اینو می‌گی؟ تو که می‌دونی یک تازه‌وارد روی هم سنت [به کسر س] حساب می‌کند :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 15 اوت 2017, 20:55

مک شما ۸ گیگ رم داره. اما نیاز برنامه‌ها و سیستم معمولا خیلی از این بیشتر میشه. برای همین سیستم کمبود حافظه‌اش را با استفاده از نوشتن اطلاعات بر روی هارد برطرف میکنه. اینجاست که داشتن هارد اس‌اس‌دی خیلی به سرعت کمک میکنه.

این امری طبیعی است و مشکلی نیست. اما حالا همانطور که الان میبینی در اون موقع اسپارک ۶۰ گیگ از هاردت را بعنوان حافظهٔ مورد نیازش خورده بوده. این مسلما بخاطر اشکال و باگی در برنامه است وگرنه یک برنامهٔ ایمیل که نباید احتیاج به این مقدار حافظهٔ فعال داشته باشه.

آن پیغام کمبود مموری در مک موقعی میاد که دیگر سیستم به هیچ عنوان نتونه رم (بصورت فعال یا مجازی) در اختیار داشته باشه.

حالا اگر اسپارک را خاموش و کامپیوترت را ری‌استارت کنی، خواهی دید که احتمالا فضای خالی هاردت بیشتر از سی و چند گیگی است که فکر میکردی.

در مورد باتری، خود دانی. اما اگر مک را نگهداری، اول و آخرش مجبوری بخری. اگر ردش میکنی که هیچ.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان