انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط sei » 03 مارس 2017, 19:59

saeidk نوشته است:[نمایش]
[نمایش]
چهار پرسش. اگر کسی بداند و بنویسد سپاس‌گزار می‌شوم.

۱- من این برنامه را نصب کردم ولی هرچه کردم نتوانستم با آن کار کنم چون کدنویسی زیاد بلد نیستم. شما یک نمونه بفرست تا من بتوانم کد آن را تغییر دهم و ببینم فونت قلم برتر را قبول می‌کند یا نه.

۲- خود برنامه اصلاً محیط مستقل ندارد که امکان خروجی svg داشته باشد. شما می توانید در برنامه illustrator تایپ کنید و خروجی svg بگیرید (ایندیزاین خروجی svg ندارد.)

۳- هنگام نصب یک بار پسورد می‌گیرد و هم از طریق اتصال به سایت و هم از طریق «جواب عددی» کد فعال می‌شود و دیگر چیزی نمی‌خواهد مگر وقتی که آپدیت شود.

[نمایش]
« این قلمهــا به تنهایی قابل نصــب و كپی برداری نیســتند و در زیــر مجموعه ی قلمبرتر كار میكنند.»

توضیح ایلیا کاملاً درست است. شما می‌توانید خود فونتها را در پوشه
library/applicaiton support/maryamsoft/fonts
ببینید و با هر برنامه ویرایشگر فونتی آن را باز کنید. گلیف ها دیده می‌شوند ولی این که این گلیف برای چه کدی است و گلیف چپ و راست آن کدام است وجود ندارد.
حالا اگر این فونتها را در یک سیستم دیگر کپی کنید هم فایده ندارد و تا برنامه نباشد این فونتها فقط مجموعه چند گلیف است.

درپایان این که دوست گرامی هدف از این برنامه تا آنجا که می‌دانم برای کارهای گرافیکی است که ۹۹ درصد مجموعه ادوبی و ورد مایکروسافت است. و واقعاً نمی‌دانم برای کار شما در Latex یا Inkscape چه سودی داشته باشد و فکر کنم همین فونتهای بهنام (مجموعه سری x2) کافی باشد.
پیروز باشید

سپاس.

۱- ساده است. همین نوشته پایین:
کد: انتخاب همهٔ

\documentclass{report}

\usepackage{xepersian}
\settextfont{XB Niloofar}

\begin{document}

سلام، این ساده‌ترین فایل است.
\end{document}

را در یک برنامه مثل texstudio کپی کنید. البته با مد xelatex کمپایل کنید

۲- برنامه‌های مثل illustrator پولی هستند. اگر که روی برنامه‌‌های دیگر مثل Inkscape جواب بدهد آن وقت به من جواب می‌دهد.

۳- سوال همین است. پسورد دستگاه را اگر بگیرد یعنی یک دسترسی خاص می‌خواهد که آن وقت خیلی جالب نیست (البته شاید برای نصب فونت هم این دسترسی نیاز باشد نمی دانم) . مثالش همان نمونه که یکی (شما؟) که رجیستر وردش پریده بود.

۴- اگر روش محافظت به هم ریختن جدول کدها باشد آن وقت در چیزی مثل xetex جواب نخواهد داد. چون آنجا نرم‌افزار قلم‌برتر در میان نخواهد بود که بخواهد کاری بکند.

۵- کیفیت تایپستینگ ورد مایکروسافت که اصلا قابل بحث نیست. چیزی که می‌ماند Indesign و مجموعهٔ Latex است (چیزهایی مثل FrameMaker و QuarkXpress و Arbortext را از مجموعه کنار گذاشتم). برای من که صرفا وسواس کیفت نوشته‌های خودم را دارم یک چیزی مثل InDesign (بدون در نظر گرفتن پولی بودنش) مشکل این را دارد که اتومات نیست. یعنی نوشتن یک چیز است و تایپستینگ یک چیز دیگر. با این وصف عملا تنها گزینه همان خانوادهٔ لاتک است. از آن سمت هم حداقل برای کاربری من چیزی Inkscape خیلی خوب جواب می‌دهد و اگر نیاز به کار وکتور به صورت دستی داشته باشم از همان استفاده می‌کنم.
فونت‌های سری X و فونتهای بعدی‌اش فونت‌های خوبی هستند. اما یک سری مشکل هم دارند (آخرین نوشته‌های من در بخش انجمنش هست). من امیدوار بودم (یا هستم) که فونت‌های سری قلم‌برتر این مشکلات را حل کرده باشند. در عین حال چون فونت‌های قلم‌برتر تجاری هستند حدسم این است که شاید کسی وقت و انگیزه بیشتری برای اصلاح داشته باشد .

ممنون هستم.
sei

پست‌ها : 11

پستتوسط saeidk » 05 مارس 2017, 18:28

این خطا را داد:
text.png
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط sei » 06 مارس 2017, 00:25

عجیب است. چون xepersian دارد می‌گوید که bidi را پیدا نمی‌کند. این دو همیشه کنار هم هستند.
چه توزیعی از tex را دارید؟ و آیا به روز است؟
بر روی مک توزیع texlive با بسته‌بندی MacTex مناسب است:
https://www.tug.org/mactex/
اگر هم که قبلا نصب کرده‌اید یک برنامه به اسم Tex Live Utility نصب شده که می‌توانید با آن پکیج‌هایتان را به روز کنید.
من دلیلی دیگر نمی‌بینم که برنامه‌ اجرا نشود.
sei

پست‌ها : 11

پستتوسط Ahmad » 18 ژوئیه 2017, 21:49

با سلام،
شرکت نرم‌افزاری مریم دیروز اعلام کرد کہ خط نستعلیق جدیدی بہ خط‌هائی کہ با برنامۂ قلم‌برتر کار می‌کنند اضافہ کرده‌ است. این خط کہ خط کہ «نستعلیق میرزا» نام دارد بر اساس خطاطی «میرزا غلام‌رضا اصفهانی» هنرمند خوشنویس دوران محمدشاه قاجار و ناصرالدین شاه قاجار تہیہ شده است.

این خط توسط معمار و خوشنویس امیر مهدی مصلحی طراحی و دیجیتالی شده است.

برای تشویق شرکت نرم‌افزاری مریم در امر توسعہ و بہینہ سازی نرم‌افزار قلم‌برتر برای پلاتفرم مکینتاش بہ دوستان کاربر مکینتاش توصیہ می‌کنم کہ در صورت امکان این برنامہ را بہ همراه خط‌هائی کہ برای کار با قلم‌برتر تہیہ شده‌اند خریداری نمایند.

برای اطلاعات بیشتر و نیز دیدن کاتالوگ این خط بہ آدرس پایین مراجعہ شود.
http://maryamsoft.com/product/fontshop/ ... _mirza-htm
احمد

* * * * * * * * * *

نمونہ‌هائی از خط «نستعلیق میرزا»
Mirza (19).png

Mirza (17).png

Mirza (15).png

Mirza (14).png

Mirza (11).png

Mirza (10).png

Mirza (9).png

Mirza (8).png

Mirza (7).png

Mirza (6).png

Mirza (5).png

اطلاعيۂ شرکت نرم‌افزاری مریم در مورد عرضہ خط «نستعلیق میرزا»

«نستعلیق، عروس خطوط اسلامی، خطی که هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. زیبایی این خط حتی برای کسانی که توانایی خواندنش را ندارند، شگفت انگیز است. خطی در کمال تعادل و نظم که میراث گران بهای نیاکان ماست.

اولین محصولی که برای نگارش نستعلیق ساختیم، خطاط بود و در آن از خط چلیبا استفاده کردیم. در محصول میرعماد برای اولین بار این خط بصورت فونت درآمد تا بطور مستقیم در Word کار کند. در نرم افزار قلم برتر امکان استفاده مستقیم در ایدیزاین، ایلاستریتور و فتوشاپ فراهم شد.

در طی این سال‌ها امکانات نرم افزاری گسترش پیدا کرد، ولی خط همان خط ابتدایی بود. چندین بار اقدام به اصلاح آن کردیم ولی نتیجه معکوس داشت و خط دچار اشکالات بیشتری شد، زیرا طراح گرافیک ظرافت‌های این خط را نمی‌شناخت و خوشنویس به ابزارهای گرافیکی تسلط نداشت.

نکته‌ی دیگری که با آن مواجه بودیم، تمایل طراحان گرافیک به نستعلیق با سبک قدما بخصوص خط میرزا غلام رضا اصفهانی بود. بزرگانی چون استاد محمد احصایی و صداقت جباری به این سبک تمایل دارند. طراحان زیادی هم پیشنهاد ساخت آن را دادند. لذا همیشه به دنبال فرصتی برای انجام آن بودیم.

در آبان ماه سال ۹۵ این خواسته را با آقای دکتر حمیدرضا قلیچ خانی -پژوهشگر خط- مطرح کردیم و ایشان آقای امیرمهدی مصلحی را به ما معرفی کردند. جوانی خوش ذوق و هنرمند که سال‌ها روی خط میرزا کار کرده و تقریبا تمام حروف آن را استخراج کرده بود. پس از بررسی اولیه مشخص شد که خط از عیار بالایی برخوردار است. لذا پروژه مشترک با ایشان کلید خورد.

ابتدا فکر می‌کردیم که ۲ ماهه کار به سرانجام می‌رسد، چون تمام حروف طراحی شده بودند، ولی در ادامه تقریبا همه حروف بازسازی شدند که باعث شد تکمیل آن ۶ ماه زمان ببرد.

قلم میرزا،‌ پروژه‌ای سخت و پر زحمت بود، ولی شیرینی فراوان داشت. از سویی با طراحی دقیق و حرفه‌ای کار می‌کردیم و سوی دیگر برنامه را برای اجرای دقیق خط تکمیل می‌کردیم.

حال که این قلم تکمیل شده، از کار کردن با آن لذت می‌بریم و به آن می‌بالیم. رسامی این قلم بسیار متفاوت با قلم‌های قبلی است. یکی بودن طراح و خوشنویس باعث شده که ظرافت‌های زیادی در آن دیده شود.

در اینجا لازم است تشکر ویژه کنیم از کاربران محترمی که ما را با وجود تمام نقایص حمایت کردند و مشوق اصلی ما در ادامه مسیر بودند. دست همه آنها را به گرمی می‌فشاریم و آرزوی خدمتگزاری هرچه بیشتر داریم.

این قلم نفیس را با افتخار به جامعه طراحان و تمام علاقه‌مندان به این هنر، تقدیم می‌کنیم و امیدواریم از آن لذت ببرید و ما را در رساندان آن به کمال، یاری کنید.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 19 ژوئیه 2017, 17:47

براوو!

اگر میشد از خارج از ایران خریدش، امروز خریده بودمش.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 20 ژوئیه 2017, 01:26

شما نمی توانی به سایت بانک وصل بشی یا حساب داخل ایران نداری؟
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2017, 02:31

نه سعید جان.

اینهمه چیز رو شما نمیتونید از خارج بگیرید، این یکی رو ما از اونجا.

البته نیاز عجله‌ای ندارم وگرنه میشد از طریق دوستان و آشناها تهیه کرد. فقط میبینم که بسیار بنظر خوب و زیبا درست شده. دستشان درد نکنه. خط میرزا غلامرضا واقعا فوق‌العاده بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 20 ژوئیه 2017, 03:04

خیلی عالی درست شده. این سطح از خوشنویسی هم باید در ابزارهای ویژهٔ این کار تعبیه شود و نه در ابزارهای نوشتاری معمولی.
راستی آن «کجخلقم چکنم که هیچ کردارم نیست» یک «ح» اضافه ندارد؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2017, 04:08

نه اون اولی کافه که سرش کج شده. درسته. ولی نقطه های یای الضالین نیست. عین خطاط های واقعی که همیشه یه جا نقطه ای را یادشون میره…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 20 ژوئیه 2017, 04:17

آره مرسی. بعد متوجه شدم. راستی بین ر و دال کردار یک کم کرنینگ بد نمی‌شود. البته در این نوع نرم‌افزار لابد این کارها را کاربر هم می‌تواند بکند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2017, 04:23

شاید. تقریبا مطمئنم که همهٔ اینها با کلی بالا و پایین کردن احتمالا در برنامه‌های گرافیک اینقدر خوب چیده شده. بسیار بعید است که با تایپ معمولی درجا چنین ترکیب و نتیجه‌ای بصورت پیشفرض بشود گرفت. اما همینش هم فوق‌العاده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 20 ژوئیه 2017, 15:15

باخود قلم برتر با ابزار تایپوگرافی می‌شود.
این یک نمونه که من با نستعلیق و در ورد ویندوز درست کردم. (البته با عجله)

kaj.pdf
(117.4 KiB) دانلود 574 بار
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2017, 21:12

دستت درد نکنه سعید.

منهم کمی PDF شما را جابجا کردم. شیرینی خط میرزا را در آن میشود دید.
پیوست‌ها
Kajkholgham.pdf
(104.92 KiB) دانلود 549 بار
Kajkholgham.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 20 ژوئیه 2017, 21:40

البته من وقت نکردم قلم جدید را بخرم و این مثال با نستعلیق بود
همانطور که گفتم با امکانات تایپوگرافی و شرتکاتهای برنامه
می شود مثالهای بالا را درست کرد و نیازی به برنامه دیگری نیست
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2017, 22:18

منهم تعجب کردم که چرا میم‌های نمونهٔ شما دو سه درجه کج است (که من عمودش کردم) ولی نمونهٔ آنها درست بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان