انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

استفاده از فاصلهٔ کوتاه نشکن بجای نیم فاصله

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

استفاده از فاصلهٔ کوتاه نشکن برای نیم فاصله

پستتوسط Behnam » 21 نوامبر 2013, 09:37

فعلاً بستهٔ صفحه کلیدها را می گذارم، بعداً راهنمای نصب رو اضافه می کنم اگر لازم شد. فعلاً باید بروم بخوابم!
https://dl.dropboxusercontent.com/u/536 ... boards.zip
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: استفاده از فاصلهٔ کوتاه نشکن برای نیم فاصله

پستتوسط Behnam » 22 نوامبر 2013, 04:27

پوشهٔ لینک بالا شامل همهٔ صفحه کلیدهای مک است که که من هریک را با یک حرف S در مقابل نام نسخهٔ اصلی مشخص کرده ام. یکی دو تا صفحه کلید غیر مک هم در این مجموعه هست. کُردی و اردو و ئویغور که آنها را زمانی ساخته بودم که هنوز مک برای این زبان ها کیبرد نداشت.

این علامت S مشخص می کند که کلید فاصله (Space) به صورت زیر تنظیم شده است:
کلید فاصله –> فاصله
کلید فاصله + شیفت –> نیم فاصله (NNBS) یا فاصلهٔ کوتاه نشکن
کلید فاصله + آپشن (آلت) –> فاصلهٔ نشکن (همهٔ صفحه کلیدهای مک در این مکان فاصلهٔ نشکن دارند)
کلید فاصله + شیفت + آپشن –> پهنای صفر نامتصل (ZWNJ) که همان نیم فاصلهٔ قدیم باشد

پوشهٔ لینک بالا را باز کنید. به Library مک بروید و پوشهٔ Keyboard Layouts را باز کنید و یا در منوی Go>Go to Folder دسکتاپ بنویسید
/Library/Keyboard Layouts

می توانید همهٔ صفحه کلیدها را به آن پوشه منتقل کنید. اشکالی ندارد. این صفحه کلیدها تنها به لیست صفحه کلیدهای موجود در مک شما اضافه می شوند. ولی فعال نخواهند بود. برای فعال کردن صفحه کلید مورد نظر خودتان بروید به
System Preferences>Keyboard>Input Sources>+

و بعد روی علامت + پایین پنجره کلیک کنید تا صفحه کلید مورد نظرتان را از لیست موجود به صفحه کلیدهای فعال اضافه کنید.
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: استفاده از فاصلهٔ کوتاه نشکن بجای نیم فاصله

پستتوسط Ilia » 22 نوامبر 2013, 06:02

دستت درد نکنه بهنام جان که همیشه مایهٔ خیری.

اتفاقا امروز Pages هم چند ساعت پیش آپدیت شد و بنظر میرسه که مشکل قبول نکردن تایپ نیم فاصله رو هم در آیفون و هم در مک رفع کرده اند. اما منهم که از امروز شروع به استفاده از کم فاصلهٔ نشکن خواهم کرد.
پیوست‌ها
NewKeyboard_NewPages.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 22 نوامبر 2013, 06:26

از سر کنجکاوی و این بحث کُدهای موجود یا ناموجود در جیزه پرو رفتم ببینم اگر همهٔ آن کُدها را به جیزه اضافه کنم چه می شود. چیز جالبی که کشف کردم این است که در ماوریکس (پیش از آن امتحان نکرده بودم) اگر یک جیزه پرو که فانت سیستم است را نصب کنی، فانت بوک duplicate را به این صورت بطور خودکار resolve می کند که فانتی را که تو نصب کرده ای (در پوشهٔ مک) فعال می کند و فانت سیستم را غیر فعال!
خلاصه این که جیزهٔ من حالا همهٔ آن کُدها را دارد! ضمناً از فرصت استفاده کردم و قوز ی را هم برداشتم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 22 نوامبر 2013, 14:27

Behnam نوشته است:[نمایش]
... چون موتورهای جستجو ZWNJ را نادیده می گیرند، کل واژه را می توانند پیدا کنند. خب این مشکل هم (که جدیست) قابل حل است اگر همتی وجود داشته باشد. همت است که وجود ندارد.

بهنام جان. دستت درد نکند. منتها یک کمی بحث زیادی فنی شد و من نفهمیدم تکلیف این داستانی که در بالا ازت نقل قول کرده‌ام چه می‌شود؟ ما اگر از این نیم‌فاصله‌ی جدیدی که ساخته‌ای استفاده کنی، در موتورهای جست‌وجو تکلیف چه می‌شود؟ این زحمتی که کشیده‌ای همان همتی‌ست که سابقاً‌ وجود نداشت یا هنوز مشکلی که خودت هم گفته‌ای جدی‌ست پابرجاست؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Behnam » 22 نوامبر 2013, 16:57

نه این مشکل پابرجاست. در همین تاپیک اگر تو «نیمفاصله» را جستجو کنی، برایت «نیم‌فاصله» با ZWNJ را هم پیدا می کند (و برعکس) ولی این در مورد NNBS صادق نیست. نه، این صفحه کلیدها را من بخاطر کامل کردن مطلب درست کردم. اگر مشکل حل شدنی باشد، بر اساس مصرف خواهد بود. موتور جستجو مشکلی در جستجوی NNBS یا NnBs ندارد. بخاطر این که این نیاز وجود خود را تحمیل کرده است. این هم همان است. یا اصولاً جامعهٔ فارسی زبان به جامعهٔ جهانی برود بگوید ما یک نیم فاصله در زبانمان داریم که کُد ندارد و باید داشته باشد و این کُد در جستجو نادیده گرفته شود. منظورم از همت این بود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 22 نوامبر 2013, 20:51

بهنام جان، نماینده‌های ایران در یونیکد پس چکار می‌کنند؟ اگر قدرت اعلام کدهای موردنیاز زبان فارسی رو ندارند پس این دیگه چه کنسرسیومیه؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 23 نوامبر 2013, 04:13

سوء تفاهم نشود. تقصیر «کسی» نیست. همهٔ ما مقصریم. این هم از مواهب این وضعیت است که روی هر موضوع پیش پا افتاده ای که انگشت می گذاری کار بیخ پیدا می کنه! آخه این مملکته که ما داریم؟!
ادیبان سنتی ما غالباً با دنیای کامپیوتر بیگانه بوده اند. اگر تایپ کردن بلد بودند خیلی پیشرفته به حساب می آمدند! با شیوهٔ بررسی آنالیتیک ساختار زبان آشنایی چندانی نداشته اند. در حالی که دنیای کامپیوتری به شدت متکی به تعابیر مدون و مشخص است. نسل جدید با این دنیا آشنایی بیشتری دارد و امید می رود که رفته رفته دیدگاه آنالیتیک مدرنی نیز بر زبان خود پیدا کند. تا آن زمان -و برای رسیدن به آن زمان- به نظر من باید این ایدهٔ بنیادین را پرورش داد که مثلاً کُدهای یونیکد از زبان بر می خیزند و نه برعکس. اگر ما نیم فاصله لازم نداریم، برای این است که رسم الخط ما این نیاز را ندارد. اگر لازم داریم، برای این است که رسم الخط ما این نیاز را دارد. این باید مبنای تصمیم گیری باشد و نه این که اگر من بین «ی» و «خ» چیزی نگذارم، کامپیوترم «می خورم» را به «میخورم» تبدیل می کند. روی کاغذ که این اتفاق نمی افتد! نه، ما اول باید مشخص کنیم که چگونه می خواهیم بنویسیم و چرا، بعد تکنوکرات ها بروند راه حل برایش پیدا کنند.
اتفاقاً در همین مورد مشخص سال ها پیش در «فارسی وِب» صحبت پیش آمد. بهروز پورنادر خودش با آن مخالف بود ولی پیشنهاد کرد که پتیشن کنیم و او درخواست پتیشن را در یونیکد مطرح خواهد کرد. ظاهراً این چیزها به یک «کمپین» نیاز دارد! من که در ایران نیستم ولی فکر می کنم از استقبال از این نیم فاصله گواه داشتن بر قدرت کمپین خواهد افزود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 23 نوامبر 2013, 04:20

(به‌نظر می‌رسه من پست قبلی بهنام رو بسیار اشتباه فهمیده بودم و برداشت وارونه‌ام این بود که انگار زور ایران به یونیکد نمی‌رسه که چنین کدی که کاملاً مخصوص ایران و رسم‌الخط خود ما و ویژگی‌های دلخواه ما باشه رو وارد لیست کدها بکنیم و برای همین مجبوریم از کد کاربردهای دیگه (ZWNJ، ...) استفاده بکنیم!)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 23 نوامبر 2013, 18:51

Ilia نوشته است:[نمایش]
اتفاقا امروز Pages هم چند ساعت پیش آپدیت شد و بنظر میرسه که مشکل قبول نکردن تایپ نیم فاصله رو هم در آیفون و هم در مک رفع کرده اند. اما منهم که از امروز شروع به استفاده از کم فاصلهٔ نشکن خواهم کرد.

تصویر
Pages من هم قاعدتاً به روز رسیده (بهرحال مراسمش را انجام دادم!) ولی شمارهٔ نسخه رقم سوم را نشان نمی دهد که بدانم 5.0.1 هست یا نیست. اما در اینی که من دارم روی مک ZWNJ هنوز کار نمی کند. این عکس را روی مک گرفته ای؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 23 نوامبر 2013, 19:03

روی مکه. من دوباره چک کردم. بدون مشکل کار میکنه.
پیوست‌ها
Pages.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 23 نوامبر 2013, 19:26

ممنون ایلیا
Pages من 5.0.1 نشان نمی داد. کاشف به عمل آمد که چون من این سری جدید را وارد یک پوشه کرده بودم، updater نسخهٔ دیگری را خارج از پوشه نصب کرده بود!
لابد باید مراقب بود با فانت هایی که در یک پوشهٔ مجزا در پوشهٔ Fonts قرار می دهیم مشکلی پیش نیاید!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 09 مارس 2017, 07:05

بهنام تشکر بسیار از بابت ساخت این کیبورد ها برای تایپ NARROW NO-BREAK SPACE!
viewtopic.php?f=4&t=3580&hilit=202F&start=15#p41270

یادم نمی آید که چه باعث شده بود که از این فاصلهٔ کوتاه نشکن استفاده نکنم. امروز که فارسی تایپ میکردم و نبود فاصله در ZWNJ کلافه ام کرده بود، یاد این پست تو افتادم و کیبورد را دوباره فعال کردم. چقدر شکل کلمه ها بهتر میشود. واقعا دستت درد نکند!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 11 مارس 2017, 07:11

⁧خواهش دارم قابل نداره! راستش من دوباره از همان ZWNJ استفاده می‌کنم. عمدتاً بخاطر مشکل سرچ کردن. و اینکه این «فاصلهٔ صفر» با فانت‌های سری ایکس کمتر مشکل داره تا با بقیهٔ فانت‌ها. ولی NNBS نیم‌فاصلهٔ واقعیست.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 13 ژوئن 2017, 02:28

بعد از کلی تلاش، من توانستم که Sang را متقاعد کنم که یکبار دیگر کیبورد سوایپ کیز فارسی اش را آپدیت و این «فاصلهٔ نشکن کوتاه» را به آن اضافه کند.

در نسخهٔ اخیر که امروز منتشر شد، کشیدن انگشت از راست به چپ روی دکمهٔ فاصله این فاصلهٔ نشکن کوتاه را تایپ خواهد کرد.

همچنین «خط تیرهٔ نشکن» (بالای دکمهٔ خط تیره) و «فاصلهٔ نشکن» (در داخل صفحهٔ اِعراب) هم به کیبورد اضافه شده.

بهر حال، خوب یا بد، احتمالا این آخرین آپدیت این کیبورد خواهد بود. منکه مدیون سانگ هستم که این چند سال من را از عصبانیت در موقع تایپ کردن روی آیفون نجات داد. لطفا نظراتتان را در مورد کیبوردش در این تاپیک که در مورد فاصلهٔ نشکن کوتاه است ننویسید.

سوایپ کیز فارسی by LE SANG
https://appsto.re/ca/v26K6.i
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان