انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط AmirT » 14 دسامبر 2015, 00:49

Ilia نوشته است:[نمایش]
امیر جان، خوشحالم که دیدم که به حرف‌هایم گوش کرده‌ای. معلوم است که فایل‌هایت برایت ارزش دارند.

اینطور که از عکست بر می‌آید شما روی هاردی روی شبکه داری بک‌آپ میکنی. احتمالا بخاطر نحوهٔ ست‌آپ کردن تایم ماشینت یا به علت باز بودن و در حال استفاده بودن فایل‌یای تایم ماشین، سیستم قادر به دیلیت کردن بک‌آپ قبلیت نیست.

اگر امکانش را داری این بک‌آپ را تا بعد از درست کردن بک‌آپ جدید نگه دار. اگر نداری، برو در فایندر و دستی آن بک‌آپ قبلی را دیلیت کن و به تایم ماشین بگو که یکی جدیدش را برایت بسازد. اگر هارد خارجی بود میگفتم فرمتش کنی، اما الان نمیدانم که ست‌آپت چطوری است چون میبینم که روی نتورک داری بک‌آپ میکنی.

حواست باشد که با تایم ماشین میشود بیش از یک بک‌آپ داشت. مثل عکس زیر من:
TM.png

در عکس من بک‌آپ اول یک هارد خارجی است و بک‌آپ دوم که الان مشغول است، روی یک تایم‌کپسول دارد انجام میشود.

بعد از اینکه بک‌آپ جدیدت را درست کردی (که مدت نسبتا زیادی طول خواهد کشید)، بک‌آپ قبلی را دستی، در فایندر یا با ترمینال دیلیتش کن.

من واقعا خودم هم خیلی خوشحالم که گوش کردم!
من یک فضایی رو روی هاردی که به شبکه وصله، به تایم ماشین دادم که خودش با یوزر مخصوص خودش جدا به هارد وصل میشه. راستش تنبل‌تر از این بودم که مرتب برای بک‌آپ، هارد خارجی به لپتاپم وصل کنم. با این وضعیت روی شبکه بودن، روند بک‌آپ گرفتن یکمی کند میشه - که البته به مرور زمان که حجمشون میاد پایین تقریبا احساس نمیشه - اما خوبیش اینه که همیشه بدون هیچ دخالتی کار خودش رو انجام میده. قدیمی‌ترین بک‌آپ من مال June بود و تا حالا به غیر از استفاده کردن کاری با تایم ماشین نداشتم.

در نهایت چون نمیشد فرمت کنم، یه بک‌آپ تازه گرفتم و قبلی رو پاک کردم. الان همه‌چیز روبه‌راهه!
ایلیا مرسی برای راهنمایی!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط khatami » 14 دسامبر 2015, 06:59

Behnam نوشته است:[نمایش]
khatami نوشته است:[نمایش]
درود بر شما
Start up Disk دیسک تقریباً پر شده است
آخرین بک آپ که طبق آمار خودش باید مال امروز ۱۳دسامبر باشه (بالای لیست = .inProgress) ۱۷۲) گیگ دارد! (بقیه کجاست؟! چرا تاریخ دیروز را زده؟!

باقی ۶۰۰+ گیگ حافظه ی تایم ماشین کجا رفته که فقط ۸۸+ گیگ ذخیره کرده طبق آمار خودش؟؟؟!!!

حسابی قاطی کرده ام! آیا راهی هست؟

تایم ماشین برای بار اول که بکاپ می‌گیرد خیلی وقت می‌گذارد زیرا باید برای هر بایت شناسنامه درست کند و هر فایل پیدا و پنهان را محاسبه کند که چقدر حجم دارد و چه محتوایی. از این حساب و کتاب یک ایندکس درست می‌کند که در بکاپ‌های بعدی بتواند به سرعت تشخیص دهد چه چیزی تغییر کرده و باید یک کپی از آن را به هارد تایم ماشین منتقل کند و چه چیزی تغییر نکرده و یک الیاس از ذخیرهٔ قبلی کفایت می‌کند.
این عملیات هم وقت می‌برد و هم جا می‌گیرد. زیرا هم این حساب و کتاب‌ها را باید در جایی ذخیره کند و هم برای عملیات انتقال فضایی را چه در هارد کامپیوتر و چه در هارد تایم‌ماشین باید در نظر بگیرد. علاوه بر آن ایندکس کردن و حساب و کتاب‌ها که وقت می‌برد، هرچه جای خالی در هارد کامپیوتر کمتر باشد، عملیات انتقال کُندتر می‌شود تا جایی که امکان دارد بکلی متوقف شود.
اگر تا موقع نوشتن این مطلب، کار بکاپ گرفتن تایم‌ماشین شما پایان یافته است که هیچ. ولی اگر هنوز ادامه دارد، توصیه می‌کنم که همه چیز را متوقف کنید، از یک پوشهٔ بزرگ از هارد کامپیوترتان (مثلاً عکس‌ها یا ویدئوها) بطور دستی یک بکاپ بگیرید (نه یکباره بلکه خرده خرده. زیرا هارد کامپیوتر باید معادل هر خرده جای خالی اضافه داشته باشد) و آن را از هارد کامپیوترتان پاک کنید. بعد دوباره تایم ماشین را به راه بیاندازید. حالا اگر خواستید عکس‌ها و ویدئوها را در هارد کامپیوترتان داشته باشید بعد از پایان کار تایم ماشین دوباره آن پوشه را به هارد مکتان منتقل کنید (اگر جا دارد). کارهای دیگری هم برای تمیز کردن startup disk می‌شود کرد ولی وقتی در هارد کامپیوتر جا واقعاً تنگ شده است، استفاده از تایم‌ماشین برای کپی گرفتن راه حل مناسبی نیست. تایم‌ماشین به فضای خالی زیادی در هارد مبداَ و مقصد نیاز دارد. یک لینک پیدا کردم برای تمیز کردن startup disk و از این مطالب هم در ایرماگ و هم در اینترنت فراوان است.
http://computers.tutsplus.com/tutorials ... -mac-31780

♥♥♥ سپاس فراوان بهنام عزیز که وقت گذاشتی و یک آموزش اساسی دادی به بنده ی مبتدی و بی‌سواد! خوشبختانه امروز صبح که بیدار شدم گویا حضرت تایم ماشین کارش را با دقت و خوب انجام داده است....
بازهم سپاس از لطف شما عزیز و سایر گردانندگان و مدیران این انجمن علمی-فنیِ عالی ♥♥♥♥
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-12-14 at 8.08.33 AM.png
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

پستتوسط Arzhang » 15 دسامبر 2015, 02:57

الحمدلله که حل شد. فقط فراموشتان نشود که بک آپ بعدی را با فاصله‌ی دور نگیرید وگرنه باز زمان زیادی خواهد برد. (البته نه این قدر) ولی کلاً بک آپ گرفتن سریع‌تر هم به زمان کار کمک می‌کند و هم احتمال از بین رفتن برخی فایل‌هایی که این وسط بک آپ ندارند کم‌تر می‌شود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط khatami » 16 دسامبر 2015, 09:11

Arzhang نوشته است:[نمایش]
الحمدلله که حل شد. فقط فراموشتان نشود که بک آپ بعدی را با فاصله‌ی دور نگیرید وگرنه باز زمان زیادی خواهد برد. (البته نه این قدر) ولی کلاً بک آپ گرفتن سریع‌تر هم به زمان کار کمک می‌کند و هم احتمال از بین رفتن برخی فایل‌هایی که این وسط بک آپ ندارند کم‌تر می‌شود.

♥♥♥ سپاس ارژنگ عزیز ♥♥♥ چشم. لطف شما پاینده....
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

پستتوسط Ilia » 06 مارس 2016, 22:26

این مقالهٔ بسیار مفیدیست در مورد راه‌های مختلف بک‌آپ گرفتن در مک. من چیزهای مفید و جدیدی از آن یاد گرفتم:
http://www.macworld.co.uk/feature/mac-s ... e-3584440/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط iShahin » 19 مارس 2016, 19:08

در راستای لینک ایلیا جان، من چند وقت پیش نرم افزار بک‌آپ گیری آنلاین آرک - Arq را در حراج نصف قیمت تهیه کردم و به شدت راضی هستم. شما میتونید با این نرمافزار در این سرویس‌ها بک‌آپ بگیرید:

Amazon Cloud Drive
Google Drive
Dropbox
OneDrive

https://www.arqbackup.com

بعد از خرید اولیه - هیچ هزینه جانبی، ماهیانه و غیر نداره - البته نیازی به گفتن نیست که استفاده از سرویس‌های کلاد هزینه‌ی خودش رو داره. من خودم ۱۴۰ گیگ فضا مجانی داشتم از طرف مدرسه و کارم در OneDrive که از اون استفاده میکنم. آپدیت هم گذاشتم روی اتوماتیک که هر ۶ ساعت یکبار خودش در background بک‌آپ میگیره و هفته‌ای ۱-۲ بار هم با تایم ماشین در هادر درایو اکسترنال بک‌آپ میگرم و اینطوری همیشه خیلام راحته! :thumbs_up:

اگر اینترنت با سرعت مناسب دارید حتما توصیه میشه!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط AmirT » 03 مه 2016, 18:00

من هفته پیش با کلین اینستال به El Capitan اومدم و هنوز حوصله نکردم تایم ماشین رو روبه‌راه کنم. امروز برای فرار از فضولی یه نفر که اومده بود بالا سرم وایستاده بود، داشتم وانمود میکردم که توی Applications دنبال برنامه خاصی میگردم و در ادامه همینطوری روی تایم ماشین کلیک کردم که در کمال تعجب به اون حالت سفر در زمان رفت!
Screen Shot 2016-05-03 at 5.55.06 PM.png

با توجه به اینکه من اصلا فعالش نکرده بودم و الان هم که در System Prefrences چک میکنم دیسکی بهش متصل نیست، یعنی ال کپیتان خودش روی هارد مک بک‌آپ میگیره؟! چطور میشه غیر فعالش کرد؟ چون من هیچ گزینه‌ای پیدا نکردم.
Screen Shot 2016-05-03 at 5.59.11 PM.png
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Ilia » 03 مه 2016, 22:05

امیر جان جوابت اینجاست:
https://support.apple.com/en-us/HT204015

البته میگه که اگر تایم ماشین خاموش باشه اینکار را نمیکنه (مطمئنی که هیچوقت برای مدتی روشن نبوده؟). و همینطور قسمت آخرش جالبه:
To make sure that you have storage space when you need it, Time Machine creates and retains local snapshots only when there is plenty of free space on your startup drive:

If less than 20% of the total storage space on your startup drive is available, Time Machine removes local snapshots, starting with the oldest, until you have more than 20% free space.

If less than 10% or less than 5GB of storage space is available, Time Machine removes local snapshots more quickly. When only one snapshot remains, Time Machine stops creating new snapshots. As free space increases, Time Machine at first replaces the previous snapshot with a new one, then eventually resumes creating snapshots as normal.

Because Time Machine removes local snapshots as needed, Finder and Get Info windows don't include them in their calculations. To see how much storage space local snapshots are using, choose About This Mac from the Apple menu, then click Storage. The space used by local snapshots is labeled Backups.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AmirT » 03 مه 2016, 23:46

خیلی جالبه! طوری کار میکنن که توی دست و پا نباشن. ((:

اولین بار بود که تایم ماشین رو باز میکردم. نمیدونم چرا snapshot گرفته! ولی حجمش همونطور که اینجا گفته توی about this mac هم هست، حدود ۷ گیگ. حالا باید تایم ماشین رو روشن کنم که ببینم اینها رو پاک میکنه یا نه.
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Rodarvasi » 23 ژوئیه 2016, 21:45

سلام
چطور یک بک آپ بگیرم از سیستم عامل که بزارمش روی یه فلش دیسک ؟؟
که حتی وقتی کل سیستم عامل و هارد پاک شد باز هم بتونم همه چیز رو برگردونم !!! (همه چیز منظورم فقط همون سیستم عامل با یه سری تنظیمات هست)
فلش چند گیگ نیاز داره ؟؟
‌( من دوتا پارتیشن دارم یکیش فقط واسه سیستم عامل و برنامه هام هست ؛ یکیش واسه فایل های شخصی خودم )

تصور من اینه که time machin فقط توی محیط مک او اس فعالیت میکنه و نمیتونیم وقتی که هیچ سیستم عاملی روی مک نصب نباشه ازش استفاده کرد ، درست فکر میکنم ؟
نماد کاربر
Rodarvasi

پست‌ها : 41

پستتوسط Amir_S » 23 ژوئیه 2016, 22:23

خیر، اگر دیسک حاوی بک‌آپ تایم‌ماشین رو به مک وصل و ضمن نگه داشتن کلید آپشن آن را روشن کنید، پارتیشن تایم‌ماشین را هم به عنوان یکی از گزینه‌های بوت می‌آورد و از طریق آن می‌توانید سیستم را ری‌استور کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Rodarvasi » 23 ژوئیه 2016, 23:23

Amir_S نوشته است:[نمایش]
خیر، اگر دیسک حاوی بک‌آپ تایم‌ماشین رو به مک وصل و ضمن نگه داشتن کلید آپشن آن را روشن کنید، پارتیشن تایم‌ماشین را هم به عنوان یکی از گزینه‌های بوت می‌آورد و از طریق آن می‌توانید سیستم را ری‌استور کنید.

پس یعنی بک آپ های تایم ماشین قابلیت بوتیبل دارند

ممنونم از پاسخ :star: :star:
نماد کاربر
Rodarvasi

پست‌ها : 41

پستتوسط 123ali » 17 سپتامبر 2016, 19:01

باسلام
تو ایتیونز واسه ایفون یه قسمت ریستور هست که باعث میشه سیستم عامل از نو نصب شه و یه قسمت ریستور دیگه کنار بکاپ وجود داره که بعد از نصب نو سیستم میتونیم بکاپ فایل ها مون رو رو سیستم عامل جدید برگردونیم ؛ میخواستم بدونم ایا میشه mac os رو از نو نصب کرد و باتوجه به بکاپ نظیر فایل ها و اکانت ها و ... ، اونو رو سیستم عامل جدید باز گردوند ؟
اخه تا اونجا که میدونم وقتی با تایم ماشین بکاپ میگیری همراه باسیستم عامل بکاپ میگیره ، یعنی اکه بخوام ریستور کنم ، همون سیستم عامل قبلی با فایل هام ، جایگزین سیستم عامل جدید و خالی میشه .
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط Amir_S » 17 سپتامبر 2016, 20:07

بله میتوانید بعد از نصب کامل سیستم‌عامل و ورود به آن، برنامه Migration assistant را اجرا و آدرس بک‌آپ را بدهید و بعد از لیستی که می‌آید، انتخاب کنید که چه چیزی را می‌خواهید به سیستم جدید منتقل کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط 123ali » 17 سپتامبر 2016, 20:16

خیلی ممنون اقا امیر ؛
سوال دیگه ای که واسم‌پیش اومد اینه که ایا تایم‌ماشین از برنامه های نصب شده هم بکاپ میگیره ؟
و ایا موزیک هایی که در ایتیونز دارم هم تو بکاپه؟
123ali

پست‌ها : 497

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان