انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کوچک کردن فیلم

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

کوچک کردن فیلم

پستتوسط Ahmad » 16 مارس 2016, 02:19

دوستان گرامی،
آیا کسی برنامہ‌ ساده‌ای برای کم کردن سایز ویدئو می‌شناسد؟
ممنون بابت راهنمائی
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: تبدیل فایل ویدئو — video converter

پستتوسط AmiN.D » 16 مارس 2016, 02:48

احمد جان من از این برنامه استفاده میکنم
https://itunes.apple.com/us/app/total-v ... 4433?mt=12
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ilia » 16 مارس 2016, 04:53

من از Handbrake استفاده می‌کنم احمد جان. بجز preset هایی که دارد، میشود اندازه و کیفیت فایل را هم به دلخواه انتخاب کرد.

این راه آسان برای میزان کردن این کار است:

وقتی ویدئوی بزرگ را لود میکنید، بزنید روی Toggle Preset تا آنها را نشان بدهد. بعد یکبار بزنید روی پیشفرض مثلا آیپاد و بعدش برای قسمت ویدئو مثل این عکس‌ مطابق میلتان میزانش کنید:
Video.png

سه نکتهٔ مهم یکی Frame Rate است و دیگری Average Bitrate و آخری اندازهٔ پیکسل فیلم. اینها را اینقدر کم کنید که نتیجه و اندازهٔ دلخواه را بدهد.

برای قسمت صدا هم عکس زیر را ببینید:
Audio.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 16 مارس 2016, 11:59

بهترین و سبکترین و سریعترین (و مجانی)در مک و ویندوز که فعلاً همین برنامه هندبریک است.
تنها نقطه ضعفش این است که اول و آخر فیلم را می‌شود برید ولی از وسط آن چیزی را نمی‌شود حذف کرد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ahmad » 16 مارس 2016, 14:47

ممنون دوستان عزیز سعید و امین بابت پاسخ
و ممنون ایلیای عزیز بابت پاسخ و شرح طریقه استفاده از هندبریک
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 16 مارس 2016, 22:58

اما من mpeg streamclip را پیشنهاد می‌کنم. فرمت‌های زیادی را ساپورت می‌کند و کار کردن باهاش راحت است و رایگان است
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 17 مارس 2016, 01:32

ممنون ارژنگ جان !
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پاسخ: کوچک کردن فیلم

پستتوسط Arzhang » 12 دسامبر 2017, 03:31

من مدتی‌ست بیش‌تر از پیش مجبور به تبدیل (convert) کردن ویدئوها هستم و کم کردن حجم برایم امری واجب است. این سر و کله زدن با فرمت‌ها و کُدک‌های مختلف، من را درگیر وضعیت بسیار تعجب‌برانگیزی کرده است:
من فیلم‌های سینمایی‌ای که از بلوری یا امثال آن استخراج شده‌اند و به فرمت اچ دی هستند را که می‌بینم، حجمی در حدود کم‌تر از یک گیگا بایت دارند. این در حالی‌ست که ویدئوهای من که مثلاً ۵ تا ۷ دقیقه هستند، ۵۰۰ مگابایت حجم دارند. خب علت البته معلوم است چون bit rate ای که من استفاده می‌کنم بالاست. طبیعی‌ست که با کم کردن بیت ریت می‌توان حجم ویدئو را به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاست. اما نکته‌ی عجیب برای من این است که وقتی بیت ریت را به اندازه‌ی همان فایل‌های ویدئویی فیلم‌های سینمایی می‌کنم، کیفیت چنان افت می‌کند که گاه حتی تصویر ویدئو قابل مشاهده نیست و تبدیل به رنگ‌ها و شکل‌های در هم رفته می‌شود.
مثلاً این مشخصات یک ویدئوی فیلم سینمایی‌ست که حجم فایلش ۹۲۳ مگا بایت است:
Bit rate.jpg

من اگر حجم ویدئویم را با همین مشخصات یعنی بیت ریت میانگین ۶۰۵ کیلوبایت بر ثانیه کنم و با کُدک H264 آن را تبدیل کنم، تقریباً‌ به همین حجم می‌رسم اما با یک تفاوت بزرگ: ویدئوی من کیفیتش فاصله‌ای نجومی با این فیلم دارد.
نمی‌دانم آیا دارم نکته‌ای فنی را در نظر نمی‌گیرم؟ یا فوت کوزه‌گری‌ای هست که من نمی‌دانم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط saeidk » 12 دسامبر 2017, 15:07

این سوال من هم هست. طبیعتا این کار کم کردن حجم و حفظ کیفیت باید کار سختی باشد که فقط چند نفر انگشت‌شمار اون رو انجام می‌دهند و به قول معروف ریلیز می‌کنند و نام خودشون رو هم زیرش می‌نویسند.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 14 دسامبر 2017, 21:32

ارژنگ، با هندبریک تبدیل های خوبی میشه انجام داد. مثلا من یک تست کردم با یک تکه فیلم یک دقیقه ای با این ستینگ:
HB_Snap_Video.jpg

که نتیجه یک فایل حدود ۱۱ مگی در آمد که ۹۰ دقیقه اش میشود حدود ۱ گیگ.
دست راست اریجینال و دست چپ نتیجهٔ این تست بالاست.
Compar.jpg

البته از کوچک کردن صدا هم غافل نشو. آنهم Tab خودش را دارد که کار کردن با آن آسان است.
HB_Snap_Aud.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 دسامبر 2017, 01:20

مرسی ایلیا جان
من از mpeg stream clip شروع کردم و یک به یک تمام کانورتورها را چک کردم: ‌Adapter, Video Converter, Episode و اکسپورتر خود برنامه‌ی premier و البته Hand brake. هیچکدام جوابگو نیستند. البته از این میان هندبریک نرم‌افزار واقعاً‌ خوبی‌ست ولی مشکل را حل نمی‌کند. مثلاً‌ شما در همین نمونه‌‌ای که گذاشته‌ای یک دقیقه‌ات شده ۱۱ مگ در صورتی که در آن ویدئوهایی که من می‌گویم هر یک دقیقه باید بشود چیزی حدود ۵ یا ۶ مگ. حالا شما اگر با همان هندبریک تنظیمات را طوری کنی که خروجی‌ات برای یک دقیقه بشود ۵ مگ خواهی دید که دیگر آن فیلم را نمی‌توانی نگاه کنی از بس که داغان شده است. من هم مثل سعید فکر می‌کنم یک نکته‌ی فنی‌ای یک جایی باید باشد که در اختیار یک کمپانی‌های خاصی‌ست.
شاید امیر عزیزی بتواند یک توضیحاتی به ما بدهد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 15 دسامبر 2017, 01:53

اگر عرض فیلم را ۷۲۰ پیکسل کنی، تا حدود ۶ مگ کیفیت قابل قبولی خواهی داشت. البته کیفیت امری نسبی است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 15 دسامبر 2017, 02:30

با توجه به اینکه کم کردن حجم فیلم به مقدار زیاد نیاز به محاسبات پیچیده ریاضی دارد تا جاییکه من می دانم کمپانی های حرفه‌ای ساخت فیلم از سخت افزار و نرم افزارهای ویژه و پرقدرتی برای این کار استفاده می کنند. کیفیت آن سیستم ها را با کامپیوترهای شخصی نمی‌توان به دست آورد.

مثلا:

https://www.v-nova.com/perseus-video-co ... echnology/
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 15 دسامبر 2017, 04:24

اینکه از ابزارهای حرفه‌ای استفاده میکنند درست است. اما یک کامپیوتر جدید از پس اینکار بخوبی بر می‌آید. فقط زمانش بستگی به سرعت آن دارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 دسامبر 2017, 06:56

Ilia نوشته است:[نمایش]
اگر عرض فیلم را ۷۲۰ پیکسل کنی، تا حدود ۶ مگ کیفیت قابل قبولی خواهی داشت. البته کیفیت امری نسبی است.

بله ایلیا جان درست می‌گی، امری نسبی‌ست اما این بخش از ویدئو را که من بریده‌ام را مثلاً ببین:
720p.jpg

این ویدئو با همان مشخصاتی که یک فیلم سینمایی با فرمت MP4 دارد تبدیل شده است. اما آن خانم رقصنده‌ی وسطی را ببین اصلاً چهره‌اش را نمی‌شود دید. گفتم که اختلاف نجومی‌ست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

بعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان