انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

وصل کردن مک و مانیتور با رزلوشن بالا از طریق دیسپلی پورت

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

وصل کردن مک و مانیتور با رزلوشن بالا از طریق دیسپلی پورت

پستتوسط Ilia » 08 دسامبر 2015, 06:18

بعد از کلی حسرت خوردن به مانیتورهای رتینا و مخصوصا آیمک، و تهدیدهای حساب بانکی نسبت به خرج پول نداشته، تصمیم گرفتم که فعلا از خرید چند هزار دلاری یک آیمک یا مک‌پرو اجتناب کنم. اما از جایی که به یک مانیتور بزرگتر که بتواند رنگ‌ها را با دقت بیشتری از مانیتور‌های ده سالهٔ قدیمی‌ام نشان بدهد داشتم، این مانیتور Acer را در حراج خریدم:
http://us.acer.com/ac/en/US/content/model/UM.KH7AA.001
H257HU.png

با توجه به قیمتش بد نیست. رنگ‌ها را نسبتا دقیق نشان میدهد، صفحه‌اش مات و رزلوشنش ۲۵۶۰ در ۱۴۰۰ است. مکبوک ایر ۲۰۱۱ من بایستی که بتواند یک مانیتور خارجی با رزلوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ را ساپورت کند. اما موقع وصل کردن، دیدم که حداکثر رزلوشنی که از طریق پورت‌های HDMI و DVI وجود داشت 1080p یعنی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ بود. اشکال از آداپتورهای مینی دیسپلی یا سیم نبود. چون آداپتور مینی دیسپلی به اچ‌دی‌ام‌آی Moshi که خریده بودم به وضوح میگفت که تا 4K را ساپورت میکند. سیمش هم که با خود مانیتور آمده بود و بایستی که ساپورت میکرد.

خوشبختانه این مانیتور یک ورودی دیگر Display Port هم دارد. من هیچوقت دستگاهی نداشتم که این پورت را داشته باشد و کاملا برایم تازگی داشت. یک سر به فروشگاه لوازم کامپیوتری زدم و یک سیم خریدم که یک سرش مینی‌دیسپلی رایج مک و سر دیگرش این دیسپلی پورت را دارد:
DP_MiniDP.jpg

برای اطمینان، همچنین یک آداپتور مینی‌دیسپلی به دیسپلی پورت هم خریدم. آداپتور تو زرد از آب در آمد. تصویر پرش داشت و قابل استفاده نبود. اما این سیم ده، پانزده دلاری بخوبی کارش را انجام داد و داشتن رزلوشن حداکثر مانیتور یعنی ۲۵۶۰ در ۱۴۰۰ بخوبی ممکن شد.

هنوز هم نمیدانم که چرا آداپتور HTMI این رزلوشن را نداد. با توجه به رایج شدن تلویزیون و مانیتور‌های 4K این مسئله برایم عجیب است. مشکل سخت‌افزاری نباید باشد.

در مورد Display Port:
http://www.displayport.org/faq/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: وصل کردن مک و مانیتور با رزلوشن بالا از طریق دیسپلی پو

پستتوسط Arzhang » 08 دسامبر 2015, 10:17

من این‌جا
https://en.m.wikipedia.org/wiki/HDMI
دیدم که اچ‌دی‌ام‌آی ورژن‌های مختلفی دارد و فقط ورژن ۱/۴ به بعد است که 4K را پشتیبانی می‌کند. شاید مشکل از قدیمی بودن درگاه است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط rezag5 » 08 دسامبر 2015, 12:52

ایلیا جان همونطوری که ارژنگ گفت HDMI چند ورژن داره
فکر میکنم خود کابل ها هم باید از نوع جدید باشن وگرنه کار نمیکنه
موقع خرید کابل هم باید روی اون رو بخونی که ببینی کدوم ورژن رو ساپورت میکنه
بعضی از کابل ها با ورژن های جدید هماهنگی ندارن
یه چیزی شبیه کابل شبکه , مثلا با وجود اینکه کاملا سیم بندی و طول و نوع سوکت در دو نوع کتِ 5 و کتِ 6 یکی هست ولی کاملا با سرعت های متفاوتی دیتا رو منتقل میکنن .
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط rezag5 در 08 دسامبر 2015, 20:46.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 08 دسامبر 2015, 16:53

کابلش حتما درست است، چون با خود مانیتور آمده. خروجی HDMI هم اصلا وجود ندارد. پورت تاندربلت مک است و مبدل مینی دیسپلی به HDMI که رویش مشخصا نوشته که تا 4K را ساپورت میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 09 دسامبر 2015, 01:00

ایلیا جان این‌جا می‌گوید که مک بوک ایر تو، چون تاندربولت ۲ ندارد:
https://support.apple.com/en-ap/HT204154
مشکل از این نیست؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 09 دسامبر 2015, 04:37

دستت درد نکنه ارژنگ. بسیار لینک مفیدیست.

احتمالا همینطور است که می‌گویی. اگر منظور گرفتن رزلوشن 4K بود، اصلا مشکلی نداشتم، اما تاندربلت یک میتواند این رزلوشن را تامین کند، همانطور که با سیم دیگر اینکار را می‌کند. اما وقتی به hdmi می‌رسد، این کار را نمیکند، حالا یا اشکال از مبدل Moshi است یا جای دیگر نمی‌دانم.

اگر می‌شد با مکی که تاندربلت ۲ دارد امتحان می‌کردم خوب بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان