انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تدوین فیلم

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

تدوین فیلم

پستتوسط rooznevesht67 » 01 نوامبر 2015, 16:36

دوستان کسی هست که تجربه‌ی ویرایش فیلم و تدوینگری روی آی‌مک داشته باشه؟
rooznevesht67

پست‌ها : 20

پاسخ: تدوین فیلم

پستتوسط Arzhang » 02 نوامبر 2015, 00:37

فکر کنم بهتره شما سؤالت رو بپرسی. توی این انجمن تدوینگران حرفه‌ای هم داریم، کسانی مثل من هم هستند که از دور دست به آتش دارم. هر کسی ممکن است از این میان جواب شما را بداند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط amirazizi » 02 نوامبر 2015, 03:00

Arzhang نوشته است:[نمایش]
فکر کنم بهتره شما سؤالت رو بپرسی. توی این انجمن تدوینگران حرفه‌ای هم داریم، کسانی مثل من هم هستند که از دور دست به آتش دارم. هر کسی ممکن است از این میان جواب شما را بداند.

ارژنگ جان جوابتون خیلی بامزه بود. دست به آتش و اینا.

اما اگه بخوام یک چیز کوچولو به این اتیش و اینا اضافه کنم باید بگم بعضی از اعضای ایرماگ توی حرفه ای ترین سطح توی ایران کار تدوین انجام می دن و روی پروژه های بزرگ سینمایی کار میکنند بعضی هاشون هم با Warner Brothers شده که همکاری بکنند یا مثلا FCP Exchange باهاشون مصاحبه کرده باشه .
http://www.fcp.co/final-cut-pro/article ... os-angeles

راستش من به این خصوصیت اعضای ایرماگ که فقط اینجا هستند که به همدیگه کمک کنند و هیچ انگیزه مالی از این کار ندارند افتخار می کنم و بسیار به این حس همدلی احترام می زارم و به نظرم جای ستایس داره و من ازشون تشکر می کنم به خاطر این رفتار و ببخشید اگه این مورد خارج از سوال شما بود ولی راستش خیلی وقت بود می خواستم بگم .

حالا به نقل قول از ارژنگ عزیز و آتیش بازی و اینا من می تونم بپرسم شما مورد دقیقتون چیه؟ تدوین چه چیزی روی چه iMac یی؟

مثلا شما با تصاویر 6K RED RAW یا Arri 3K می خواید کار بکنید روی یک iMac که مال سال 2010 هستش یا نه ویدیو Canon 5D روی iMac که مال ۲۰۱۴ است ؟ شما اگه مدل سیستم و جزییات کار رو بگید خیلی راحتتر میشه .
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط rooznevesht67 » 02 نوامبر 2015, 15:00

سلام امیر جان و ارژنگ عزیز.

اول که باعث افتخار هست بودن در جمع حرفه‌ای‌هایی مانند شما عزیزان و همون‌طور که امیر گفت ایرماگ کارش حرف نداره و یه مرجع کامل و دقیق برای کاربران مکینتاش هست.

دوم عرض کنم که من تا به امروز روی ویندوز تمام کارهای ویرایش فیلم و تدوین‌گری رو انجام می‌دادم. قراره ۱۰ میلیون هزینه کنم و سیستم جدید بگیرم و در حال حاضر بین بستن یه کیس و خریدن آی‌مک مردد موندم.

این تصویر کانفیگ آی‌مکی که انتخاب کردم:

Screen Shot 1394-08-11 at 12.22.53.png
کانفیگ آی‌مک

برنامه‌هایی که تو مکینتاش لازمشون دارم شامل: فوتوشاپ، پری‌مایر، افتر افکت، آفیس

دوربین‌هام هم Canon 5D Mark III و Canon 6D هست.

سوال‌ها:

۱. آیا با این کانفیگ آی‌مک می‌شه با یه کیس ۱۰ میلیونی رقابت کرد؟
۲. با این کانفیگ آی‌مک، تدوین ویدیو‌های با فرمت 4K رضایت‌بخش و قابل قبول خواهد بود؟
۳. آیا در مکینتاش برنامه‌هایی که عنوان کردم مشکلی با فارسی‌نویسی نخواهند داشت؟
۴. چقدر از تدوینگری در مکینتاش راضی هستید و تفاوت‌هاش با ویندوز چیه؟
۵. برای تدوین در مکینتاش چقدر به نرم‌افزارهای شرکت ادوبی (مخصوصن آن‌هایی که ذکر شد) نیاز است؟
۶. آیا برنامه‌ی فاینال‌کات جایگزین شایسته‌ای برای ادوبی پری‌مایر هست و می‌تواند با آن رقابت کند؟

پیشاپیش از لطف و توجه‌تون تشکر می‌کنم و بسیار ممنون میشم که حرفه‌ای و دقیق جواب سوال‌ها رو بدید و راهنمایی‌م کنید.
rooznevesht67

پست‌ها : 20

پستتوسط Ilia » 02 نوامبر 2015, 22:16

من اصلا کارم تدوین و ویدئو نیست. مطمئنا دوستانی که کارشان این است، بهتر میتوانند راهنمایی کنند. اما بهر حال فضولی من این است:

آیمک دستگاه بسیار عالی‌ای است مخصوصا با مانیتوری که دارد، فوق‌العاده است. اما اگر کار حرفه‌ای و طولانی میخواهید روی مک بکنید، بنظر من بایستی بجایش مک‌پرو بخرید. این دستگاه در اثر فشار ممتد، احتمالا ممکن است که داغ کند و از آنجایی که باز کردنش هم تقریبا کار هیچ کس در ایران نیست و اپل هم در آنجا نمایندگی ندارد، تعمیرش مشکل بزرگی خواهد بود.

مک‌پرو (که احتمالا در یکی دو ماه آینده آپدیت خواهد شد)، برای کار سنگین ساخته شده. اما مسلما قیمتش از این بالاتر در خواهد آمد. تازه مانیتور 4K را هم جدا باید برایش گرفت. اما خرید آن برای چنین مصرفی در طولانی مدت به صلاح و صرفه است. این حداقل مک‌پرویی است که من اگر جای شما بودم در موردش فکر میکردم:
MP.png

که اگر مدل بالا را 8Core و SSDاش را ۵۱۲ کنیم قیمتش ۶۸۵۰ دلار خواهد شد که دستگاه بسیار جالبتری خواهد شد.

این لینک را ببینید:
https://forums.creativecow.net/thread/335/77981

مخصوصا این پست را که حرف من را میزند:
[نمایش]
… In every test, the overwhelming conclusion was that the one area to invest in was the faster video cards. Yes more ram, an SSD, and more cores ( up to 8 ) all help, but faster GPU's, provided the biggest bang for the buck. More cores were second, with the 8 core being the sweet spot. So, a Mac Pro with D700's provides a leap in performance and would increase the gap substantially. Hell, you had people buying D700's in 4 core machines, it was so significant.

In his conclusions he even says that if you're "doing large complex projects" or "constantly rendering" you should get the Mac Pro. Even though he knows it, as I said, I'd like to see a longer more complex project used in his comparison, as that's where everyone on this forum is reporting the slow downs. It would be interesting to see how the iMac handled that? Might have surprised us.

He also mentions the "6 TB ports" as an advantage on the Mac Pro. What he doesn't mention is the advantage of having three separate busses across those 6 ports. Since a lot of us are using many external devices, like additional monitors, high speed disk arrays, client monitors, additional storage drives, etc., those three busses are very significant and really help. It allows the disk array to have it's own buss and not be slowed down by single external drives or additional monitors. As a result it's mid 900's on both reads and writes.

Now, if your 5K iMac is doing 30 second spots and you use only the internal SSD, and have no external devices, then maybe it won't mean much too you. OTOH, if you have many projects at once or have long ones requiring the use of external peripherals, you will see a difference between these two machines.

By your tone, you seem to be inferring that I don't like the 5K iMac. Not true, I do... and I can imagine having had a room full of those when I was teaching at the College. Would have been a dream.

He concludes that "he's impressed with the 5K iMac". I think we can all agree with that... it may be the single greatest value Apple has ever offered…

اینها هیچکدام مغایر با اینکه آیمک فعلی بسیار دستگاه عالی است و مخصوصا به نسبت به چیزهایی که ارائه میکند، بسیار به صرفه است، نیست. اما برای کار سنگین و طولانی کشیدن، مک‌پرو گزینهٔ معقول‌تر و کم‌خطر‌تری است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط rezag5 » 02 نوامبر 2015, 22:57

سلام rooznevesht جان
والا من کمی تجربه دارم
اتفاقا من هم با وارنر برادرز همین یک ماه پیش کار میکردم البته کار من یک کار فریلنس بود که از کشور کره ی جنوبی به من محول شده بود .
یعنی وارنر با من در ارتباط نبوده . یعنی اینقدر هم گنده نیستم ((: . یک بخش کوچکی از یک پروژه ی گنده به من محول شده بود .
من چیزایی که به ذهنم میرسه میگم برات , باید خودت سبک و سنگین کنی و به حرف بچه های دیگه هم گوش بدی و یک معدل بگیری

من فکر میکنم به هیچ عنوان با کانفیگ یک آیمک نمیتونی به پرفورمنس یک پیسی حتی با قیمت 6 ملیون تومن برسی .
یعنی یک پیسی با قیمت 6 ملیون تومن به راحتی آیمک رو میبلعه .

این سیستمی که تو انتخواب کردی 8 تا کور داره و کاره تو (تدوین فیلم) شرایطی رو ایجاب میکنه که به شدت به پردازش و حافظه نیاز داری
با 10 ملیون تومن میتونی یک سیستم ببندی که 16 هسته ای باشه با 32 یا حتی 64 گیگ رم . که همین دو عنصر میتونه کل معادله رو برات تغیر بده

i7-4930K 12 core
$594.00

i7-5960X 16 core
$1059.00

اما سی پی یو اون آیمکی که شما انتخواب کردی احتمالا اینه یا از همین خانوادست
i7 - 4770 or 4790
که جفتشون 8 هسته ای هستن
حالا برات یک تصویر از بنچمارک های گرفته شده از سی پی یو ها میگذارم که بتونی بهتر تفاوتشون رو ببینی
حتی اگر سی پی یو ی این آیمک از نصل جدید باشه باز هم فرق چندانی در پرفورمنس نداره
نسل جدید چیپ های اینتل سرعتشون 5% بهتر شده در توان مصرفیه برق کمی بهتر هستن و در زمینه ی کارت گرافیک
داخلیه ادقام شده با سیپی یو هم خیلی بهتر شدن .
که کارت گرافیک در اینجا عملا برای تو خیلی تعیین کننده نیست چون همون آیمک هم
کارت گرافیک سی پی یو رو خاموش کرده و داره از یه رادئون بهره میبره .

با 10 ملیون تومن میتونی اون 5960 رو با 16 هسته بگیری و از پولی که دادی نهایت استفاده رو ببری
تازه این سی پی یو از مموریه دی دی آر 4 استفاده میکنه که ایمک اصلا همچین چیزی رو ساپورت نمیکنه

جواب سوال دومت : من فکر میکنم هم با اون آیمک هم با این پسی ها میتونی کار 4کِی انجام بدی
ولی آیمک در کار با پروژه های سنگین ممکنه با کمبود منابع مواجه بشه هم هارد هم مموری

در مورد فارسی نویسی آگاهیه کافی ندارم والا

تفاوت تدوین گری : من فکر میکنم پریمیر توی هر 2 تاشون یک جوره و فکر نمیکنم توی وُرک فلو فرقی داشته باشن
صرفا تفاوت در پرفورمنس دستگاه خیلی احساس میشه .
البته من تجربه ی جدی ندارم دوستان تدوین گر باید در این مورد صحبت کنن
ولی فرقی که من میتونم بیان کنم اینه که تصویر آیمک باید کیفیت بهتری داشته باشه تا مونیتور های سامسونگ 200 تومنیه توی بازار .

فاینال کات ایراد هایی داره
مثلا تا اونجا که من میدونم نمیتونه فریم سکوئنس وارد کنه .
حتما باید فریم هارو به صورت کوئیکتایم مووی دربیارید تا بشه وارد فاینال کات کرد
البته شاید ایراد نباشه ولی برای کسی که از پریمیر میاد روی فاینال باعث تعجبه و گاهی دست و پا گیر
و البته نکات مثبتی هم داره حتما , که من به دلیل کم تجربگی نمیدونمشون ولی باید یک چیزی رو به صورت کلی بدونی
کار توی اپل همیشه محدودیت های داره و مزایایی .
مثلا در اپل تنوع نرم افزاری خیلی کم تره
در پی سی خیلی راحت میتونی نرم افزار های تبدیل فورمت های ویدئویی با تنوع بالا پیدا کنی
ولی در اپل این تنوع خیلی کمتره

امیدوارم یکی از دوستان که هم تجربه ی کار با پریمیر رو داشته هم با فاینال , بیاد بگه فاینال کات میتونه جایگزین پریمیر بشه یا نه
چون خیلی تجربه ی فاینال کات ندارم

آیمک ها از یه هارد هایی استفاده میکنن به نام اس اس اچ دی که از
ترکیب اس اس دی و هارد های معمولیه اچ دی دی به وجود اومدن
سرعت خوبی دارن و سرحالن . تا چند وقت پیش این مورد یکی از مزایای آیمک ها محسوب میشد
اما الان این نوع هارد ها در بازار فراوون هستن و میتونی خیلی راحت روی پیسی ببندی و استفاده کنی

من بیشتر بینشم سمت سخت افزار بود توی این چیزایی که برات گفتم

دوستانی که تجربه ی نرم افزاری دارن باید نظرشون رو خوند
برای خودم هم جالب و جذابه
نگرانی از بابت منیتور و کیفیت تصویر نداشته باش . با کمی هزینه ی بیشتر میتونی یک مونیتور خوب و حرفه ای بگیری

ایلیای عزیز امیدوارم این متنی که نوشتم کمتر به شعر نو نزدیک باشه ((:
پیوست‌ها
benchmark.jpg
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Arzhang » 03 نوامبر 2015, 02:18

مهم‌ترین بخش سؤال شما این است که آیا مک بخرم یا ویندوز؟ سؤال دشوار و شاید بی‌جوابی که بارها این‌جا تکرار شده است.
نکات فنی را رضا زحمت کشید و گفت اما من فکر نمی‌کنم هیچ‌وقت رو به ویندوز بیاورم. ویندوز خاطره‌ای از کابوس‌هایی برایم دارد که با مهاجرت به مک برطرف شد.
یادم هست پروژه‌ای عکاسی را با ویندوز کار می‌کردم با یک سی‌پی‌یوی چهار هسته‌ای و چهار گیگ رم که بعداً همان کار را با یک مک‌بوک‌ایر با دو هسته و دو گیگ، سریعتر انجام می‌دادم. مقایسه‌ام چندان علمی نبود اما برایم راضی کننده بود که ویندوز را فراموش کنم.
من به این سؤالت جوابی نمی‌دهم چون به نظرم شما خودت باید تصمیم بگیری سراغ مک بروی یا ویندوز. اما در مورد موارد دیگر یک اشاراتی می‌کنم به ترتیب همان شماره‌هایی که خودت زده‌ای:
۱ـ نمی‌دانم. فکر کن توضیحات رضا مفید بود.
۲ـ همان طور که ایلیا گفته نمی‌تواند ایده‌آل باشد اما کار می‌کند. البته همیشه برای کار با 4K یک آپشن پایین آوردن حجم راش‌هاست که به سرعت کار بسیار کمک می‌کند. برای این کار حتی فاینال کات ۷ بخشی برای انتقال پروژه از فایل‌های کم حجم به فایل‌های مادر دارد که فکر می‌کنم امیر عزیزی عزیز (می‌بینی امیر جان چه‌قدر عزیزی!) توضیحات مفصلی را تهیه کرده که قابل دسترسی‌ست.
۳ـ برای فارسی نویسی در فاینال کات ۷، خیلی راحت می‌توانی کار کنی. نوشتن بسیار بسیار دلنشین و راحت است اما من شخصاً تایتل نویسی را در پریمیر ترجیح می‌دهم. به نظرم فاینال کات ۷ به اندازه‌ی پریمیر نتوانسته راه دست و مفصل باشد. اما در پریمیر هم با همان روش استفاده از برنامه‌ی مریم یا مداد، می‌توانی فارسی را در پریمیر داشته باشی. به اندازه‌ی فاینال کات ۷ سریع‌الوصول نیست اما شدنی و رضایتبخش است. کماکان مشکلات عجیب و غریب در جای خودشان هستند. مثلاً در تیتراژ خیلی از فیلم‌ها با برخی از فونت‌ها من نمی‌توانم اسمم را بنویسم چون «ژ» را چرند و پرند می‌نویسند.
اما فارسی نویسی در برنامه‌ی واژه‌پرداز، یک داستان دیگری‌ست. هنوز آفیس فارسی را به صورت رسمی پشتیبانی نمی‌کند. برنامه‌های خوب دیگری مثل Mellel, Nisus, Libre Ofiice و Bean هستند که کار واژه‌پردازی را به نحو قابل قبولی انجام می‌دهند اما هر کدام‌شان یک جای کارشان می‌لنگد. هیچ‌کدام‌شان هنوز نتوانسته‌اند جای Word را بگیرند. به هر حال نشدنی نیست اما اگر به هم‌خوانی بین Word در ویندوز با مک فکر می‌کنی و در پی آن هستی که فایل‌هایت را در هر دو سیستم با کم‌ترین تغییر مشاهده کنی، چندان دل‌خوش نباش.
۴ـ چنان که رضا هم گفت، برنامه‌ها در مک و ویندوز فرق چندانی با هم ندارند. پریمیر یا افتر افکت مثلاً در هر دوی این‌ها بسیار به هم شبیهند.
۵ـ برای این سؤال من مرجع خوبی نیستم چون تقریباً همیشه با برنامه‌های ادوبی کار کرده‌ام و نمی‌توانم بگویم آیا برنامه‌ی موشن مثلاً جای افتر افکت را پر می‌کند؟ به نظرم افتر به مراتب قوی‌تر است اما کسی مثل امیر عزیزی عزیز :) می‌تواند صاحب‌نظر باشد.
۶ـ من تا همین چند وقت پیش که هنوز فاینال کات ۷ آپدیت می‌شد، با آن کار می‌کردم. از وقتی که آپدیتش متوقف شد و کلاً‌ از صفحه‌ی روزگار حذف شد، به سراغ پریمیر رفتم. سراغ فاینال کات ۱۰ نرفتم چون به شدت سرخورده‌ام کرد. حس می‌کردم با برنامه‌ی عروسی‌کاری دارم کار می‌کنم. آپدیت‌های این مدت اخیرش را ندیده‌ام و نمی‌دانم در حال حاضر در چه سطحی‌ست اما رفتن سراغ پریمیر به دلایل آشنایی‌ام با آن ترجیح بیش‌تری داشت تا کنار آمدن با فاینال کات ۱۰.
اما در این میان برنامه‌ی بسیار قدرتمند دیگری از قلم افتاده است به اسم Media composer که حرفه‌ای‌ست و البته کار با آن چندان ساده نیست. من هنوز نتوانسته‌ام جرأت کنم و پروژه‌ای را با آن ببندم. اما دوستانی در ایرماگ هستند که حرفه‌ای Media composer کار می‌کنند و می‌توانند در این باره توضیح بدهند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط amirazizi » 03 نوامبر 2015, 02:29

راستش یکی از مزایای بزرگ مک کار با FCPX هستش ولی اگه تا حالا باهاش کار نکردید و سر این پروژه می خواید کار کنید بدون شک اذیت می شید چون منطق کارش با نرم افزار های trackbased مثل Premiere فرق داره ، از دید من بی نظیره و من خیلی دوست دارم ولی بدون شک یک کمی طول می کشه تا بهش عادت کنید. اگه بهش عادت کنید امکان نداره بتونید دوباره سراغ Premiere برید.

۱. راستش نه. همونطور که رضا گفت سیستم پی سی با این هزینه توانایی سخت افزاری بیشتری خواهد داشت.

۲. من با تصاویر 4K توی Premiere کار نکردم ولی می دونم مشکل داره. شما ۲ مشکل بسیار جدی دارید در کار با 4K . اولی سرعت هارده مهم نیست سیستم چه قدر سریعه اگه هارد کند باشه اطلاعات نمی تونند سریع خونده بشن و دومی Codec که مثلا red raw پدر سیستم رو در میاره. شما توی FCPX هر دو مشکل رو با یک Click می تونید حل کنید ولی توی Premiere داستان داره ولی خوب طبیعتا باید با FCPX کار کنید که این امکان استفاده کنید. سیستم خود من MacbookPro 2010 و هارد کند لپتاپی دارم و شده با فایل 5K هم بدون مشکل کار کنم. ولی میگم این به شرط استفاده از FCPX هستش.

۳. شما با فارسی هیچ مشکلی نخواهید داشت titles و همه چیز کار میکنه ، حتی دیکشنری مک و من تا الان هیچ مساله با فارسی نداشتم.

۴. اینجا توی هالیوود استاندارد کار تدوین صدا، موسیقی، اصلاح رنگ و موشن گرافیک مک هستش. چه کسانی که با Avid کار می کنند چه Premiere همه مک دارند. من تا الان یک مورد هم ندیدم کسی PC داشته باشه مگر بچه های VFX . استاندارد کار اینجا codec Prores هستش و از دوربین های Arri و رکوردرهای Codex, Atmos, Odyssey همه با ProRes کار میکنند که اون codec روی PC درست کار نمی کنه. مورد دیگه هارد های اکسترنالی که thunderbolt هستند. اینجا کل کسانی که تو کار TV یا سینما کار میکنند هارد اکسترنال thunderbolt دارند که با فرمت HFS مک فرمت شده و توی PC اصلا دیده نمیشه.
اگه کسی اینجا برای کار Post Production بخواد PC داشته باشه عملا بدبخت می شه چون هر جا بره همه چی مک هستش.

۵. کل نرم افزارهای Adobe روی مک هست و عالی کار میکنه . من به شخصه فقط از Photoshop و After effects استفاده میکنم و تا حالا نشده سراغ Premiere برم هرچند که می دونم فیلم Gone Girl رو تو LightIron با Premiere کار کردن.

۶. اینجا چندین و چند فیلم سینمایی با FCPX کار شده از جمله Focus که من تو جریان ریز کارش بودم . تعداد کاربران FCPX خیلی کم بود ولی الان داره هی بیشتر میشه.
http://www.apple.com/final-cut-pro/in-action/focus/

و نکته اخر اینکه فیلم Focus با اینکه یک کار کاملا هالیودی هستش و Warner Brothers تهیه کرده و اصلا داخل خود Studio یک بخش زیادی از کارش انجام شده با iMac هایی کار شد که مال سال ۲۰۱۲ بودن . چه تدوینگرش Jan Kovac چه دستیارهاشون مثل Mike Matzdorff همه با iMac کار میکردند ( نه همه کار رو ولی بخشه زیادیش رو ) . توی سایت اپل هم نگاه کنید اینو زده.

و حالا قضاوت نهایی :

اگه می خواهید با تصاویر Canon و با Premire کار کنید و با PC راحت هستید و با مک کار نکردید به نظر من سویچ کردن به Mac منطقی نیست. شما تو ایران نه مشکل استاندارد بودن ProRes رو دارید نه Thunderbolt رو .درسته که Prores مزایای فوق العاده ای داره ولی اگه کدک شما h264 باشه دیگه تفاوت اونقدری نیست ، تفاوت می کنه ولی چشمگیر نیست.

نکته دوم iMac های جدید مونیتورهای 10bitدارند که فضا رنگ DCI-P3 رو ساپورت میکنه . مونیتوری که DCI-P3 رو ساپورت کنه خودش ۱۰۰۰ دلاره یعنی شما ۱۰۰۰ دلار دیگه پول مونیتور نمیدید ولی این برای کسی مزیته که اصلاح رنگ خیلی جدی می خواد انجام بده یا کار عکاسی ، گرافیک یا... داره . برای تدوین تفاوتی نداره .
amirazizi

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 نوامبر 2015, 03:14

من واقعا تجربه و اطلاعاتی دربارهٔ سخت افزار و نرم‌افزار تدوین ندارم، فقط این نکته را از مطلب رضای عزیز اصلاح کنم که iMacها حداکثر پردازندهٔ ۴ هسته‌ای دارند، اما با کمک Hyperthreading (یا تکنولوژی مشابه) تعداد threadها دو برابر است. همینطور در مثال پردازندهٔ i7-5960X تعداد هسته‌ها ۸ و تعداد threadها ۱۶ است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Pooria Azimi » 03 نوامبر 2015, 08:49

مک‌پروی جدید همان‌طور که ایلیا گفت به‌زودی سروکله‌ش پیدا خواهد شد: http://www.macrumors.com/2015/11/02/mac ... l-capitan/

من از قدرت گرافیکی مورد نیاز تدوین چیزی نمی‌دونم، منتها این‌یکی قراره که خیلی بهتر و سریع‌تر باشه:

[نمایش]
it seems likely it will run on Xeon-branded Broadwell EP chips and include significantly faster graphics based on AMD's Fury platform, along with faster memory and storage and perhaps Thunderbolt 3 connectivity involving a partial shift to USB-C connectivity.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط amirazizi » 03 نوامبر 2015, 12:45

[quote="Pooria Azimi"]مک‌پروی جدید همان‌طور که ایلیا گفت به‌زودی سروکله‌ش پیدا خواهد شد.
[quote]

راستش پوریا جان توی تدوین سرعت هارد الان خیلی بیشتر اذیت میکنه تا لزوما CPU یا کارت گرافیکی . یعنی با یک iMac قدیمی تر با هارد سریع میشه راحت تر کار کرد تا یک MacPro جدید با یک هارد کند ، اون هارد Bottleneck می کنه. کارت گرافیک هم تقریبا زیاد نیاز نمی شه مگر شما کلی فیلتر fxplug داشته باشید که به شدت به کارت گرافیک نیاز داره ولی توی خود تدوین اصلا به کار نمیاد.

من توی این ویدیو قضیه سخت افزاری که شما نیاز دارید و اینکه چه جوری تست بکنید رو توضیح دادم. نرم افزارها هم کوچیک و مجانی هستند که شما توی PC هم می تونید ازشون برای همین تست استفاده کنید و ببینید که چه سیستمی به درد چه کاری می خوره و تا کجا جواب میده. این یکی از کلیپ های یک پروژه اموزشی بود که کنسل شد. فقط فریم ریتش رو خیلی پایین اوردم که حجمش کم بشه .

http://www.mediafire.com/watch/ywhzzhg3 ... rkflow.mp4
amirazizi

پستتوسط cyra » 03 نوامبر 2015, 13:05

دوستان بسیار دقیق و کامل جواب سوال‌هاتون رو دادن. من چیزهای زیادی یادگرفتم و شاید اطلاعات اضافه‌ای نداشته باشم که با شما درمیون بذارم. فقط نکته‌ای که به نظرم رسید اینه که حتما بخشی از بودجه‌تون رو به یه استوریج مناسب اختصاص بدین. به هر حال شما دارین تدوین می‌کنین و با فایل‌های بزرگ سروکار دارین. چه کدک Prores که امیرخان عزیزی اشاره کرد و چه DNxHD یا DNxHR که کدک‌های Avid Media Composer هستند و امیدوارم به زودی ازش استفاده کنی، فایل‌های فوق‌العاده حجیمی درست می‌کنن. امروز حداقل استوریج مناسب تدوین فکر کنم تو بازار ایران حدود ۳ میلیون تومن باشه.

پی‌نوشت: هر چقدر ایلیا به بک‌آپ گرفتن تاکید می‌کنه، منم به این مسئله تاکید می‌کنم که دلیلی نداره شما 4K تدوین کنین. همیشه و همواره یه پروژه رو می‌شه با پروکسی ادیت کرد و دست‌ آخر نسخه‌ی فاینال رو با راش‌های اصلی عوض کرد.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط amirazizi » 03 نوامبر 2015, 15:47

cyra نوشته است:[نمایش]
چه DNxHD یا DNxHR که کدک‌های Avid Media Composer هستند و امیدوارم به زودی ازش استفاده کنی، فایل‌های فوق‌العاده حجیمی درست می‌کنن. امروز حداقل استوریج مناسب تدوین فکر کنم تو بازار ایران حدود ۳ میلیون تومن باشه.

دقیقا، علتی هم که من اینقدر اصرار دارم روی موضوع هارد و سرعتش همین هستش، تکنیک پروکسی هم همونطور که گفتید عالیه و خیلی از مشکلات رو حل می کنه و این ویدیو که اپلود کردم یک بخشی اش در مورد همین پروکسی هستش ;)
amirazizi

پستتوسط rezag5 » 03 نوامبر 2015, 22:20

برای استوریج خارجی باید از سیستم های نَس استفاده کنی
این سیستم ها اینطوری هستن که چند هارد رو به صورت موازی در خودشون جا میدن و سرعت خواندن و نوشتن خوبی رو در اختیار کاربر قرار میدن
عموما این استوریج ها با کابل لَن یا همون کابل شبکه به سیستم وصل میشن .
این یک نمونه از وسترن دیجیتاله
http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=1450

اما به نظر من تدوینگر با کابله شبکه ی لَن کارش پیش نمیره (یعنی کند انجام میشه) و نمیتونی از
هزینه ای که برای کامپیوترت کردی استفاده ی کامل رو ببری
پورت های تاندربولت خیلی جانیوفتادن و من نمیدونم چقدر سرعت واقعی در اخیارت قرار میدن . این لینک میگه خوبن و میشه .
ولی من خیلی تجربه ی شخصی ندارم
http://www.itpro.co.uk/storage/22740/us ... -is-better

یکی از خوبی های پیسی توی این قضیه اینه که میتونی داخل کیس کامپیوتر چند تا هارد رو باهم رِید کنی
و دیگه اون استوریج رو نخری
سرعت خواندن و نوشتنت رو به شدت زیاد میکنه و تغریبا هزینه ایهم نداره فقط باید 2 یا 4 تا هارد بخری
اگر برای خرید اپل دورخیز کردی (چه آیمک چه مک پرو) حتما باید یک استوریج اکسترنال بگیری که سرعت خوبی داشته باشه
اینو یک نگاهی بکن . یک استوریج خارجی برای مک با کانکشن تاندر بولت که به نظر راضی کننده میاد
https://www.youtube.com/watch?v=f65k0s6hEt0

اینو همیشه در نظر داشته باش که 1 گیگابایت برای کار شما هیچی نیست
و در مدت کوتاهی کاملا اشغال میشه پس استوریج مهمه و بهش فکر کن
اصلا اینطوری فکر نکن که بعدن بهش میپردازی و بعدا بهش فکر میکنی
اگر هارد در پاسخ دهی به سیستم کم بیاره کلا توان سی پی یوت رو ریختی دور و سیستم به جای پردازش و
محاسبه روی تصویر , درگیر خواندن و نوشتن روی هاردِ کند میشه
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط amirazizi » 04 نوامبر 2015, 00:59

rezag5 نوشته است:[نمایش]
اگر هارد در پاسخ دهی به سیستم کم بیاره کلا توان سی پی یوت رو ریختی دور و سیستم به جای پردازش و
محاسبه روی تصویر , درگیر خواندن و نوشتن روی هاردِ کند میشه

فقط یک نکته ای که من به شخصه اصلا تجربه خوبی از هارد های NAS ندارم. اگه هارد به پورت FireWire, USB 3, eSATA وصل باشه باز توی تدوین راحت تره تا شبکه . فکر می کنم هر بار که می خواد اطلاعات رو بخونه یک لحظه مکث می کنه بعد شروع می کنه به خوندن اطلاعات که توی تدوین خیلی اعصاب خرد کنه. هر بار که شما play می کنید یه مکث می کنه که قشنگ رو اعصاب راه میره. این هارد هایی که اینجا اضافه کردم همه thunderbolt هستند و سرعت های بسیار خوبی دارند و خیلی جون سخت هستند . من خیلی روی این جون سختی تاکید دارم چون تدوین به شدت هارد رو مستهلک می کنه و پدرشو در میاره و من خودم به شخصه دیدم که بعد از دو هفته کار هارد سوخته و همه چیز پریده .

اونی که من گفتم اینجا همه دارند این هارده. این LaCie های Thunderbolt دست همه هست و شما هر جا میرید از اینا می بینید.
http://www.apple.com/shop/product/HGCR2 ... e?fnode=5f

http://www.apple.com/shop/product/HF2U2 ... e?fnode=5f

http://www.apple.com/shop/product/HGE52 ... e?fnode=5f
amirazizi

بعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان