انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب سیستم عامل جدید

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نصب سیستم عامل جدید

پستتوسط rouyesh » 15 دسامبر 2013, 05:26

با سلام
من یه آی مک دارم و سیستم عاملش ۱۰.۵.۸ است. از خیلی وقت میخواستم آپ دیتش کنم و سیستم عامل جدید رو نصب کنم ولی به هرکی میگم میگه چون باید سیستم عامل قبلی پاک بشه و سیستم عامل جدید نصب بشه تمام محتویات هاردت پاک میشه .به همین دلیل دیگه جرات نکرم عوضش کنم چون نمیخوام اطلاعات هاردم از بین بره. حالا دیگه خیلی داره بهم فشار میاد چون هر نرم افزاری میخوام نصب کنم میگه نسخه سیستم عاملت قدیمیه!
از شما راهنمایی میخوام چطور میتونم نسخه ی جدید سیستم عامل مک رو روی آی مکم داشته باشم بدون از بین رفتن اطلاعات؟
خواهش میکنم راهنماییم کنیید..ضمنا من کلی نرم افزار هم روش نصب کردم آیا میشه نرم افزار ها رو هم حفظ کرد؟
rouyesh

پست‌ها : 14

پاسخ: نصب سیستم عامل جدید

پستتوسط saeidk » 15 دسامبر 2013, 11:12

اگر روی هارد جا داشته باشی می‌تونی یک پارتیشن جدید درست کنی و فایلها رو بریزی اون تو بعد سیستم عامل جدید رو نصب کنی.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 15 دسامبر 2013, 16:55

فکر می‌کنم استفاده از تایم ماشین بهتر باشه. یک بک‌آپ از سیستم بگیری و بعد که سیستم عامل رو عوض کردی، نرم‌افزارهایی رو که می‌خوای ری‌استور کنی.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 15 دسامبر 2013, 19:40

Rouyesh جان، همانطور که ارژنگ گفت، شما بایستی یک هارد خارجی که اندازه اش حداقل دو برابر هارد مکت باشد تهیه کنی و به مکت وصل کنی و از طریق Time Machine از کل سیستمت یک بک آپ تهیه کنی. دفعهٔ اول که این کار را میکند قدری طول خواهد کشید و باید حوصله کرد. بعد از انجام موفقیت آمیز این کار، هارد را از مکت جدا کن. آنوقت برای ارتقاء سیستمت به 10.6 دو راه داری، یکی اینکه کل هارد را فرمت کنی و یک سیستم تازه نصب کنی، دوم اینکه فقط از اینستالر بخواهی که آنرا بروز کند و همه چیزت را دست نخورده نگه دارد.

اگر راه دوم را رفتی و همه چیز بصورت موفقیت آمیز انجام شد که بسیار عالی. اما اگر خواستی (یا مجبور شدی) که هارد را فرمت کنی، سیستم جدید را نصب میکنی و بعد از نصب از شما خواهد پرسید که آیا میخواهی که فایلهایت را با استفاده از تایم ماشین برگردانی، که شما هم هاردت را وصل میکنی و چیزهایی که میخواهی را از روی آن انتخاب میکنی (از جمله برنامه ها) و همه چیز را برایت بر خواهد گرداند.

اگر بخواهی میشود که بدون تایم ماشین هم سیستم اسنولپرد را همانطور که در بالا گفتم بدون فرمت کردن نصب کنی، اما احتمال زیادی هست که مشکلی پیش بیاید و همه چیزت از بین برود و راهی برای بازگشت فایل هایت نخواهد بود. بهر صورت شما بایستی همیشه بک آپ دائم از کامپیوترت داشته باشی که راحت ترین آن همین استفاده از تایم ماشین است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 24 آوریل 2014, 01:11

دوستان سلام،
امروز در تمام سایتہای خبری که اخبار مربوط بہ شرکت اپل را منتشر می‌کنند آمده بود کہ اپل تصمیم گرفتہ است کہ از این بہ بعد هر کس کہ مایل باشد می‌تواند نسخۂ بتای سیستم عامل مک را دریافت کرده و آنرا آزمایش کند. قبلا تست نسخۂ بتای سیستم عامل مک محدود بہ افرادی بود کہ بعنوان توسعہ دهنده ثبت نام کرده و مبلغ ۹۹ دلار حق عضویت را بہ اپل پرداخت نموده بودند. از اصدار ۱۰.۹.۳ هر کس کہ مایل باشد می‌تواند کہ بطور مجانی ثبت نام کند و نسخہ‌های بتا سیستم عامل را دریافت کند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط nasraa » 27 آوریل 2014, 08:17

سلام
من هنوز 10.5.8 را دارم و از آن راضي هستم. فقط مشكل همان نصب نشدن بعضي برنامه هاي جديد هست..قبلا يك بار mountain lion را آزمايشي روي يك پارتيشن ديگر نصب كرده بودم ولي بدليل يك سري چيزهاي سليقه اي پاكش كردم .چند روز پيش 10.9.1 را كه شركت گردو تهيه كرده از يك فروشگاه خريدم.
آيا اين نسخه ها قانوني است و مشكل خاصي ندارد؟ براي نصب آزمايشي آن روي يك پارتيشن ديگر آيا بايد پارتيشن بوت كمپ را پاك كنم؟به بوت كمپ الان خيلي نياز ندارم. آيا بعد از نصب مي توانم iphoto , imovie را از روي سي دي هاي 10.5.8 نصب كنم؟

macbook - late 2008 - 13" - aluminium
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط saeidk » 27 آوریل 2014, 10:18

قانونی که هست فقط به جای این که ما چند گیگ رو دانلود کنیم آنها دانلود کرده‌اند. من هم یکی از همین‌ها را گرفتم و نصب کردم و مشکلی نداشتم. درباره پارتیشن هم فکر کنم اگر مشکلی باشه خودش می‌فهمه و اولش می‌گه. و اون نسخه iphoto اینها رو هم احتمالاً و البته احتمالا می‌گه به این نسخه نمی‌خوره و جدید رو بگیر.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط nasraa » 27 آوریل 2014, 12:54

ممنونم. لطف كرديد.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پاسخ: نمی‌دونم چرا این رو اینجا می‌نویسم…!

پستتوسط kurosh_1349 » 22 اکتبر 2015, 10:31

بادرود
طی سالها که از مکینتاش استفاده کردم برای اولین بار امکان پیدا کردم روی یک مک بوک پرو سیستم عامل نصب کنم ... عجب کیفی داشت ...حتی بیشتراز بوت شدن صحیح وسالم یک هکینتاش.... ;)
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط kurosh_1349 » 22 اکتبر 2015, 20:30

ممنون از این جابجایی
و شرمنده از بی‌دقتی من.
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
نماد کاربر
kurosh_1349

پستتوسط Ilia » 22 اکتبر 2015, 21:08

کورش جان، ما به شما خیلی ارادت داریم و می‌دانیم که همیشه سعیت را در استفادهٔ درست از فوروم می‌کنی.

یعنی تا به حال فقط هکینتاش داشته‌ای یا این فقط اولین بارت است که روی مک سیستم جدید نصب کرده‌ای؟ یادم می‌آید که یک زمانی گفته بودی که یک آیمک هم داری.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط kurosh_1349 » 23 اکتبر 2015, 00:11

ایلیای عزیز
بسیار خوب به خاطر داری.
بله یک آیمک ۲۷ دست دوم برای دفتر پذیرش عکاسخانه تهیه کردم که به مانتین لاین آپدیت شد اما هیچ وقت کلین انستال نشد.
این نوبت به لطف یکی از دوستان که به من ناوارد اعتماد کرد بعد تعویض HDD به SSD (البته بعد از تهیه بک آپ ) امکان کلین انستال را داشتم.
وباز هم خوب بخاطر داری من برای کارگاه عکاسخانه ۷ سال پیش یک شبکه با ترکیب چهار تا هکینتاش و آرشیو NAS بعلاوه ماشینهای چاپ عکس را درست کردم که دو سالی هست بعد من هنوز گوش شیطون کر به لطف رسیدگی دوستان خوبم هنوز به همان شکل سابق دارن کار میکنن و هیچ آپدیتی هم نشده اند.
خودم هم اول یک لپ تاپ DELL داشتم که تا مانتن لاین بامن بود اما با سوختن کارت گرافیکش یک HP تهیه کردم که الان به ال کپتان اپدیت شده.
شاید ماهم روزی آنقدر ثروتمند شدیم که اپل بخریم :)
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
نماد کاربر
kurosh_1349

پستتوسط Ilia » 23 اکتبر 2015, 01:18

مخصوصا بعد از نصب و نگهداری هکینتاش، سهولتش بایستی بسیار بیشتر به چشم بیاد.

فکر کنم در آرزوی پولدار شدن برای خرید اپل مطلوب، بیشتر ما مشترک باشیم! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط kurosh_1349 » 23 اکتبر 2015, 01:57

معمولا یک رسمی بین مصرف کننده های pc در ایران هست که هر ۵ یا ۶ ماهی یکبار کل سیستم را دوباره نصب می کنند حالا یا به خاطر ویروس یا کند شدن سیستم البته من تا همان اوایل ویندوز ویستا در گیر آن بودم (با آمدن ویندوز ۸ نمی دانم اوضاع بهتر شده یا نه) بعد‌ با یاد گرفتن نصب هکینتاش تنها مشکلم سوختن هارد بوده که اگر درست به یاد داشته باشم یک‌‌‌ رکورد سه و نیم یا چهار ساعت از فهمیدن خرابی هارد تا تهیه هارد و برگرداندن حدود ۱۲۰گیگ بکاپ تایم ماشین داشتیم به طوری که اپراتور بعدازظهر اصلاً متوجه تعویض هارد نشد چون دسکتاپ هم تغییر نکرد.
و بابت پایداری هم همین بس که چهار سیستم عکاسخانه فقط برای نصب سیستم عامل جدید کلین انستال شده اند آنهم برای مشکلات نصب هکینتاش بوده و به یاد ندارم به دلیل ویروس یا کندی سیستم یا مورد دیگری نیاز به نصب سیستم عامل پیدا کرده باشم.
برای لپ تاپ هانیز به همچنین ... الان بهتر هم شده از یوزمایت به بعد حتی امکان آپدیت به نسخه بعدی هم هست.
البته مشکلات سخت افزاری مثل تعویض کارت وای فای برای هم خوانی با سیستم ویا عدم امکان استفاده چند انگشتی ترک پد هم هست که باید قبول کرد هکینتاش هست نه مکینتاش و خدمات بعد از نصبی هم نیست.
اما بالاخره ایلیا جان روزی میرسه که ماهم قلکمون رو بشکنیم و اپل بخریم ;)
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
نماد کاربر
kurosh_1349

از Os 10.6.8 به یوزمایت ؟ مشکلی نیست؟!

پستتوسط khatami » 04 نوامبر 2015, 20:37

درود بر عزیزان هوشمند..... امکانی پیش آمده تا از Os 10.6.8 به یوزمایت آپگرید کنم. آیفون 5S هست ولی سیستم عاملش همان ۷ هست هنوز..... آیا با زبان پارسی مشکلی نداره؟ اگر بنده را از امکانات و خطرات احتمالی این کار مطلع فرمایید بسیار ممنون میشم..... منتظر پاسخ شما عزیزان هستم. با ارادت فراوان به اینهمه عشق برای برپا نگهداشتن این فضای عالی.
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic-12 [Bot] و 15 مهمان