انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط sdtaheri » 01 اوت 2015, 12:07

Masiha نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری، خیلی ممنون بابت این بروزرسانی
قابلیت‌های خوب و کاربردی به آن اضافه شده و ظاهر فارس‌تپ مثل کیبورد اصلی اپل زیباست
همانطور که مستحضرید، استفاده از ایموجی‌ها بین کاربرانی که چت می‌کنند متداول است و تغییر چرخشی کیبورد برای انتخاب آن‌ها، از کارهای نچندان دلچسب است
ابتدا با خواندن اضافه شدن ایموجی در فارس‌تپ خوشحال شدم ولی این خوشحالی دیری نپایید
به نظرم روش درج ایموجی‌ها جالب نیست، چراکه اولا انتخاب یک شکل سریع‌تر از نوشتن نام آن است، ثانیا تکرار یک ایموجی یا درج چند ایموجی، ملال‌آور می‌شود. ثالثا مرجعی برای پیدا کردن نام ایموجی‌های موردنظر وجود ندارد.
در میان کیبورد‌های موجود، سوئیفت‌کی، این امکان را فراهم کرده که بدون تغییر کیبورد بتوان تمام ایموجی‌ها را انتخاب کرد.
لطفا در پیاده‌سازی آن تجدیدنظر نمایید.

شما لطف دارید.

کیبورد کامل اموجی را پیاده کرده بودم اما از نسخه نهایی حذف کردم. شاید حتی برخی از دوستان در توئیتر فارس‌تپ تصویر کیبورد کامل اموجی را دیده باشند. دلایل کافی هم برای این تصمیم دارم:

• قصد ندارم هرگز کیبورد انگلیسی را در فارس‌تپ قرار دهم. به همین دلیل نه تنها زمان کمتری بین تغییر بین کیبوردها و رفتن به کیبورد اموجی مصرف نمی‌شد بلکه این مقدار خیلی بیشتر از قبل بود. فرض کنید قبل از رسیدن یک پیام کیبورد شما روی لاتین بوده باشد. اگر فارس‌تپ کیبورد اموجی داشت، شما باید یک بار به فارس‌تپ سوییچ می‌کردید، سپس در فارس‌تپ دکمه‌ی اموجی را می‌زدید تا صفحه‌ی اموجی‌ها باز میشد. این مقدار زمان بیشتری از حالت سه کیبوردی فعلی میبرد. اگر شما تنها از سوئیف‌کی استفاده می‌کنید (که لاتین، فارسی و اموجی) را در خود دارد، گنجاندن کیبورد اموجی در آن بسیار منطقی به نظر می‌رسد. فارس‌تپ تنها یک کیبورد فارسی بوده و تنها یک کیبورد فارسی خواهد ماند.

• گلیف‌های اموجی در فونتی که اپل در دستگاه‌های خود استفاده می‌کند به شدت رفتار عجیب و غریبی دارند. مطمئن باشید بسیاری از سازندگان کیبوردهای جانبی هم از این موضوع آگاهی ندارند. هر اموجی که نشان داده می‌شود، یک فایل png به صورت خودکار کش می‌شود. به همین دلیل بعد از اسکرول کردن روی اموجی‌ها مصرف حافظه‌ی کیبورد بالا رفته و سیستم عامل آن را می‌بندد (و شما فکر می‌کنید این کرش تقصیر برنامه‌نویس است! :P ). هر چه این تصاویر را بزرگ‌تر کنیم، مصرف حافظه بیشتر می‌شود. کیبورد سوایپ را نگاه بیندازید. می‌بینید کیفیت اموجی‌ها بسیار پایین است. به این دلیل که می‌خواهند با اسکرول کیبورد کرش نکند، یک تصویر بسیار کوچک را آپ اسکیل کرده‌اند. اگر آیپد دارید و آن جا ببینید بیشتر متوجه خواهید شد. چند وقت قبل که کیبورد سوئیفت‌کی برای اولین بار اموجی‌ها را اضافه کرد، آن را به این شکل تست کردم و کرش کرد. صفحه‌ی اموجی‌های آن را باز کردم و بین تمامی اموجی‌ها به سرعت اسکرول کردم (تا انتها). مشکل از همین جاست. نمی‌دانم آیا اخیراً به سمت روش دوم که توضیح می‌دهم رفته‌اند یا هنوز با این کار کرش می‌کند. یک راه برای رفع این مشکل که بسیار هم زمان‌بر است (و به نظر من به زحمت آن نمی‌ارزد) استفاده از تصاویر (و نه فونت) است که مسؤولیت کش و حذف را برنامه‌نویس بر عهده بگیرد. با این شرایط اصلاً قصد پیاده‌سازی اموجی را ندارم.
اپل حافظه‌ی بیشتری را در اختیار کیبورد خود قرار می‌دهد (حدود ۴۸ مگابایت) اما اگر یک کیبورد جانبی (که عموماً امکانات بیشتری دارند و نیاز به حافظه‌ی بیشتری دارند) به مرز ۳۰ مگ برسد آن را می‌بندد! اگر اطلاعات بیشتری خواستید می‌توانم چند صفحه‌ی مربوط به سایت استک اوورفلو که این مطلب را مورد بحث قرار می‌دهند خدمتتان ارسال کنم.

• هرگز ادعا نکرده‌ام که کیبورد اموجی جایگزین معرفی کرده‌ام. روش فعلی، نحوه‌ی جدیدی برای استفاده است. به جای اینکه مثلاً در حجم انبوهی از تصاویر به دنبال کفش بگردید آن را در کمتر از دو ثانیه به صورت لغزشی تایپ کنید تا کفش به شما پیشنهاد شود. طبیعتاً خود من هم اگر بخواهم چند اموجی پشت سر هم تایپ کنم ازین روش استفاده نمی‌کنم.

• به این دلیل فهرست اموجی‌ها را اضافه نکرده‌ام چرا که افراد هر چند وقت یک بار با استفاده از پیشنهاد اموجی شگفت‌زده شوند. البته این روش برای اشیا، حیوانات، پرچم‌ها و ... هیچ ابهامی ندارد. چتر، خورشید، مرغ، گوشت، ایران، ...
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Masiha » 01 اوت 2015, 13:45

با سپاس فراوان از توضیحات کامل و مفصلتان و وقتی که برای نوشتن آن صرف کرده‌اید

یک پیشنهاد دیگر دارم که لطفا امکان پیاده‌سازی آن را نیز بررسی بفرمایید:
اگر بتوان یک کلید میانبر (چیزی شبیه نیم‌فاصله در کنار کلید فاصله) برای ایموجی در نظر گرفت که نه همه ایموجی‌ها بلکه به اندازه حروف صفحه‌کلید، کاراکتر‌های ایموجی را نشان دهد.(به دلیل محدودیت حافظه که فرمودید)
منتها، امکان مشخص کردن این ایموجی‌ها به صورت سفارشی (شخصی‌سازی) در تنظیمات امکان‌پذیر باشد. مثلا کاربر قادر باشد تا در تنظیمات به ازای هر حرف، یک ایموجی دلخواه را نسبت دهد.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط sdtaheri » 01 اوت 2015, 13:50

Masiha نوشته است:[نمایش]
با سپاس فراوان از توضیحات کامل و مفصلتان و وقتی که برای نوشتن آن صرف کرده‌اید

یک پیشنهاد دیگر دارم که لطفا امکان پیاده‌سازی آن را نیز بررسی بفرمایید:
اگر بتوان یک کلید میانبر (چیزی شبیه نیم‌فاصله در کنار کلید فاصله) برای ایموجی در نظر گرفت که نه همه ایموجی‌ها بلکه به اندازه حروف صفحه‌کلید، کاراکتر‌های ایموجی را نشان دهد.(به دلیل محدودیت حافظه که فرمودید)
منتها، امکان مشخص کردن این ایموجی‌ها به صورت سفارشی (شخصی‌سازی) در تنظیمات امکان‌پذیر باشد. مثلا کاربر قادر باشد تا در تنظیمات به ازای هر حرف، یک ایموجی دلخواه را نسبت دهد.

حتماً به این پیشنهاد فکر می‌کنم.
sdtaheri

پستتوسط Arzhang » 02 اوت 2015, 00:24

آقای طاهری اگر خواستید ایموجی‌ها را تغییر دهید بی‌زحمت آن دیو مورد علاقه‌ی منم اضافه کنین :joy: :joy:
درضمن یک سؤال: پیش از این هم مطرح کرده بودم اما در آپدیت جدید باز این مشکل را دارم. من برای تایپ کردن کلمه‌ی «الآن» بارها به مشکل میخورم چون تایپ می‌شود «الاان». بدیهی‌ست سرعت تایپم برابر است. و عجیب‌تر آن که پس از تایپ یک بار «الاان» دوباره که اصلاح می‌کنم به صورت درست «الآن» تایپ می‌شود (همه‌ی «الآن‌»های درست در این متن به همین روش تایپ شده‌اند). عجیب آن که مثلاً برای تایپ «بالمآل»،«سوآل»،«آسته‌آریک» هیچکدام این مشکل را نداشتم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط sdtaheri » 02 اوت 2015, 00:29

Arzhang نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری اگر خواستید ایموجی‌ها را تغییر دهید بی‌زحمت آن دیو مورد علاقه‌ی منم اضافه کنین :joy: :joy:
درضمن یک سؤال: پیش از این هم مطرح کرده بودم اما در آپدیت جدید باز این مشکل را دارم. من برای تایپ کردن کلمه‌ی «الآن» بارها به مشکل میخورم چون تایپ می‌شود «الاان». بدیهی‌ست سرعت تایپم برابر است. و عجیب‌تر آن که پس از تایپ یک بار «الاان» دوباره که اصلاح می‌کنم به صورت درست «الآن» تایپ می‌شود (همه‌ی «الآن‌»های درست در این متن به همین روش تایپ شده‌اند). عجیب آن که مثلاً برای تایپ «بالمآل»،«سوآل»،«آسته‌آریک» هیچکدام این مشکل را نداشتم.

ان‌شاءالله دیو یا غول شما را نیز اضافه خواهم کرد. ;)
راستش خودم هم بارها به مشکل شما برخورده‌ام. سعی می‌کنم آن را رفع کنم.
sdtaheri

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 9

پستتوسط Arzhang » 18 سپتامبر 2015, 10:38

کیبورد فارس تپ برای نسخه‌ی iOS 9 منتشر شد. خبر خوب آن که دیو عزیز من هم در آن هست و با تایپ «هیولا» چشمتان به جمالش روشن می‌شود.
این طور که به نظر می‌آید مشکلی که با «الآن» وجود داشت گویا حل شده است. امیدوارم مشکل عجیب دیگری که گاهی خودش را نشان می‌داد هم حل شده باشد. این مشکل هم به «آ» مربوط بود و مثلاً «آنم» را تایپ می‌کرد «نمآ»
با سپاس از آقای طاهری
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 سپتامبر 2015, 06:35

کیبورد سوایپ کیز آپدیت شده.

مهمترین تغییر این است که امکان غیرفعال کردن سوایپ به تنظیمات آن اضافه شده است.

ری‌استارت بعد از آپدیت فکر بدی نیست.
پیوست‌ها
image.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 22 سپتامبر 2015, 09:00

الان یه مدت‌ه هی می‌خوام پیشنهاد بدم با دوبار تپ روی«ـٔ»، «ـً» رو تایپ کنه… یادم می‌ره!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط jwa » 29 سپتامبر 2015, 22:58

الان Swiftkey را به آخرین نسخه آپدیت کردم و ظاهرا که خوب کار میکند. قبلا با محل cursor موقع راست به چپ نوشتن مشکل داشت ولی الان درست شده.
jwa

پست‌ها : 32

پاسخ: کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

پستتوسط Arzhang » 05 اکتبر 2015, 21:37

آقای طاهری من نکته‌ای را مدت‌هاست می‌خواهم این‌جا بنویسم ولی یادم می‌رود:
نگه داشتن انگشت روی «م» برای «می» و «ن» برای «نمی‌» خیلی ایده‌ی خوبی‌ست اما با نگه داشتن انگشت روی این‌ها دلیلی ندارد دوباره «م» و«ن» ظاهر شوند. ما وقتی انگشتمان را روی این دو حرف نگه می‌داریم قصدمان ظاهر شدن آن کاراکتر پنهان است و نه دوباره دیدن کاراکتری که با یک لمس می‌شود تایپش کرد. اگر «م» و «ن» از این بخش دوم حذف شوند در سرعت تایپ بسیار مؤثر خواهد بود.
پیروز باشید
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 05 اکتبر 2015, 23:25

حتی شاید بهتر باشه «می» و «نمی» رو نشون بده… اینطوری هم می‌فهمیم چه اتفاقی قراره بیفته و هم با اومدن‌ش می‌فهمیم که به اندازه کافی دستمون رو نگه داشتیم.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 06 اکتبر 2015, 13:00

Amir_S نوشته است:[نمایش]
حتی شاید بهتر باشه «می» و «نمی» رو نشون بده…

دقیقاً منظور من هم همین بود اما یادم رفت بنویسم :blush:
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط khatami » 03 دسامبر 2015, 13:56

درود فراوان به ایلیای عزیز و سایر عزیزان نابغه در این جمع.
همین دیروز آیفون را به iOS 9.1 و لپتاپ را به El Capitan به روز آوردم.

۱. کیبورد پارسی برای آیفن ندارم و همین الان یک نامه به این آدرس که لطف کرده بودید فرستادم و نمیدانم صد تا رایگان تا حالا رفته و تمام شده و یا امکانی هست. داخل نامه هیچی ننوشتم و فقط آدرس و موضوع !!
خیلی دستم بسته شده در نوشتن بدون این ابزار.
آیا یکی رایگان را سراغ ندارید برای همین حالا؟؟؟؟

۲. برنامه‌ی InDesign Cs5 باز نمی‌شود ووقتی Java را می روم نمیتونه بازش کند. پیوست را ملاحظه فرمایید.

۳. حساب App Store پولی ندارم و نمیدانم از نپال چگونه میشود تهیه کرد ؟
لازم است برخی از برنامه های پولی مفید و ارزان را از همینجا خرید کنم. راهش را بلد نیستم.
اگر کسی لطف کند با جزییات شرح دهد که چطور میتوانم این حساب را در نپال باز کنم ممنون خواهم شد.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-12-02 at 12.25.51 PM.png
Screen Shot 2015-12-02 at 1.25.39 AM.png
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

پستتوسط Arzhang » 03 دسامبر 2015, 16:27

آقای خاتمی
در App store عبارت persian keyboard را جست‌وجو کنید یک مجموعه‌ای از کیبوردها را برای شما می‌آورد. الآن یادم نیست کدام‌شان رایگان‌اند اما رایگان‌ها تقریباً هیچ‌کدام بدون مشکل نیستند. از بین کیبوردهای ارائه شده، یکی همینی که ایلیا/سنگ تولید کردند و دیگری آنی که آقای طاهری تهیه کرده (فارس‌تپ) به نظرم بهترین‌ها هستند. سر فرصت حتماً یکی‌اش را بخرید. من خودم شخصاً با فارس‌تپ راحت‌ترم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط khatami » 03 دسامبر 2015, 16:31

Arzhang نوشته است:[نمایش]
آقای خاتمی
در App store عبارت persian keyboard را جست‌وجو کنید یک مجموعه‌ای از کیبوردها را برای شما می‌آورد. الآن یادم نیست کدام‌شان رایگان‌اند اما رایگان‌ها تقریباً هیچ‌کدام بدون مشکل نیستند. از بین کیبوردهای ارائه شده، یکی همینی که ایلیا/سنگ تولید کردند و دیگری آنی که آقای طاهری تهیه کرده (فارس‌تپ) به نظرم بهترین‌ها هستند. سر فرصت حتماً یکی‌اش را بخرید. من خودم شخصاً با فارس‌تپ راحت‌ترم.

Mercy. Chasm. ASAP
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد