انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دوستان برای iPad چه قلمی تهیه کنم؟

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

دوستان برای iPad چه قلمی تهیه کنم؟

پستتوسط rezanahvi » 14 اوت 2015, 22:27

سلام:
دوستان یه تبلت Apple iPad Air 2 دارم حقیقتش قصد دارم یه قلم تو رنج قیمت متوسط براش تهیه کنم. برای نت برداری توی جلسات و دانشگاه میخوام ممنون میشم دوستانی که از Pen استفاده میکنند راهنمایی کنند که چه قلمی روی این تبلت عالی جواب میده. میخوام روان باشه، حساس باشه و بشه با سایزهای و ضخامتهای مختلف باهاش نوشت. ضمناً برای قلم چه اپلیکیشنی رو پیشنهاد میکنید که کاملتر باشه.
سپاسگذارم
رضا
rezanahvi

پست‌ها : 14

پاسخ: دوستان برای iPad Air 2 چه قلمی تهیه کنم؟؟؟

پستتوسط .SorousH. » 15 اوت 2015, 07:02

سلام
تنها برند خوشنام و خوبی که میشناسم وکام Wacom هست
دو مدل قلم بنام Intuos Creative Stylus و Intuos Creative Stylus 2 از وکام وجود داره که حساسیت به فشار خیلی خوبی رو دارن.
مدل اول باطری میخوره ولی مدل دومی شارژی هست، سایز نوک مدل اول به نسبت مدل دوم ضخیمتر و پهنتر هست. قیمت مدل اولی چیزی حدود ۲۲۰هزار تومان هست و مدل دومی حدود ۳۲۰هزار تومان.
یک مدل دیگه هم هست بنام Stylus Fineline که سایز نوک قلم باریکتر از دو مدل قبلی هست و حدس میزنم برای نوت‌برداری کارایی بهتری داشته باشه و قیمتش حدود ۲۵۰هزار تومان هست.

مدل‌های دیگه: http://www.wacom.com/en-us/products/stylus
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Ilia » 15 اوت 2015, 07:51

در بین برنامه‌هایی که من امتحان کرده‌ام، GoodNotes 4 در مجموع از همه بهتر بوده:
GoodNotes 4 - Notes & PDF by Time Base Technology Limited
https://appsto.re/ca/zjwAU.i

چیزی که ندارد، حرکت اتوماتیک راست-به-چپ قلم است. این فیچر را این برنامهٔ FastFinga دارد:
FastFinga 3 by Catalystwo Limited
https://appsto.re/ca/LN-DA.i

که به مفصلی و خوشدستی GoodNotes نیست.

از برنامه‌های خوب دیگر میشود از Notability و Notes Plus و Upad 3 را نام برد. این آخری خوش‌دست‌ترین قلم را دارد، اما در فیچرها به پای بقیه نمیرسد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط rezanahvi » 15 اوت 2015, 19:41

با سلام مجدد:
ضمن تشکر از دوستان دو تا سئوال داشتم که اگه لطف کنید ممنون میشم:
سروش عزیز این قلم Wacom Bamboo Stylus Pen رو هم برخی دوستان بهم پیشنهاد کردند و خیلی هم تعریف می کنند. میخواستم بپرسم جنابعالی تجربه استفاده از این قلم رو دارید؟ اگر اینطوره ممنون میشم اظهار نظر کنید.
ایلیا بزرگئار میخواستم بپرسم آیا نرم افزار GoodNotes قابلیت تبدیل دستخط به متن تایپ شده رو هم داره؟
ارادتمند
rezanahvi

پست‌ها : 14

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2015, 01:18

GoodNotes نوشته‌ها را تا جایی که من میدانم OCR نمیکنه، اما اگر کلمه‌ای را جستجو کنید، آنوقت دستنوشته‌ها را OCR میکنه و پیدایش میکنه.

مایکروسافت هم اخیرا OneNote را که مجانی میده آپدیت کرده و ممکنه که آن این کار را بکنه. من با آن کار نکرده‌ام. اگر امتحانش کردید نتیجه را اینجا به ما هم بگویید بد نیست.
https://itunes.apple.com/app/microsoft- ... 95246?mt=8

هر کدام اینها نقاط قوت خودشان را دارند. مثلا Notability نسخهٔ مک هم داره و اتوماتیک میتونه نت‌هایش را با نسخهٔ مکش سینک کنه. خیلی هم برنامهٔ قشنگیست.

NotePlus شاید از همه مفصل‌تر باشه. اما همانطور که قبلا گفتم، GoodNotes از همه بنظر من جالب‌تر می‌آید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 18 اوت 2015, 05:16

من دوباره این برنامه‌ها را تست کردم. بایستی نظرم را اصلاح کنم.
با آپدیت‌هایی که شده، الان برنامهٔ Notability از GoodNotes بهتر شده و جلو افتاده. الان هم نصف قیمت حراج است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 19 اوت 2015, 11:14

rezanahvi نوشته است:[نمایش]
با سلام مجدد:
ضمن تشکر از دوستان دو تا سئوال داشتم که اگه لطف کنید ممنون میشم:
سروش عزیز این قلم Wacom Bamboo Stylus Pen رو هم برخی دوستان بهم پیشنهاد کردند و خیلی هم تعریف می کنند. میخواستم بپرسم جنابعالی تجربه استفاده از این قلم رو دارید؟ اگر اینطوره ممنون میشم اظهار نظر کنید.
ایلیا بزرگئار میخواستم بپرسم آیا نرم افزار GoodNotes قابلیت تبدیل دستخط به متن تایپ شده رو هم داره؟
ارادتمند

سلام
ابتدا عذر میخوام بخاطر اینکه دارم دیر جواب میدم!
خیر، من از قلم استایلوس برای آیپد استفاده نمیکنم ولی از تبلت اینتوس پرو شرکت وکام استفاده میکنم.
شرکت وکام بهترین تبلت و قلم‌های نوری رو برای طراح‌ها و انیماتور‌ها تولید میکنه و تمامی محصولاتش کیفیت خیلی خوبی رو دارن به همین خاطر پیشنهاد تهیه‌ی قلم رو از وکام دادم!
برای اینکه بهتر بتونین تصمیم بگیرین پیشنهاد میکنم تو یوتیوب هم چند ویدئو از محصولات رو ببینین تا عملکرد و ویژگیهای هر کدوم رو بهتر بشناسین.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Amir_S » 28 سپتامبر 2015, 14:42

قلم‌هایی که برای آیپد وجود داره دو دسته هستند:
دسته اول قلم های خازنی هستند که دقیقا همون کار انگشت رو میکنن و تنها فرقشون اینه که برای نوشتن و طراحی از انگشت خوشدست‌ترند. رنج قیمتی اینها در ایران بین ده تا صد هزار تومانه و بعضی ها در سر دیگه خودشون خودکار معمولی هم دارن. سر قسمت لمسی نوعی اسفنج به شکل نیمکره داره که با فلزی که زیرش قرار داره رفتاری مشابه پوست ایجاد می‌کنه. بنابراین تا زمانی که از نظر فیزیکی سالم باشن کار می‌کنند و به باتری هم نیاز ندارن. یه مزیت دیگه اینها هم قیمت پایین‌شون‌ه. البته این قلم ها برای کار حرفه‌ای مناسب نیست و بیشتر به درد کسی می‌خوره که میخواد هر از گاهی چیزی بنویسه یا طرح ایده‌ای رو رسم کنه و دقت بالا نیاز نداره.
دسته دوم قلم های اکتیو هستند که علاوه بر قابلیت های دسته اول، از طریق بلوتوث به دستگاه وصل می‌شن و موقعیت از طریق لمس خازنی مشخص میشه، ولی قابلیت هایی مثل تشخیص فشار یا هم بودن قلم رو خود قلم از طریق سنسورهایی که داخل‌ش کار گذاشته شده تشخیص میده و به نرم‌افزار می‌فرسته… به همین دلیل این گروه که مداد اپل هم جزو‌شون‌ه برای کارهای حرفه ای مناسب تر هستند، ولی ظاهرا توسط خود سیستم پشتیبانی نمی‌شن و در نتیجه همه قابلیت‌های اینها در همه محیط ها دردسترس نیست و برای استفاده کامل، باید از نرم‌افزار مخصوص خودشون استفاده کرد. اینها هم از صد هزار تومان تا نهصد هزار تومان در بازار ایران موجود هستند.
پی نوشت: تکنولوژی سومی که برای قلم وجود داره و البته در آیپد قابل استفاده نیست و نیاز به سخت افزار ویژه داخل دستگاه داره، تکنولوژی دیجیتایزره که فعلا شرکت Wacom رو به سلطان بازار قلم های لمسی تبدیل کرده.
پی پی نوشت: بهانه این متن قلم خازنی Griffin بود که دیروز به قیمت چهارده هزار تومن خریدم و همونطور که از بِرَندش انتظار دارم کیفیت ظاهری خوبی داره و تو این چند ساعت استفاده ازش راضی هستم. (قبلا چند دقیقه ای تو یه مغازه با قلم های دوکاره مدل SMARTball شرکت Stabilo که یک طرف خودکار و یک طرف قلم خازنی داره کار کردم و پلاستیک سرش خیلی شل بود و حس خوبی بهم نمی‌داد.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 28 سپتامبر 2015, 18:41

امیر جان این قلم Griffin رو برای یادداشت برداری(فارسی) پیشنهاد می‌کنی؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Amir_S » 29 سپتامبر 2015, 01:33

اتفاقا یکی از انگیزه‌های من از خرید این قلم این بود که ببینم چقدر برای کار های جدی کار‌آمده!؟
تا اینجا تجربه خوبی دارم و کاری که باید بکنه رو بخوبی انجام می‌ده… اما همونطور که گفتم یکی از مشکلات ان قلم اینه که دقیقا کار انگشت رو می‌کنه و دستگاه فرقی بین اون و بقیه لمس ها نمی‌بینه! در نتیجه نمیشه دست رو روی صفحه تکیه داد و به دلیل نبود تکیه گاه، تسلط کافی برای نوشتن وجود نداره (مگر اینکه دستکش داشته باشید!). ضمن اینکه سایز کوچیک (دوسوم یه قلم معمولی) هم می‌تونه برای بعضی‌ها به خوشدست نبودن‌ش کمک کنه!
برای یادداشت برداری چیزی که OCR فارسی داشته باشه ندارم (اصلا چیزی هست!؟) و برای دست نویس هم به همین دلیل بالا برای چیزی که باید خوانا و سریع نوشته بشه مناسب نیست؛ ولی برای چرک نویس یا نوشته های کوتاه بدک نیست.
متاسفانه دستخط خوبی ندارم که بتونید از روی اون خوبی یا بدی قلم رو ببینید. اما به هر حال یک عبارت مشابه رو یکبار با انگشت و یکبار با این قلم در برنامه paper by 53 نوشتم و بعد فایل رو به مک انتقال داده و در فوتوشاپ با قلم wcom این کار رو انجام دادم تا مرجعی برای مقایسه وجود داشته باشه.
ضمنا دوست نقاشی دارم که قبلا یکی دوبار با انگشت روی آیپدم نقاشی کشیده، دفعه بعدی که ببینم‌ش ازش می‌خوام این رو هم امتحان کنه و نظر و نمونه کارش رو اینجا به اشتراک می‌ذارم.
•••
کاربردهایی که من از این قلم انتظار دارم و فکر می‌کنم از پس‌شون بر بیاد:
کشیدن طرح اولیه ایده ها موقع بحث در مورد پروژه (در مواقعی که کاغذ و قلم در دسترس نیست).
یادداشت برداری یا چرک نویس کردن برای مطالب کوتاه و موردی.
ارائه توضیح اضافی (بیشتر بصورت علامت گذاری و کمتر بصورت چند کلمه یا رابطه ریاضی) موقع ارائه با keynote.
جایگزین دست موقعی که دست خیس یا کثیف باشه و یا به علت سرما دستکش داشته باشیم.
پ.ن: موقع تست این قلم متوجه شدم که برنامه Note جدید اپل خطوط رو دقیقا اونطوری که صفحه لمس میشه نمی‌کشه و انحنای اونا رو برای رسیدن به خطوط نرم‌تر اصلاح می‌کنه! که این برای کلمات پر دندونه فارسی خیلی مناسب نیست.
پیوست‌ها
تست قلم ها.png
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 29 سپتامبر 2015, 20:01

مرسی امیر جان. فکر کنم بزرگ‌ترین مشکل، آنی‌ست که نمی‌شود دست را روی صفحه‌ی آی پد گذاشت.
نتیجه‌ی نظر دوست نقاشت را هم بگذاری خیلی خوب می‌شود.
باز هم ممنون
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: دوستان برای iPad چه قلمی تهیه کنم؟

پستتوسط pooriya.kh » 15 اوت 2016, 13:53

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من قصد خرید یک قلم برای آیفون ۶ اس پلاس دارم . در اینترنت خیلی جست و جو کردم ، و چند مورد پیدا کردم :
۱- قلم 53 که متاسفانه در ایران موجود نیست !
۲- قلم Adonit Dash ، این قلم از همه لحاظ خوب هست جز اینکه یک باگ داره و خطوط مورب رو به شکل پله پله ترسیم میکنه !!!
و ...
نازک بودن سر قلم برام مهمه ! از دوستان اگر کسی پیشنهاد و یا تجربه ای داره لطف کنه و در اختیار من بذاره ممنون میشم .

پانوشت : این سوال چون شبیه سوال دوستان بود تاپیک جدید ایجاد نکردم ! اگر مدیران صلاح میدونن لطفا تاپیک جدا باز کنند .
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Amir_S » 15 اوت 2016, 18:22

نوک قلم 53 که نازک نیست! ولی من چند روز پیش دیدم که تو سایت الماس پایتخت ۴۷۰ قیمت گذاشته بود.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط pooriya.kh » 15 اوت 2016, 21:14

Amir_S نوشته است:[نمایش]
نوک قلم 53 که نازک نیست! ولی من چند روز پیش دیدم که تو سایت الماس پایتخت ۴۷۰ قیمت گذاشته بود.

به نسبت بقیه بله کلفت تر هست اما دقت بسیار عالی داره . سایت الماس پایتخت رو دیدم ، بیشتر شبیه جک هست این قیمت ها ! قلم ۶۰ دلاری رو با دلار چند حساب کردن و چقدر سود در نظر گرفتن تا به این قیمت رسیده من نمیدونم !!!
اگر دلار رو ۴۰۰۰ تومن هم حساب کنید میشه ۲۴۰ هزار تومن ، ۱۰۰ درصد سود هم محاسبه کنید میشه ۴۸۰ هزار تومن ! لابد ۱۰ هزار تومن هم تخفیف دادند !!!!
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Amir_S » 16 اوت 2016, 10:45

جالب است که قلم اپل که قیمتش بیشتر است را ۴۵۰ قیمت گذاشته‌اند!
حالا شاید تلفنی یا حضوری قیمت منصفانه تری بدهند!
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2