انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Amir_S » 12 فوریه 2015, 00:08

خوب من ترجیح می‌دم وقتی قراره چیزی که نوشتیم رو عوض کنه، یکی از انتخاب‌هام این باشه که بگم عوضش نکنه!
مخصوصا مشکل من در اون زمینه به کلماتی‌ه که نیم فاصله دارن و کم هم نیستن و برای همین خیلی سرعت تایپم رو کم می‌کنه؛ البته می‌دونم که کلمات پر کاربرد من رو یاد خواهد گرفت ، ولی می‌ترسم که تا اون موقع دووم نیارم و برم سراغ یه کیبورد دیگه :)
اما اگه نمی‌خواید تعداد گزینه‌ها رو کم کنید، شاید به بالا و پایین سوییپ کردن کلمه آبی برای انصراف از اون راه حل خوبی باشه!؟
مشکل دیگه که باز هم به فاصله و نیم فاصله برمی‌گرده: وقتی بعد از کلمه پیشنهادی یا سوییپ یه کاراکتر علامت گذاری (بجز پرانتز باز) و یا نمی فاصله میاد، نباید فاصله خودکار گذاشته بشه؛ و البته خوبه اگه بعد از پرانتز بسته یه فاصله خودکار هم بیاد!
و مشکل بعدی با حروفی‌ه که زیر حروف دیگه هستن و در سوییپ نمی‌آن و مهمترین اونا قطعا «آ»ست که خیلی کاربرد داره…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 12 فوریه 2015, 14:19

با تشکر از شما،

محل قرارگیری دکمه‌ی globe در حالت landscape باید تغییر بکنه و مانند کیبرد انگلیسی بشه (برای جلوگیری از اشتباه حین تغییر مکرر زبان):

image.jpg

image.jpg

سوایپ برای چاپ علائم نگارشی به‌نظر من که ایده‌ی عالی‌ایه و خیلی هم خوب کار می‌کنه.

انگار اپ‌استور آیفون قیمت برنامه‌های خریداری‌شده رو دیگه نشون نمی‌ده و من مطمئن نیستم، اما اگر خاطرم باشه کیبرد شما رایگان بود. مخصوصاً با امکانات اخیر اگر قیمتش رو بین ۵ تا ۱۰ دلار قرار بدهید هم فکر می‌کنم منصفانه باشه (یا دکمه‌ای برای donation داخل خود برنامه)

در ضمن، به‌نظر می‌رسه شما هنوز یکی از مهمترین ویژگی‌های کیبرد سیستم (تغییر اندازه‌ی touch target بر اساس حروف تایپ‌شده‌ی پیشین با استفاده از یک Markov chain یا فرکانس تکرار n-gram ها در زبان فارسی) رو پیاده‌سازی نکرده‌اید که دقت تایپ رو به‌طرز تقریباً معجزه‌آسایی بالا می‌بره. آیا هنوز فرصت نکرده‌اید یا با این مسأله ناآشنا بوده‌اید؟ (که در این‌صورت می‌تونم بیشتر در مورد این مسأله توضیح بدم)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط jwa » 12 فوریه 2015, 14:28

وقتی با سوایپ کردن به بالا روی حروف ردیف بالای کی بورد عدد مینویسم، خیلی اوقات بعد از فشار دادن کلید فاصله کلمه ای را به جای عدد جایگزین میکند. باید مود تصحیح موقع وارد کردن اعداد غیر فعال باشد.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Pooria Azimi » 12 فوریه 2015, 14:34

چیزی که منظورم بود (adaptive target resizing) در ۲:۴۰ در ویدئوی زیر (از خود اپل) توضیح داده می‌شه:

https://www.youtube.com/watch?v=a-9UggQV9BM

۳۰ ثانیهٔ مربوطه اینه:

از ۲:۱۰ تا ۲:۴۰ در مورد یک مسألهٔ دیگه صحبت می‌شه که پیاده‌سازی‌ش به‌مراتب مشکل‌تره، اما موردی که مدنظر منه پیاده‌سازی بسیار ساده‌ای داره (راحت‌ترینش استفاده از n-gram یا حتی bigram های زبان فارسیه). بخش Dynamic Key Resizing در پست زیر هم در همین زمینه‌ست: http://ignorethecode.net/blog/2009/08/0 ... d-android/

همچنین: http://research.microsoft.com/pubs/1183 ... -final.pdf و http://homes.cs.washington.edu/~shiri/p ... ci2012.pdf
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 12 فوریه 2015, 15:30

تشکر فراوان از شما آقای طاهری بابت توسعه و بهسازی این کیبورد.
من هم با دوست عزیزم پوریا موافق هستم در مورد افزودن امکان donation در درون برنامه. من چونکه قبلا در هنگامی که برنامه مجانی بود آنرا نصب کرده بودم اکنون نیز می توانم از برنامه بطور مجانی استفاده کنم و گویا امکان خرید مجدد آن برایم موجود نیست لذا مایلم که کمکی مالی، هرچند کوچک، از طریق donation انجام دهم.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط perse » 12 فوریه 2015, 18:02

آقای طاهری عزیز واقعا کیبورد فارس تپ خوب بود و الان عالی شده.
فقط تجربه سوایپش راه داره برای بهتر شدن.
یه نکته مثبت دیگه هم توی این آپدیت برای من این بود که سرعت بالا اومدن کیبورد خیلی بهتر شده.
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط sdtaheri » 12 فوریه 2015, 18:50

دوستان عزیز راجع به Donation واقعا لطف دارید. من با تصمیم خودم ۱۰ روز اول این کیبورد رو رایگان کردم و از اون روز به بعد به قیمت ۱ دلار به فروش می‌رسه. دوست دارم قیمت رو کمی بالا ببرم اما متاسفانه در ایران زیاد افراد اهل هزینه کردن برای نرم‌افزار نیستند. لطفی که میتونید به من بکنید اینه که به دوستان و همکارانتون هم این کیبورد رو توصیه کنید.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Amir_S » 12 فوریه 2015, 19:03

در مورد چیزی که پوریا در مورد جای دکمه تغییر زبان گفت… برای من اینطوری نیست!!!
بنابراین احتمالا این موضوع به مدل دستگاه برمیگرده!؟ پس احتمالاً چون دستگاه های در دسترس آقای طاهری هم مثل من هستند، متوجه این موضوع نشدن!؟ و لازم‌ه که این جابجایی، در صورتی آقای طاهری تمایل به اعمال او داشته باشن، بصورت شرطی تعریف بشه.
پیوست‌ها
image.jpg
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sdtaheri » 12 فوریه 2015, 19:05

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
با تشکر از شما،

محل قرارگیری دکمه‌ی globe در حالت landscape باید تغییر بکنه و مانند کیبرد انگلیسی بشه (برای جلوگیری از اشتباه حین تغییر مکرر زبان):

image.jpg

image.jpg

سوایپ برای چاپ علائم نگارشی به‌نظر من که ایده‌ی عالی‌ایه و خیلی هم خوب کار می‌کنه.

انگار اپ‌استور آیفون قیمت برنامه‌های خریداری‌شده رو دیگه نشون نمی‌ده و من مطمئن نیستم، اما اگر خاطرم باشه کیبرد شما رایگان بود. مخصوصاً با امکانات اخیر اگر قیمتش رو بین ۵ تا ۱۰ دلار قرار بدهید هم فکر می‌کنم منصفانه باشه (یا دکمه‌ای برای donation داخل خود برنامه)

در ضمن، به‌نظر می‌رسه شما هنوز یکی از مهمترین ویژگی‌های کیبرد سیستم (تغییر اندازه‌ی touch target بر اساس حروف تایپ‌شده‌ی پیشین با استفاده از یک Markov chain یا فرکانس تکرار n-gram ها در زبان فارسی) رو پیاده‌سازی نکرده‌اید که دقت تایپ رو به‌طرز تقریباً معجزه‌آسایی بالا می‌بره. آیا هنوز فرصت نکرده‌اید یا با این مسأله ناآشنا بوده‌اید؟ (که در این‌صورت می‌تونم بیشتر در مورد این مسأله توضیح بدم)

کیبورد در حالت افقی به شکل آیفون های ۴ اینچی و ۳.۵ اینچی ظاهر می‌شود. یعنی خبر از دکمه‌های کمکی نیست. در آنجا تنها دکمه‌ها میچرخند و بزرگ می‌شوند و جای کره زمین و ۱۲۳ عوض نمی‌شوند.
اکثر دکمه‌های کمکی در آیفون ۶ و ۶ پلاس توسط برنامه‌نویسان در کیبوردهای جانبی قابل پیاده‌سازی نیست. مثلاً Cut، Copy، Paste، Undo، میکروفون و … . فلذا تصمیم گرفتم تا وقتی این امکان توسط اپل برای تولیدکنندگان کیبوردهای جانبی فعال نشود، از ساخت به این شکل اجتناب کنم. به نظرم مفیدترین دکمه‌های آن حالت دکمه‌های جابجایی مکان‌نماست که در نوار پیشبینی قرار داده ام.
هر وقت اپل این امکانات را در اختیار برنامه نویسان قرار داد قطعا کیبوردی مشابه با کیبورد اپل درست خواهم کرد.

در رابطه با تغییر اندازه‌ی محل لمس: من چیزهایی شنیده بودم اما همیشه فکر میکردم در حد شایعه باشد! ان شاءالله در برنامه‌ام قرار خواهم داد. اما به نظر می‌رسد کمی زمان بر باشد. چون باید بسیاری از ساختارهای موجود را تغییر دهم.

مدل پیش‌بینی و اصلاح موجود در کیبورد از n-gram های زبان فارسی استفاده می‌کند. برای مثال می‌توانید کلمه‌ی جمهوری را تایپ کنید و فاصله را بزنید و پیشنهاد اول را ملاحظه بفرمایید. جمهوری اسلامی ایران به شما پیشنهاد می‌شود. درست است که الان touch target دکمه‌ها تغییر نمی‌کند اما مدل از محل دقیق دکمه‌ها آگاهی دارد. به همین دلیل است که می‌توانید به صورت لغزشی تایپ را انجام دهید. نقطه‌ها به مدل ارسال می‌شوند و پیشنهادها بر اساس مکان طی شده ارائه می‌شود. با این فرض حتی اگر شما تا حدود ۳ غلط در تایپ داشته باشید، اصلاح مناسب به شما پیشنهاد میشود. مثلاً میتوانید بنویسید: سغیذ و مدل سعید و سفید را به شما پیشنهاد دهد.
مدل موجود، به صورت پیوسته n-gram های خود را بر اساس شکل تایپ هر کاربر به روز میکند. بعد از یک یا دو هفته استفاده، مدل پیشنهادهایی کاملا شخصی به شما ارائه خواهد داد.

از فیلم و مقالاتی که فرستادید بسیار متشکرم.
sdtaheri

پستتوسط sdtaheri » 12 فوریه 2015, 19:06

perse نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری عزیز واقعا کیبورد فارس تپ خوب بود و الان عالی شده.
فقط تجربه سوایپش راه داره برای بهتر شدن.
یه نکته مثبت دیگه هم توی این آپدیت برای من این بود که سرعت بالا اومدن کیبورد خیلی بهتر شده.

خیلی از شما ممنونم.
به کیبورد فرصت بدهید. هر چه بیشتر به شما عادت کند پیشنهادهای عادی و سوایپ بهتری ارائه خواهد کرد
sdtaheri

پستتوسط Pooria Azimi » 12 فوریه 2015, 21:28

در مورد جای ۱۲۳ و تغییر زبان در آیفون ۶ و ۶پلاس در حالت صفحه‌ی افقی، آیا نمی‌شه فقط لیبل و عملکرد این دو دکمه رو جابجا بکنید؟ همون‌طور که گفتید طراحی یک layout کاملاً جدید کار مشکلیه، در حالی‌که تغییر لیبل بصورت شرطی باید ساده‌تر باشه...

در مورد سرعت لود شدن هم موافقم. حداقل برای من، مزخرفترین کیبرد که در ۲۰۰ میلی‌ثانیه لود بشه ارجحه بر بهترین کیبردی که ۱ ثانیه طول بکشه و نصف مواقع هم کرش بکنه. کیبرد جناب سنگ با وجود امکانات خیلی خوب و طراحی مناسب این مشکل آزاردهنده رو داشت. خوشبختانه کیبرد فعلی شما از هر دپ نظر مناسبه و برای اولین بار از سپتامبر تایپ فارسی روی آیفون/آیپد فشار خون من رو بالا نمی‌بره!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 12 فوریه 2015, 21:38

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
در مورد جای ۱۲۳ و تغییر زبان در آیفون ۶ و ۶پلاس در حالت صفحه‌ی افقی، آیا نمی‌شه فقط لیبل و عملکرد این دو دکمه رو جابجا بکنید؟ همون‌طور که گفتید طراحی یک layout کاملاً جدید کار مشکلیه، در حالی‌که تغییر لیبل بصورت شرطی باید ساده‌تر باشه...

در مورد سرعت لود شدن هم موافقم. حداقل برای من، مزخرفترین کیبرد که در ۲۰۰ میلی‌ثانیه لود بشه ارجحه بر بهترین کیبردی که ۱ ثانیه طول بکشه و نصف مواقع هم کرش بکنه. کیبرد جناب سنگ با وجود امکانات خیلی خوب و طراحی مناسب این مشکل آزاردهنده رو داشت. خوشبختانه کیبرد فعلی شما از هر دپ نظر مناسبه و برای اولین بار از سپتامبر تایپ فارسی روی آیفون/آیپد فشار خون من رو بالا نمی‌بره!

جای اون دو تا دکمه رو توی آیفون ۶ و ۶پلاس در حالت افقی عوض می‌کنم
sdtaheri

پستتوسط jwa » 13 فوریه 2015, 08:14

بعد از قدری استفاده از کی بورد آقای طاهری اشکالات و پیشنهادات زیر را دارم:

۱- موقع ورود اعداد با سوایپ کردن روی حروف ردیف بالای کی بورد، تصحیح کلمات نباید فعال باشد. الان فعال است و به جای اعداد وارد شده (موقعی که اعداد زیاد طولانی نیست. مثلا سه رقمی) کلمه جایگزین میکند.
۲- در صفحه دوم که اعداد و علامات را نشان میدهد بتوان با سوایپ کردن به بالا روی اعداد فارسی، اعداد لاتین را نوشت.
۳- فعلا فقط امکان حذف کلمات شخصی از لغتنامه کی بورد وجود دارد. اگر امکان مشاهده و ادیت کلمات شخصی هم اضافه شود خوب است و میتوان کلماتی را که اشتباها لغتنامه یاد گرفته حذف کرد یا اینکه کلماتی را از اول به آن اضافه کرد و به این ترتیب کی بورد زودتر به استفاده کننده عادت میکند.
۴- لغتنامه شخصی بعد از مدتی دارایی با ارزشی خواهد شد چون وقت زیادی صرف ایجاد آن شده است.بنابراین امکان Export و Import لغتنامه شخصی به کی بورد اضافه شود. در این صورت با نصب دوباره کی بورد یا ری ست کردن سیستم لازم نیست تا دوباره تدریجا کی بورد به استفاده کننده عادت کند و میتوان به سادگی این لغتنامه را به کی بورد برگرداند. این Export و Import حداقل از طریق آیتیونز باشد ولی اگر مثلا با Dropboxباشد راحت تر و بهتر خواهد شد.

با تشکر از آقای طاهری
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط sdtaheri » 13 فوریه 2015, 16:53

jwa نوشته است:[نمایش]
بعد از قدری استفاده از کی بورد آقای طاهری اشکالات و پیشنهادات زیر را دارم:

۱- موقع ورود اعداد با سوایپ کردن روی حروف ردیف بالای کی بورد، تصحیح کلمات نباید فعال باشد. الان فعال است و به جای اعداد وارد شده (موقعی که اعداد زیاد طولانی نیست. مثلا سه رقمی) کلمه جایگزین میکند.
۲- در صفحه دوم که اعداد و علامات را نشان میدهد بتوان با سوایپ کردن به بالا روی اعداد فارسی، اعداد لاتین را نوشت.
۳- فعلا فقط امکان حذف کلمات شخصی از لغتنامه کی بورد وجود دارد. اگر امکان مشاهده و ادیت کلمات شخصی هم اضافه شود خوب است و میتوان کلماتی را که اشتباها لغتنامه یاد گرفته حذف کرد یا اینکه کلماتی را از اول به آن اضافه کرد و به این ترتیب کی بورد زودتر به استفاده کننده عادت میکند.
۴- لغتنامه شخصی بعد از مدتی دارایی با ارزشی خواهد شد چون وقت زیادی صرف ایجاد آن شده است.بنابراین امکان Export و Import لغتنامه شخصی به کی بورد اضافه شود. در این صورت
با نصب دوباره کی بورد یا ری ست کردن سیستم لازم نیست تا دوباره تدریجا کی بورد به استفاده کننده عادت کند و میتوان به سادگی این لغتنامه را به کی بورد برگرداند. این Export و Import حداقل از طریق آیتیونز باشد ولی اگر مثلا با Dropboxباشد راحت تر و بهتر خواهد شد.

با تشکر از آقای طاهری

۱- پیشنهاد خوبی است
۲- از نگه داشتن اعداد در صفحه دوم استفاده نمایید
۳- در صورت وجود وقت این قابلیت را پیاده خواهم کرد
۴-اگر از بکآپ آیتونز یا آیکلود استفاده کنید نحوه تایپ و لغات شخصی بکآپ گرفته خواهند شد و در صورت نیاز به ریستور بازگردانده خواهد شد. تلاش دارم امکان سینک بین دستگاه‌ها از طریق آیکلود را فراهم کنم
sdtaheri

پستتوسط Arzhang » 14 فوریه 2015, 00:42

sdtaheri نوشته است:[نمایش]
لطفی که میتونید به من بکنید اینه که به دوستان و همکارانتون هم این کیبورد رو توصیه کنید.

آقای طاهری. به نظرم لطف نیست، این کمکی‌ست که به خودمان و زبانمان می‌کنیم. برای همین من یک مقاله‌ی کوتاهی نوشتم که در خوابگرد منتشر شده است. امیدوارم کمک کند.
اما من با کشیدن انگشت روی کلیدها برای کاراکترهای دوم، مخصوصاً در آیفون مشکل دارم. تقریباً نود درصد غلط تایپ می‌کند. وضعیت روی آیپد که دکمه‌های بزرگ‌تر دارد بهتر است. فکر کنم قبلاً هم این را پرسیده بودم که آیا نمی‌شود این کاراکترها هم با دو بار لمس تایپ شوند؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان