انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

پستتوسط Ali22338 » 20 آوریل 2014, 11:58

اگه هارد اکسترنال رو به hfs فرمت کنیم ، اگه خدایی نکرده هارد دچار مشکل بشه ، شرکت های بازیابی اطلاعات قادر به بازگردانی اطلاعات نیستند
نماد کاربر
Ali22338

پست‌ها : 58

پستتوسط Ilia » 20 آوریل 2014, 18:46

یعنی الان برنامهٔ شما برای وقتی که هارد اکسترنال شما خراب خواهد شد (که حتما روزی این اتفاق خواهد افتاد)، حالا به هر فرمتی که باشد، این است که آنرا ببرید به یک شرکت بازیابی؟

راه درست تر و ارزان ترش این است که از هر چیزتان حداقل در دو جا کپی داشته باشید. مثلا یکی روی کامپیوترتان و یکی روی هارد، یا روی دو هارد مختلف خارجی یا غیره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Mehdizadeh » 21 آوریل 2014, 10:50

Ilia نوشته است:[نمایش]
یعنی الان برنامهٔ شما برای وقتی که هارد اکسترنال شما خراب خواهد شد (که حتما روزی این اتفاق خواهد افتاد)

حتی اگر خیلی مراقب باشیم و مدارا کنیم ، این اتفاق باز هم می افته ؟!؟!
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Arzhang » 21 آوریل 2014, 12:13

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
حتی اگر خیلی مراقب باشیم و مدارا کنیم ، این اتفاق باز هم می افته ؟!؟!

شک نکنید! مگر بناست هارد بی‌نهایت روز کار کند؟ یک عمر مفیدی دارد به هر حال.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Mehdizadeh » 17 مه 2014, 23:32

سلام
hfs همون (Mac OS Extended (Journaled هستش ؟
در قسمت security options گزینه ی fastest با most secure فرقش چیه ؟
ممنون
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 03:16

[نمایش]
hfs همون (Mac OS Extended (Journaled هستش ؟

بله، به عبارت دقیقتر +HFS هست.
[نمایش]
در قسمت security options گزینه ی fastest با most secure فرقش چیه ؟

اون برای اینه که همزمان با اینکه فرمت (Erase در دیسک یوتیلیتی) می‌کنید، انتخاب کنید روی اطلاعات قبلی چیز بنویسه که دیگه نشه فایل‌ها رو برگردوند. اگر قصد چنین کاری ندارید به اون تنظیمات کاری نداشته باشید. اگر میخواید اطلاعات غیر قابل بازگشت بشن، طبعا Fastest سریعترین فرمت و کمترین امنیت (یعنی با احتمال زیاد امکان برگردوندن اطلاعات) رو داره و Most Secure بیشترین امنیت (کندترین فرمت و نهایت تلاش برای غیر قابل برگرشت کردن اطلاعات).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Mehdizadeh » 18 مه 2014, 11:32

بی نهایت ممنون آقای علی رستگار
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 20:25

خواهش می‌کنم :)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 16 مه 2015, 16:59

من قبلاً در این پست:
viewtopic.php?f=4&t=2464&start=75#p40959
آزمایشی انجام داده بودم و به این نتیجه رسیده بودم که فرمت NTFS برای مکینتاش چهار و نیم برابر کندتر از فرمت HFS+ است. اما این آزمایش را در محیط مکینتاش انجام داده بودم.
امروز این آزمایش را یک طور دیگر تکرار کردم و آن این که یک بار مجموعه‌ای فایل را در مکینتاش کپی کردم و سپس همان‌ها را در محیط ویندوز کپی کردم که ببینم در این صورت چه اتفاقی می‌افتد.
برای شناساندن NTFS در مکینتاش از TUXERA و برای شناساندن فرمت HFS+ به ویندوز از برنامه‌ی MacDrive استفاده کردم.
یک هارد HFS+ داشتم که اطلاعات را از روی آن بر روی یک هارد NTFS کپی کردم. هر دوی این هاردها اکسترنال بودند و از طریق USB2 به سیستم وصل بودند. یک بار عملیات کپی را با مک‌بوک خودم انجام دادم و یک بار با یک سونی Vaio.
مشخصات مک بوک من: Core i7 2.66, 8G RAM, OSX Yosemite
مشخصات لپ تاپ سونی: Core TM2Duo 2.53, 4G RAM, Windows 7
نتیجه:
کپی کردن یک فولدر به حجم 3.5GB در مکینتاش: 2:09 دقیقه
کپی کردن همان فولدر در ویندوز: 3:41 دقیقه
به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت با آن که فرمت NTFS در مکینتاش، فرمت هم‌خوانی نیست، با این وجود در مکینتاش 1.7 برابر سریع‌تر از خود ویندوز عمل می‌کند.
اما اگر حجم را بالا ببریم چه؟
برای این آزمایش، من چندین فولدر را که مجموعاً 9.22GB حجم داشتند را کپی کردم. زمان کپی کردن در مکینتاش برابر 6:54 شد. طبق تجربه‌ی قبلی و بستن یک تناسب، باید زمان کپی کردن این فولدرها در ویندوز برابر 11:49 می‌شد. اما در عمل این اتفاق نیفتاد. کپی کردن این فایل‌ها چیزی در حدود یک دقیقه کم‌تر از زمان تخمین زده شده یعنی برابر 10:50 زمان برد.
این تجربه را قبلاً هم داشته‌ام. به نظرم مکینتاش در کپی کردن تعداد فایل‌های زیاد، کندتر از ویندوز عمل می‌کند. این امر خودش را در فایل‌های زیاد و سنگین نشان می‌دهد. مثلاً در شرایط مساوی اگر دویست فایل را در ویندوز کپی کنیم، از کپی کردن همان دویست فایل در مک، کم‌تر زمان می‌برد. البته این به شرطی‌ست که ضریب کند شدن نسبی کپی کردن در ویندوز را هم لحاظ کنیم.
به زبان ساده‌تر، همین طور که در مثال بالا دیدید، قاعدتاً در آزمون دوم باید ویندوز کندتر از این‌ها عمل می‌کرد اما چون مک در کپی کردن تعداد بالای فایل کندتر عمل می‌کند، ویندوز قدری عقب افتادگی‌اش را جبران کرده است. به این ترتیب اگر تعداد فایل‌های شما خیلی خیلی زیاد باشند، هیچ بعید نیست ویندوز بتواند حتی از مکینتاش هم سریع‌تر عمل کند.
به همین دلیل است که من در کپی کردن فایل‌ها در مکینتاش (وقتی خیلی زیادند) آن‌ها را دسته دسته کپی می‌کنم و یک‌باره همه‌شان را برای کپی Drag نمی‌کنم.
برای این تجربه‌ام البته توضیح فنی‌ای ندارم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 16 مه 2015, 23:48

این چیزی که میگم فقط حدس‌ه: ویندوز همینطوری فله ای فایل ها رو هرجایی (از نظر فیزیکی) که خالی باشه میریزه و خیلی هم به اینکه داره چکار میکنه مقید نیست، ولی مک به خاطر پرمیژن ها و جورنالد بودن درایو و اینکه یه ذره مرتب تر کار میکنه تا نیاز به دی‌فرگ کردن نباشه، فکر میکنم برای پردازش چیزی که داره منتقل میکنه و اینکه چی رو کجا داره میذاره بیشتر وقت صرف می‌کنه!؟ و البته این به فرض نبودن واسط هایی مثل مک درایو و … ست و تو آزمون شما احتمالا اینا هم دخیل هستن!؟
شاید بد نباشه حالا که زحمت کشیدید، همین تست رو از هر فایل سیستم به خودش تو هر دو محیط هم تکرار کنید که همه شرایط ممکن رو داشته باشیم، شاید به درد کسی خورد!
پ.ن: من چند روز پیش میخواستم یه سری فایل رو از یه پی‌سی بردارم، برای اینکه وقت کمتری صرف بشه، تصمیم گرفتم بخشی رو به فلش کپی کنم و بخشی رو از طریق شبکه به مک خودم منتقل کنم (فایل ها رو در ویندوز share کردم و در مک با smb برداشتم) کل فایل ها حدود ۱۵گیگ بود و تو زمانی که اولین فایل روی فلش کپی میشد، بقیه که نزدیک ۱۴ گیگ بودن از طریق شبکه (lan) منتقل شدن!
تو یه تجربه مشابه، من یه فولدر ۶۵مگی رو ظرف چند ثانیه از شبکه (سرور ویندوزی) روی یه پی‌سی و روی یه مک کپی کردم و همون فولدر برای ر یه پی‌سی دیگه نزدیک ۲۰ دقیقه زمان برد!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 مه 2015, 03:33

ارژنگ جان آزمایش جالبی کرده‌ای، اما آزمایشت دو اشکال دارد:
۱) اگر می‌خواهی سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات سیستم‌های عامل را بسنجی، فقط می‌توانی با فایل سیستم اصلی آن سیستم عامل امتحان کنی، یعنی ببینی که هر سیستم عامل با فایل سیستم توصیه شدهٔ خودش چه کارایی دارد. سنجیدن سرعت نوشتن اطلاعات روی NTFS در مک بیشتر عملکرد Tuxera یا Paragon را نشان می‌دهد تا خود سیستم عامل. همینطور سنجیدن سرعت +HFS در ویندوز با MacDrive یا درایوری که زمانی در BootCamp بود و نمی‌دانم هنوز هست یا نه. اما جالب است که حتی با وجود استفاده از Tuxera سرعت نوشتن اطلاعات با مک بیشتر بوده، که احتمال اشکال دوم را بیشتر می‌کند؛
۲) این آزمایش حتما باید با سخت‌افزار یکسان انجام شود (و ویندوز با نرم‌افزارهای مجازی‌سازی هم قبول نیست، حتما باید با بوت کمپ باشد). سرعت پورت USB 2.0 بستگی زیادی به سخت‌افزار دستگاه شما دارد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 20 مه 2015, 13:00

ممنون علی جان از توضیحاتت
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط 123ali » 05 ژوئیه 2015, 21:32

سلام...من از برنامه پراگون ان تی اف اس برای شناختن ntfs در مک استفاده میکنم و لی این برنامه یه ارور تريال که وقتی میخوام سیستم رو راه اندازی کنم میده .....میخواستم بدونم بهترین برنامه برای ntfs خواندن و نوشتن چیه ؟که نیاز به تريال و کرک نداشته باشه .....
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط 123ali » 05 ژوئیه 2015, 23:32

من از tuxera استفاده کردم و آن راهم کرک کردم....و به راحتی میتونم عمل خواندن و نوشتن را انجام بدم ....ولی مشکلم اینه که بعضی از فایل های ها م رو کنارش عکس یه قفل می کشه ....مشکل چيه??..(من نمیتونم تو اون فایل هایی که عکس قفل کشیده ،چیزی کپی کپی کنم )....
دوستان لطفا راهنمایی کنید ....
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط Ilia » 06 ژوئیه 2015, 04:04

علی جان،

این پست پوریا را ببین:
viewtopic.php?f=4&t=2464&start=15#p26681

اگر هاردت خارجی‌ات را exFat فرمت کنی، احتیاجی به این برنامه‌ها نداری. در غیر صورت، برای استفاده از Paragon NTFS بایستی ۲۰ دلار پولش را بدهی یا کرکش را تهیه کنی، که در این صورت آخر درخواستش را حتی در ایرماگ مطرح هم نکن. رفع مشکل کرک و غیره جایش در ایرماگ نیست.

برای برنامه‌های دیگر، من جوابت را نمیدانم، اگر دوستان دیگر میدانستند و خواستند که جواب بدهند، به همان سوال اولت جواب خواهند داد.

لطفا پشت سر هم پست خواهش و یا تکراری نزنید. در غیر اینصورت من یا مدیران دیگر، ناچار به دیلیت کردن آن پست‌های تکراری و غیر ضروری خواهیم بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان