انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Shortcut جهت بازشدن پنجره Right click در فایندر

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

Shortcut جهت بازشدن پنجره Right click در فایندر

پستتوسط saghati » 06 آوریل 2014, 02:05

با عرض سلام
دوستان عزیز از اونجایی که من با صفحه کیبرد عادت کردم که کار کنم ، توی محیط ویندوز دکمه ای جهت استفاده از right click طراحی شده ، ولی توی محیط مک نمیدونم باید از چه شرت کاتی استفاده بکنم . به عنوان مثال در برنامه فایندر یک فایل رو انتخاب کردم و میخوام با زدن دکمه ای کار Right click رو برام انجام بده .
میشه لطفا راهنمایی بکنید
با تشکر
saghati

پست‌ها : 55

پاسخ: Shortcut جهت بازشدن پنجره Right click در فایندر

پستتوسط Ahmad » 06 آوریل 2014, 02:58

جناب سغتی با سلام،

با بکار بردن دستور العمل زیر می‌توانید این امکان را در کامپیوتر خود فعال کنید.
The context menu can primarily be opened by a right mouse click only. But in the Universal Acces settings in the System Preferences we can control mouse keys by using the keyboard number pad. When activated, a right mouse click then can be achieved by Ctrl+5 on a keyboard with a numpad or Fn+Ctrl+i on a laptop. This will allow you to 'right-click' your word.
Go to System Preference -->Accessibility --> Mouse & Trackpad --> Enable Mouse Keys (ON)

مطابق عکس زیر

نیز برای اطلاع از دیگر Short cutها می‌توانید بہ آدرس پایین مراجعہ نمایید
http://www.danrodney.com/mac
پیوست‌ها
mousekey.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط saghati » 06 آوریل 2014, 03:42

ممنون از پاسختون
۲ تا مشکل دارم :
۱- وقتی Enable mouse key رو فعال میکنم ، کیبرد از کار می افتد . یعنی هیچ کدوم از دکمه های کیبرد کار نمیکند !!!
۲- Ctrl+5 کار نمیکند ، چه تفاوتی با Fn+Ctrl+i میکند ؟ ( در ضمن Ctrl+i درست هست و نه Fn+Ctrl+i ) .
با تشکر
saghati

پستتوسط Amir_S » 06 آوریل 2014, 08:11

وقتی mouse key رو فعال می کنید در واقع دارید کی‌بورد رو به ماوس تبدیل می کنید (در صفحه کلید های کامل (من در PC امتحان کردم) این قابلیت روی کلید های عددی سمت راست میشینه، ولی در صفحه کلید هایی که این قسمت رو ندارن، میاد روی کی بورد اصلی. در ویندوز در این حالت بقیه کلید ها کار خودشون رو می کنن که به نظر من میتونه موجب اشتباه یا سردرگمی بشه، ولی در مک بقیه کلید ها در این حالت غیر فعال میشن و برای فعال کردن دوباره باید mouse key رو خاموش کنید.
البته اگر بخواید میتونید پنجره options تو همون صفحه ای که احمد تصویر ش رو گذاشته، میتونید تنظیم کنید که با ۵ بار زدن کلید option، قابلیت mouse key خاموش و روشن بشه، ولی راه حل بهتر برای شما میتونه استفاده از برنامه هایی مثل better touch tools باشه که امکان ساخت شورتکات و جسجر ـهای جدید رو میدن.
http://www.boastr.de/BetterTouchTool.zip
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط saghati » 06 آوریل 2014, 08:23

ممنون از پاسخ
و اگر این برنامه رو نصب کنم میتونم شرت کاتی باهاش بسازم که راست کلید رو بهم بده ؟
همچنین بدون در نظر گرفتن این نرم افزار ، روشی وجود داره که با شرت کات برنامه فاندر رو باز کنم ؟
saghati

پستتوسط Amir_S » 06 آوریل 2014, 09:14

بله با این برنامه میتونید برای کلیک های ماوس هم شورتکات بسازید. و در مورد فایندر چیزی که الان به نظرم میرسه رفته به فایندر با command+tab و بعد زدن comman+n برای باز کردن پنجره جدیدـه (یا command+t که اگه پنجره ای نباشه یه پنجره جدید میسازه و در غیر اینصورت یک تب جدید در پنجره فعلی)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط saghati » 07 آوریل 2014, 05:39

Amir_S نوشته است:[نمایش]
وقتی mouse key رو فعال می کنید در واقع دارید کی‌بورد رو به ماوس تبدیل می کنید (در صفحه کلید های کامل (من در PC امتحان کردم) این قابلیت روی کلید های عددی سمت راست میشینه، ولی در صفحه کلید هایی که این قسمت رو ندارن، میاد روی کی بورد اصلی. در ویندوز در این حالت بقیه کلید ها کار خودشون رو می کنن که به نظر من میتونه موجب اشتباه یا سردرگمی بشه، ولی در مک بقیه کلید ها در این حالت غیر فعال میشن و برای فعال کردن دوباره باید mouse key رو خاموش کنید.
البته اگر بخواید میتونید پنجره options تو همون صفحه ای که احمد تصویر ش رو گذاشته، میتونید تنظیم کنید که با ۵ بار زدن کلید option، قابلیت mouse key خاموش و روشن بشه، ولی راه حل بهتر برای شما میتونه استفاده از برنامه هایی مثل better touch tools باشه که امکان ساخت شورتکات و جسجر ـهای جدید رو میدن.
http://www.boastr.de/BetterTouchTool.zip

با تشکر فراوان
بسی لذت بردم از این نرم افزار ، تنها نکته ای که میمونه من به دنبال شرت کاتی بودم که بتونم properties هر فایل رو که روش هستم بهم بده که در واقع همون Right click در مک هست . منتها الان وقتی روی یک فایل ایستادم و اون شرت کات خاص رو میزنم حتما باید موس هم روش باشه تا عملیات راست کلیک انجام بشه و اون پنجره خاص باز بشه ، آیا راهی هست که فقط روی فایل با کلید های کیبرد بریم و اون شرت کات خاص رو بزنیم و پنجره باز بشه ؟ بدون اینکه حتما موس هم روی اون باشه ؟
نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه

با تشکر
saghati

پستتوسط Pooria Azimi » 07 آوریل 2014, 05:46

اگر یک یا چند فایل رو انتخاب و کامند+I رو بزنید (دکمهٔ i، آآآآی!) مشخصات همه رو بهتون می‌ده.
اگر کامند+آپشن+I رو بزنید یه پنجره باز میکنه که مشخصات هر فایلی که انتخاب بکنید بعدش رو بهتون میگه. خودتون باید امتحانش کنید تا بفهمید چی میگم. اول فعالش کنید و بعد روی فایل‌های مختلف، یا مجموعهٔ فایلهای مختلف کلیک کنید.
انتخاب تعدادی فایل و زدن کامند+کنترل+I هم گزارشی از حجم و بقیهٔ مشخصات تمام اون فایل‌ها روی هم رو براتون نمایش می‌ده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط saghati » 07 آوریل 2014, 07:10

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
اگر یک یا چند فایل رو انتخاب و کامند+I رو بزنید (دکمهٔ i، آآآآی!) مشخصات همه رو بهتون می‌ده.
اگر کامند+آپشن+I رو بزنید یه پنجره باز میکنه که مشخصات هر فایلی که انتخاب بکنید بعدش رو بهتون میگه. خودتون باید امتحانش کنید تا بفهمید چی میگم. اول فعالش کنید و بعد روی فایل‌های مختلف، یا مجموعهٔ فایلهای مختلف کلیک کنید.
انتخاب تعدادی فایل و زدن کامند+کنترل+I هم گزارشی از حجم و بقیهٔ مشخصات تمام اون فایل‌ها روی هم رو براتون نمایش می‌ده.

ممنون از پاسخ
بله . کاملا حق با شماست . ولی متاسفانه من منظورم رو اشتباه بیان کردم . منظور من همون right click بود . اسم پنجره ای که وقتی راست کلیک رو میزنیم و باز میشه ، میدونید چیه ؟ همون جور که گفتم میخوام توی فاندر فایلی رو با کیبرد انتخاب کنم و با زدن شرت کاتی اون پنجره که در واقع کار راست کلیک هست ، باز بشه . ولی وقتی شرت کات را به روی راست کلیک تنظیم میکنم حتما باید موس روی فایل باشه تا شرت کات انجام بشه و اون پنجره باز بشه
saghati

پستتوسط Pooria Azimi » 07 آوریل 2014, 07:38

من در مورد روش قبلی که دوستان گفتند اطلاع ندارم. به اون منو هم معمولاً context menu گفته میشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط saghati » 07 آوریل 2014, 07:46

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من در مورد روش قبلی که دوستان گفتند اطلاع ندارم. به اون منو هم معمولاً context menu گفته میشه.

هرچی گشتم دگمه تشکر رو پیدا نکردم !!
ممنونم دوست عزیز
saghati

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان