انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

راه‌کاری برای نصب قانونی مک روی کامپیوتر ویندوزیم

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

راه‌کاری برای نصب قانونی مک روی کامپیوتر ویندوزیم

پستتوسط هادی صفی اقدم » 05 فوریه 2014, 06:20

من میخام سیستم عامل مک رو روی کامپیوترم بصورت قانونی نصب و استفاده کنم.
الان ویندوز کرکی دارم و هر چی هم باهاش دانلود کنم، غیرقانونی حساب میشه.
راه‌کار چیه؟
هادی صفی اقدم

پست‌ها : 24

پاسخ: راه‌کاری برای نصب قانونی مک روی کامپیوتر ویندوزیم

پستتوسط ahmadhafezy » 05 فوریه 2014, 13:16

راهکاری نداره جز اینکه یا برید لپ تاپ اپل بخرید یا از هکینتاش استفاده کنید
ahmadhafezy

پست‌ها : 33

پستتوسط هادی صفی اقدم » 05 فوریه 2014, 14:41

اونقده پول برای خریدن لپ‌تاپ اپل ندارم.
هکینتاش هم که روش غیرقانونی هست و به‌درد من نمیخوره.
ایران نمایندگی فروش دی‌وی‌دی سیستم عامل مک نداره؟
هادی صفی اقدم

پستتوسط Masiha » 05 فوریه 2014, 15:10

هادی صفی اقدم نوشته است:[نمایش]

آن‌طور که شما فکر می‌کنید، نیست. اولا درایو سی‌دی در سیستم‌های اپل منسوخ شده است. ثانیا اپل هیچ نماینده رسمی در ایران ندارد.
در حال حاضر، آخرین سیستم‌عامل اپل، یعنی «موریکس» رایگان است ولی فقط در کامپیوتر‌های مک قابل دانلود و نصب است.
راه‌حل پیشنهادی من برای شما، نصب «موریکس» روی «ماشین‌مجازی» مثل VirtualBox یا VMware است که آموزش آن به وفور در اینترنت یافت می‌شود.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط هادی صفی اقدم » 05 فوریه 2014, 17:01

Masiha نوشته است:[نمایش]
هادی صفی اقدم نوشته است:[نمایش]

آن‌طور که شما فکر می‌کنید، نیست. اولا درایو سی‌دی در سیستم‌های اپل منسوخ شده است. ثانیا اپل هیچ نماینده رسمی در ایران ندارد.
در حال حاضر، آخرین سیستم‌عامل اپل، یعنی «موریکس» رایگان است ولی فقط در کامپیوتر‌های مک قابل دانلود و نصب است.
راه‌حل پیشنهادی من برای شما، نصب «موریکس» روی «ماشین‌مجازی» مثل VirtualBox یا VMware است که آموزش آن به وفور در اینترنت یافت می‌شود.

مهم نیست سی‌دی ای ... . منظورم نصب از روی چیزی هست که قوانین مایکروسافت یا اپل را نقض نکنه.
مثلا من اگه الان با ویندوز دانلود کنم و نصبش کنم، یک کار غیرقانونی از نظر مایکروسافت انجام دادم. اینو نمیخام.
یا مثلا هاردمو با برنامه‌ی مایکروسافت فرمت و پارتیشن‌بندی کرده‌ام و نمیخام ازش برای مک یا لینوکس استفاده کنم.
نصب از روی فلش و ... هم مشکلی ندارم. راه‌هایی برای نصب هست و نگران این نیستم.

اینکه نمایندگی نداره، قبول. ولی پشتیبانی و دانلود آپدیت‌هایش در ایران بصورت کسانی که در امریکا هستن، راحته یا فیل*تر*شکن و ... لازمه؟

برای موریکس هم ممنون. میرم دنبالش. :)

در ماشین مجازی نمیخام استفاده کنم. میخام روی کامپیوترم ویندوزو نداشته باشم. اگه هم مجبور بشم برای مسایل کاری و درآمدی خودم داشته باشم، باید بخرمش.ممنون برای راهنمایی‌ها. منتظر راهنمایی هستم....
هادی صفی اقدم

پستتوسط Ilia » 05 فوریه 2014, 20:11

راه کاملا قانونیش فقط خریدن یک کامپیوتر مکینتاش واقعیست. قرار نیست که بشود سیستم عامل مک را روی کامپیوترهای غیر مک نصب کرد. البته اینکه چقدر شما بخواهید پایبند این قانون باشید امریست که فقط تصمیمش با شماست.

اگر بخواهید که ویندوز نداشته باشید، احتمالا تنها راه صد در صد قانونیش نصب لینوکس است.

اما اگر بخواهید مک را امتحان کنید و خودتان را به آن آشنا کنید و زیاد در مورد قانونی بودنش سخت نگیرید، (و اگر سخت افزار شما سازگار باشد) نصب هکینتاش راه خوبیست. ولی احتمالا در طولانی مدت منجر به خرید مک واقعی خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 فوریه 2014, 05:19

یک زمانی می‌شد سیستم عامل مک رو از بازار خرید و بعد بحث پیش می‌اومد که من به عنوان کاربر حق دارم اون رو دستکاری کنم و روی یک PC نصب کنم یا نه. شاید از نظر قانونی کسی کاربر رو تعقیب نمی‌کرد، اما به هر حال این کار ناقض توافق‌نامه (License Agreement) محصول بود (و اپل از شرکت‌هایی که PC با Mac OS X می‌فروختن شکایت کرد).
الان شما فقط می‌تونید OS X رو دانلود کنید که نسخهٔ آخر رایگان هم شده، اما برای دانلود هم باید Mac OS X 10.6 به بالا نصب شده داشته باشید که از داخل App Store اون شروع به نصب کنید.
Mac OS X 10.6 به قیمت ۳۰ دلار روی DVD منتشر شده بود، اما در اون موقع این قیمت برای کسی بود که می‌خواست از نسخه‌ٔ قبلی سیستم عامل مک یعنی Leopard به این نسخه آپدیت کنه، برای کاربرهای نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم عامل مک یه Mac Box Set تهیه شده بود که iLife و iWork رو هم داشت و ۱۶۹ دلار بود:
http://www.amazon.com/Mac-Box-Set-10-6- ... 77&sr=1-2&
فرض کنیم شما میخوای پول نرم‌افزار اپل رو بدی اما توافقنامه رو رعایت نکنی، اول باید یه Mac Box Set بگیری و با اون Snow Leopard رو نصب کنی، بعد آخرین آپدیت‌ها رو نصب کنی که App Store اضافه بشه، بعد از داخل App Store شروع کنی به دانلود رایگان Mavericks.
اما حتی در همین حالت هم:
- Snow Leopard رو بر خلاف شرایط توافقنامه‌اش نصب کردی، ولی پولش رو دادی.
- Mavericks برای کاربرهای مک رایگان هست و برای باقی نه پولی نه رایگان برای فروش نیست، پس با اینکه می‌تونی مجانی بگیری باز حق اپل رو رعایت نکردی.
حالا خودتون باید تصمیم بگیرید که مهمه کارتون قانونی باشه، بر اساس توافق‌نامه باشه یا اخلاقی باشه یا هیچکدوم!
---
ضمناً در مورد وضعیت آپدیت‌ها، من تا به حال مشکلی از نظر تحریم بودن آپدیت‌ها نداشتم، اما اخیرا اینترنت من اینقدر throttle شده که کلا در مورد هر سرویسی داره غیر قابل استفاده میشه!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 23 مهمان