انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل خالی کردن Trash

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: مشکل خالی کردن Trash

پستتوسط Arzhang » 11 ژانویه 2014, 23:40

فکر کنم یه اشتباهی اینجا شده. منظور علیرضا پاک کردن فایل از هارد خارجی ست. فولدر trash مگر فایلهای پاک شده از هارد خارجی را هم شامل میشود؟ یک فولدر trash جدا مگر برای هر حافظه ی خارجی وجود ندارد که در خود همان هارد ساخته میشود؟ آن فولدر را که نمیشود با empty trash خالی کرد. میشود؟ من در تجربه ی خودم، هر وقت از هاردهای خارجی میخواهم فایلیرا پاک کنم میپرسد که مطمئنی؟ و پاسخ که مثبت باشد دیگر پاک میشود و جایش هم روی هارد، خالی میشود اما در هارد داخلی همان چیزی ست که ایلیا گفته.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 12 ژانویه 2014, 01:40

ارژنگ جان، احتمالا شما هاردهای خارجی ات را NTFS و غیره نگه میداری و از یوتیلیتی هایی استفاده میکنی که آنها را برای مک قابل نوشتن میکنند . اگر آنها را برای مک فرمتشان کنی فرقی با هارد داخلی نخواهند داشت.

یادم هست که قدیمها بعضی وقتها وقتی که میخواستیم که فایل خیلی بزرگ یا تعداد خیلی زیادی فایل را یکدفعه از فلش مموریها به سطل آشغال بفرستیم، همانطور که شما گفتی، سیستم میپرسید که اینکار آنها را پاک میکند و قابل برگشت نیست و اگه موافقت میکردیم در جا پاکشان میکرد. اما الان من هر روز اینکار را با فلش مموری ای که فرمتش Fat است انجام میدهم و فقط آنها را به سطل آشغال خود آن مموری میفرستد و پاکشان نمیکند تا وقتی که سطل را دستی خالی کنیم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط alireza3335 » 12 ژانویه 2014, 09:59

اتفاقاً سوال من همین مطلبی بود که ایلیا جان نوشته؛ فراموش کردم که بگویم اگر نخواهیم trash را خالی کنیم، آن وقت چه؟
یعنی همواره پیش آمده که شما از هارد داخلی‌تان فایل‌هایی پاک می‌کنید که ممکن است بعد از مدتی از پاک کردن آن پشیمان شده و دوباره آن‌ها را از trash بازیابی کنید. اما دلتان نمی‌خواهد برای پاک کردن چند فایل از روی فلش مموری دوستتان که فرمتش fat نیز می‌باشد، کل فولدر trash را که حاوی کلی فایل از کامپیوتر خودتان نیز هست، خالی کنید. امیدوارم منظورم را رسانده باشم. سوالم این بود.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط saeidk » 12 ژانویه 2014, 15:59

این کار رو می‌شه با یه دستور ترمینال که الان یادم نیست انجام داد. یعنی به‌صورت دستی یک فایل رو از سطل آشغال پاک کرد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amir_S » 12 ژانویه 2014, 20:18

یه clean my driveی هم در app store هست که کلا کارش همین پاک کردن فایل های اضافی (سیستمی و سطل و اسپاتلایت و…) ست.
جدا از اینکه دستی پاک میکنه، ظاهرا میشه طوری تنظیم ش کرد که موقع unmount کردن هم اتوماتیک این کار رو بکنه.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط saeidk » 12 ژانویه 2014, 20:29

اون دستور rm بود در ترمینال تایپ می‌کنیم rm و اسپیس و بعد هم خود فایل رو از سطل می‌کشیم به ترمینال
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 12 ژانویه 2014, 20:31

علیرضا، همانطور که قبلا گفتم، فرستادن فایلی به trash آنرا پاک نمیکند، فقط منتقل میکند. استفاده از trash برای نگهداری موقت فایلها کار اشتباهی است و کلا سطل آشغال را از خاصیت می اندازد. در ضمن اینکه چیزهایی که در trash هستند اصلا در نتایج جستجوی اسپات لایت هم نشان داده نمیشوند.

کاری که من میکنم این است که یک فولدر در دسکتاپم درست کرده ام و اسمش را گذشته ام Temp و فایل هایی که میخواهم برای مدتی موقتا نگه دارم ولی بالاخره دیلیت خواهند شد را اول به این فولدر انتقال میدهم و بعد هر چند وقتی یکبار خانه تکانی میکنم و محتویات این فولدرِ (چیزهای موقتی) را هم دیلیت میکنم.

حواست باشد که اگر مثلا از فلش مموری ای چیزی را بفرستی به trash و سطل آشغالت را خالی نکنی، آن فایل در مکها و پیسی های دیگر براحتی دیده و باز خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 12 ژانویه 2014, 21:44

جالبه چند تا برنامه هم مخصوص همین مسأله پیدا کردم!
https://itunes.apple.com/us/app/trash-w ... 3082?mt=12
http://www.northernsoftworks.com/trashx.html
موردی شده خلاصه!
ولی من همان rm را می‌خواستم. دست دوستان درد نکنه.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژانویه 2014, 23:52

من تا چند وقت پیش فقط از ترمینال برای حذف دائمی فایل‌ها استفاده می‌کردم اما مدتی است از این سرویس سادهٔ Delete Immediately هم استفاده می‌کنم:
https://github.com/jtbandes/delete-imme ... /downloads
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پاسخ: چرا کل مبحث آموزش را قابل دانلود کردن نمی‌کنید؟

پستتوسط GOLI » 25 اکتبر 2016, 23:11

دوستان این ارور برای چی میاد چطور میتونم این فایل ها رو حذف کنم
پیوست‌ها
Screen Shot 1395-08-04 at 9.15.38 PM.png
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Arzhang » 26 اکتبر 2016, 08:47

یحتمل فایلی که شما می‌خواهی دیلیت کنی قفل است. اگر حرفم درست باشد گاهی اوقات روی آیکونش باید یک قفل باشد. Get info بگیر و تیک lock رو برداری درست می‌شود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط GOLI » 29 اکتبر 2016, 22:16

سلام ارژنگ جان چک کردم lock نبود نمیدونم مشکل کجاست؟
پیوست‌ها
Screen Shot 1395-08-08 at 9.09.48 PM.png
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Behnam » 29 اکتبر 2016, 22:53

دو کار به نظرم می‌رسه که برای من گاهی وقت‌ها جواب می‌ده. یکی این که log-out کنی و دوباره log-in. گاهی فایل‌های توی ترش یکجوری در سیستم (بدون اجازه) فعال هستند و سیستم اجازهٔ دیلیت آنها را نمی‌دهد. این با log-out و log-in کردن معمولاً رفع می‌شود.
دیگری این که با Disk Utility هاردت را Repair کنی. این دومی در Disk Utility نسخه‌های اخیر Mac OS به گویایی نسخه‌های قدیمی‌تر نیست ولی قاعدتاً همین permission رو چک می‌کنه و اگر لازم باشه تعمیر می‌کنه. Disk Utility در پوشهٔ Utilities در Applications قرار دارد. برای این کار احتیاطاً آن فایل‌هایی را که دیلیت نمی‌شوند از ترش بیار در یک پوشه‌ای روی دسکتاپ تا با اطمینان بیشتری مشمول این Repair باشند. بعد دوباره آنها را ترش و دیلیت کن.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 29 اکتبر 2016, 23:32

حدس من این است که شما احتمالا از مک دارید محتویات بوت‌کمپ ویندوزتان را دیلیت میکنید. احتمالا هم برنامه‌هایی برای دسترسی به هارد NTFS هم نصب دارید.

محتویات بوتکمپ را بایستی از همان داخل ویندوز دیلیت و جابجا کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 30 اکتبر 2016, 01:00

من موقعی که جواب بالا را دادم با آیفونم عکس را چک کرده بودم و قسمت سمت چپ عکس را ندیده بودم.

بنظر می‌آید که این فایل‌ها در اصل در آن هارد My Passport شما بوده‌اند و در محیط ویندوز درست شده باشند. بقیه‌اش احتمالا همان که قبلا نوشته‌ام درست است. یعنی حدس میزنم که این هارد شما NTFS بوده باشد و غیره که در بالا نوشته بودم.

این فایل‌ها را میتوانید در trash رویشان راست-کلیک کنید و دستور Put Back را مطابق عکس اجرا کنید. این دستور برشان خواهد گرداند به آخرین جایی که در هارد قبل از سطل آشغال بوده‌اند. بعد کامپیوتر را ری‌استارت کنید و بروید در همان محیط ویندوز بوت‌کمپ که درستش کرده‌اید، و اگر میخواهید از همانجا دیلتشان کنید.
پیوست‌ها
Trash.png
Trash.png (31.91 KiB) - بازدید 11499 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان