انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل در نصب موریکس بعد از فرمت کامل هارد

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

مشکل در نصب موریکس بعد از فرمت کامل هارد

پستتوسط PersianPolaris » 02 ژانویه 2014, 16:31

با سلام خدمت همه ي عزيزان
ممنون مي شم بنده را در خصوص نصب مجدد سيستم عامل مک بوک پرو راهنمايي کنين.
کارهايي که تا کنون انجام دادم:
- کول ديسک بوتيبل ماوريکس رو درست کردم.
- اينترنت ريکاوري رو انجام دادم
ولي متاسفانه موقع نصب ماوريکس دوباره مي خواد به اينترنت وصل بشه و وقتي هم حجم رو چک مي کنم بيش از حد معقول به نظر ميآد.

با تشکر
نماد کاربر
PersianPolaris

پست‌ها : 11

پاسخ: پاک شدن کامل هارد

پستتوسط Ilia » 02 ژانویه 2014, 23:17

اگر دیسک bootable ای که درست کرده‌اید، محتوی اینستالر کامل موریکس باشد (دیسک ۵ گیگی)، میتوانید به کل، اینترنتتان را قطع کنید و فقط از روی آن اینستالر نصب کنید و پس از اتمام کار و ری‌استارت، اینترنت را وصل کنید که آپدیت‌هایش را انجام بدهد. اما اگر آنچه درست کرده باشید، فقط یک ریکاوری ساده میکند (که در این صورت اندازهٔ آن خیلی کوچکتر از اینستالر ساده است و حدود چند صد مگ بیشتر نیست)، و واقعا میخواهید از طریق اینترنت سیستم را نصب کنید، حداقل حدود ۵ و خورده‌ای گیگ را بایستی فقط برای نصب و بعدا چند گیگ دیگر را برای آپدیت‌ها و برنامه‌ها و درایورها و غیره داونلود کند. که با اینترنت فعلی ایران جور در نمی‌آید. بنابر این اگر شما در ایران باشید، تهیهٔ نسخهٔ کامل اینستالر روی فلش مموری بوتِبل کار بسیار راحت‌تر و ممکن‌تری از ریکاوری از طریق اینترنت است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط PersianPolaris » 03 ژانویه 2014, 02:57

با سلام ايلياي عزيز
ممنون از اين که براي من وقت گذاشتيد، دقيقا من يک کول ديسک بوتيبل 4.98 گيگابايتي رو ساختم، يه 8 ساعتي رو هم از اينترنت ريکاوري کرد ولي دوباره پيشنهاد اينترنت رو مي ده، البته زماني که کول ديسک بوتيبل رو فراخواني مي کنم ماوريکس رو مي شناسه ولي باز مي ره سراغ اينترنت ولي وقتي کول ديسک رو نمي ذارم سيستم عامل لايون رو شناسايي مي کنه که ظاهرا تو تلاش اوليه اتصال چندين ساعته به اينترنت تونسته بوده اونو بسازه.
به هر حال داستان عجيبي شده که نمي تونم نصبش کنم.

ممنون
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2014, 04:54

اصطلاح Bootable Cool Disk را ما در مک بکار نمیبریم. برای همین من شک افتاده ام که شما چطور این دیسک اینستالر مَوِریکس را درست کرده ای. اگر آنرا روی ویندوز یا لینوکس درست کرده باشی، بعید میدانم که کار کند.

اما اگر اشکال از آن نباشد، همانطور که قبلا گفتم، در صورت داشتن اینستالر کامل، احتیاجی به وصل بودن به اینترنت نیست. کامپیوتر را از روی آن راه میندازید (ری استارت + فشار دادن دکمهٔ option تا وقتی که صفحهٔ انتخاب سیستم نمایش داده بشود) و الی آخر.

راه ساختن USB قابل بوت برای مَوِریکس را اینجا نوشته:
http://arstechnica.com/apple/2013/10/ho ... all-drive/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 03 ژانویه 2014, 14:26

عنوان مطلب شما پاک شدن کامل هارد است ولی توی مطلب چیزی دراین باره ننوشتید؟
اگر در ایران هستید می تونید دی وی دی موریک رو از بازار بخرید و بعد طبق راهنمای اون توی یک کامپیوتر مک از اون دی وی دی روی یک فلش اینستالر بسازید و بعد با اون موریک رو نصب کنید
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط PersianPolaris » 03 ژانویه 2014, 16:02

با سلام و تشکر مجدد
من bootable OS X 10.9 رو قبلا ساختم و بعدش مثلا براي فرمت کردن هاردم، کل هارد رو پاک کردم، حتی چيزي به اسم ريکاوري هم ندارم.
ممکنه که کول ديسکي که ساختم صدمه ديده باشه يا بد درستش کرده باشم؟ چطور مي تونم سلامت و صحت کول ديسک بوتيبل مَوِریکس رو کنترل کنم.

با تشکر
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2014, 20:34

PersianPolaris نوشته است:[نمایش]
… يه 8 ساعتي رو هم از اينترنت ريکاوري کرد ولي دوباره پيشنهاد اينترنت رو مي ده، البته زماني که کول ديسک بوتيبل رو فراخواني مي کنم ماوريکس رو مي شناسه ولي باز مي ره سراغ اينترنت ولي وقتي کول ديسک رو نمي ذارم سيستم عامل لايون رو شناسايي مي کنه که ظاهرا تو تلاش اوليه اتصال چندين ساعته به اينترنت تونسته بوده اونو بسازه…

اینطور که من از این پست شما استنباط میکنم، الان شما یک کامپیوتر دارید که رویش لاین نصب شده. آیا این را درست فهمیده‌ام؟ اگر اینطور است، اینستالر موریکس را میتوانید از فروشگاه اپل دانلود (یا از هر جای دیگر تهیه کنید) و بدون احتیاج به ساختن اینستالر USB از روی همان هاردتان نصبش کنید.

اگر اینطور نیست، اگر این بوتبل دیسک یا درایوتان را به مکتان وصل کنید و ری‌استارتش کنید و دکمهٔ آپشن را نگه دارید، بایستی بتوانید آنرا ببینید و انتخابش کنید تا سیستم از روی آن راه بیفتد و نصبش را انجام بدهد. در این صورت اصلا به اینترنت احتیاجی ندارید و اگر هم خواست اینترنتتان را وصل نکنید.

اگر با گرفتن آپشن بعد از ری‌استارت این دیسک یا مموری usb شما را بعنوان اینستالر موریکس تشخیص نداد و از روی آن راه نیفتاد، اینستالر شما خوب درست نشده است و بایستی مجددا درستش کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط PersianPolaris » 03 ژانویه 2014, 21:49

در واقع من الآن يک مک بوک پرو دارم که سيستم عاملي ندراه، هيچ پارتيشن ريکاوري نداره (پاک شده) و يک اينستالر يو اس بي که به عنوان اينستالر موريکس شناخته مي شه. پيغام مک براي اولين بار اين بود که شما بايد اينترنت ريکاوي کنين، بنابراين پس از 10 ساعت انتظار بابت سرعت مورچه اي انترنت موفق شدم ريکاوري کنم.
الآن آپشن رو مي زنم اينستالر موريکس رو هم مي شناسه ولي باز سراغ اينترنت رو مي گيره. ديگه حسابي کلافه شدم.
عجيبه نمي دونم چکار کنم. الآن 4 روزه يه دنيا مطلب سرچ کردم و خوندم.
به هر حال الآن من موندم و مک بوک بدون هيچي!!
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط PersianPolaris » 03 ژانویه 2014, 21:53

البته راجع به لاینف اين رو مک تشخيص داد که شما قبلا لاین داشتيد، فکر کنم به همين خاطر هم به اينترنت وصل شد.
ولي من با جستجو هايي که داشتم فکر مي کنم مشکل اصلي من از پاک شدن و از دست دادن پارتيشن ريکاوري باشه، نمي دونم واقعا چطور مي شه اون رو مجددا ساخت.
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط Mehdi.y » 03 ژانویه 2014, 23:13

شما EFI ریست کن روشش تو اینترنت موجوده شاید ایراد از این باشه
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 04 ژانویه 2014, 00:06

نه مشکل از EFI نیست.

شما از قرار این اینستالری که ساخته‌ای ایراد داره وگرنه اینقدر مشکل نداشتی.

من فکر میکنم که اینترنت ریکاوری آخرین سیستمی را که کامپیوتر شما با آن آمده را نصب میکنه. یعنی اگر کامپیوتر شما با لاین آمده باشه، اول بایستی آنرا نصب کنی. بعد اگر خواستی مثلا به موریکس ارتقاء بدهی. این روش نصب سیستم از طریق اینترنت هست که خب انگار یکبار سعی بر انجامش کرده‌ای ولی کامل انجام نشده.
http://support.apple.com/kb/HT4718

این هم راهنمای نصب موریکس است:
http://www.macworld.com/article/2056543 ... guide.html

من همانطور که قبلا گفتم، بهترین راه برای شما این است که یک نفر که مک دارد کمک بگیری (یا از فروشگاهی) و یک اینستالر جدید موریکس بر روی یک مموری usb از طریق همان راهی که در پست اولم به شما گفتم بسازی و سیستم را نصب کنی. اگر اینستالرت درست کار ساخته شده باشد، اصلا کار پیچیده‌ای نیست و اینترنت هم لازم ندارد و خودش کار همان پارتیشن ریکاوری را انجام میدهد.

وگرنه، مجبوری با همان اینترنت کند و با دردسر اول از طریق اینترنت سیستم لاین را نصب کنی و بعدا که کامپیوتر راه افتاد موریکس را نصب کن.

این در لینک را که دادم حتما ببین.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط PersianPolaris » 04 ژانویه 2014, 00:42

ممنون از همه ي عزيزان براي رفع مشکل بنده، ببينم مي تونم تو يه کامپيوتر ديگه يه مک بسازم تا اينستالر رو مجددا بسازم يا نه.
در هر صورت نتيجه رو اعلام مي کنم.
واقعا انتظار نداشتم اينقدر همکاري و هم راهي بشه. بازم از همه ممنونم.

با تشکر
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط saeidk » 04 ژانویه 2014, 01:06

دوست عزیز شما دستگاه به این گرانی خریدی و این همه روز نتونستی استفاده کنی!
توی پایتخت خیلی ها هستن که می تونن کمکتون کنن. (البته به عنوان آخرین راه حل)
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط PersianPolaris » 04 ژانویه 2014, 01:40

نگو اين جوري، دوست دارم مبه سيستمي که ازش استفاده مي کنم تسلط کامل داشته باشم.
نماد کاربر
PersianPolaris

پستتوسط PersianPolaris » 04 ژانویه 2014, 01:42

vmware 10 رو روي ويندوز نصب کردم، گزينه اي براي نصب Apple OS نداره. سي پي يو دستگاه هم اينتل!!
نماد کاربر
PersianPolaris

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان