انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مک پرو ۲۰۱۳

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

مک پرو ۲۰۱۳

پستتوسط Ahmad » 12 ژوئن 2013, 02:05

دوستان سلام،
شاید یکی از مهمترین اخبار کنفرانس توسعه دهندگان اپل امسال معرفی کامپیوتر مک پرو جدید است. اپل مدتهاست که توسط کاربران حرفه‌ای خود، مانندموزیک سازان، گرافیست‌ها و فیلم سازان، برای بی‌توجهی به نیازشان و اتخاذ موضع منفعل در مورد بروز رسانی مک پرو مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. در واقع تاریخ اولین اصدار مک پرو به سال ۲۰۰۶ بر می‌گردد. گرچه در طول این سالها اپل بروزی رسانیهائی را در مورد این مدل کامپیوترهای خود انجام داده ولی این بروز رسانیها جزئی بوده است.

مک پروی جدید نه تنها به آخرین تکنولوژیهای موجود مجهز است بلکه از لحاظ طراحی شکل و اندازه نیز جالب توجه بوده و مورد تحسین قرار گرفته است.
مشخصات این دستگاه بطور خلاصه بقرار زیر است:

اندازه: ۲۵x۱۷ سانتیمتر فقط
گرافیک: ۲ عدد AMD FirePro، هرکدام با ۶ گیگابایت ویدئو رام که قادر به ایجاد درجه وضوح ۴۰۰۰ است (۳۸۴۰x۲۱۶۰ پیکسل)
پردازشگر (پروسسور) : نسل جدید Intel Xeon E5 ۲۵۶ بیت با ۱۲ هسته، قرار گرفته در PCI اکسپرس سه باندی با پهنای باند۴۰ گیگابایت در ثانیه
حافظه رام: بسیار سریع؛ ۶۰ گیگابایت در ثانیه
دیسک سخت: از نوع فلاش با سرعتی ۱۰ برابر دیسک SATA ی ۷۲۰۰ دور

سیستم خنک کننده ابتکاری، به نحوی که جریان هوا از قاعده سیلندر وارد شده و توسط یک عدد پنکه که در بالای سیلندر قرار دارد گرما به بیرون هدایت می‌شود. بدلیل استفاده از ۱ عدد پنکه دستگاه فوق‌العاده ساکت عمل می‌نماید
خروجی‌ها: ۶ عدد تاندربولت ۲، ۴ عدد USB 3، خروجی HDMI 1.4، خروجی اترنت گیگابایتی ۲ عدد (۲ عدد کارت شبکه)، بلوتوث ۴، آخرین اصدار پروتکل اتصال شبکه بیسیم پر سرعت 802.11ac Wi-F
و …
MacPro2013.png

در این مورد سایت نارنجی نیز خبری منتشر کرده بود که من آنرا در زیر آورده‌ام. آنچه که برای من جالب بود کامنتهای خوانندگان این سایت زیر مطلب مذبور بود که مخلوطی بود از شوخ طبعی ایرانی و تحسین آنها در مورد این کامپیوتر. بنظر می‌آید که اکثر کامنت گزاران کاربران پی‌سی باشند که از کار با مک هیچ تجربه‌ای نداشته باشند.

احمد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مک پرو جدید: تحولی در صنعت کامپیوترهای حرفه ای

مانی قاسمی - سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۳

اپل امروز نسل جدید مک پرو را معرفی کرد و به راستی که با طراحی جدید و متفاوت آن، تحولی جدید در صنعت کامپیوتر های حرفه ای ایجاد نمود. 

دستگاهی که در شکل بالا مشاهده می کنید یک کپسول ساخته شده توسط ناسا برای فرود بر روی سیاره مریخ نیست، بلکه مک پرو جدید است. این دستگاه بر خلاف آنچه که شاید در عکس مشخص است، بسیار بسیار کوچک طراحی شده تا فضای کمی را به خود اختصاص دهد. 

اگر بخواهیم اشاره به قدرت سخت افزاری فوق العاده قوی این محصول بکنیم باید بگوییم که مک پرو جدید با پردازنده اینتل زنون عرضه می شود و مجهز به کارت گرافیک دوگانه AMD است. رم این محصول از نوع ECC در نظر گرفته شده و حافظه آن نیز از نوع Flash است. پشت این دستگاه ۴ درگاه USB 3.0 قرار گرفته و ۶ پورت لایتنینگ نسخه دوم نیز وجود دارد. 

اگر برای تان سؤال است که فرآیند خنک سازی در چنین سخت افزار قدرتمندی، چگونه اعمال می شود، باید بگوییم که هوا از محفظه زیرین دستگاه به داخل کشیده شده و از فضایی که بالای دستگاه تعبیه شده، خارج می شود. در اصل، فن دستگاه در بالا قرار دارد. 

در پایان شایان ذکر است که اپل این دستگاه را داخل چین تولید نمی کند و کلیه فرآیند مونتاژ آن در داخل خاک آمریکا صورت می پذیرد. طبق اعلام اپل، مک پرو تا اواخر امسال، روانه بازار می شود. 

در ادامه می توانید تصاویری از این کامپیوتر بی نظیر را شاهد باشید. همچنین اگر دوست دارید با ویژگی های مک پرو بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم حتما به صفحه این محصول در سایت اپل هم سری بزنید.

میلاد طهرانی | میلاد طهرانی:
ایجاست که کلمه ی «خفن»، واقعا کارآمده

!Engineer | Aryan:
واقعا اين يكي فقط از اپل بر مياد درست كردنش
يعني اگه روشم ننويسه اپل ملت خودشون توجيهن كه به جز اپل كس ديگه اي نميتونه اي كار رو بكونه

Sabaltiano | Hashem zarrin Kia:
طراحيش باورنكردنى هست

Melkor | Pedram Rad:
در خاک آمریکا اسمبل شده واسه همینم لو نرفته!!!!
ما هم جدای قیمت بالا باید فکر داشتن و حتی دیدنش رو از سرمون خارج کنیم چون تو بلاد کفر اسمبل شده!!!!!

makhmal khan | محمد صفری:
قدرت سخت افزاریشو که بی خیال! رسما از تانک الگوبرداری شده
ظاهرش هم فوق العاده و بی نظیره...
واقعا نسل کامپیوترهای حرفه ای متحول میشه با ورود این آقا غوله به بازار

Roozbeh soft | روزبه هستم WWDC1...:
ببینید فقط میشه گفت این یه بمب ،بمب
هم تو قدرت هم تو ظاهر هم تو سیستم عامل هم تو فاینال کات
(فاینال کات نسخه ۱۰ تولید ۴کا رو داشت ولی این از پایه ۴کا هست)

سانيا | مورچه:
واقعا اپل هیچ چیزی نباشه یک روح طراحی عالی هست. واقعا خوشحال شدم امروز. ممنون تیم نارنجی :)

lind | lind:
جان آیو به خاطره این طراحیت ستایشت میکنم هنوز دهنم بازه
یه یری به اینجا بزنید بهتره فیلمشو دانلود کنید
http://www.apple.com/mac-pro

arminjoon | armin:
این سیر جانی آیو چیکار کرده هاا ، من موندم کی رسیده این همه کار و انجام بده واقعا من خلاقتر از این آدم ندیدم تو زندگیم
حیف به درد من نمی خوره وگرنه حتما یکی می گرفتم این مشخصات به این بالایی رو چجوری جا داده تو این استوانه ها خدا می دونه فقط می دونم کالبد شکافیش نمی شه کرد به این راحتی ها

miadsh | ★ ❂ ☠  miAd:
مثه فضایی ها شده

dooshvari | دشواری:
اپل هر روز با یک نو اوری جدید وارد بازار میشه!

Ashkan Morrison | Ashkan:
از اینور اورانیوم بدی بهش اونور غنی میکنه تحویل میده.

بchester lp | Chester:
شبیه کنسول بازی طراحی شده.
جدا میشه اسمشو گذاشت کنسول بازی ;)
من از اینا مییخخواام .

maskot | mostafa:
اخه اینم شد طراحی الان اگه من تو دولت بعدی وضع مالیم خوب شد یکی از اینا خریدم به نظرتون چه قدر باید با حراست فرودگاه امام سرو کله بزنم این بمب نیست اونم از نوع هوشمندش

UCSH | behzad:
خدای من ،این دیگه چیه ؟
یکی بیاد فک منو ببنده!

Momoli | Moein:
مثل اينكه جان از منم خلاقتره

zoroastrian | zoroastrian:
واو .. معرکه ست ..

قرمز 10.10.3 | mohamad:
شگفت انگیزه نه ؟

ic0der | ic0der:
واقعاً زیباست !

iGALAXY | ۞۩ مسترمحمد ۩۞:
باورتون می شه وقتی عکس رو دیدم نا خودآگاه دهنم باز شد

!BigLITTLE | Navid:
آدم ازش میترسه D:

آرمین پارسا | آرمین پارسا:
به این میگن ابر رایانه در مقیاس کوله پشتی

!Hami3d | حمیدرضا:
NICE NICE NICE And + 100000000000000000000000 LIKE

sabzake | mehdi:
ببخشيد من اصلاً متوجه اين عکس ها نميشم
الان صفحه نمايش نداره اين ؟
چطورياست؟

hooman 1372 | hooman:
بچه ها قیمتش چنده؟

منبع:
http://narenji.ir/16598-apple-new-mac-pro
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: مک پرو ۲۰۱۳

پستتوسط Arzhang » 12 ژوئن 2013, 11:31

شبیه رؤیا می‌مونه. داشتم فکر می‌کردم دیگه آدم می‌تونه کامپیوترش رو بزنه زیر بغلش بره توی سفر هم پروژه‌ش رو تدوین کنه. این موضوع جا به جا کردن کیس، برای من یک رؤیا بود چون در فضایی که ما کار می‌کنیم و نا‌هم‌خوانی‌های مکرر بین دستگاه‌ها (که عمدتاً‌ ویندوز هستند) به وجود می‌آید، همیشه من را با این آرزو رو به رو می‌کرد که ای کاش می‌شد سیستمی طراحی بشه که در عین توانایی حرفه‌ای، قابلیت جا به جایی داشته باشه. این طوری شما همیشه، کل اطلاعاتتون را همراه داشتید و ناهم‌خوانی برای گرفتن خروجی‌های تصویری به صفر می‌رسید. حالا انگار این ایده‌ی ظاهراً محال من محقق شده.
تنها چیزی که برای من سؤال مونده، ظرفیت فلش اونه. تا اون‌جایی که می‌دونم فلش‌ها به نسبت ظرفیت کم‌تری نسبت به هاردهای ساتا دارن که ظاهراً دلیلش هم قیمت تمام شده است. بنابراین تصور این که چنین سیستمی مثلاً یک ترابایت فلش داشته باشه، طنز به نظر می‌رسه. با چنین قدرتی آدم انتظار داره حداقل ۶ ترا هارد داخلی داشته باشه که از هاردهای جانبی خلاص بشه. ضمن این که انتقال دادن کامپیوتر در اون صورت هم باز دچار مصیبت می‌شه. مگر این که اپل بی‌خیال قیمت تمام شده، تا زورش رسیده توی این جعبه‌ی فضایی فلش گذاشته باشه.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط ehs.ehsan » 12 ژوئن 2013, 13:39

راستش تا اونجایی که من دیدم دور تا دور این سیلندر حافظه فلش بود و فکر نمیکنم اپل به یک ترا هم راضی شده باشه. اما مساله مهمتر سرعت این فلش هست که به خاطر رابط پی سی آی دو برابر ssdهای معمولی هست.
البته هنوز برای من سوال هست که چطور دو تا گرافیک فایرپرو رو رو اونجا جا دادن. قبلا با خودم فکر میکردم آیا راهی هست که روی یه کیس معمولی دو تا گرافیک قدرتمند کوادرو یا فایرپرو جا بشه؟ و برای خنک کردنشون چیکار باید کرد. اما توی حجم یک دهم!!
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Behnam » 13 ژوئن 2013, 23:28

پیوست‌ها
sc004.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط rezag4 » 21 ژوئن 2013, 16:28

والا به نظر من این سیستم مک پرو اپل اصلا جالب نیست
با این ابعاد کوچکی که داره به هیچ عنوان نمیتونه دوال "سی پی یو" باشه
مگر اینکه خود سیلندر رو هم بزرگترش کنن
نکته ی بعدی عدم جا برای گذاشتن کارت های اضافست
برای مثال شما دیگه نمیتونید یک کارت کپچر توی این سیستم بگذارید و کلا در عمل بسیار دستتون بستس
این به نظرم یک انقلاب بود در جهت بهتر کردن مک مینی همین
وگرنه به دلیل مهدودیت های "اسلات" و "سی پی یو" عملا سیستم پروفشنالی نیست
از اونجا که مک پرو همیشه مورد استفاده ی مشاغلی مثل تدوین یا کامپوزیت یا کار انیمیشن و رندرینگ
و کار های سنگینی از این قبیل بوده فکر نمیکنم اینداستریِ سنگین و جدی از این مک پرو خوشش بیاد
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط Ilia » 21 ژوئن 2013, 18:34

من حدس میزنم با وجود پورت تاندربلت جدید (که سرعتش دو برابر نسل اوله)، مشکلی برای گسترش این سیستم نباشه.

فعلا مسئله‌ای که بعضی‌ها با مک‌پروی جدید داشته‌اند، نوع کارت گرافیک اونه که OpenCL را ساپورت میکنه و CUDA را نمیکنه. و از قرار بعضی از برنامه‌های ادوب و غیره برای استفاده از CUDA میزون شده‌اند:

http://www.digitalartsonline.co.uk/news ... -pro-2013/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط rezag4 » 24 ژوئن 2013, 00:32

ممممم
داستان هارد هم پیش میاد
هارد هم نمیشه اضافه کرد بهش
درسته که میشه هارد اکسترنال استفاده کرد ولی
کسی که داره یک پروژه ی سه بعدی انجام میده
خیلی براش جالب نیست که کارش از روی هار اکسترنال لود شه
کلا هارد اکسترنال برای کار توصیه نمیشه
همیشه آسیب پذیر تر از هارد اینترناله
من استودیو ی تدوینی ندیدم که
از روی هارد اکسترنال کار کنن حالا هرچقدر هم که سریع باشه !
بعدش وصل شدن چند تا هارد اکسترنال به سیستم یک کمی جالب نیست
میز رو اشغال میکنه و همیشه باید هواس آدم باشه که جیزی بهشون نخوره
کلا داستان داره این مک پرو
ولی اگر در دو اندازه درست کرده باشنش و یک نسخه ی بزرگتر با
فضای بیشتر برای کارت های اضافه یا هارد یا سی پی یو ی
دوم داشته باشه کلا داستان عوض میشه
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط ehs.ehsan » 25 ژوئن 2013, 16:56

علیرضا مجیدی در یک پزشک مطلبی جالب به نقل از Guy English در مورد مک‌پرو جدید و معماری اون که میتونه معماری سیستم‌های کامپیوتری آینده را متحول کنه نوشته. مطلب کوتاه اما خواندنی هست.
http://1pezeshk.com/archives/2013/06/wh ... oduct.html
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط Behnam » 26 ژوئن 2013, 06:08

مطلب جالبی بود. مرا یاد مقاله سوپر کامپیوترهای خانگی انداخت که چند سال پیش ترجمه کردم.
http://forum.irmug.com/viewtopic.php?f=7&t=1301&p=13282&hilit
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 11 ژوئیه 2013, 21:55

نمیشه منکر این عکس شد: :-)

macproexpansion-640x375.jpg

http://www.giga.de/desktops/mac-pro-201 ... f-the-day/

امیدوارم که یکی (ترجیحا خود اپل) به عقلش برسه و یه سیستم ماجولاری برای این جور چیزها برای این دستگاه درست کنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 24 اکتبر 2013, 03:29

جالبه که حتی مدل پایه‌ی مک‌پرو هم با دو کارت گرافیک عرضه میشه. یعنی بر خلاف تصور اختلاف قیمت به خاطر مدل‌های کارت گرافیک هست نه تعداد اونها. و این نشون میده که برای این دو تا کارت گرافیک برنامه‌ی مشخصی وجود داره. مدل‌های پایه توی سایت قرار داده شدن اما کماکان قابل انتخاب و کانفیگ کردن نیستند.
http://store.apple.com/us/buy-mac/mac-pro
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط Pooria Azimi » 19 دسامبر 2013, 21:46

اینجا روش تعویض آیکن سطل آشغال مک با عکس مک پروی جدید آورده شده: http://jonathanhirz.com/macprotrash-icon/

:blush: البته یه ذره ارتفاع ـش زیاده!
پیوست‌ها
image.jpg
image.jpg (8.19 KiB) - بازدید 19641 بار
image.jpg
image.jpg (9.25 KiB) - بازدید 19641 بار
image.jpg
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط ehs.ehsan » 20 دسامبر 2013, 02:27

بالاخره مک‌پرو جدید آماده خرید شد.
http://store.apple.com/us/buy-mac/mac-pro
من برای شوخی و رویا پردازی هم که شده بود بالاترین کانفیگ ممکن را بدون مونیتور و ابزارهای جانبی انتخاب کردم و به رقم ناقابل 9599 دلار رسیدم.
یک مونیتور ۳۲ اینچ 4k شارپ هم در لیست اپل است که 3595 دلار هست. من منتظر بازخوردهای کاربران این موجود عجیب‌الخلقه هستم، مخصوصا کارت گرافیک و لیست برنامه‌های سازگار با آن.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط Ilia » 20 دسامبر 2013, 04:24

اداره ای که من در آن کار میکنم، در حال تعویض مک پروی من به یکی از اینهاست. مکپروی قدیمی من الان فکر کنم حدود هفت، هشت سالی باشد که مثل شیر دارد کار میکند. اما دیگر وقت تعویضش بود.

البته احتمالا هنوز سه ماهی مانده که من به زیارتش نائل بشوم. من نمیدانم که چه سری هست که سری اول کامپیوترها به تورم میخورد. وقتی اولین مکم را خریدم، جزو اولین سری پاورپیسی بود. بعد که مک دومم را خریدم، اولین سری G4 بود. اولین لپتابم را که خریدم، اولین سری اینتل بود. مکپروی قبلی کارم هم فکر میکنم که اولین مدل مکپروی اینتل بود. و حالا هم اولین سری این مکپروهای سیاه به لیست اضافه شده.

این موضوع هر بار هم برایم عواقب داشته. یعنی این مدلها مشکل آپگرید شدن داشته اند یا اینکه شدیدا از مدلی که دو سه ماه بعدش در آمده عقب بوده اند. حالا تا ببینیم که داستان این یکی چه خواهد شد.

چیزی که در مورد این کامپیوتر هست این است که تقریبا خرید یک هارد تاندربلت و آپگرید رمش به ۳۲ و هاردش به حداقل ۵۱۲ روی شاخش است. حالا آن مانیتور چهار هزار دلاری پیشکش.

بیخود نیست که اپل چندان رغبت و هیجانی برای ساخت مکپرو ندارد و انرژی اش را گذاشته روی موبایل و آیپد. بازار این دایناسورها زیاد بزرگ نیست. حتی کسانی مثل من که کارشان از این راه میگذرد، برای استفادهٔ شخصیشان چشمشان دنبال مک مینی است و اینهمه پول را بالای این دستگاه ها نمیدهند. حتی نود در صد کسانی که همیشه غر میزدند که چرا اپل مکپرویش را بروز نمیکند، اینها را نخواهند خرید و بجایش آیمک میخرند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 20 دسامبر 2013, 12:01

ایلیا جان اون قدیمیه رو اگه نخواستن من طالبشم :)
Mehdi.y

پست‌ها : 557

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان