انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

درست کردن PDF از متن فارسی در سفاری

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

درست کردن PDF از متن فارسی در سفاری

پستتوسط alireza3335 » 13 نوامبر 2013, 01:50

وقتی که به موریکس مهاجرت کردم، متوجه شدم که در سافاری وقتی از طریق Reader یک متن فارسی را می‌خواهم به PDF تبدیل کنم به طور اشتباهی متن را چپ به راست می‌کند و با هر سایت و هر روشی که می‌دانستم استفاده کردم ولی درست نشد که نشد. کس دیگری هم این مشکل را دارد؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پاسخ: Mavericks — مَوِریکس

پستتوسط alireza3335 » 16 نوامبر 2013, 18:52

بهنام جان مشکل شما حل شد؟ امتحان کردی ببینی این مشکلی که من دارم برای شما هم وجود دارد یا خیر؟
یا دوستان دیگر به این مشکل برخورد کرده‌اند؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پاسخ: درست کردن PDF از متن فارسی در سفاری

پستتوسط Ilia » 16 نوامبر 2013, 19:45

شما اول بروید به قسمت تنظیمات کیبورد در System Preferences و مطابق عکس زیر در قسمت Services گزینهٔ New TextEdit Window Containing The Selection را (اگر فعال نیست) فعال کنید.
Services_Snap.jpg

بعد بروید در سفاری و نوشته‌ای که میخواهید را در حالت ریدر Select All کنید (کامند+a). بعد مثل عکس زیر بروید به منوی سفاری و از قسمت Services گزینهٔ فرستادن سلکشن به TextEdit را اجرا کنید. آنوقت تکست ادیت باز خواهد شد با همهٔ نوشته‌هایی که شما میخواستید. آنرا میتوانید بصورت داکیومنت خود تکست‌ادیت (که قابل ادیت است) سیو کنید یا اینکه از تکست‌ادیت به PDF اکسپورتش کنید.
OpenSelectionInTextEdit.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 16 نوامبر 2013, 21:02

راه حل ایلیا را امتحان کردم و جواب داد. من بیشتر مشکلم از این بود که ادوبی ریدر خود را برای سفاری دیفالت کرده بود و زیاد به این مشکل توجه نداشتم. آن را پوریا حل کرد. اما حق با توست، PDF مستقیم از Reader جهت نگارش رو به LRT تبدیل می‌کنه. این یک باگ هست که باید گزارش بشه. ولی راه حل ایلیا خیلی خوب جواب می‌ده به خصوص که وقتی روی TextEdit هستی، امکان این رو داری که نوع فانت رو هم قبل از اکسپورت به PDF عوض کنی!
البته اندازهٔ صفحه و فانت خروجی Reader با خروجی TextEdit یکی نیست و در صورت نیاز به تنظیمات اضافه نیاز داره ولی RTL حفظ می‌شه.
دست ایلیا هم درد نکنه. اون تنظیم در پریفرنسز چیز بدردخوری هست که من از آن خبر نداشتم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 16 نوامبر 2013, 22:29

لازم به ذکره که در همون Preferences میشه شورتکات هم برای این عمل تعریف کرد تا لازم نباشه هر دفعه از منوی Services انتخابش کرد!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط alireza3335 » 16 نوامبر 2013, 23:31

ایلیا جان راستش حوصله این دردسرها را نداشتم که خیلی اصرار بر آن مشکل می‌کردم!
راستش نمی‌دانم باگ، چیزی را از عمد درست نکردن است یا اینکه چیزی از زیر دست آدم در رفتن؟!
بهنام جان بحث تغییر فانت را پوریای عزیز زحمتش را در پست دیگری کشیده بودند که می‌شد همان صفحه‌ای که Reader در سافاری تولید می‌کند با هر فانت دلخواه مشاهده کرد. حتی افزونه‌ای هم فکر کنم برای این کار وجود دارد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط chavosh » 17 نوامبر 2013, 00:18

البته علاوه بر روش ایلیا، میتوان با دستکاری در کدهای Reader.html توسط یک ادیتور ساده ، Reader را مستقیما بصورت RTL به PDF تبدیل کرد.
برای نمونه من با اضافه کردن کدی در فایل Reader.html (ضمیمه شده) محتوای Reader را عیناً با حفظ قابلیت راست چین و Justify به PDF تبدیل کردم.(با حفظ قابلیت چپ چین و Justify در متنهای لاتین).

تکه کد اضافه شده در روتین {}@media print
کد: انتخاب همهٔ
            .page.rtl {
               direction: rtl;
         }

مکان فایل Reader.html :
کد: انتخاب همهٔ
/System/Library/PrivateFrameworks/Safari.framework/Versions/A/Resources
پیوست‌ها
My Reader.html.zip
(3.78 KiB) دانلود 375 بار
آخرین ویرایش توسط chavosh on 17 نوامبر 2013, 23:48, ویرایش شده در 5.
نماد کاربر
chavosh

پست‌ها : 57

پستتوسط Ilia » 17 نوامبر 2013, 03:56

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
ایلیا جان راستش حوصله این دردسرها را نداشتم که خیلی اصرار بر آن مشکل می‌کردم!…

علیرضا جان، وقتی که سرویسش را فعال کردی و به آن شورتکات دادی و همینطور هم یک شورتکات برای Export as PDF برای تکست‌ادیت درست کردی، دیگر چندان دردسری ندارد. با دو تا شورتکات درست میشود.

…راستش نمی‌دانم باگ، چیزی را از عمد درست نکردن است یا اینکه چیزی از زیر دست آدم در رفتن؟!…

باگ یعنی وقتی که چیزی از دستشان در برود و عمدی نیست. اما راستش در مورد اپل و زبان فارسی، کم کم من دارم شک میکنم که این داستانها تا اندازه‌ای عمدی است. :-) از شوخی گذشته، این باگ به کلا هر چه زبان راست به چپ است برمیگردد و مخصوص ما فقط نیست که بگوییم عمدی در کار بوده.

chavosh نوشته است:[نمایش]
البته علاوه بر روش ایلیا، میتوان با دستکاری در کدهای Reader.html توسط یک ادیتور ساده ، هر قسمتی از اجزای Reader را به دلخواه مستقیما بصورت RTL به PDF تبدیل کرد.
برای نمونه من با اضافه کردن کدی در فایل Reader.html (ضمیمه شده) پاراگراف اصلی را بصورت RTL به PDF تبدیل کردم…

چاوش جان، حالا راه حلی داری که نوشته‌های انگلیسی راست چین نشوند؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط chavosh » 17 نوامبر 2013, 13:05

ایلیای عزیز روشی که در پست قبلی بود را ویرایش کردم ، حل شد.
نماد کاربر
chavosh

پستتوسط Ilia » 17 نوامبر 2013, 19:16

احسنت چاوش عزیز! تست کردم و بسیار عالی کار میکنه. زنده باد! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 17 نوامبر 2013, 19:54

من هم کُد چاوش رو نصب کردم و مشکل حل شد. به دیگران هم توصیه می‌کنم همین کار را بکنند. دستت درد نکنه چاوش.
یک توضیح برای کاربران بیق مثل خودم بدهم.
۱- فایل My Reader.html.zip را دانلود کنید.
۲- آدرس مکان قرار دادن فایل را با کلیک روی «انتخاب همهٔ کُد» کپی کنید و در منوی فایندر در جعبه آدرس Go to folder پیست کنید.
۳- فایل را به آنجا drag کنید. برای جانشین کردن فایل Reader.html دانلود شده بافایل موجود احتمالاً از شما پسورد می‌خواهد که وارد می‌کنید. باید اکانت ادمین باشد.
... و البته هر دستکاری در سطح سیستم به مسئولیت کاربر است و نه ایرماگ و اعضا. (این هم یادداشت حقوقی برای حسن ختام!)
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط alireza3335 » 17 نوامبر 2013, 19:56

دست شما درد نکنه. فقط اگر justify می‌شد خیلی خوب بود. من خودم با کدهاش ور رفتم اما نتوانستم این کار را انجام بدهم.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط chavosh » 17 نوامبر 2013, 23:49

فقط اگر justify می‌شد خیلی خوب بود...

علیرضا جان در ویرایش جدید مشکل justify هم حل شده. بهنام عزیز ممنون بابت راهنمای نصب.ایلیا جان لطف داری شما، کار پیچیده ای نبود.
نماد کاربر
chavosh

پستتوسط chavosh » 02 آوریل 2014, 15:36

سلام.
گویا سافاری با بروزرسانی‌ به نسخه ۷،۰،۳ این مشکل رو حل کرده . دارم امیدوار میشم کم کم !
نماد کاربر
chavosh

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان