انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چگونگی تنظیمات در Fontlab برای نمایش فونت در قسمت منوی فارسی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

چگونگی تنظیمات در Fontlab برای نمایش فونت در قسمت منوی فارسی

پستتوسط Ali_Omid » 16 اکتبر 2013, 11:29

در فونت‌لب یا فونتوگرافر در کدام بخش باید تنظیم اعمال شود تا فونت فارسی در منوهای برنامه‌هایی مثل فتوشاپ و ایلاستریتور و این‌دیزاین در لیست فونت‌های عربی/فارسی ظاهر شود و نه در کنار فونتهای لاتین؟
اگر سوال تکراری است عذر می‌خواهم. با جستجو جواب را پیدا نکردم.
برای مثال فونت ایران نستعلیق در منو کنار فونتهای لاتین قرار می‌گیرد، اما سایر فونتهای فارسی در بخش عربی/فارسی.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پاسخ: چه تنظیمی در fonlab تا فونت در لیست منوی فارسی ظاهر شو

پستتوسط saeidk » 16 اکتبر 2013, 13:43

من هم خیلی گشتم ولی چیزی نیافتم
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ali_Omid » 16 اکتبر 2013, 14:24

به این راه حل رسیدم، نمیدانم درست است یا نه
با فونت Baghdad تست کردم: فونت بغداد بعد از جنریت (با یک نام دیگر) در لیست لاتین قرار می‌گرفت
در حالی که اصلش در کنار فونتهای فارسی می‌نشیند
راه حل:
در فونت لب در Font info در قسمت Encoding and Unicode از Available codepages
Macintosh Character Set را به Supported codepages اضافه کردم
و فونت را Generate کردم (البته در بخش ‌Names , نام ها را هم عوض کردم)
فونت جدید در منو کنار فونتهای لاتین قرار نگرفت و به قسمت فارسی اضافه شد!

راه حل بالا را با فونت ایران نستعلیق (که اصل این فونت در منو کنار فونتهای لاتین قرار می‌گیرد) امتحان کردم.
این فونت وقتی در فونت لب باز می‌شود، در Supported codepages
از قبل Macintosh Character Set را در این لیست، دارد.

راه حل بالا فقط زمانی جواب داد که همه‌ی کدپیجها را از این بخش پاک کردم و فقط همین یکی را باقی گذاشتم
مطمئن نیستم ولی فکر کنم وجود کد 1252 Latin در بخش ساپورتد... باعث میشود تا فونت، در لیست لاتین قرار گیرد
و با حذف آن درست می‌شود.

منتظر نظر دوستان هستم.
آخرین ویرایش توسط Ali_Omid on 16 اکتبر 2013, 15:59, ویرایش شده در 3.
Ali_Omid

پستتوسط Ali_Omid » 16 اکتبر 2013, 15:59

در مورد فونت ایران نستعلیق، مشکل از وجود کدپیج latin1 با شماره 1252 نبود
با وجود کدپیج Latin 1 -1252 و Arabic 1256 در لیست Supported codepages هم، فونت باز هم در لیست فونتهای فارسی قرار می‌گیرد.
یعنی روش بالا با اضافه کردن Arabic 1256 به لیست کدپیج‌ها هم جواب می‌دهد.
در مورد فونت ایران نستعلیق (که به نظر روی کاراکترست فونت تاهوما طراحی شده) وجود کدپیجهای دیگر در لیست، باعث می‌شود تا فونت در جای درست در لیست منو قرار نگیرد.

برای نمونه، فونت Tahoma را با این روش (حفظ کدپیج Arabic 1256 و حذف کدپیجهای دیگر) به نام TahomaF ، دوباره جنریت کردم.
همانطور که در تصویر ضمیمه دیده می‌شود، در منوی فونتها، کنار فونتهای فارسی نشسته.
ضمنا در فونت بوک هم با کاراکترهای فارسی نمایش داده می‌شود.
به هیچ مشکلی هم (با این فونت) در تایپ فارسی و لاتین برنخورده‌ام و مشابه فونت اصلی عمل می‌کند.
پیوست‌ها
Screen Shot 2013-10-16 at 3.14.57 PM.png
Ali_Omid

پستتوسط saeidk » 23 اکتبر 2013, 15:25

من خیلی ور رفتم. واقعاً راه حل جامعی نیافتم. فونتهای بهنام هم همه کدپیج‌ها را دارد و شلوغ است ولی در بخش فارسی ظاهر می‌شود. وقتی هم فونت‌ها را باهاش تست می‌زنم. خیلی مواقع ایندیزاین هنگ می‌کند. یا وقتی کدپیج را عوض می‌کنم خود ویندوز هنگ می‌کند. این شد که عطایش را به لقایش بخشیدم
ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: چگونگی تنظیمات در Fontlab برای نمایش فونت در قسمت منوی

پستتوسط Behnam » 24 اکتبر 2013, 03:50

یادم هست که من هم این مشکل را داشتم ولی نمی‌دانم چطور رفع شد! یعنی راه حلی برایش پیدا نکردم. الابختکی رفع شد اگر نه در خاطرم می‌ماند. اما چیزی که خاطرم هست این است که با بخش Character Set Information وَر می‌رفتم!
پیوست‌ها
Character Set.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: چگونگی تنظیمات در Fontlab برای نمایش فونت در قسمت منوی

پستتوسط Behnam » 17 نوامبر 2014, 05:47

من سرگرم پروژهٔ یک فانت هستم که ساختاری غیر معمول دارد. به همین دلیل سر این cmap فانت خیلی گرفتاری داشتم. مشکلم هنوز هم حل نشده. تمام ترفندهایی را که روی سری ایکس بکار برده بودم آزمایش کردم ولی نتیجه نداشت. به احتمال زیاد دلیل آن هم این است که سری ایکس حروف لاتین داشتند و این فانتی که در دست ساخت دارم ندارد. چیزی که شاید به فهم مشکل و حل آن کمک کند این است که میان codepage و character set باید تفاوت قائل شد. codepage یک لیست کُدهای ۲۵۶ گلیف اول فانت است که باید به ترتیب معینی قرار می‌گرفتند. این البته مربوط به عهد عتیق است ولی هنوز هم تشخیص زبان اصلی یک فانت تا حدودی به همین codepage وابسته است. character set هم کمابیش همان است ولی تفاوت این دو (هنوز مطمئن نشده‌ام کدام!) در این است که یکی مطلقاً به ایندکس ۲۵۶ گلیف اولیهٔ فانت و ترتیب درست آنها متکی است و دیگری همان کاراکترها را (به اتکای نام گلیف در لایبرری ادوبی یا به اتکای کُد یونیکد آن کاراکترها) در هر ایندکسی از فانت که قرار داشته باشند پیدا می‌کند.
البته OS X شیوهٔ متفاوتی برای تشخیص زبان دارد و آنطور که من فهمیدم، برای فانتی که دامنهٔ پوشش بیشتر از تنها یک زبان داشته باشد، تا حدودی به رفتار و اولویت های کاربر متکی است. کلاً این cmap ها برای همین است که کاراکترهای مذکور را برای فانت map کند.
فانتی که من دارم درست می‌کنم باعث کرش کردن ویندوز می‌شد! با مقداری بازی کردن روی تنظیمات فانت‌لب به مرحله‌ای رسیدم که دیگر ویندوز کرش نمی‌کرد و نصب می‌شد... ولی آفیس کرش می‌کرد! به تلاش‌ها ادامه دادم تا جایی که آفیس هم دیگر کرش نمی‌کند... ولی فانت من کار نمی‌کند!
بنابراین نمی‌توانم ادعا کنم که راه حلی پیدا کرده‌ام ولی چیزهایی که تاکنون فهمیده‌ام شاید برای فانتی با ساختاری متعارف‌تر کارساز باشد.
اگر فانت شما لاتین هم دارد، از انتخاب codepage 1256 در تب supported codepages نباید واهمه داشت. ولی چون 1256 شامل حروف لاتین هم می‌شود، در صورت نبود حروف لاتین بهتر است انتخاب نشود. بهترین تنظیمی که تاکنون به من در این تب جواب داده گزینهٔ Unknown بوده است... یعنی اینکه ویندوز از نبود لاتین گیج نمی‌شود و کرش نمی‌کند!
فانت، بخصوص فانت TTF به یک جدول cmap از استانداردهای قدیم مکینتاش نیاز دارد. معمولاً این جدول Mac Roman است اما اگر حروف لاتین هم وجود داشته باشد. ویندوز بخصوص به وجود آن خیلی حساس است! وقتی که codepage اصلی را Unknown انتخاب کردم و خیال همه را راحت کردم، در بخش additional [cmap] tables سه تا subtable برای cmap درست کردم. یکی برای یونیکد که صد در صد لازم است. دیگری برای ویندوز با ۱۲۵۶ عربی‌اش و سومی را از پلاتفرم مکینتاش (و بیشتر بخاطر ویندوز!) از جداول عهد عتیق بیرون کشیدم. احتمالاً در subtable اگر Mac Roman هم انتخاب می‌کردم مشکلی نداشت ولی مطمئن نیستم که فایل فانت را در مک به عنوان فانت عربی تشخیص می‌داد. با تنظیمی که من برای فارسی گذاشتم، نتنها فانت سیستم نگارش عربی در مک تشخیص داده می‌شود، بلکه در فایندر وقتی که previewی آن را نشان می‌دهد بجای الفبای عربی، الفبای فارسی به نمایش گذاشته می‌شود!
بقیهٔ توضیحات را بطور مصور می‌دهم که راحت‌تر است.
پیوست‌ها
1256 Arabic.jpg
آیکون فایل TTF در ویندوز (سمت چپ) و مک
codepage1.jpeg
تنظیمات یا درواقع عدم تنظیمات در بخش codepage
cmap2.jpeg
برای cmap یونیکد فانت
cmap3.jpeg
برای cmap مایکروسافت فانت
cmap4.jpeg
برای cmap مکینتاش
نماد کاربر