انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیورکز؛ پیجز، نامبرز، کینوت — iWork; Pages, Numbers, Keynote

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: iWork

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئیه 2013, 13:27

دوستان سلام،

چنانکه شاید بدانید دیروز شرکت اپل نسخه بتای بسته نرم افزاری iWork (شامل Pages، Numbers و Keynote) برای iCloud را در دسترس عموم قرار داد. اینکار بمنظور تست کردن این برنامه بطور همگانی صورت گرفته است. من بلافاصله برای تست این برنامه ها وارد حساب iCloud خودم شدم و اولین کار تست امکان نوشتن متن‌های راست به چپ بود. متاسفانه امکان نوشتن متون راست به چپ مانند پیکان تعیین جهت متن یا همین دستور در منوی contextual وجود ندارد امری که واقعا ناراحت کننده است.

من در اینجا از همه دوستان در ایرماگ خواهش می‌کنم که این کمبود را به گوش مهندسان اپل برسانند. در منتهاالیه سمت راست پنجره iWork دکمه‌ای هست بنام فیدبک که با کلیک روی آن به صفحه فیدبک این برنامه منتقل می‌شوید و در آنجا می‌توانید این خواسته را مطرح کنید.

دوستان! هر چه تعداد درخواست‌ها در اینمورد بیشتر باشد بالطبع احتمال اینکه به آن ترتیب اثر دهند بیشتر می‌شوند. نیازی به نوشتن متن طولانی نیز نیست (البته اینکار را نیز می‌توانید بکنید) فقط در یک جمله و بطور خلاصه بنویسید که از عدم پشتیبانی از سیستم نوشتاری راست به چپ در این بسته نرم افزاری ناراحت هستید و اپل باید این مشکل بزرگ را حل کند. می توانید بنویسید که زبانهای راست به چپ توسط حدود ۵۰۰ میلیون (؟ آیا این عدد درست است) انسان (عرب زبانها، عبری زبانها، کردی زبانها، اردو زبانها، تاجیک زبانها پشتو زبانها .....) استفاده می شود و عدم وجود این امکان توجیه ناپذیر است و ........

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط alireza3335 » 04 ژوئیه 2013, 15:11

واقعاً نبود چنین امکانی در سیستم عامل مک درد‌آور می‌باشد. اصلاً هیچ برنامه‌ای نیست که کاری را که MS Word در ویندوز انجام می‌دهد، در مک این کار بشود. حتی خود مایکروسافت هم انجام نمی‌دهد.
خلاصه بنده به شخصه هر تلاشی از دستم بر می‌آید انجام می‌دهم و اگر امری باشه از طرف دوستان در جهت گروهی رساندن پیام، با کمال میل استقبال می‌کنم. خواهش می‌کنم از دوستان که تلاشی در این زمینه داشته باشند و دست دست نکنند که این اضافه شدن این امکان، به سال‌های آتی (بله دقیقا بسیار طول خواهد کشید) بیانجامد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ahmad » 05 ژوئیه 2013, 00:18

با سلام علیرضای گرامی
چنانکه قبلا نیز در سایت اطلاع رسانی کرده‌ایم، ایرماگ ابتکار عمل تهیه نامه‌ای و فرستادن آن به تعدادی از افراد مهم درون شرکت اپل را به خرج داده است. این نامه توسط ایرماگ و تعدادی از انجمن‌های کاربری مطرح مك در منطقه امضا شد و به افرادی در اپل ارسال گردید.
اما اکنون یک فرصت طلائی برای ماست که یک کمپین جدیدی راه بیندازیم و این خواسته مهم را از این طریق پیگیری نماییم. اکنون که سازندگان iWork در اپل نظر خواسته‌اند بگذارید ما نیز نظر دهیم، هر چه بیشتر بهتر.
من در چند روز آینده مطالبی شبیه همین مطلب در چند سایت عرب زبان منتشر خواهم کرد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Masiha » 05 ژوئیه 2013, 01:36

دست شما درد نکند
من هم درخواست پشتیبانی از زبان‌های RTL را به عنوان فید‌بک فرستاده‌ام. امیدوارم این دفعه به مطالباتمان ترتیب اثر دهند.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط alireza3335 » 05 ژوئیه 2013, 01:41

احمد جان بهتر نیست از روش های دیگر نیز استفاده بشود؟
مثلا راهی که به ذهن بنده می رسد این است که تا قدری قضیه را رسانه ای کنیم. مثلا اینکه این نامه و گزارش امثال این فعالیت ها را بفرستیم برای خبرگزاری ها. مثل بی بی سی و یا تایمز(ها). مطمئنا تمام سایت های خبری غربی که صفحات عربی و فارسی و ... دارند از این کارها حمایت خواهند کرد.
یا اینکه یک کمپین مانندی در فیسبوک و گوگل پلاس راه اندازی کنیم. امضا جمع کنیم و ...
کلا کارهای دیگر از این جنس را نباید فراموش کرد. اگر این هجمه راه بیافتد حتی اگر اپل هم گوش ندهد و کاری برای حل این مشکل نکند (متأسفانه) حداقل شاید شرکت های دیگر با دیدن این شوق از کاربران به فکر بیافتند تا یک جوری از این بازار مهیا استفاده کنند و حد اقل یک برنامه درست و حسابی برای کاربران بیرون بدهند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط Ilia » 23 اکتبر 2013, 03:00

مژده!

بالاخره Pages برای iOS آپدیت شده و عربی و هبرو را بخوبی ساپورت میکند!
نمردیم و این روز را دیدیم! هورا!
در ضمن میتواند داکیومنت‌ها را بصورت ePub هم اکسپورت کند! (هر چند که این را خودم امتحان نکرده‌ام هنوز).

فقط یک سری فانتهای عربی هست که حروف فارسی را درست و حسابی ندارند مثل عکس زیر.
پیوست‌ها
Pages_iOS.PNG
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 23 اکتبر 2013, 03:30

:) چرا «ی» در «من از روز ازل دیوانه بودم» جداست؟! این «ی» فارسی بوده یا عربی؟ و این‌که چه قلم‌های فارسی‌ای الآن گذاشته شده؟

برای من که فعلاً اثری از آپدیت برنامه‌های iOS نیست (اول بود، منتها ریفرش کردم و همه‌شون حذف شدن!). نه مجموعه iWork نه مجموعه iLife هیچ کدوم نیستند (به‌جز Numbers!).

با نگاه کردن به قسمت Updates در Mac App Store و iOS App Store ـم (که تا دو ساعت پیش خالی بودن) و محاسبهٔ حجم کل دانلودها و تقسیمش به سرعت اینترنتم، من تا ۵ روز باید در حال دانلود آپدیت برنامه باشم (اگر دانلودها قطع نشن - اگر قطع بشن شاید یک هفته طول بکشه).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 23 اکتبر 2013, 03:55

آپدیتها برای منهم هی پدیدار و ناپدید میشند.

اون ی فارسیه اما از اونجایی که اون فانت این گلیف رو نداشته، اون رو از جیزه قرض گرفته. حرفهای دیگۀ فارسی هم از همین جور مشکلات دارند.

ال نیل، دمشق، فرح، جیزه، آریال، تایمز نیو رومن، کوریر نیو، Mishafi (مصحفی!؟) رو من پیدا کردم. باز جای شکرش باقیه که تاهوما رو نگذاشتند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 23 اکتبر 2013, 04:07

این‌ فانت‌ها همه AAT هستند. اضافه کردن حروف فارسی بهشون برای اپل کاری نداره. ولی خب، آیتونز هم حالا رسماً از عربی و عبری پشتیبانی می‌کنه... ما هم که طبق معمول آدم نیستیم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط ehs.ehsan » 23 اکتبر 2013, 04:39

ایلیا جان من بیدار شدم! خدا رحمت کنه رهی معیری رو. فکر کنم از کرامات اون هست که درست کار میکنه. یعنی داریم از شر مایکروسافت آفیس خلاص میشیم؟!
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Ilia » 23 اکتبر 2013, 05:09

از شر مایکروسافت که به این راحتی‌ها نمیشه خلاص شد. اما انگار داره مفری میشه. :-)

من Pages مک رو روی DVD از اپل خریده بودم، الان زدم نسخهٔ پنجش رو از اپ استور مک بخرم که گفت روی مانتین لاین نصب نمیشه و مَوِریکس رو لازم داره.

-----
انگار باقی برنامه‌ها هم 10.9 رو میخواند تا نصب بشند.
پیوست‌ها
Pages5.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Pages

پستتوسط Behnam » 23 اکتبر 2013, 09:27

بالاخره تعیین جهت نگارش!
پیوست‌ها
Pages.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ahmad » 23 اکتبر 2013, 14:35

بهنام جان،
اگر این نزدیکیها بودی مطمعنا یک روبوسی حسابی با شما می کردم، چه راضی باشی یا راضی نباشی، بابت این خبر بسیار بسیار بسیار خوب. واقعا چه روز خوبی را با این خبر تو شروع کردم! بعد از آن همه نامه نگاری و نق زدن بلاخره این کار انجام شد (به قول دوستمان ایلیا نمردیم و این روز خوب را تجربه کردیم). باورش هنوز برایم سخت است!

ممنون ممنون
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 23 اکتبر 2013, 17:01

به به به به
اصلاً کار درست انجام شد!
یعنی الآن وابستگی ما به مایکروسافت در این زمینه چقدر کم شد؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط ehs.ehsan » 23 اکتبر 2013, 21:04

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
به به به به
اصلاً کار درست انجام شد!
یعنی الآن وابستگی ما به مایکروسافت در این زمینه چقدر کم شد؟

اینکه وابستگی ما چقدر به این آینه دق کم شده خیلی به خودمون بستگی داره. احتمال اینکه خروجی Pages به Word چیز بدرد بخوری بشه خیلی کمه. ما میتونیم تا جایی که کارهامون سر از یه پی‌سی در نمیارن روی iwork حساب کنیم اما اگر قرار باشه فایل‌های آفیس دیگران رو باز کنیم به مشکل برمیخوریم من میخوام تحت هر شرایطی شده دیگه سراغ مایکروسافت آفیس نرم. اون چه هم تا حالا از Keynote توی اپ‌استور دیدم توقعم رو بالا برده و میخوام ببینم میتونم روی پرزانته‌ی کارهای معماریم روش حساب کنم یا نه. ۴ سال هست که هیچ کار پاورپوینتی انجام ندادم از بس متنفرم ازش. خوشبختانه با اکسل هم سروکار چندانی ندارم. امیدوارم دوستان یه تجربه از import export این بسته‌ی جدید بدن.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 34 مهمان