انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پخش مولتی مدیا روی تلویزیون از راه شبكه

بحث پیرامون چگونگی اتصال کامپیوترها، ایجاد شبکه و اینترنت

پخش مولتی مدیا روی تلویزیون از راه شبكه

پستتوسط nasraa » 23 سپتامبر 2013, 13:58

با سلام به دوستان
من مي خواهم با مك بوك فيلمي را روي تلويزيون از راه شبكه پخش كنم . تلويزيون من LED سوني هست كه با واي فاي به شبكه مودم وصل مي شود . از اين به بعدش را نميدانم بايستي چگونه عمل كنم.
در راهنماي تلويزيون براي اين مورد از كلمه renderer استفاده مي كند ولي با فعال كردن آن هم نتوانستم.
آيا كسي تجربه مشابهي داشته است؟
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پاسخ: پخش مولتي مديا روي تلوزيون از راه شبكه

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 سپتامبر 2013, 17:05

اگر مدل دقیق تلویزیون رو بدونیم بهتر میتونیم کمک کنیم.
به طور معمول اگر از شیوه‌های استاندارد استفاده شده باشه، باید از طریق DLNA یا همون UPnP محتوا رو به اشتراک گذاشت و با تلویزیون هم از طریق WiFi دریافت کرد.
DLNA به طور پیشفرض همراه ویندوز هست و تنها کافیه که تنظیم کنید که چه فایل‌هایی رو میخواید به اشتراک بذارید.
اما در سیستم عامل مک از DLNA خبری نیست(چون اپل میخواد شیوه AirPlay خودش رو جا بندازه) و خودتون باید نرم‌افزاری نصب کنید که محتوا رو به شیوهٔ DLNA به اشتراک بذاره.
خوشبختانه نرم‌افزارهای مجانی برای این کار هست. یکی از این موارد XBMC هست:
http://xbmc.org
بعد از نصب و اجرای برنامه به این ترتیب عمل کنید:
- از قسمت System به Settings برید.
- از قسمت Settings روی Services کلیک کنید.
- از قسمت UPnP، مشابه تصویر زیر گزینهٔ Share video and music files through UPnP رو تیک بزنید.
upnp.png

از این به بعد باید در تلویزیون خودتون، قسمتی که مربوط به دریافت محتوای به اشتراک گذاشته شده هست، گزینهٔ XBMC اضافه شده باشه.
اگر تا اینجای کار درست باشه، XBMC رو دارید، اما هیچ محتوایی برای پخش نمایش داده نمیشه که درست هم هست چون ما محتوایی به XBMC ندادیم.
برای اضافه کردن محتوا به XBMC:
- اول با زدن دکمهٔ Home(پایین، سمت راست صفحه) به صفحهٔ اصلی برگردید.

- برای فایل‌های ویدئویی از Videos> Files روی Add Videos کلیک کنید، بعد در پنجرهٔ جدید Browse رو بزنید، فولدر یا پارتیشن حاوی فایل‌ها رو انتخاب کنید، OK رو بزنید، در صفحهٔ جدید اگر خواستید خودش برای فایل‌هاتون مثلا دنبال کاور و اطلاعاتی مثل سال ساخت و... بگرده، برای This Directory Contains مشخص کنید که چه نوع محتوایی رو بهش دادید، در غیر این صورت فقط دوباره OK رو بزنید.
حالا چک کنید که فولدر یا پارتیشن مورد نظر اضافه شده باشه و فایل‌هاش قابل دیدن باشه.

- برای فایل‌های صوتی از Music> Files روی Add Music کلیک کنید، بعد در پنجرهٔ جدید Browse رو بزنید، فولدر یا پارتیشن حاوی فایل‌ها رو انتخاب کنید، OK رو بزنید و دوباره OK.
چک کنید که فولدر یا پارتیشن مورد نظر اضافه شده باشه و فایل‌هاش قابل دیدن باشه.

چند نکته:
- ظاهرا XBMC عکس‌ها رو نمیتونه به اشتراک بذاره، برای این منظور میشه از برنامه‌های دیگه استفاده کرد.
- لازم نیست XBMC در حالت Full Screen در حال اجرا باشه، با زدن Command-F میشه از حالت Full Screen خارج شد.
- اگر روی مک خودتون OS X 10.8 یا بالاتر دارید ممکنه شیوه صرفه‌جویی انرژی به شکلی عمل کنه که بعد از چند دقیقه بدون استفاده بودن، بدون توجه به اینکه XBMC در حال اجراست مک رو اسلیپ کنه. یادم نیست که XBMC این نکته رو مد نظر قرار میده و به سیستم عامل اطلاع میده که اسلیپ نکنه یا نه. اگر دیدید مک وسط کار اسلیپ میشه، کافیه Terminal رو باز کنید و تایپ کنید:
کد: انتخاب همهٔ
caffeinate

و بعد کلید return رو فشار بدید تا دستور اجرا بشه.
تا وقتی که caffeinate در حال اجرا باشه مک اسلیپ نمیشه مگر اینکه خودتون بیاید پای مک و اسلیپ رو بزنید.
اگر فکر می‌کنید جلوگیری نامحدود از اسلیپ فکر خوبی نیست، میتونید caffeinate رو با قید زمان اجرا کنید، مثلا این دستور یک ساعت از اسلیپ جلوگیری می‌کنه:
کد: انتخاب همهٔ
caffeinate -t 3600

در دستور بالا به جای ۳۶۰۰، زمان مورد نظر رو به ثانیه وارد کنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پاسخ: پخش مولتی مدیا روی تلویزیون از راه شبكه

پستتوسط nasraa » 28 سپتامبر 2013, 21:52

ممنون آقای رستگار. از اینکه توضیحات کاملی نوشتید. xbmc را دانلود کردم ولی گویا با osx 10.5.8 سازگار نیست. باید جستجو کنم برنامه دیگری پیدا کنم.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 سپتامبر 2013, 01:06

خواهش می‌کنم.
Universal Media Server رو امتحان کردید؟
http://www.universalmediaserver.com
برای اجرا به جاوای ۶ به بالا نیاز داره که اگر دستگاهتون امکان اجرای برنامه‌های ۶۴بیت رو داشته باشه جاوای ۶ روی Mac OS X 10.5.8 هم باید نصب بشه:
http://support.apple.com/kb/DL1359
اگر مک‌بوک ۲۰۰۸ دارید مشکلی نیست.
نمی‌دونم Universal Media Server رو روی Mac OS X 10.5.8 هم تست کردن یا نه، اما در تئوری باید عمل کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 سپتامبر 2013, 11:56

الان روی سایت XBMC دیدم XBMC 11 روی Mac OS X 10.5 کار می‌کنه:
http://ftp.df.lth.se/pub/xbmc/releases/ ... c-11.0.dmg

همچنین اینطور که در در انجمن‌های Plex خوندم، ظاهراً Plex Media Server هم تا نسخهٔ 0.9.3.4 رسما از Mac OS X 10.5 پشتیبانی می‌کرده و نسخه 0.9.5.3 هم اکثر قابلیتهاش کار می‌کنه.
لینک نسخه 0.9.5.3 اینه:
http://plex-downloads.s3.amazonaws.com/ ... .9.5.3.zip
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nasraa » 30 سپتامبر 2013, 15:21

بسيار ممنونم . حتما آزمايش مي كنم.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط nasraa » 01 اکتبر 2013, 22:54

از xbmc 11 استفاده کردم
تلوزیون آنرا می شناسد و ip و بقیه چیزها را تشخیص می دهد ولی روبرویش می نویسد failed
و هنوز دقیقا نمی دانم در کدام منوی تلوزیون تصویر کامپیوتر می آید.
مدل تلوزیون KDL40NX710
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 اکتبر 2013, 01:56

ظاهرا گریزی از نرم افزارهای جاوایی نیست، در انجمن xbmc دیدم فردی مشکل شما رو داشت و serviio توصیه شده بود:
http://www.serviio.org/download
که این هم چون از جاوای ۶ استفاده میکنه خودش باید روی Mac OS X 10.5 اجرا بشه، امیدوارم ffmpeg و باقی نرم افزارهای همراهش هم جوری کامپایل شده باشن که روی 10.5 کار کنن:
http://www.serviio.org/download
اگر این هم نشد ناامید نشید، PS3 Media Server و Universal Media Server رو هم امتحان کنید.
متاسفانه DLNA با وجود استاندارد بودنش پیاده سازیهای ناسازگار با هم داره که با آزمون و خطا میشه به نرم افزار سازگار رسید. قدیمی بودن سیستم عامل مک شما هم گزینه ها رو محدودتر میکنه (اگر باقی برنامه هایی که معرفی کردم اجرا نشن یا درست کار نکنن چاره ای از جز نصب حداقل Mac OS X10.6 نیست).
ضمنا من دفترچه راهنمای تلویزیون شما رو نگاه کردم، اگر با سرور DLNA شما سازگار باشه، باید وقتی دکمه HOME رو میزنید، ذیل بخشهای Music و Video و Photo نمایش داده بشه.
اون قابلیت renderer برای اینه که دستگاهی که محتوا رو در شبکه به اشتراک میذاره رو بتونید از طریق تلویزیون کنترل کنید و محتواش رو دریافت کنید، برای اشتراک گذاری ساده فیلم و موسیقی همون شیوه پاراگراف بالا کفایت میکنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nasraa » 03 اکتبر 2013, 10:31

ممنونم- با Universal Media Server جواب داد. ديروز توانستم با تلويزيون به فولدر هاي كامپوتر دسترسي داشته باشم . فرمت فايلهايي كه سوني مجوز پخش آنها را دارد زياد نيست و براي همين هم فقط بعضي فايلها پخش مي شوند . امروز اگر وقت شد مي خواهم روش پخش مستقيم فايلها با كامپيوتر روي تلويزيون البته با همان UMS را پيدا كنم
فكر كنم برنامه هايي مثل vlc بتوانند اينكار را انجام بدهند.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 اکتبر 2013, 13:38

خواهش می‌کنم.
الان که بیشتر بررسی کردم ظاهرا اگر renderer روی تلویزیون فعال باشه، این امکان رو دارید که مستقیما محتوا رو از روی مک خودتون به تلویزیون push کنید، به جای اینکه با کنترل تلویزیون بخواید محتوای به اشتراک گذاشته شده توسط مک رو پیدا کنید. اما این مسئله سازگاری محدود سونی با فرمت‌ها و کدک‌های مختلف رو حل نمی‌کنه.
برای این کار باید در تنظیمات Universal Media Server به دنبال قسمت‌های مربوط به Trancsode باشید و تنظیم کنید تا خودش در لحظه فایل‌ها رو روی مک مناسب با فرمت‌های پشتیبانی شده تلویزیون شما تبدیل کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط azama » 24 اکتبر 2013, 12:30

nasraa نوشته است:[نمایش]
بسيار ممنونم . حتما آزمايش مي كنم.

سلام اگر برای شما ممکنه روش تنظیم Universal Media Serverرااموزش بدید بسیار سپاسگزارم
azama

پست‌ها : 1

پستتوسط nasraa » 24 اکتبر 2013, 14:39

اگر تلويزيون شبكه را شناسايي كرده و به آن متصل شده ، وقتي UMS را اجرا كنيد ، خودش تلويزيون را شناسايي مي كند . حالا با تلويزيون از طريق منوها به فايلهاي داخل كامپيوتر مي توانيد دسترسي داشته باشيد.
اگر منظور شما اجراي مولتي مديا از طريق فرمانهاي كامپيوتر باشد ، من هنوز آنرا بلد نيستم.
نماد کاربر
nasraa

بازگشت به اینترنت و شبکه‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان