انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

قالب جدید انجمن

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

Re: قالب جدید انجمن

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 آوریل 2013, 02:11

اگر چندبار صفحه رو refresh کنید می‌بینید که همه اجزای صفحه رو از راست و چپ با هم تراز کردم که از شلختگی دربیاد :-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 آوریل 2013, 22:25

اگر روی آیفون چندبار صفحه رو refresh کنید(که cacheها پاک بشه) می‌بینید که نماد و ظاهر منو تغییرات زیادی کرده و جعبه جستجو هم خودش نمایش داده میشه :-)
البته این تغییرات آزمایشی هستن و ممکنه بعدا تغییر کنن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 13 آوریل 2013, 15:13

سلام
قالب جدید انجمن به غایت زیبا طراحی شده، گوشه های گرد خیلی چشم نواز اند و آن کلیدهای محو شونده هم ایده‌ی بی‌نظیری اند، دکمه‌های ناوبری عالی اند و حرف آخر اینکه همه‌چیز خیلی خوب و هماهنگ است. لوگوی انجمن هم که عالی است! تشکر می‌کنم از پوریا و علی رستگار عزیز بابت تمام زحماتشان برای ساختن این قالب، و تشکر می کنم از مدیران انجمن، بابت همکاری‌اشان و وقتی که صرف می کنند برای کمک به ارتقای این سایت.

اما*، (اگر اجازه‌ ی اظهار نظر داشته باشم)، آیا این امکان وجود دارد که رنگ بک‌گراند اصلی انجمن قابل انتخاب باشد؟ این صفحات تماما روشن انجمن خیلی به دل من نمی نشیند. کنتراست رنگ بین پست‌ها خیلی خوب است، اما این که همه‌ی این‌ها با بک‌گراند اصلی تفاوت رنگی معنی‌داری ندارند یک‌کم به عقیده‌ی من «چشم‌آزار» است. اگر می‌شد که همین قالب، با زمینه‌ی تیره هم در دسترس بود، بی‌معطلی آن را انتخاب می کردم!! فکر می‌کنم می‌شود که در همان صفحه‌ی انتخاب قالب، یک گزینه‌ی تاریک هم داشت!

Screen Shot 2013-04-13 at 2.19.56 PM.png
زمینه‌ی تاریک

این زمینه با کد رنگ 808080# است. که البته می شود از رنگ‌های خاکستری نزدیک‌تر به سبز و آبی، که تم اصلی انجمن است، (مثلا فیلی؟) هم استفاده کرد. هدف اما تفاوت رنگ قاطع زمینه و پست‌هاست. اینطور که بشود، حتی به لحاظ احساسی هم نوشته ها مهم‌تر، و پست‌ها با اهمیت‌تر جلوه می کنند! (اینجا از میان دوستان، کسی تخصصی در روانشناسی یا رنگ ندارد؟ نظرات حرفه‌ای‌تر می تواند مفید باشد (و امیدوارم حرف مرا تایید کند!!) )

Screen Shot 2013-04-13 at 2.20.05 PM.png
سربرگ با گوشه‌های گرد

و بر خلاف ایده‌ی ایلیا و در موافقت با امیر، به نظر من هم کادر شدن سربرگ انجمن بهتر است. روی آی‌دیوایس شاید آنقدر تفاوت به چشم نیاید، اما روی مانیتورهای بزرگ و سافاری، توی ذوق می‌زند این تا ابد کش آمدن سربرگ!!

Screen Shot 2013-04-13 at 2.44.18 PM.png
تا ابد کش آمدن سربرگ

در نهایت همچنان عاشق این دکمه‌های محو شونده‌ام! خیلی هیجان انگیزند لامصب‌ها!!

*. (!nothing someone says before the word “but” really counts) دم آخری این ضرب‌المثل یادم افتاد، گفتم الان خوب است یکی بیاید این را به خودم بگوید!!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ilia » 13 آوریل 2013, 21:51

Ali.Tajik نوشته است:[نمایش]
…و بر خلاف ایده‌ی ایلیا و در موافقت با امیر، به نظر من هم کادر شدن سربرگ انجمن بهتر است. روی آی‌دیوایس شاید آنقدر تفاوت به چشم نیاید، اما روی مانیتورهای بزرگ و سافاری، توی ذوق می‌زند این تا ابد کش آمدن سربرگ!!…

تاجیک جان،

قصد شروع بحث زیبایی شناسی ندارم. اما این داستان ریاضی که نیست که بشود اینطوری در موردش حکم قاطع داد! :-) تا به حال دقت کرده‌ای که مثلا وقتی که عینک با شیشهٔ کوچک مد شد، اولش چقدر بنظر مردم که به عینک‌های با شیشهٔ بزرگ عادت کرده بودند غریب می‌آمد و توی ذوقشان میزد و بعد برعکس شد و مردم به عکس‌های قدیمی که عینک‌های بزرگ داشتند میخندیدند؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali.Tajik » 14 آوریل 2013, 21:40

ایلیای عزیز. اگر هم یک همچون بحث‌هایی در انجمن بشود، من یکی، تماشاچی ساده ای بیش نخواهم بود! در مقوله‌ی هنر راستش مخاطب عام هستم! نهایت سر و کارم با طراحی، (به جز طراحی قالب‌های ریخته‌گری و کوره‌ها!!) ساختن آیکان‌ها با پیکسلمیتور، آن هم برای استفاده شخصی‌ست. منتها که چه کنم که ذهن مهندس‌وار من تربیت شده که همه‌چیز را در قالب شش در چهار ببیند!
تیره بودن زمینه‌ی انجمن اما چیزی‌ست ورای سلیقه به نظرم. حجم روشن بودن صفحات، این مدت من را وادار کرده که برای دیدن‌اش نور صفحه را تا ته کم کنم! حالا شاید آمدیم و به آن هم عادت کردیم! نمی‌دانم!!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Amir_S » 14 آوریل 2013, 23:26

انگار یه چیزایی هنوز رتینا نشدن:
پیوست‌ها
image.jpg
image.jpg
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2013, 00:52

Ali.Tajik نوشته است:[نمایش]
…حجم روشن بودن صفحات، این مدت من را وادار کرده که برای دیدن‌اش نور صفحه را تا ته کم کنم!

راستش منهم نسبت به نور خیلی حساس هستم. و سر کار هم با مانیتور ۳۲ اینچی کار میکنم، اما با این حال این موضوع من را اذیت نکرده. اما من هم هیچوقت از مانیتورهایم با حداکثر نورشان استفاده نمیکنم.

اگر این موضوع برای همه آزاردهنده باشد، شاید بشود که کل بک‌گراند را کمی تیره‌تر کرد (الان هم بک‌گراند این صفحات سفید نیست و خاکستری‌ای معادل ده در صد است). اما اینکه دوباره جعبه‌ای‌اش بکنیم راستش من اصلا موافق نیستم.

شما یکبار مانیتورت را بد نیست که کالیبره بکنی. و اگر هنوز هم خیلی اذیتت میکرد، اجالتا ایرماگ را بجای tab در یک صفحهٔ مجزا با عرض کمتر باز کن. با زدن کامند+` میتوانی سریع صفحات را عوض کنی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 آوریل 2013, 02:49

متاسفانه الان عجله دارم و نمیتونم همه موارد رو پاسخ بدم، فقط:
- منم اول ترجیح میدادم نوار هدر و فوتر بی نهایت نباشه و حداکثر مثلا ۹۰۰ پیکسل باشه، اما دارم بهش عادت میکنم :-)
اگر درخواست زیاد باشه میتونیم یه نسخه آلترنایتو هم درست کنیم تا اگر کسی خواست از اون استفاده کنه.
- در مورد retina نبودن بعضی گرافیکها، چرا هستن، اما تنها در نمایش بدون بزرگنمایی. یعنی با زوم ۱۰۰ درصد روی صفحه های retina باید کاملا شفاف باشن.
من همه گرافکیها رو با inkscape از نو ساختم و به راحتی میشه خروجی vector داشت یا bitmap با وضوح بیشتر از دو برابر اما به دلایل مختلف الان بخشی از گرافیکها رو با webfont داریم، بخشی با css و بخشی با png با وضوح دو برابر که بعدا توضیح میدم.(مهمترین دلایل مسئله حجم و انعطاف پذیری گزینه هاست).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 12 مه 2013, 04:47

سلام.

قالب فوق بالاخره تکمیل شد. من الآن اون رو برای همه فعال کردم.

تقریباً تمام مشکلات برطرف شده‌ن. اگر چیزی رو نادرست مشاهده می‌کنید، چندین بار ریفرش کنید تا استایل جدید براتون لود بشه.

-----

لیستی نه‌چندان کامل از تغییرات:

۱) برای نقل‌قول‌ها از یه ساختار جدید استفاده شده. روی آیفون، به‌طور پیش‌فرض جعبهٔ نقل‌قول مخفیه تا فضای زیادی اشغال نکنه.

۲) در آیفون در حالت landscape اطلاعات بیشتری نمایش داده می‌شن.

۳) از اعداد فارسی استفاده شده (که ظاهر بسیار قشنگ‌تری دارند).

۴) از کاراکترهای Emoji به‌جای اسمایلی‌های قبلی استفاده شده. در صفحه‌های رتینا، این اموجی‌ها باید رتینا نمایش داده بشن.

۵) سایت باید خیلی سریع‌تر لود بشه.

۶) کلاً همه‌چیز کمی «منظم‌تر» شده‌ن.

۷) بقیهٔ گرافیک‌های غیررتینا هم رتینا شده‌ن (به‌جز یک مورد (علامت «نقل‌قول») که از نظر تکنیکی ممکن نیست).

و موارد جزئی‌تر، یا چیزهایی که فراموش کرده‌م.

اصلاً نمی‌خوام حوصلهٔ دوستان رو با ذکر مشکلاتی که تبدیل قالب داشت سر بیارم، فقط به این ذکر می‌کنم که هر کدوم از موارد بالا، شاید بیشتر از ۵-۶ ساعت زمان (و ۱۰-۲۰ تا ایمیل) طول کشیدند :) مواردی مثل وب‌فانت، یا از اون بدتر استفاده از Emoji شاید خیلی ساده به‌نظر برسند، اما کارهایی بودند که روزها طول کشیدند... هر چند، نتیجه این شد که فکر کنم ما تنها انجمنی باشیم که روی phpBB اعداد فارسی و اسمایلی‌های جدید داریم!

برنامهٔ انجمن (phpBB) یکی از بدترین برنامه‌هاییه که تا به‌حال من باهاشون مواجه شده‌م. اصلاً نمی‌شه فهمید که برای حل یک مشکل باید چه تغییری و در کجا اعمال کرد. برای همین، هر تغییری (حتی جزئی) هم ساعتها طول می‌کشه. خیلی سعی کردیم سایت روی همهٔ براوزرها درست نمایش داده بشه، با این حال باز هم ممکنه ایراداتی باشند. در حال حاضر یک ایراد در کروم در ویندوز در نمایش تاریخ‌های فارسی وجود داره که اون رو خیلی زود درست می‌کنیم، اما به جز اون، لطفاً اگر ایراد مهمی در براوزرهای دیگه مشاهده می‌کنید بگید تا حلش بکنیم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliF » 12 مه 2013, 09:34

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
سلام.

قالب فوق بالاخره تکمیل شد. من الآن اون رو برای همه فعال کردم.

تقریباً تمام مشکلات برطرف شده‌ن. اگر چیزی رو نادرست مشاهده می‌کنید، چندین بار ریفرش کنید تا استایل جدید براتون لود بشه.

به نظر من اصلا قالب جدید انجمن قشنگ و هنری نیست.اصالت طراحی نداره.خیلی پیش پا افتاده و با کم حوصلگی طراحی شده.بهتر بود یه طراح این کار رو انجام میداد تا یه برنامه نویس و دولوپر که چیزی از اصول طراحی و گرافیک نمیدونه.من قالب قدیمی رو میپسندم.به نظرم با این قالب ایرماگ زیر سوال میره.
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط kurosh_1349 » 12 مه 2013, 09:39

با درود
تغییر بجایی بود و الحق خدا قوّت.
اما پوریا جان راستش را بگو بین خودمون بمونه این تغییرات ربطی به اون ۳ دقیقه آخر در وزارت کشور و آمدن بعضی ها نداشت ؟؟؟!!!!
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Pooria Azimi » 12 مه 2013, 10:49

AliF نوشته است:[نمایش]
به نظر من اصلا قالب جدید انجمن قشنگ و هنری نیست.اصالت طراحی نداره.خیلی پیش پا افتاده و با کم حوصلگی طراحی شده.بهتر بود یه طراح این کار رو انجام میداد تا یه برنامه نویس و دولوپر که چیزی از اصول طراحی و گرافیک نمیدونه.من قالب قدیمی رو میپسندم.به نظرم با این قالب ایرماگ زیر سوال میره.

این شلختگی برای من (که در زمینه‌های مربوط به کامپیوتر دچار OCD حاد هستم) هم بسیار آزاردهنده‌ست، اما مشکل اصلی بدسلیقگی نبوده (کما این‌که در «بهبود» قالب جدید از نظرات ایلیا که طراح و گرافیسته هم استفاده شده)، مشکل بی‌سوادی سازندگان phpBB بوده که کدی نوشته‌ن که تغییر دادنش بسیار مشکله. ساده‌ترین مسائل، مثل MVC یا Single responsibility pronciple یا DRY توش رعایت نشده.

هر تابع یا فایلی ممکنه خروجی تولید بکنه و همین باعث می‌شه امکان فهم این‌که چه فایل/تابعی فلان خط کد (مثلاً کدی که تعداد بازدیدهای یک تاپیک در بخش «آخرین ارسال‌ها» رو تولید می‌کنه) بسیار مشکل باشه. برای فهمش کاری که من باید انجام بدم اینه که Firebug رو باز بکنم و دنبال class اون المنت باشم. بعد grep بزنم روی پروژه و امیدوار باشم از بین ۵۰ نمونه‌ای که اون کلاس رو دارند، بتونم خط مربوطه رو پیدا بکنم. بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه و چند بار آزمون و خطا، موفق به پیدا کردم اون خط می‌شم. و بعد می‌فهمم که اون خط کد در داخل یک کامنت HTML قرار داره که بسته به وضعیت محیط، ممکنه چیزهای دیگه‌ای (مثلاً یه خط خالی، یا یه ستون دیگه) تولید بکنه. همین باعث می‌شه در بعضی جاها المنت‌ها کنار هم قرار نگرفته باشند. راه حل چیه؟ استفاده از استایل‌شیت.

اوضاع stylesheet ـها هم بهتر نیستند. ده‌ها فایل استایل وجود داره که در طول ۱۴ سال نوشته شده‌ن و توسط سازندهٔ تم‌های قبلی وسازندهٔ اصلی تم ما تغییر کرده‌ن. هر جا دیده‌ن چیزی درست کار نمی‌کنه یه !important بهش داده‌ن که باعث می‌شه تغییرات بعدی هم روش کار نکنند. بعضی وقت‌ها قاوعد استایل رو در خود markup و در فایل‌های template گذاشته‌ن و برای فهمیدن این‌که کدام قاعدهٔ css باعث شده مثلاً فلان المنت float: right بشه هم دوباره باید دست به grep و آزمون و خطا و ۱۰-۲۰ دقیقه اتلاف وقت زد! در مورد اسکریپت‌هایی که توسط افرادی کاملاً ناآشنا به جاوااسکریپت نوشته شده‌ن و به‌صورت داینامیک استایل‌ها رو تغییر می‌دن و باعث می‌شن همه‌چیز به‌هم بریزه هم چیزی نمی‌گم :)

گذشته از همهٔ این‌ها، هیچ کسی قالب رو راست-به-چپ ننوشته و همه چپ-به-راست هستند. همین باعث می‌شه ما مجبور باشیم صدها قاعده رو تغییر بدیم، اما به دلایلی که در بالا گفتم یه‌عده‌شون غیرقابل‌تغییر هستند.

علاوه بر اینها، باید قالب جوری طراحی بشه که مناسب موبایل هم باشه. این باعث می‌شه مجبور باشیم خروجی رو تغییراتی بدیم (مثل جعبهٔ ورودی اسمایلی در بخش ارسال پاسخ) که نتیجه‌ش این می‌شه که در دسکتاپ این جعبه خیلی ظاهر قشنگی نداره (هر چند، این رو احتمالاً تغییر می‌دیم تا درست بشه).

همهٔ اینها باعث می‌شن که طراح (که ممکنه برنامه‌نویس هم باشه) اصلاً نتونه طرح مورد نظرش رو پیاده‌سازی بکنه. طرح یک ایده در فتوشاپ یا در ذهن یه بخش مهم کاره، اما بخش دیگرش کلنجار رفتن با کد phpBB و براوزرها هست. امثالِ http://www.discourse.org دستشون از این بابت خیلی بازتره، و قسمتی از زیباییشون هم ناشی از همینه که مجبور نیستند با phpBB کار بکنند.

خلاصه، مشکلاتی که هستند عمدتاً به‌خاطر ذات نادرست phpBB ـند، و نه کج‌سلیقگی :)

------

در مورد وزارت کشور هم من فعلاً خبری ندارم که چی گذشته (چون در طول ۴۰ ساعت گذشته که مشغول برنامه‌نویسی برای یک پروژهٔ دیگه و درست کردن قالب بوده‌م و عمداً خبری نخونده‌م تا حواسم پرت نشه)، اما فعلاً به‌یادش یه اسمایلیِ «هالهٔ نور» به انجمن اضافه کرده‌م: :innocent: یکی هم برای شریکش: :innocent:

(یه داستان جالب و مفرح در این زمینه به ذهنم می‌رسید که با Emoji پیاده‌سازی‌ش بکنم، اما به‌خاطر این‌که ممکنه homophobic تلقی بشه از خیرش گذشتم (چون سازندگان Emoji کاراکترهای وسوسه‌کننده‌ای مثل Love Hotel رو هم اضافه کرده‌ن که به داستان ما مربوطند)؛ البته انگار phpBB با Emoji کلاً مشکل داره و اگر می‌خواستم هم نمی‌تونستم پیاده‌سازی‌ش بکنم - این هم یکی دیگه از ایرادات phpBB که برای حلش باید یه چندصد خط اسکریپت و استایل نوشت: https://github.com/vvasabi/phpbb3-emoji)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط نیما » 12 مه 2013, 13:36

بی جاست به همین خاطر پاکش کنید :p
http://webzine.mehrnews.com/FullStory/News/?NewsId=2121
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط AliF » 12 مه 2013, 15:14

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
"
این شلختگی برای من (که در زمینه‌های مربوط به کامپیوتر دچار OCD حاد هستم) هم بسیار آزاردهنده‌ست، اما مشکل اصلی بدسلیقگی نبوده (کما این‌که در «بهبود» قالب جدید از نظرات ایلیا که طراح و گرافیسته هم استفاده شده)، مشکل بی‌سوادی سازندگان phpBB بوده که کدی نوشته‌ن که تغییر دادنش بسیار مشکله. ساده‌ترین مسائل، مثل MVC یا Single responsibility pronciple یا DRY توش رعایت نشده.

خلاصه، مشکلاتی که هستند عمدتاً به‌خاطر ذات نادرست phpBB ـند، و نه کج‌سلیقگی :)

پوریا جان حرف های شما درست.ولی بهتر بود این پروژه با این ابعاد و سنگینی رو گروهی انجام میدادی نه تکی! درسته شما نخبه برنامه نویسی هستی ;) ولی خوب بود یه تاپیک میزدی به نام همکاری در قالب جدید انجمن بعد هر کس هر کمکی از دستش بر میومد انجام میداد این جوری هم نتیجه بهتری میگرفتی هم چشمات درد نمیگرفت! :)
شما کلا از پروژه های بزرگ نرم افزاری مثل مک و لینوکس هزار جور ایراد میگیری چه برسه به phpBB :)
من از زحماتی که میکشی برای انجمن ازت تشکر میکنم به نظرم تا حالا آدم خفنی مثل شما تو برنامه نویسی ندیدم.:) کمکی بود در خدمتم.
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Amin811 » 12 مه 2013, 17:01

دستتون درد نکنه خیلی خوب شده قیافه انجمن. دمتون گرم.

گرچه فکر میکنم اگه مشخصات کاربرا مثل قبل سمت چپ باشه باعث این بشه که بیشتر پاسخ‌ها تو چشم باشه.

بازم دستتون درد نکنه عالی شده.
Amin811

پست‌ها : 82

قبلیبعدی

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان