انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

قالب جدید انجمن

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

قالب جدید انجمن

پستتوسط Pooria Azimi » 05 آوریل 2013, 00:21

سلام.

همون‌طور که خبر دارید قالب فعلی انجمن مناسب دستگاه‌های موبایل نیست، و برای خوندن متن یا ارسال پیام کاربران با مشکلات زیادی مواجه می‌شن (روی آیپد اوضاع کمی بهتره، اما روی آیفون انجمن تقریباً غیرقابل‌استفاده‌ست).

ما خیلی وقته بدنبال راه‌حلی برای این موضوع هستیم. پیشتر دنبال جایگزینی برای سیستم فعلی انجمن، phpBB بودیم و گزینه‌های مختلف رو بررسی کردیم. تعدادی از گزینه‌ها shareware و بسیار سنگین‌تر (از نظر بصری، و امکانات) از چیزی بودند که ما نیاز داشتیم، چون همیشه سعی شده بوده ایرماگ تا حد ممکن ساده باشه. مثلاً ویجت‌هایی برای نمایش iDevice ـهای کاربر، تعداد تشکرها، تگ برای مباحث، زیرانجمن‌های متعدد،‌ تاپیک‌های مربوط، کنترل‌های زیاد و بی‌خاصیت، یک‌دوجین تبلیغات سنگین و موارد مشابه (حداقل از نظر من) بیشتر distraction ایجاد می‌کنند تا این‌که مفید باشند.

یکی از بهترین گزینه‌ها، سیستم Vanilla بود،‌ اما اون هم از قرار مدتیه نسخهٔ رایگانش کمتر مورد توجه سازندگان قرار گرفته و از همین‌رو چندان گزینهٔ مناسبی برای مهاجرت نبود. مشکلات دیگری از جمله ناتوانی در جستجو به‌خوبیِ phpBB هم داشت (هر چند، با کمک Sphinx می‌شد این مشکل رو برطرف کرد اما این نیاز به انتقال سرویس‌دهندهٔ سایت به VPS اختصاصی داشت که باز هم به دردسرش نمی‌ارزید).

خلاصه، با تمام این احوال، بهترین گزینه همین phpBB و یک قالب responsive (یعنی، قالبی که با توجه به نوع دستگاهی که داره نمایشش می‌ده چینش المنت‌های صفحه رو تغییر می‌ده) بود. علی (ر) قالبی از http://www.artodia.com رو پیدا کرد که مناسب به‌نظر می‌رسید، و ما شروع به تغییر دادنش کردیم. تغییرات هم همه در https://github.com/openmac/art_air_irmug آورده شده‌اند و افراد دیگر هم می‌تونند از این قالب استفاده بکنند. در این قالب سعی شده سادگی طراحی، سرعت و سازگاری با دستگاه‌های موبایل (و رتینا) اولویت اصلی باشند.

این قالب همچنان در حال تغییره، اما بعد از بیشتر از ۲ ماه کار کردن بر روی اون (البته نه به‌صورت شبانه‌روزی!) و بیش از ۱۴۰ commit، به‌نظر این قالب تا حدی مناسبه که می‌شه به‌صورت روزمره ازش استفاده کرد و برای همین من روش فعال کردنش رو در زیر اعلام می‌کنم تا در صورت تمایل، اون رو فعال کنید. هر چند، همون‌طور که گفتم، این قالب همچنان «بتا»ـست و در صورت فعال کردنش، در صورت بروزرسانی ممکنه صفحات سایت (موقتاً) براتون نادرست نمایش داده بشن که راه‌حلش، پاک کردن cache براوزره.

تغییراتی که همچنان باقی مانده‌اند:
- تمام المنت‌های صفحه که در حال حاضر مناسب صفحات رتینا نیستند (به‌استثنای اسمایلی‌ها، که راستش فعلاً نمی‌دونیم باهاشون چی‌کار بکنیم)، برای رتینا به‌روز خواهند شد.
- صفحهٔ اصلی و انجمن‌ها برای آیفون در حالت landscape به‌روز خواهند شد تا اطلاعات ببیشتری توشون نمایش داده بشه و متن کوچکتر از حالت فعلی بشه.
- در UI، جاهایی که اعداد انگلیسی به‌کار رفته‌اند، با اعداد فارسی جایگزین خواهند شد (مثلاً «۱۴ پست»، یا «آخرین ارسال، دیروز، ۳ آوریل ۲۰۱۳»). روشش هم، با وجود اذعان همه به نادرست بودن چنین کلک‌هایی، اما به‌خاطر محدودیت‌های phpBB دقیقاً با روشی‌ست که ایلیا چند روز قبل در viewtopic.php?p=38581#p38581 حسابی ازش (به‌درستی) انتقاد کرده بود.
- در حال حاضر کنترل‌پنل کاربری در دسکتاپ اصلاً مناسب نیست و کلی منوی drop-down وجود داره که کار رو خیلی سخت می‌کنند. اینها همه درست خواهند شد.
- قوانین انجمن در حال حاضر خیلی شلخته و پر از ایرادات نگارشیه. این هم درست خواهد شد.
- و خیلی ایرادات کوچیک و بزرگ دیگه.

همچنین ممنون خواهیم شد اگر بقیهٔ دوستان هم ایراداتی که مشاهده می‌کنند رو در زیر گزارش بکنند.

روش فعال کردن:

enable-theme.png
نحوهٔ فعال‌سازی قالب جدید

مطابق تصویر بالا به «کنترل‌پنل کاربری» رفته، در قسمت «پیکربندی انجمن» گزینهٔ Artodia: Air IRMUG رو انتخاب کنید و تأیید کنید.

در زیر چند تصویر از قالب فعلی قرار می‌دم تا در آینده یادمون باشه که قالب فعلی چه‌شکلی بوده :-)

قالب فعلی

old-index.png
صفحهٔ اصلی - قالب فعلی

old-topic.png
نمایش تاپیک - قالب فعلی

old-message.png
پیغام‌های انجمن - قالب فعلی

قالب جدید در کامپیوتر

new-mac.png
صفحهٔ اصلی در مک

قالب جدید در آیپد

new-ipad-index.PNG
صفحهٔ اصلی در آیپد

new-ipad-index2.PNG
مخفی‌کردن اطلاعات اضافی در آیپد

new-ipad-forum.PNG
نمایش انجمن‌ها در آیپد

new-ipad-topic.PNG
نمایش تاپیک در آیپد

new-ipad-search.PNG
جستجو در آیپد

قالب جدید در آیفون

new-iphone-index.PNG
صفحهٔ اصلی در آیفون

new-iphone-panel.PNG
پنلی در سمت چپ آیفون که کنترل‌های مخفی‌شده رو نمایان می‌کنه

new-iphone-topic.PNG
نمایش تاپیک در آیفون

new-iphone-post.PNG
ارسال پاسخ در آیفون

new-iphone-search.PNG
جستجو در آیفون

new-iphone-ucp.PNG
کنترل‌پنل کاربری در آیفون
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: قالب جدید انجمن

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 آوریل 2013, 04:09

دستت درد نکنه پوریا جان هم برای کمک‌هات و هم اطلاع‌رسانی.
الان تمام عناصر گرافیکی غیر از سه مورد retina شدن.
اگر دوستان چیز عجیبی می‌بینن(مثلا بزرگ بودن غیر طبیعی آیکان‌ها) باید چندبار refresh کنن که cache مرورگرشون پاک بشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Nav ! D » 05 آوریل 2013, 10:02

هنوز هم امکان استفاده از tapatalk نیست؟

اگر ممکنه به نظرم اگر بک گراند قسمتی که مشخص کردم کمی رنگش رو عوض کنید خیلی خیلی بهتر خواهد شد

SideCol.jpg

بابت تغییرات تشکر میکنم.
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط Pooria Azimi » 05 آوریل 2013, 11:22

Nav ! D نوشته است:[نمایش]
هنوز هم امکان استفاده از tapatalk نیست؟

خیر. Tapatalk شرکتی با business practice های غیراخلاقی یا حداقل مضره و همیشه باید سعی کزد از چنین شرکتهای دوری جست! این که هنگام ورود همیشه پیغام میده که از برنامه ش استفاده بشه، یا هنگام ارسال پست مینویسه Sent from Tapatalk هم مزید بر علت میشه. و البته برنامه ای تجاریه (فکر کنم ۳۵ دلار در ماه) و با ماهیت ایرماگ که فاقد تبلیغه و سعی می کنیم هزینه های زیادی نداشته باشه خیلی همخوانی نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Nav ! D » 05 آوریل 2013, 12:03

همیشه پیغام نمیده و فقط اولین بار نمایش میده که این سایت تپاتاک هم داره و میتونین استفاده کنید.

Sent from tapatalk using folan هم رو خود کاربر اجازه میده که برنامه آخر پستش بنویسه یا نه.

غیراخلاقیش چیه؟

در کل واسه فروم گردی توسط موبایل بدون شک تپاتاک بهترینه و با هر اینترنتی(حتی جی پی ار اس بی کیفیت) براحتی کار میکنه
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط Amir_S » 05 آوریل 2013, 12:43

من چند تا پیشنهاد دارم:
اولی اینکه هر چند خیلی خوب شده که سایت با توجه به ابعاد پنجره نمای خودش رو هماهنگ میکنه، ولی بد نیست اگه بشه یه حداکثری برای بزرگ شدنش در نظر گرفت و اگه پنجره از اون بزرگرتر شد، دیگه اجزای صفحه تغییر نکنن و یه پس زمینه با کنتراست زیاد با رنگ های اصلی بقیه فضا رو پر کنه…
وضعیت قالب فعلی در مقابل قالب قبلی (چقدر "ق" و "ب" و "ل" داشت این چند کلمه :-) ) یه مقدار بی نظم و شلخته به نظر میاد :-D :?: :-D
Screen Shot ۱۳۹۲-۰۱-۱۶ at ۱۲.۱۱.۱۹.png

Screen Shot ۱۳۹۲-۰۱-۱۶ at ۱۲.۱۱.۴۱.png

فکر کنم جوچیک موندن و قاب شدن محتوا تو پنجره های بزرگ خیلی موثر بوده... حتی همین پس زمینه با کنتراست، شاید بصورت خیلی باریک برای همه سایز ها مفید باشه!؟
تصویر
مطلب دیگه در مورد این علامت هاست:
Screen Shot ۱۳۹۲-۰۱-۱۶ at ۱۲.۱۲.۳۰.png
Screen Shot ۱۳۹۲-۰۱-۱۶ at ۱۲.۱۲.۳۰.png (24.33 KiB) - بازدید 14288 بار

اولا یه زحمتی بکشید و یه راهنما برای معنی این علامت ها بذارید؛ دوم اینکه این علامتی که به آخرین پست خوانده نشده میره یه مقداری پیدا کردنش سخته و احتمال اینکه با علامت بزرگتری که کنارشه اشتباه گرفته بشه زیاده!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 05 آوریل 2013, 14:15

ToS این (Tapatalk) و Privacy Policy ش برای من که غیرقابل قبول هستند. صد رحمت به فیس بوک. الآن سخته پیدا کردن مصادیقش (چون روی آیفونم هستم)، اما اصلاً حریم خصوصی رو رعایت نمی کنه (تا جایی که خاطرم مونده).
و این که فقط قراره یک بار پیغام بده هم در تئوریه فقط متأسفانه. من بارها شده در یک session بین لینکهای داخلی یک انجمن هر بار سرم داد زده که برنامه ش رو دانلود کنم.
و در کل، با این که احتمالاً تجربه بهتری برای استفاده کنندگان tapatalk هست، اما تجربه رو برای کاربران دیگه بسیار آزاردهنده تر میکنه. و خوشبختانه چون قالب فعلی انجمن بسیار کم حجمه (و خیلی کمتر و سریعتر هم خواهد شد)، مشکل سرعت هم دیگه خیلی اولویت نداره.

امیر جان، همین اتفاق (حداکثر عرض برای صفحه) همین الآن هم اتفاق می افته دیگه! و اون علائم هم قراره عوض بشن. و در ضمن، نیازی به کلیک روی اون هشتگ قرمز برای رفتن به اولین پست خوانده نشده نیست. کل متن (در مثال شما "کمک در مورد ...") لینک هست و روش کلیک کنید همون اتفاق می افته.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Masiha » 05 آوریل 2013, 15:37

از قالب جدید لذت بردم، و انصافا خیلی قشنگتر شده
بعد از مدتی کار کردن با آن، فعلا این چند پیشنهاد به ذهنم رسید:

در قسمت بالای هدر و سمت چپ، آواتار و کلید خروج قرار گرفته، و جای نام کاربری خالی است.
به نظرم زمانی که روی فیلد جستجو عمل تایپ صورت می‌گیرد، اگر تغییر اندازه دهد (کمی به سمت راست بزرگنر شود)، جذاب‌تر خواهد بود
شکلکها (اسمایلی‌ها) هم خیلی قدیمی و ساده هستند، اگر کاری کنید که در سیستم‌های اپل کاراکتر‌های قلم ایموجی را نشان دهد، شکل مدرن‌تری خواهد گرفت
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط aamir » 06 آوریل 2013, 08:41

دستتون درد نکنه، بسیار عالی شده. . .
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Amir_S » 06 آوریل 2013, 11:24

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
امیر جان، همین اتفاق (حداکثر عرض برای صفحه) همین الآن هم اتفاق می افته دیگه!

بله پوریا جان، منتهی در قالب قبلی،‌ این اتفاق برای نوای بالای صفحه‌ها هم می‌افتاد و چون کنتراست رنگی پس زمینه و کادر اصلی زیاد بود، محتوای اصلی کاملا مجزای می‌شد. ولی الان اینطور نیست!
پ.ن: البته تو اون قالب، یا کادر کلی هم وجود داشت که محتوا و نوار بالای صفحه رو در بر می‌گرفت؛ اما الان اینطور نیست، برای همن فکر می کنم اگه در شرایط فعلی نوار بالای پنجره از چپ و راست برش بخوره اصلا زیبا نمی‌شه!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط aamir » 06 آوریل 2013, 15:44

ای کاش از این قابلیت جدید css3 که فانت رو در صفحه embed میکنه هم استفاده کنید. . من روی مک مشکلی ندارم چون zar نصب هست ولی هر موقع با پی سی میام و به سایت سر میزنم میبینم که سایت با فانت دیفالت میاد بالا، به خصوص الان این زجرآور تر هم شده چرا که در قالب جدید پیش فرض همان تاهومای غیر دوست داشتنی است :-D

من یک باگ هم دیدم، البته خیلی جدی نیست، من با chrome و روی ویندوز وقتی روی صفحه زووم میکنم همه چیز میریزه به هم. . حروف دیگه نمایش داده نمیشوند و اگر هم نمایش داده بشوند جایشان به هم میریزه. . این رو روی فایرفاکس تست کردم و مشکلی نداشت. . شاید به نحوه زووم کردن این دو برنامه برگرده. . در هر صورت این رو روی مک هنوز نتونستم تست کنم . . ولی گفتنش بی فایده هم نخواهد بود.
irmug.jpg
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Pooria Azimi » 06 آوریل 2013, 16:57

در مورد وب فانت، کلی بحث و بررسی در موردش انجام شد و با وب فانت زر هم انجمن رو تست کردیم، اما آخر تصمیم گرفته شد انجام نشه. چون راستش ویندوز که خیلی مهم نیست روش سایت چجوری نمایش داده میشه :-) و به هر حال XB Zar روی ویندوز هم قابل نصبه. مشکل اصلی اما از iOS ـه، که با وب فانتهای عربی مشکل داره. مثلاً سایت بی بی سی فارسی رو روی آیپد ببینید - حروفش همه با همون جیزه نمایش داده میشن (هر چند اول سعی میکنه وب فانت BBCNasim.woff رو لود بکنه و برای همین چند ثانیه طول میکشه تا متن ظاهر بشه). این یه باگ در وب کیته که در iOS 6.1.3 هم هنوز برطرف نشده و به اپل گزارش کرده ایم ولی طبق معمول خبری از وضعیتش نداریم. به خاطر همین مشکل iOS فکر کردیم که خیلی ارزش نداره بخواهیم 400-500 کیلوبایت قلم زر رو برای همه لود بکنیم که فقط هم برای کاربران ویندوز مفید خواهد بود. و طنز قضیه اینجاست که حتی همون ویندوزی ها هم تجربۀ عالی ای نخواهند داشت چون رندرینگ فانت در ویندوز افتضاحه و همین زر بیچاره هم روی ویندوز (حداقل ویستا و قبلترش) بسیار بدقواره و زشت نمایش داده میشه. اگر بخواهیم روی ویندوز نتیجۀ خوبی داشته باشه باید قلم زمخت و "تاهوما"-مانندی مثل نسیم بی بی سی فارسی، یا مشابهاتش که الآن در سایتهای فارسی رو مُده (عموماً برای عناوین، اما جدیداً برای متن هم استفاده میشه) رو برای سایت استفاده کنیم که با در نظر گرفتن نفرت (تقریباً عمومی) در انجمن ما از چنین قلمهایی، خیلی فکر خوب و لذت بخشی نیست.

در مورد تاهوما هم بعد از سالها بالاخره همه راضی شدند به جای اریال از اون بعنوان آخرین حربه در ویندوز استفاده بشه. با درک کامل این که تاهوما توهینی به خواننده و خط و زیبائیه و همه ازش بیزاریم، اما چون باز هم اندکی قشنگتر از حروف عربی اریاله دیدیم بهتره کسی رو شکنجه نکنیم. کسی که کاربر انجمن باشه قلم زر رو نصب میکنه و دیگه مشکلی نخواهد داشت، ولی کسی که کاربر نیست و مثلاً بر اثر جستجو وارد شده (و کاربر ویندوزه) به تاهوما عادت داره و دیدن اریال باعث وحشتش نخواهد شد!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط iSam » 06 آوریل 2013, 20:18

من هم به نوبه خودم تشکر میکنم و امیدوارم در سال جدید بتونم فعالتر باشم و بیشتر به ایرماگ کمک کنم.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 06 آوریل 2013, 22:06

Amir_S نوشته است:[نمایش]
Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
امیر جان، همین اتفاق (حداکثر عرض برای صفحه) همین الآن هم اتفاق می افته دیگه!

بله پوریا جان، منتهی در قالب قبلی،‌ این اتفاق برای نوای بالای صفحه‌ها هم می‌افتاد و چون کنتراست رنگی پس زمینه و کادر اصلی زیاد بود، محتوای اصلی کاملا مجزای می‌شد. ولی الان اینطور نیست!
پ.ن: البته تو اون قالب، یا کادر کلی هم وجود داشت که محتوا و نوار بالای صفحه رو در بر می‌گرفت؛ اما الان اینطور نیست، برای همن فکر می کنم اگه در شرایط فعلی نوار بالای پنجره از چپ و راست برش بخوره اصلا زیبا نمی‌شه!؟

Amir_s جان،
آن نوار آبی بالا، مخصوصا عرض صفحه را میپوشاند و برداشتن آن حاشیه‌های تاریک کناری هم در راستای دیزاین جدید سایت است که نتیجهٔ کلی همفکری ماست. اما اگر از لحاظ زیبایی مشکلی داشته باشد، تقصیرش احتمالا به من بر میگردد که سعی کرده‌ام که طرح جدید کمتر بسته و جعبه‌ای باشد و راستش الان حداقل بنظر من که نتیجهٔ کار بازتر و بهتر شده است.

امیر جان، از بابت گزارش مشکل فانت در کروم پیسی ممنون!

در مورد تاهوما هم، هیچکس فکر نمیکنم به اندازهٔ من از این فانت منزجر باشد و تا مدتها هم با بودن آن حتی در پیسی مخالفت میکردم. اما راستش از جایی که ماشالا بقیهٔ آلترنتیوهای روی پیسی هم بینهایت زشتند و غیر قابل تحمل، آخر تسلیم این استدلال شدم که قصد ما شکنجه کردن خلایقی که با پیسی ممکن است روی سایت ما بیایند نیست. و آنها هم اگر بخواهند میتوانند زر را روی کامپیوترشان نصب کنند و سایت را با آن ببینند. و خلاصه قبول کردیم که تاهوما را به لیست اضافه کنیم. اما در کل این مشکل رندرینگ ویندوز است تا ما.

در آخر هم من میخواستم به نوبهٔ خودم از مدیران سایت و مخصوصا علی رستگار و پوریا برای زحمات بسیار زیادی که برای این موضوع کشیده‌اند تشکر کنم. راستش مقدار کاری که این دو نفر برای سایت کرده‌اند، بظاهر دیده نمیشود. واقعا داشتن دوستانی اینچنین برای ایرماگ غنیمتی بزرگ است!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 آوریل 2013, 22:36

خیلی ممنون از نظرات و لطف همه دوستان.
لطفا چندبار صفحه را refresh کنید تا جدیدترین تغییرات را ببینید.
دیگر چیزی نباید غیر retina باقی مانده باشد.
دکمه‌های ارسال پاسخ، برگه‌های کنترل پنل کاربری و...، جعبه جستجو و... همه با CSS بازسازی شدند.
جعبه جستجو پس از کلیک بزرگتر می‌شود.
بخش کنترل پنل کاربری که واقعا از نظر کاربردی بودن افتضاح بود را تغییر دادم، هنوز یکجاهایی زمختی دارد اما به نظرم خیلی کاربردی‌تر شده.
مشکل زوم را می‌دانم اما چون همه جا رخ نمی‌دهد نمی‌دانم علتش چیست. با خود Zoom in رخ نمی‌دهد، بعد از Zoom out اینطور می‌شود. البته با کوچک و بزرگ کردن (resize) پنجره درست می‌شود.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بعدی

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان