انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اخبار اقتصادی؛ قیمت ارز، سکه و …

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

Re: اخبار اقتصادی؛ قیمت ارز، سکه و …

پستتوسط Pooria Azimi » 12 سپتامبر 2012, 07:01

تخمین من اینه که اولین آیفون 5 که وارد ایران میشه قیمتش بالای 10 میلیونه (اصلاً هم شوخی نمی کنم - آیپد اولیه روزهای نخست 3 میلیون بود در زمان دلار 1100 تومانی).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 12 سپتامبر 2012, 13:58

وضعیت پارادوکسیکالی که اینجا وجود دارد، این است که آیفون ۱۰ میلیون تومانی هم مشتری خواهد داشت. داشتم فکر میکردم اگر من هم پرداخت ۱۰ میلیون تومان برایم راحت بود، این گوشی را میخریدم. یعنی منظورم این است که اصلا نمیشود و نباید انتظار داشت کمپینی یا همبستگی ای برای نخریدن آیفون با این قیمتی که میدانیم توی پاچه خریدار است، تشکیل شود. یاد یک گزارش همشهری اقتصادی افتادم که تیترش را روی جلد دیده بودم؛ درباره این بود که چرا با وجود این همه نگرانی از گرانی، و این واقعیت که ارزش پول مدام در حال کاسته شدن است، چرا مردم همچنان خوب خرج میکنند (رستوران و خرید و...) آن گزارش را نخوانده ام، ولی فکر میکنم این قضیه بی دلیل نیست. و فکر میکنم دلیلش این است که ما خودمان را ملت بی آینده ای می بینیم. هیچ تصوری از فردا نداریم. و بنابراین تلاش میکنیم حداقل حال را دریابیم. حالا یکی میتواند لکسوس بخرد، یکی آیفون ۱۰ میلیونی، یکی شام چندصدهزار تومانی با رفقا، یکی... اینکه این رویکرد درست است یا میشود واکنش بهتری داشت، بحث زیادی می طلبد. ولی فکر میکنم این واقعیتی است که نمی توانیم نبینیم. شما چه نظری در این باره دارید؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AmiN.D » 12 سپتامبر 2012, 14:48

علی جان برای این وضعیت پارادوکسیکالی که گفتی:

در جدید‌ترین شماره مجله اکونومیست نوشته شده: بنا بر اعلام کمپانی پورشه، این شرکت در سال ۲۰۱۲ در تهران بیشتر از هر شهر دیگری در خاورمیانه فروش اتومبیل داشته است. همچنین بر اساس گزارش شبکه خبری فاکس نیوز این فروش حدود ۱۷ میلیون دلار بوده است. هرچند فاکس نیوز اعلام کرده که تقاضا برای خرید اتومبیل‌های لوکس در ایران نسبت به گذشته کاهش یافته است اما همین آمار در کنار آمار و ارقام مربوط به وضعیت خط فقر در ایران نشاندهنده اختلاف طبقاتی فاحش در این کشور است.

به گفته رئیس سازمان بازرسی كل كشور اکنون به دلیل توزیع ناعادلانه ثروت در کشور، میزان ثروت ۲۰ درصد ثروتمند جامعه ۴۳ برابر ۲۰ درصد فقیر جامعه است. به این ترتیب ایران با پشت سر گذاشتن بولیوی (۴۲.۳ برابر) در رتبه نخست میزان فاصله طبقاتی در جهان قرار گرفته است.میانگین جهانی فاصله طبقاتی حدود ۶ بوده و در ژاپن حدود ۲ است.

با این تفاسیر مشخص هست که یک عده همچنان در بدترین وضع هم بهترین شرایط رو دارند و حتی در این اوضاع سود های کلانی میکنند. اگر جمعیت تهران و ۸.۵ میلیون نفر در نظر بگیریم(متمرکز) از آنجایی که ۱۰ درصد جمعیت کشور و ثروت مندان تشکیل میدن (و اکثرن هم در تهران سکونت دارند)میشه حدود هشصد و پنجاه هزار نفر در این شهر دارند از امکانات استفاده میکنند. امکاناتی که برای این تعداد بسیار هم کم هست و کاملا به چشم میاد مراکز تفرحی و... که در بدترین شرایط هم مملو از جمعیت هست.
در کل فرهنگ این نسل جدید هم کاملن در حال تغییر هست و مسائل مالی در الویت قرار میدن به هر قیمتی.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط AmiN.D » 13 سپتامبر 2012, 15:21

iwhite نوشته است:[نمایش]
تیتر روزنامه‌ی جبهه مدام این روزها یادم می‌آید، دلار هزار تومان، زنده باد آزادی ...

:-)
پیوست‌ها
281937_4602297782102_663890387_n.jpg
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Pooria Azimi » 13 سپتامبر 2012, 16:40

تصویر

انگار متن کامل این یادداشت (که توسط شخصی نوشته شده که کراهت دارم اسمش رو بنویسم) در http://www.asriran.com/fa/news/198873 موجوده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

Re: کنفرانس ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۲، معرفی آی‌فون «۵»

پستتوسط Amir_S » 14 سپتامبر 2012, 16:10

یکی از فروشگاه‌های اینترنتی، آیفون ۵ رو پیش فروش میکنه! (زمان تحویل رو هم نوشته "اوایل آبان")
قیمت های استثایی!!!ش رو میتونید تو تصویر پیوست ببینید:
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۶-۲۴ at ۱۶.۰۸.۵۵.png
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmiN.D » 14 سپتامبر 2012, 16:46

مسخره است!! مگه دلار و وضعیت اون موقع مشخص هست که ایشون همچین مزخرفی و نوشتن!! مطمئنم الان یه عده دارن سفارش میدن!!
آخرین ویرایش توسط AmiN.D on 14 سپتامبر 2012, 18:15, ویرایش شده در 2.
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Ilia » 14 سپتامبر 2012, 18:14

اینهم قیمت آیفون ۵ است (با امضاء قرارداد ۳ ساله) در کانادا. قیمت‌های بدون قرارداد را کوچکتر و به رنگ سیاه نوشته است.

قیمتهای داخل ایران را هم که امیر S در دو پست بالاتر گذاشته چندان بیربط نیستند. مثلا اگر آنها آیفون آنلاکشان را از کانادا بخرند بایستی برای مدل ۱۶ گیگی حدود ۸۰۰ دلار کانادا (۷۰۰ دلار بعلاوهٔ مالیات و غیره) پول بدهند که به نرخ ۲۵۰۰ تومان امروز میشود دو میلیون تومان. و آنها آنرا میفروشند دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان که میشود حدود ۲۶۰ دلار بیشتر از نرخ کانادا که با احتساب خرج‌ها و ریسکی که بایستی بکنند، غیر منصفانه نیست.

در مورد ندانستن قیمت روز تحویل هم که امین نوشته بود، راهش این است که کل پول را موقع پیش‌فروش بگیرند و دلارشان را همان موقع تبدیل کنند.

حالا هر چه فحش دارید برای اینکه قیمتش چرا بایستی ۳ میلیون باشد را به دولت خدمتگزار بدهید نه به فروشنده‌ای که مثل خود شماست! :-)
پیوست‌ها
iPhone6_Prices_Canada.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 15 سپتامبر 2012, 03:47

[نمایش]
حالا هر چه فحش دارید برای اینکه قیمتش چرا بایستی ۳ میلیون باشد را به دولت خدمتگزار بدهید نه به فروشنده‌ای که مثل خود شماست! :-)

ایلیا جان فحش دولت سرجاشه!

اما آب من یکی که با اکثر فروشنده ها توی یک جوب نمی ره و نخواهد رفت. مشکلم هم 200-300 هزار تومان سودی که به نظرم حقشونه نیست. مشکل بزرگ من اینه که قیمت خرید اجناس در ایران همیشه "قیمت کل * (ماکزیمم قیمت دلار در یک ماه گذشته) + 200-300 هزار تومان سود" ـه. فارغ از این که خودشون جنس رو با چه قیمتی وارد ایران کرده ن.

یعنی، فروشنده ای اول تیر با دلار 1500 تومانی یک جنسی رو وارد میکنه. 10 و 20 و 30 هم با دلار به ترتیب 1600 و 1800 و 2000 تومان میشه (عددها تخیلی هستند و برای توضیح قضیه). در مرداد قیمت دلار کاهش پیدا می کنه و 10 و 20 و 30 مرداد قیمت میشه 1900 و 1500 و 1300.

حالا، شما جنس رو در 30 تیر بخری به قیمت روز (2000 تومان) بهت می فروشندنش، با وجود این که برای خودشون 1500 در اومده. اگر در 30 مرداد بخری هم باز 2000 تومان بهت می فروشند، چون این دفعه واقعاً براشون 2000 آب خورده.
یعنی کافیه تا یک روز در یک بازۀ 50 روزه قیمت دلار بالا بره تا در تمام اون 50 روز اجناس رو با اون قیمت بالا بفروشند.

این رفتاره که باعث میشه افراد داخل ایران انقدر به فروشنده ها بدبین باشند. در طول سال گذشته سه بار حداقل این سناریو تکرار شده (افزایش شدید و کاهش نسبی قیمت دلار)، و در طول سالهای گذشته هم همین وضع همیشه وجود داشته (ولی رنج تغییر از 1000 تا 1300 بوده، نه 1300 تا 2700 و کمتر آدم رو ناراحت میکرد).

البته، همون طور که گفتم من با آیفون 5 رو با این قیمتی که نوشته بفروشند مشکلی ندارم، چون واقعاً خودشون هم دارند همین قدر پول می دن بابتش. اما این که هارد/رم/مانیتور/... که در زمان دلار 1600 تومانی وارد مملکت شده رو با قیمت کنونی 2600 بفروشند از نظر من اصلاً اخلاقی نیست و از آب گل آلود ماهی گرفتنه. همه چیز گرونتر شده و انتظار ندارم همون 1600 بدن، اما دیگه انصاف داشته باشند و 1800 حساب کنند نه دقیقاً 2600. جنس جدید وارد کنید و 2600 بفروشد؛ به قدیمی ها چی کار دارید؟

(شرمنده بابت اعداد غیرفارسی)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 15 سپتامبر 2012, 07:42

پوریا جان،

من وکیل مدافع فروشنده‌ها نیستم. اما مشکل رو اونها نمیدونم.

داستان اینه که شما هم اگر روزی کارت این شد، مجبور خواهی بود که جنست را دقیقا به قیمت روز بفروشی، چون در غیر این صورت قدرت خرید و سرمایه‌ات کاهش پیدا خواهد کرد. مثلا شما ۱۰۰۰ تا هارد درایو موجودی فروشگاهت هست و هر کدوم رو ۸۰۰ هزار تومن خریدی و میفروشی یک میلیون و قیمت دلار هزار تومنه. امروز دلار میشه دو هزار تومن و شما قیمتت رو بالا نمیبری و بالطبع هزار تا هاردت رو سریع خواهی فروخت و یک میلیارد گیرت میاد. حالا میخواهی هزار تا هارد بخری و قیمت هارد با دلار دو هزار تومن برات آب میخوره یک میلیون و ششصد تومن. یعنی الان با پولت فقط خواهی تونست که ۶۵۰ تا هارد بخری. این یعنی سرمایه‌ات کم شده.

متوجه هستی که من برای توضیح مسئله مجبورم که در ارقام اغراق کنم. اما این فقط برای نشون دادن راحت‌تر روندیست که اتفاق می‌افته. در این حالت‌های بلبشویی که ارز و بازار الان داره، همه مجبورند که جنسشون رو دقیقا به نرخ ارز روز بفروشند یا موقتا اصلا خرید و فروششون تا تثبیت بازار متوقف کنند.

اگر قیمت ارز فردا شدیدا پایین بیاد و پایین هم بمونه، آیا شما حاضر خواهی بود که جنس اون فروشنده رو برای اینکه او با ارز بالا خریده، برای منصف بودن همچنان با قیمت دو برابر روز ازش بخری؟

معمولا همه عامل اصلی رو که تغییر قیمت ارز یا بسته بودن بازار آزاد هست رو فراموش میکنند و گناه رو از چشم فروشنده میبینند. من همانطور که اول گفتم، قصدم دفاع از اونها نیست. اتفاقا کسانی که در بازار کار میکنند، حداقل این شانس رو دارند که خودشون رو بهتر از اقشار با در آمد ثابت، با قیمتها وفق بدهند.

پدرم این داستان را برای من تعریف میکرد که در زمان ناصرالدین شاه چند بار در ایران قحطی شدید بوجود اومد. بنحوی که نانواها هم تعطیل کردند و مردم مستاصل شده بودند. هر بار که ناصرالدین شاه میخواست مشکل رو حل کنه، صبح از قصرش میرفت به شهر و به سراغ نانوایی‌ها. هر کدوم رو که میدید که پخت نمیکنه، میداد نوکراش نانوایش را بیندازند توی تنور و بسوزانند. و سریع داستان در شهر پخش میشد و تا شاه سه چهار تا نانوای بدبخت رو تا دم ظهر میکشت، بقیه نانواهای شهر، از ترس جانشون، آردی رو که برای زن و بچه خودشون قایم کرده بودند را میاوردند و شروع میکردند پختن. همه هم ناصرالدین شاه رو تحسین میکردند که با درایتش قحطی نان رو در عرض چند ساعت از بین برده! هیچکس هم نمیگفت که چرا اصلا از اولش بایستی قحطی بیاد. و البته دو روز بعد هم اون نانواهای بدبخت از شهر فرار میکردند و قحطی سر جایش بود.

متاسفانه سواد مملکت داری زعمای فعلی مملکت ما از ناصرالدین بیشتر نیست. وقتی سازمان برنامه و بودجه رو ببندی و جاش استخاره کنی، دیگه چی غیر از این میشه توقع داشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 15 سپتامبر 2012, 08:05

ایلیا جان، حرفت در حالت کلی منطقیه... ولی مشکل بازار ما اینه که جنسِ زمان دلار ۱۳۰۰ رو تو زمان دلار ۲۳۰۰ به قیمت دلار ۲۸۰۰ میفروشن...!
بعد تازه بازرا کامپیوتر خوبه... بازار تجهیزات عکاسی فاجعه‌ست...
تو یه انجمن دیگه یکی از دوستان قیمت دلاری و ریالی یه سری تجهیزات رو نوشته بود و از روش نرخ دلار رو حساب کرده بود... از ۱۳۰۰ تا ۳۵۰۰ متغیر بود! مثلا یه تجهیز ۱۴۰ دلاری ۶۰۰ هزار تومن،‌ بعد یه تجهیز ۷۰۰ دلاری ۲ میلیون و یه تجهیز ۱۲۰۰ دلاری ۱۵۰۰ هزار تومن!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 15 سپتامبر 2012, 08:20

ها آخه فاکتورهای دیگه هم هست، تحریم، کمبود کالا، آزاد نبودن بازار و غیره. هر چیزی رو کلا بازار تا جایی که کشش داره خواهد فروخت. حالا اسم این رو میخواهید بگذارید حرص و طمع فروشنده‌ها یا قانون عرضه و تقاضا.

متاسفانه الان اونجا حالت فوق‌العاده و غیر عادی داره. در شرایط غیر عادی همیشه این مسئله اتفاق می‌افته و باز هم متاسفانه، اگر داستان همینطور ادامه پیدا کنه، اوضاع بدتر هم خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 15 سپتامبر 2012, 14:21

در مورد قسمت دوم که چرا پس از پایین اومدن ارز قیمت ها پایین نمیاد باید بگم تا زمان تعدیل کامل بازار تثبیت قیمت ها حداقل یه پروسه ی ۳ماهه هست. چون مشخص نیست که آیا ارز قیمتش ثابت خواهند ماند یا نع. در این شرایط معمولا جنسی فروخته نمیشه تا وضعیت بازار مشخص بشه.ممکنه در عرض یک شب قیمت ها ۲برابر شه اما برای بازگشت قیمت از بین رفتن ترس بازار مدت زیادی لازم هست..هرچند این مدت هم در ایران بیساااااااار طولانی تر هست تا ثابت کنیم ما ایرانی هستیم.
در مورد تجهیزات عکاسی پارسال یک 550D خریدم و در گیرش بودم..وحشتناک از نظر قیمت و از نظر اطمینان به جنس خریداری شده..
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AliGhz » 16 سپتامبر 2012, 18:45

[نمایش]
ما هم مثل شما

در روزهای اخیر، اشخاص محترم کم‌شماری با فروشگاه پیکسل تماس گرفته‌اند و بعد از شنیدن قیمت کالای مورد نظرشان، شروع به اعتراض کرده‌اند. آن‌ها می‌خواستند بدانند که چرا قیمت کالا «ساعت می‌زند»؟ چرا قیمت دوربینی دیروز X بوده و امروز X+ چند صد هزار تومان شده است؟

پیکسل مشتری‌گراست، پس ما سعی کردیم که این دوستان را درک کنیم و پاسخ انتقادهای آن‌ها را به نرمی بدهیم. زمانه، سخت است و گاهی آستانه تحمل آدم‌ها پایین می‌آید. اما خواهش می‌کنیم که توضیحات ما را نیز در فضای آرام و تفاهم‌برانگیز بشنوید:...

http://blog.pixel.ir/same-as-you
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 16 سپتامبر 2012, 22:26

در سایت بانک مرکزی، نرخ ارز مرجع برای امروز، ۲۶ شهریور، برای دلار آمریکا ۱۲۲۶۰ ریال ذکر شده. من که نمیدانم منظور از نرخ ارز مرجع چیست، احتمالا آنها هم درباره روح و عمه چیزی نمیدانند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان