انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

صدا از درون لپ تاپ

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

صدا از درون لپ تاپ

پستتوسط GOLI » 26 ژوئیه 2012, 14:44

سلام دوستان
من يه چند وقته وقتي لپ تاپو بلند مي كنم يه صداي (چيك) ميشنوم از داخل لپ تاپ كنجكاو شدم بيشتر كه ور رفتم ديدم دقيقا زير لپ تاپ و وسطشو با دستم يه مقدار فشار ميدم اين صدا در مياد كسي ميدونه واسه چيه و چيكار بايد بكنم.
GOLI

پست‌ها : 123

Re: صدا از درون لپ تاپ

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژوئیه 2012, 14:50

اگر اشتباه نکنم صدایی که شما می‌شنوید صدای خاموش شدن هارددیسکتونه. هیچ موقع نباید لپتاپ رو در زمانی که هاردش روشنه با شتاب بلند کنید. همیشه در لپتاپ رو ببندید، صبر کنید چند ثانیه بگذره تا به‌خواب بده (و چراغ جلوش آروم روشن و خاموش بشه) و بعد بلندش کنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژوئیه 2012, 14:53

این هم مرتبطه: http://support.apple.com/kb/HT1935

The Sudden Motion Sensor is designed to detect unusually strong vibrations, sudden changes in position, and accelerated movement. If the sensor detects any of these, it instantly parks the hard drive heads to help reduce the risk of damage to the hard drive in case of impact. The parking of the heads may be accompanied by a small clicking or "tink" sound which is normal and expected. If you are actively playing video, audio, or performing other similar tasks, you may notice a pause in the task when the SMS engages. The task should resume as soon as the SMS is in a state where it can disengage.

When the SMS senses that the computer's position is once again stable, it unlocks the hard drive heads and returns to normal operation. In general, SMS protection does not change hard disk performance with regular operation. For best results, avoid picking up or moving the computer off your work surface while it is awake and active. If you must move it, sleep it by closing the lid or using the Apple Menu.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GOLI » 26 ژوئیه 2012, 22:30

سلام پوریا جان
عزیز این صدا با کوچکترین تکونی در میاد چه وقتی که خاموشه و چه وقتی که روشنه ، گفتم، دقیقا محل صدا وسط کیبورد زیر لپ تاپه (از زیر) نمی دونم از چیه نکنه چیزی شل شده صدا میکنه ، ضمنا من خیلی دقت میکنم که با شتاب لپ تاپو بلند نکنم
GOLI

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژوئیه 2012, 22:39

مک‌بوک چه مدلیه؟ ۱۳ اینچ؟ اگر آره، عکس زیر اندرون این مدل رو نشون می‌ده:

تصویر

شاید با این عکس دقیق‌تر بشه بفهمی مشکل از کجاست. عکس داخل مدلهای دیگه هم در ifixit هست...

محض اطلاع دوستانی که ممکنه خبر نداشته باشن: قطعهٔ بزرگ و بی‌خاصیتِ بالا-چپ درایو نوریه، پایینش هارردیسک. پایین-راست باطریه و اون تیکه‌های سبز هم رم هستند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 26 ژوئیه 2012, 23:02

دقیقا با ۱۵ اینچیم یک ساله این مشکل و دارم..انواع اقسام تست سخت افزاری هم گرفتم..مشکلی نشون نداده..به نظرم باید از شل شدن پایه ی یکی از اتصالات باشه
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط GOLI » 26 ژوئیه 2012, 23:25

مک بوکم ۱۵ اینچه md385
GOLI

پستتوسط AmiN.D » 27 ژوئیه 2012, 14:48

GOLI عزیز احتمالا تووی حمل و نقل مشکل بوجود اومده..چون که برای من تا جایی که یادم میاد در دانشگاه وقتی کوله پشتم بود برای رسیدن به کلاس یک استاد خیلی داغون مجبور به دویدن شدم و بعد از اون فک کنم این مشکل بوجود اومد/./یه سری تست بگیر بیین اشکال سخت افزاری وجود نداره؟اگه نداشت به نظرم ارزش نداره بدی پشتش و باز کنن
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط GOLI » 27 ژوئیه 2012, 18:30

امین جان چطوری تست سخت افزاری بگیرم
GOLI

پستتوسط Ilia » 27 ژوئیه 2012, 19:13

Goli جان، پیغام خصوصی شما را اینجا جوابش را میدهم:

راستش چیزی به عقلم نمیرسه، وگر نه قبلا مینوشتم. قاعدتا چیزی نباید اون تو لق باشه. مخصوصا اگر قطعه فلزی باشه، ممکنه که باعث ایجاد اتصالی و خرابی بشه. اما از طرف دیگر اگر بدهیش دست آدم ناوارد که بازش کنه ممکنه که چیز سالم رو خراب کنه. منهم تا به حال این مکبوک‌پروهای جدید رو باز نکرده‌ام و نمیدونم که چقدر باز کردنشون ساده یا پیچیده است. اما یک سایت هست بنام ifixit که میتونی مدل کامپیوترت رو در اون جستجو کنی و ببینی که چطور باز میشه کردش:
http://www.ifixit.com/Guide/search/MacB ... 22+Unibody

خلاصه هر کار میکنی به دست آدم ناوارد نده که بازش کنه که ممکنه داستان زیر ابرو بر داشتن بشه. اگر هم که از جای مطمئنی خریدیش که هنوز گارانتی‌ای داره، میتونی از اونها کمک بخواهی.

البته حتی اگر بازش هم کنی، باز نمیتونی صد در صد مطمئن باشی که این چیزی که صدا میکنه رو راحت پیدایش کنی. چون ممکنه که زیر یا داخل قطعهٔ دیگری که باز کردنش کار سختی باشه، قرار داشته باشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AmiN.D » 27 ژوئیه 2012, 19:56

GOLI نوشته است:[نمایش]
امین جان چطوری تست سخت افزاری بگیرم

من اون زمان به توصیه ایلیا ی عزیز روی هارد بیشتر مانور میدادم..از smart reporter استفاده کردم که هر لحظه وضعیت و گزارش میده..از دیست یوتلیتی هم میتونی fix کنی ببینی مشکلی تشخیص میده یا نع.
repair permissions using the disk utility in Application
این لینکhttp://macosx.com/forums/howto-faqs/299888-use-apple-hardware-test-other-diagnostics-test-hardware.html
چون موقعی مه خاموش هست هم صدا میده بعید میدونم که از هارد باشه..!
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط GOLI » 30 ژوئیه 2012, 13:29

دوستان امكانش هست كه اين صدا از كيس پاييني باشه ؟
GOLI

پاسخ: صدا از درون لپ تاپ

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2013, 12:04

هر دم از این مک بوک ما بری می رسد! دیروز هنگام بلند کردن ارام و بدون زاویه خاص صدای خش خش زیادی از سمت چپ مک بوک اومد که با گذاشتن روو زمین قطع شد.نظر شما چیه؟هارد یا فن؟
iPhone 5s
AmiN.D

پاسخ: صدا از درون لپ تاپ

پستتوسط Arzhang » 07 نوامبر 2013, 18:21

من همینجوری بر اساس حدس و گمان می‌گم از فن است. چون هارد به یک تکان ساده‌ی این طوری قاعدتاً نباید صدایش در بیاید و باز قطع شود. وقتی بلندش کرده‌ای، احتمالاً دستت را از یک جایی گرفته بوده‌ای که روی فن قدری فشار آورده و صدایش بلند شده. البته بد نیست با توجه به مدل مک‌بوک‌ات ببینی اصلاً آن جایی که صدا ازش در آمده فن دارد؟ من یک گشت کوچولویی توی اینترنت زدم و دیدم گویا مدل‌های مک جای فن‌ متفاوتی دارند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان