انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چطور یک ویدئوی پر حجم با فرمت mov را روی DVD بکشم؟

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

چطور یک ویدئوی پر حجم با فرمت mov را روی DVD بکشم؟

پستتوسط parak » 03 ژانویه 2012, 03:46

سلام دوستان
دو روز پیش یکی از پروژه‌های اساسی‌م رو که روی FinalCut 7 تدوین کرده بودم پس از کلی ریزه‌کاری در تدوین و غیره و ذالک اکسپورد کشیدم و آماده‌ی ارائه به جشن‌واره‌های داخلی و خارجی کردم. پیش از ارائه‌ی اثر به جشن‌واره‌ها نیاز به این هست که فیلم‌م رو روی DVD بدون کار خاصی برای زیرنویس، بکشم تا داوران اون رو بررسی کنند. الآن دو روزه که درگیر این موضوع‌م. حجم کار به دلیل این‌که Full HD بوده طبیعتا بالاست. یعنی بالای ۳۰ گیگ. برای این‌که حجم‌ش رو پایین بیارم با استفاده از MPEG Streamclip کیفیت‌ش رو نصف کردم و بعد خواستم با Toast Titanium یه DVD بسازم که Toast10ـم نیاز به سریال نامبر پیدا کرده بود (یعنی آپدیت باید می‌شد و اون هم جدیدا پولی شده!) Toast 11 هم که رسما پولی هست و نمیشه همین‌طوری دانلود و نصب کرد. پس از کلی جست و جو و سرچ، Express Burn رو تونستم دانلود کنم و پروژه‌ی کیفیت پایین اومده‌م رو روش Import کردم.
این کار بیش‌تر از سه ساعت طول کشید ولی نتیجه...! نرم‌افزار، آخر ماجرا اعلام Error کرد. با پر رویی یک بار دیگه این‌کار رو تکرار کردم و باز هم همون نتیجه. از طرفی چون فرمت فایل من MOV هست، در Windows و با Nero هم نمی‌شه کاری کرد. یعنی اصلا Nero نمی‌تونه بخونه فایل رو که حالا کاری هم بشه یا نشه کرد.
در DVD Studio Pro هم به نتیجه نرسیدم. یعنی فایل من Import شد، تنظیمات مربوطه هم روش اعمال شد ولی در نهایت و پس از یک ساعت و اندی معطلی و سوزوندن دو تا DVD 9 کار به خنسی خورد! ;-(
خب، حالا یکی لطف کنه و دست من رو تو این وانفسا بگیره که فرصت زیادی برای جشن‌واره‌ی برلیناله‌ی آلمان ندارم و از طرفی کار رو سریعا باید به مرکز گسترش مستند و فارابی برسونم.
دم همه‌تون گرم و ممنون.
یا علی...
من همه‌ی فن‌آوری‌هایم را با یک بعد از ظهر با سقراط بودن تاخت می‌زنم!
نماد کاربر
parak

پست‌ها : 31

Re: چه‌طور یک ویدئوی پر حجم با فرمت mov رو روی DVD بکشم؟

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2012, 09:37

دوستانی اینجا هستند که مسلما از من بهتر میتوانند شما را راهنمایی کنند. اما اگر میخواهید که اندازهٔ فیلمتان را کوچک کنید، یک راه ساده‌اش از طریق کوئیک تایم پرو ۷ است مطابق عکس‌های زیر:

همانطور که گفتم، کائیک تایم X این کار را نمیکند. بایستی نسخهٔ پروی ۷ را داشته باشید. فایل mov را با آن بازش کنید. دکمه‌های Command و j را با هم فشار بدهید و از آن قسمت ویدئو را انتخاب کنید و منل من در آنجا که نوشته Scaled Size جلویش بنویسید 720، خودش ارتفاعش را میزان خواهد کرد.

01.jpg

بعد از آنکه آن پنجره را ببندید اندازهٔ ویدئو را به عرض ۷۲۰ خواهد کرد. بعد دستور Export را با زدن Command+E انتخاب کنید و مطابق عکس Movie to QuickTime Movie را انتخاب کنید و بعد بزنید روی دکمهٔ Options. خلاصهٔ تنظیماتی که کار شما را راه می‌اندازد آنجا هست. صدا را میتوانید Apple Lossless بگذارید باشد.

02.jpg

اینهم جزئیات قسمت ویدئویش است:

03.jpg

گفتن ندارد که البته میشود اینجا بجای H.264 مثلا DV را انتخاب کنید که اندازهٔ فیلمی که تحویل خواهید گرفت بجای ۸۰-۹۰ مگ برای هر دقیقه خواهد شد سیصد و خورده‌ای مگ برای هر دقیقه.

وقتی کارش تمام شد که بسیار هم طول خواهد کشید، یک ویدئوی بسیار با کیفیت خوب اما کوچکتر تولید خواهد کرد که آنرا میتوانید یا از طریق Toast و یا iDVD تبدیلش کنید به یک DVD معمولی. همان نسخهٔ ده Toast هم بایستی برایتان براحتی این DVD را بسازد. iDVD هم که با کامپیوترتان مجانی می‌آید. اما شما که گفته‌اید که DVD Studio را هم که دارید. آنهم که وسیلهٔ حرفه‌ای است که برای اینکار ساخته شده است.

بهتر است که این مراحل بالا تا با یک تست ۱ دقیقه‌ای اول امتحان بکنید. آن کلیپ یک دقیقه‌ای را هم میتوانید از فیلمتان کپی و در یک داکیومنت جدید کوئیک‌تایم paste اش کنید.

دوستان دیگر که کارشان فیلم است مسلما میتوانند بهتر از من راهنمایی کنند. اما اجالتا شاید این پست حداقل برای هر کس دیگری که قصد داشته باشد اندازهٔ فیلمی را عوض کند هم مفید باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Nyaiesh » 03 ژانویه 2012, 16:26

سلام
سؤالی که پیش آمده این است که زمان ویدئوی شما چقدر است که بیش از ۳۰ گیگابایت شده است؟ چون دی وی دی های دولایه هم چنین فضایی را نمی‌گیرند.
اما تغییر اندازه من از :iSkysoft iMedia Converter استفاده می‌کنم البته آی مووی موقع خروجی کیفیت را از شما می‌پرسد که احتمالا فاینال کات هم همین جور باشد من از ابطه ای که میان آی مووی و آی دی‌وی دی هست استفاده می کنم تا خروجی بگیرم اگر فاینال کات هم چنین گزینه ای دارد استفاده کنید چون حتما بهتر از تست خواهد بود فاینال کات جدید یک نرم افزار جداگانه جهت فشرده سازی هم دارد.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط parak » 03 ژانویه 2012, 16:28

سلام ایلیای عزیز
بسیار مشعوف شدم از جواب کامل و حوصله‌ی بسیارت برای ارائه‌ی راه حل به من. هنوز نتونستم نرم‌افزار QuickTime Pro 7 رو برای مک لاین پیدا و دانلود کنم. یعنی هر چی دانلود کردم PC بود و اگر مخصوص مک بود روی ورژن لاین اجرا نمی‌شد. باز هم تلاش‌م رو می‌کنم تا زحمت شما هم هدر نره.
باز هم ممنون.
یا علی...
نماد کاربر
parak

پستتوسط Nyaiesh » 03 ژانویه 2012, 16:30

توصیه می‌کنم با همین نرم افزار: iSkysoft iMedia Converter فیلمتان را با کیفیت و قالبی که می خواهید خارج کنید و روی دی‌وی دی بریزید.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط parak » 03 ژانویه 2012, 16:32

m]reza نوشته است:[نمایش]
سلام
سؤالی که پیش آمده این است که زمان ویدئوی شما چقدر است که بیش از ۳۰ گیگابایت شده است؟ چون دی وی دی های دولایه هم چنین فضایی را نمی‌گیرند.
اما تغییر اندازه من از :iSkysoft iMedia Converter استفاده می‌کنم البته آی مووی موقع خروجی کیفیت را از شما می‌پرسد که احتمالا فاینال کات هم همین جور باشد من از ابطه ای که میان آی مووی و آی دی‌وی دی هست استفاده می کنم تا خروجی بگیرم اگر فاینال کات هم چنین گزینه ای دارد استفاده کنید چون حتما بهتر از تست خواهد بود فاینال کات جدید یک نرم افزار جداگانه جهت فشرده سازی هم دارد.

سلام رضا جان
ویدئوی من ۵۳ دقیقه‌اس و Full HD هم کار کردم. یعنی 1080p. متأسفانه من تو FinalCut Pro 7 این امکان رو ندیدم. البته بعید می‌دونم داشته باشه. چنان‌چه دوستان از این امکان FCP 7 خبر دارند ما رو هم مطلع کنند.
دم همه‌ی شما گرم.
یا علی...
نماد کاربر
parak

پستتوسط parak » 03 ژانویه 2012, 16:34

توصیه می‌کنم با همین نرم افزار: iSkysoft iMedia Converter فیلمتان را با کیفیت و قالبی که می خواهید خارج کنید و روی دی‌وی دی بریزید.

جسارتاً می‌تونید راه‌نمایی کنید که از کجا می‌تونم این نرم‌افزار رو تهیه کنم؟
باز هم ممنون.
یا علی...
نماد کاربر
parak

پستتوسط Nyaiesh » 03 ژانویه 2012, 16:35

فعلا بهترین راه حل همین است که با یک نرم افزار فشرده‌اش کنید:
http://handbrake.fr/
http://www.moviesmac.com/imedia-converter-mac
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Nyaiesh » 03 ژانویه 2012, 16:42

نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط parak » 03 ژانویه 2012, 16:57

فعلا بهترین راه حل همین است که با یک نرم افزار فشرده‌اش کنید:
http://handbrake.fr/
http://www.moviesmac.com/imedia-converter-mac

بسیار ممنون... :P
نماد کاربر
parak

پستتوسط Nyaiesh » 03 ژانویه 2012, 17:01

ولی باز هم نگاهی به قسمت اکسپورت فاینال کات بکنید بعید است چنین امکانی نداشته باشد و نتواند مستقیم فیلم را به آی دی وی دی بفرستد.
همچنین باید فضای کافی در حافظه داشته باشید تا چنین تبدیلی انجام شود حدود ۲۰تا ۳۰ گیگابایت
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2012, 18:06

parak نوشته است:[نمایش]
سلام ایلیای عزیز
بسیار مشعوف شدم از جواب کامل و حوصله‌ی بسیارت برای ارائه‌ی راه حل به من. هنوز نتونستم نرم‌افزار QuickTime Pro 7 رو برای مک لاین پیدا و دانلود کنم. یعنی هر چی دانلود کردم PC بود و اگر مخصوص مک بود روی ورژن لاین اجرا نمی‌شد. باز هم تلاش‌م رو می‌کنم تا زحمت شما هم هدر نره.
باز هم ممنون.
یا علی...

سوال شما باعث شد که منهم چیز جدید یاد گرفتم و علت اینکه چرا کوئیک تایم ایکس را اینقدر محدود و بی خاصیتش کردند هم برایم روشن شد. از قرار شما بایستی از برنامه کامپرسور استفاده کنید:
http://www.apple.com/finalcutpro/compressor/

پروژه ات را میتوانی مستقیم از فاینال کات به کامپرسور بفرستی و انواع خروجیها از جمله DVD در آنجا هست.

البته کوئیک تایم ۷ را هنوز هم میشود از سایت اپل بخرید:
http://store.apple.com/us/product/D3380 ... MTY1NDAzOA

اما کامپرسور برای کار شما بهتر است و احتمالا از قبل ممکن است انرا داشته باشید.

تصویر
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 03 ژانویه 2012, 20:48

راه حل‌هایی که ایلیا جان داده خوب و درست است. اما تعجب من این است که چرا در DVD Studio Pro جواب نگرفته‌ای. حدسم این است که با این برنامه زیاد آشنا نیستی چون یکی از حرفه‌ای‌ترین‌ برنامه‌هایی‌ست که برای ساخت دی وی دی دیده‌ام. امکان اضافه کردن زیرنویس را هم دارد و حتی می‌توانید زیرنویس‌هایتان را از FCP مستقیم به آن بفرستید که در این جا () راهش را گفته‌ام. اما برنامه‌ی DVD Studio Pro فرمت MPEG می‌خواهد که شما آن را ساخته‌ای. هنگامی که می‌خواهی دی وی دی را کامپایل کنی، می‌توانی کیفیتش را آن‌قدری تغییر دهی که روی کی دی وی دی جا شود. این که شما با این برنامه حتی روی DVD9 هم نتوانسته‌ای فیلمت را جا بدهی برایم عجیب است. ولی خب DVD Studio Pro برنامه‌ای‌ست که کار کردنش قدری کلنجار رفتن می‌خواهد که احتمالاً فرصتش را نداری. فعلاً همان مسیر کوچک کردن فایلت را برو که سریع‌تر به جواب برسی. ممکن است در این مسیر با خروجی‌های عجیب و غریبی هم رو به رو شوی مثلاً یک باره ببینی کادر فیلمت آکادمیک شد و همه‌ی‌ آدم‌ها کله خربزه شده‌اند. به هر حال باید حواست باشد نسبت‌های ۱۶:۹ را انتخاب کنی و یکی یکی تست کنی تا به جواب برسی. اما با این کار داری یک ریسکی را هم می‌کنی: امکان دارد فیلمت روی برخی پخش‌کننده‌ها درست پخش نشود و مثلاً بخشی‌اش حذف شود یا آدم‌ها کله خربزه شوند و غیره. به هر حال این طور روش‌های میان‌بُر این خطاها را هم دارند دیگر. امیدوارم این مشکل برایت پیش نیاید.
درضمن اگر فکر کردی برنامه‌ی Toast 11 مشکلت را حل می‌کند به من پیام خصوصی بده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط parak » 04 ژانویه 2012, 17:30

Ilia نوشته است:[نمایش]
parak نوشته است:[نمایش]
سلام ایلیای عزیز
باز هم ممنون.
یا علی...

سوال شما باعث شد که منهم چیز جدید یاد گرفتم و علت اینکه چرا کوئیک تایم ایکس را اینقدر محدود و بی خاصیتش کردند هم برایم روشن شد. از قرار شما بایستی از برنامه کامپرسور استفاده کنید:
http://www.apple.com/finalcutpro/compressor/

پروژه ات را میتوانی مستقیم از فاینال کات به کامپرسور بفرستی و انواع خروجیها از جمله DVD در آنجا هست.

البته کوئیک تایم ۷ را هنوز هم میشود از سایت اپل بخرید:
http://store.apple.com/us/product/D3380 ... MTY1NDAzOA

اما کامپرسور برای کار شما بهتر است و احتمالا از قبل ممکن است انرا داشته باشید.

تصویر

ایلیای عزیز، سلام
من دی‌شب دقیقا همین‌کار رو با کامپروسور فاینال کات انجام دادم و نتیجه‌ی بسیار عالی‌ای نصیب‌م شد. یعنی یه ویدئوی ۵۳ دقیقه‌ای Full HD رو روی یه DVD معمولی و البته با کیفیت نصبتا خوب کشیدم و تجربه‌ی جالبی بود و از شما و همه‌ی دوستان هم ممنون‌م.
یا علی...
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط parak در 04 ژانویه 2012, 17:48.
نماد کاربر
parak

پستتوسط parak » 04 ژانویه 2012, 17:46

Arzhang نوشته است:[نمایش]
راه حل‌هایی که ایلیا جان داده خوب و درست است. اما تعجب من این است که چرا در DVD Studio Pro جواب نگرفته‌ای. حدسم این است که با این برنامه زیاد آشنا نیستی چون یکی از حرفه‌ای‌ترین‌ برنامه‌هایی‌ست که برای ساخت دی وی دی دیده‌ام. امکان اضافه کردن زیرنویس را هم دارد و حتی می‌توانید زیرنویس‌هایتان را از FCP مستقیم به آن بفرستید که در این جا () راهش را گفته‌ام. اما برنامه‌ی DVD Studio Pro فرمت MPEG می‌خواهد که شما آن را ساخته‌ای. هنگامی که می‌خواهی دی وی دی را کامپایل کنی، می‌توانی کیفیتش را آن‌قدری تغییر دهی که روی کی دی وی دی جا شود. این که شما با این برنامه حتی روی DVD9 هم نتوانسته‌ای فیلمت را جا بدهی برایم عجیب است. ولی خب DVD Studio Pro برنامه‌ای‌ست که کار کردنش قدری کلنجار رفتن می‌خواهد که احتمالاً فرصتش را نداری. فعلاً همان مسیر کوچک کردن فایلت را برو که سریع‌تر به جواب برسی. ممکن است در این مسیر با خروجی‌های عجیب و غریبی هم رو به رو شوی مثلاً یک باره ببینی کادر فیلمت آکادمیک شد و همه‌ی‌ آدم‌ها کله خربزه شده‌اند. به هر حال باید حواست باشد نسبت‌های ۱۶:۹ را انتخاب کنی و یکی یکی تست کنی تا به جواب برسی. اما با این کار داری یک ریسکی را هم می‌کنی: امکان دارد فیلمت روی برخی پخش‌کننده‌ها درست پخش نشود و مثلاً بخشی‌اش حذف شود یا آدم‌ها کله خربزه شوند و غیره. به هر حال این طور روش‌های میان‌بُر این خطاها را هم دارند دیگر. امیدوارم این مشکل برایت پیش نیاید.
درضمن اگر فکر کردی برنامه‌ی Toast 11 مشکلت را حل می‌کند به من پیام خصوصی بده.

سلام ارژنگ بزرگ‌وار
همون‌طور که به ایلیا هم گفتم کار من با همون کامپرسور فاینال کات به خوبی و خوشی راه افتاد. من قبول دارم که DVD Studio Pro یکی از حرفه‌ای‌ترین و کامل‌ترین نرم‌افزارهای این مورد هست. اتفاقا یکی از دوستان لطف کرد و PDF آموزش کار با DVD Studio Pro رو به‌م داد (https://www.amherst.edu/media/view/8332 ... ojects.pdf) که خیلی هم کمک کرد ولی یه جای کار می‌لنگید که احتمالا به یه فوت کوزه‌گری مربوط می‌شد. در هر صورت از لطف شما هم ممنونم. اون مشکل دفرمه شدن یا به قول شما کلّه خربزه‌ای شدن هم در نمایش‌گرهای ۴:۳ ناگزیر هست و حتما نمایش‌گر یا تله‌ویزیون باید همون ۱۶:۹ــی که شما فرمودید باشه که من به اون واقفم. من با تنظیمات کمپرسور خیلی ور رفتم و تقریبا به همه‌ش مسلط هم شدم. یعنی بحث درست کردن منو و تایتل و ابتدا و انتهای فیلم و غیره و ذلک همه‌گی حل شد که همه رو هم مدیون دوست عزیزم احسان مرادی هستم.
باز هم سپاس‌گزارم
یا علی...
آخرین ویرایش توسط parak on 04 ژانویه 2012, 19:32, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
parak

بعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان