انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل خالی کردن Trash

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: مشکل خالی کردن Trash

پستتوسط Pooria Azimi » 27 اکتبر 2011, 23:53

کاری که Secure empty trash می‌کنه اینه که بر می‌داره و روی تک‌تک بیت‌ها رو دوباره می‌نویسه* (اگر اشتباه نکنم، ۳ بار - اول صفر، بعد یک و دوباره صفر). یعنی، اگر مثلاً ویندوز مجازی شما ۲۰ گیگابایت بوده، وقتی سطل آشغال رو خالی کرده‌اید، باعث شده‌اید که حدوداً ۶۰ گیگابایت اطلاعات روی دیسکتون نوشته بشه. و چون این ۶۰ گیگابایت، در قسمت‌های محتلف دیسک بوده‌ن (چون در طول زمان ساخته شده‌ن)، و دیسکتون الآن خیلی fragmented شده، بیشتر از اونی که باید طول کشیده.

----
* دلیل این کار، اینه که هارددیسک‌ها مغناطیسی هستند. بیت‌های هارددیسک‌ها، درسته از نظر «منطقی» صفر و یکی هستند، اما واقعاً به شکل ۰ و ۱ مطلق ذخیره نشده‌ن. یه بیتی که از نظر ما ۱ ـه، ممکنه ولتاژش (به‌شکل نسبی) ۰٫۷۸ باشه که ما تقریب می‌زنیم و می‌گیم ۱ ـه. وقتی یه بیت ۰ ـه و سیستم‌عامل از هارددیسک می‌خواد اون رو ۱ بکنه، هارددیسک تمام تلاشش رو می‌کنه، اما ممکنه نتیجه ۱ نشه و ولتاژ نهایی اون قسمت از دیسک ۰٫۸ بشه. اگر هارددیسکتون رو بدید به NSA یا یه آدمی که تجهیزات قوی‌ای داره، می‌تونه با بررسی ولتاژهای بیت‌ها، حدس بزنه که مقدار قبلیِ اون بیت چی بوده. برای همین، وقتی می‌خواهید داده‌ای رو واقعاً امن پاک بکنید، بهتره چند بار بیت‌هاش رو ۰ و ۱ بکنید، تا نشه تشخیص داد قبلش چی بوده.

در Disk Utility، در قسمت Erase، اگر Erase Free Space رو بزنید، این امکان رو می‌ده که روی بیت‌های خالیِ هارددیسک، صفر بنویسید. در حالت ساده، این کار رو یک بار انجام می‌ده، اگر بخواهید می‌تونید بگید ۷ بار پشت سر هم تمام بیت‌های خالیِ دیسکتون رو با صفر پر بکنه، و اگر اطلاعاتتون بی‌نهایت ارزشمنده، می‌تونید بگید ۳۵ روی داده‌ها بنویسه که دیگه غیرممکنه بشه کشف کرد قبلش روی دیسک چی نوشته شده بوده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط .SorousH. » 28 اکتبر 2011, 00:14

من برای خالی کردن سطل زبالم از OnyX کمک میگیرم . به نظرتون Secure Empty Trash بهتره یا اینکه از Erase Secure برنامه OnyX استفاده کنم .
میخوام هارد کاملا بکر بشه .
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Pooria Azimi » 28 اکتبر 2011, 00:23

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
من برای خالی کردن سطل زبالم از OnyX کمک میگیرم . به نظرتون Secure Empty Trash بهتره یا اینکه از Erase Secure برنامه OnyX استفاده کنم .
میخوام هارد کاملا بکر بشه .

Secure Empty Trash فقط چیزهایی که الآن در سطل آشغال هستند رو کاملاً امن پاک می‌کنند. به بقیهٔ دیسک ربطی نداره. اگر کل دیسک رو می‌خواهید پاک کنید، از Disk Utility، قسمت Erase و گزینهٔ Erase Free Space استفاده کنید.

اما آیا دلیل منطقی‌ای برای این کار هست؟ این کار تأثیرش در سرعت و ... دقیقاً صفره. حتی کمتر از صفر، چون کلی خوندن/نوشتن روی دیسک داره، حتی باعث کاهش عمر دیسک هم می‌شه! این‌جور ویژگی‌ها فقط برای کسائیه که می‌خوان از کامپیوترشون در شرکتشون هم استفاده کنن، و IT Department شرکتشون الزام می‌کنه که سیستم‌عاملشون باید مثلاً همچین ویژگی‌های امنیتی‌ای داشته باشه (یکی دیگه‌ش، FileVault ـه). این ویژگی‌ها برای کاربران عادی تقریباً هیچ استفاده‌ای ندارند، مگر احتمال این رو بدید که ممکنه کسی (یا حکومتی!) بخواد دست به تفتیش اطلاعات دیسک شما بزنه.

در ضمن، انجام این‌کار اصلاً باعث کمتر شدن فرگمنتیشن در دیسک هم نمی‌شه و کوچکترین ارتباطی با اون قضیه نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 28 اکتبر 2011, 00:34

منظورم از بکر شدن هارد ، خالی شدن و حذف کامل همین اطلاعاتی بود که توی Trash قرار گرفته.
این بحث دفرگمنت کردن فکر کنم همونی هست که من دنبالشم !
من زیاد دانلود میکنم و اکثرا هم فرمت rar هست و بعد از خارج کردن از این حالت عملا به هیچ دردی هم نمیخورن . پس میندازمشون دور . امــــا بعد از مدتی تاثیر بدی روی هارد میذاره (البته من اینجور حدس میزنم) چون خیلی روی هارد این اطلاعات نوشته و پاک میشه و چون روزانه این عمل برای من و امثال من زیاد اتفاق میفته فکر نکنم کم تاثیر باشه.
به هر حال میخواستم بدونم با دفرگمنت کردن هاد میتونم هارد رو از این وضعیت نجات بدم؟ اگه جواب مثبت هست، با چه برنامه ای (چیزی که شما خیلی قبولش داشته باشین) ؟
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط Pooria Azimi » 28 اکتبر 2011, 01:00

http://www.prosofteng.com/products/drive_genius.php برنامه‌ایه که خوب دیفرگ می‌کنه. لازم به گفتن هم نیست که اجرای چنین برنامه‌هایی بدون داشتن بک‌آپ چقدر کار اشتباهیه.

مکینتاش خودش اتوماتیک فایل‌های زیر ۲۰ مگابایت رو در بلوک‌های مجاور هم قرار می‌ده (به‌طور هوشمند)، که دسترسی‌ها به دیسک رو کم می‌کنند؛ و برای فایل‌های بزرگتر، سعی می‌کنه باز هم به‌شکلی فایل‌ها رو قرار بده که دسترسی‌ها به دیسک کم بشن. اما خوب، به‌خوبیِ یک دیفرگ کردن این کار رو انجام نمی‌ده (چون دیفرگ کردن یه هارد ۵۰۰ گیگابایتی ساعت‌ها طول می‌کشه).مثلاً این الآن تصویری از وضعیت دیسک منه که می‌بینید وضعش خیلی خوب نیست:
Screen shot 2011-10-27 at 11.48.00 PM.png

احتمالاً اگر defrag بکنم، سرعتم باید بیشتر بشه. من در طول یک ماه گذشته، شاید چیزی حدود ۱۰ میلیارد فایل (!) کوچیک و بزرگ ساخته‌م... برای یک کاری، مجبور هستم پروژهٔ بسیار بسیار بزرگ وب‌کیت (۴ گیگابایت فایل C++!) رو بارها و بارها تغییر داده و از اول کامپایل کنم (هر کامایل، یه نصف‌روز طول می‌کشه!) و هر دفعه، صدها میلیون فایل جدید ساخته و حذف می‌شه. فکر کنم دلیل فرگمنت‌بودن ۵۳ درصدیِ دیسک من همین باشه!

این‌یکی، یه پارتیشن لپرده که برای تست و کامپایل برنامه‌های PPC ریخته‌م و کار خاصی باهاش ندارم. می‌بینید که تا حد خیلی زیادی، یکدسته:

Screen shot 2011-10-27 at 11.58.10 PM.png

----

از این‌جا می‌تونید یه نسخهٔ دموی Drive Genius رو دانلود کنید که نشون می‌ده وضع فرگمنتیشن دیسکتون چجوریه: http://s3.amazonaws.com/prosoft-enginee ... 1.2_US.dmg (حجم ۱۶ مگابایت). بعد اگر خواستید، می‌تونید ۱۰۰ دلار بدید و برنامه رو بخرید، یا نسخهٔ کرک‌شده‌ش رو دانلود کنید!!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 28 اکتبر 2011, 09:33

برای آیمکم کلا یک درایو بیشتر نذاشتم ، و سیستم هم به واسطه همین درایو استارت میشه ، با این اوصاف میشه با این برنامه همین درایو رو دفرگمنت کرد؟
با برنامه TechTool pro نمیشه این کار رو کرد (میگه Startup Volume رو نمیشه دفرگمنتش کرد!) .
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط ehs.ehsan » 04 نوامبر 2011, 15:16

دوستان، من بعد از چند ماه اومدم تو سیستم عامل منحوس ویندوز (البته با Parallels) کاری انجام بدم که این مشکل برام پیش اومد: چند گیگ فایل رو Delete کردم و بعد Recycle bin رو خالی کردم اما متوجه شدم که این فایل‌ها اصولا پاک نمیشن چون حجم هارد هیچ تغییری نمیکنه. البته ویندوز در این زمینه مقصر نیست و مشکل از Parallels هست. چطور میشه این فایل‌ها رو پاک کرد؟
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2011, 21:45

احسان جان،

من یکی دو سال میشه که پاراللز رو نصب نکرده‌ام، بنابر این ممکنه که اطلاعاتم بروز نباشه. اما قدیم که اینطوری بود، هنوز هم فکر میکنم همینطوره که موقع درست کردن ویرچوال ماشین وقتی که داری مقداری از هاردت رو برای ساختن هارد ویندوز اختصاص میدی، دو راه داری، یا میگی مثلا هاردش ۳۰ گیگ باشه (بدون توجه که چقدرش اشغاله). در این حالت پاراللز ۳۰ گیگ از هاردت رو میگیره و باهش یک DMG سی گیگی درست میکنه و اندازهٔ آن ثابت میمونه. راه دومش اینه که میگه که هاردش بشه تا سقف مثلا ۳۰ گیگ. در این حالت فقط آنقدر که نیاز داره از هاردت کم و به ویرچوال ماشین میده تا وقتی که به اون حد نصاب که تعیین کردی برسه. در این حالت هست که اگر اندازهٔ هارد اون تغییر میکنه.

حالا اگر شما به روش دوم هاردش را ساخته باشی، بایستی اندازهٔ آن کوچک و بزرگ بشه. برای اطمینان، بعد از خالی کردن هارد ویندوزت، آن را شات‌داون کن و بعد پاراللز را کلا Quit کن و دوباره راهش بینداز و ببین که فرق میکنه یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali22338 » 16 مه 2013, 21:59

سلام
هر کاری که لازمه انجام دادم ولی trash مربوط به هارد اکسترنال خالی نمیشه
لطفا کمک کنید
نماد کاربر
Ali22338

پست‌ها : 58

پستتوسط iSam » 16 مه 2013, 23:24

برای من هم یکبار اینطوری شد. من کابل هارد رو کشیدم، بعد مک رو ریست کردم و وقتی اومد سیستم بالا، خالی کردم و بعد هارد رو وصل کردم و همه چیز درست شد. موفق باشید.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Mehdizadeh » 16 مه 2013, 23:29

نه فایده ای نداره
من روی دو تا سیستم تست کردم
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پاسخ: مشکل خالی کردن Trash

پستتوسط Arzhang » 24 مه 2013, 16:31

روش استانداردی نیست اما اگر هاردتان NTFS است می‌توانید به یک ویندوز وصلش کنید و با SHIFT+DELETE فایل‌هایش را خالی کنید. شاید به عنوان آخرین راه به دردتان بخورد
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: Re: مشکل خالی کردن Trash

پستتوسط sadeghi » 24 مه 2013, 22:08

Ali22338 نوشته است:[نمایش]
سلام
هر کاری که لازمه انجام دادم ولی trash مربوط به هارد اکسترنال خالی نمیشه
لطفا کمک کنید

سلام
یه نگاهی به این راه حل که من قبلا در همین تاپیک نوشته ام بندازید: (این درصورتی است که از آن هارد در ویندوز هم استفاده کرده باشید)

viewtopic.php?f=4&t=1136&start=45#p22760
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط alireza3335 » 11 ژانویه 2014, 19:29

سلام
هم گشتم و پیدا نکردم و هم نمی‌دانستم که این مطلب را باید در چه تاپیکی قرار دهم. فایل‌هایی که از روی یک حافظه خارجی پاک می‌کنیم، آن حجمی که اشغال کرده بود خالی نمی‌کند. البته می‌دانم که با فرمت کردن دوباره از disk utility می‌توانم کل فضای حافظه را پاک کنم اما به عنوان مثال در یک هارد ۱ ترابایتی اگر بخواهم ۲۰۰ گیگ را پاک کنم (فضای خالی ایجاد کنم) و به بقیه فایل‌ها دست نزنم نمی‌دانم که چطور باید این کار را انجام دهم.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ilia » 11 ژانویه 2014, 22:11

در مک فرستادن فایل به trash آنرا دیلیت نمیکند و فقط آنرا جابجا میکند. Trash یک فولدر است مثل بقیهٔ فولدرها. برای دیلیت کردن فایلهایی که به سطل آشغال فرستاده شده‌اند بایستی trash را خالی کنید. از چند راه میشود این کار را کرد. مثلا با کلیک با دکمهٔ سمت راست ماوس بر روی سطل آشغال و انتخاب دستور آن یا باز کردن trash و کلیک کردن روی دکمه‌ای که برای اینکار آنجا هست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان