انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

از PGP تا رمزنگاری تایم ماشین

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

از PGP تا رمزنگاری تایم ماشین

پستتوسط nuxxle » 18 سپتامبر 2011, 16:26

نمیدونم چرا چند وقته مکبوک من به شدت داغ میکنه. زیاد من کار میکشم اما نباید اینقدر دیگه داغ شه. ۸۰ درجه مشکل درست نمیکنه ؟
پیوست‌ها
Screen shot 2011-09-18 at 4.23.34 PM.png
Screen shot 2011-09-18 at 4.23.34 PM.png (30.73 KiB) - بازدید 10343 بار
nuxxle

پست‌ها : 63

Re: داغ شدن مک: دلایل و راه حل‌ها

پستتوسط nuxxle » 18 سپتامبر 2011, 18:01

دستم رو فشار بدم روی اون گوشه چپ بالا و نگه دارم ۱۰ ثانیه دستم میسوزه !
nuxxle

پستتوسط Pooria Azimi » 18 سپتامبر 2011, 18:24

احیاناً برنامهٔ سنگینِ فلش (یا ایر)، یا جاوا باز ندارید؟ طبق تجربهٔ من، سافاری ۵٫۱، براوزر وحشتناکیه که روی اسنولپرد بسیار بد عمل می‌کنه و ۵۰٪ بیشتر از ۵٫۰٫۵ سی‌پی‌یو مصرف می‌کنه. اگر در Activity Monitor می‌بینید که سافاری بیشتر از ۲۰٪ سی‌پی‌یو مصرف می‌کنه، پیشنهادم اینه که اون رو برگردونید به دورانِ طلاییِ پیش‌از سافاری ۵٫۱.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط nuxxle » 18 سپتامبر 2011, 18:56

سافاری چیه نه بابا. کروم هست. فلش خاصی هم باز نیست. تو تسک منیجر خود کروم نگاه میکنم پلاگین فلش سی پی یو صفر درصد استفاده میکنه و چیز فلش خاصی هم باز نیست.
بیشتر این فشار فکر کنم به خاطر PGP whole disk encryption باشه که هارد رو کامل رمز نگاری میکنه. البته ویرچوال ماشین هم تازگی ها زیاد استفاده میکنم اما حتی وقتی اسلیپش میکنم و میبندمش تاثیری زیاد نداره و داغ هست. الان خیلی داغه کلا مک من
nuxxle

پستتوسط nuxxle » 18 سپتامبر 2011, 21:29

کلا میخواهم دونم دمای ۷۵ یا ۸۰ خطر که نداره ؟
البته میدونم عمر دستگاه کم میشه اما مک عمرش خیلی زیاد هست پس اگر کم هم بشه عمرش از من بیشتره !
فقط میخواهم بدونم یک موفع نسوزه مکم و تمام فایل هام به باد بره
nuxxle

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2011, 23:50

همانطور که در این مبحث هم چند بار گفته شده است، این طبیعیست که در صورت کار سنگین، مکبوک‌پروی شما گرم و حتی داغ بشود. روی میز بگذاریدش و مطمئن بشوید که هوا دورش جریان داشته باشد و بیجهت از برنامه‌های متفرقه برای دست بردن به تنظیمات فن آن استفاده نکنید. اگر خیلی مجبورید که از آن کار سنگین بکشید، شاید بد فکری نداشد، که از یکی از این زیرکامپیوتری‌ها که فن دارند استفاده کنید.

اگر کامپیوتر شما اینقدر داغ کند که برایش امکان خرابی پیش بیاید، یا مثلا فن آن ایرادی داشته باشد که نتواند خنکش کند (مورد شما اصلا این نیست)، خودش مکانیسمی دارد که برای جلوگیری از خرابی، خودش را خاموش خواهد کرد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 19 سپتامبر 2011, 06:28

آیا دلیلی محکمه‌پسند(!) برای استفاده از PGP whole disk encryption دارید؟ به‌نظرم اگر بعضی از اطلاعاتتون محرمانه هستند، بهتره با کمک Disk Utility یک دیسک مجازیِ مثلاً ۱۰ گیگابایتی بسازید و روی اون پسورد بگذارید. الآن برای خوندن هر چیزی از دیسک (حتی کش‌ها، حتی اون مقداری از رم که الآن swap شده در دیسک. حتی وقتی در لپتاپ رو می‌بندید و مک ۴-۸ گیگ رمتون رو روی دیسک می‌نویسه، تا دفعهٔ بعد که در لپتاپ رو باز می‌کنید از خواب بلند بشه هم encrypt شده روی دیسک نوشته می‌شه)، پردازنده باید اطلاعات رو رمزگشائی بکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 19 سپتامبر 2011, 08:03

خوب علت استفاده از اون نرم افزار اینه که دزدی خیلی زیاد شده همانطور که میدونید و اگر پیش بیاد و اطلاعات شما رمز گذاری نباشه اونوقت واقعا ذهن آدم خراب میشه ..
اوکی پس من از smc استفاده نمیکنم دیگه.
nuxxle

پستتوسط Ilia » 19 سپتامبر 2011, 09:00

nuxxle نوشته است:[نمایش]
…اما مک عمرش خیلی زیاد هست پس اگر کم هم بشه عمرش از من بیشتره !
فقط میخواهم بدونم یک موفع نسوزه مکم و تمام فایل هام به باد بره

دو نکته:
اولا که چون که کامپیوتر شما مکینتاش است نباید این فکر را بکنید که خراب نمیشود. جنس الکترونیک همیشه احتمالش هست که یک جایش خراب بشود. شما باید حتما از فایل‌هایتان بک‌آپ داشته باشید. راحت‌ترین راهش هم استفاده از تایم‌ماشین است. یعنی یک هارد خارجی را وصل کنید به کامپیوترتان، بادیسک یوتیلیتی به فرمت مکینتاش، فرمتش کنید و به کامپیوترتان اجازه بدهید که از آن برای گرفتن بک‌آپ از محتویاتش استفاده کند.

دیگر اینکه راه درست کردن دیسک ایمیج پسورد دار را من اینجا نوشته‌ام:
viewtopic.php?f=27&t=2386&p=26227#p26227

کاری که من همیشه میکنم، این است که علاوه بر اینکه Automatic login را از کار انداخته‌ام (یعنی بعد از روشن شدن کامپیوتر حتما بایستی پسورد وارد کرد تا راه بیفتد)، تنظیم کرده‌ام تا کامپیوتر برای خارج شدن از Screen Saver هم پسورد بخواهد. یک Hot corner هم برای اسکرین سیور اختصاص داده‌ام. یعنی وقتی که ماوس را به گوشهٔ پایین سمت چپ مانیتورم میبرم، کامپیوتر بلافاصله روی اسکرین سیور میرود. در این حالت وقتی میخواهم از کامپیوترم دور شوم، بدون احتیاج به Log out و غیره میتوانم بوسیلهٔ اسکرین سیور آنرا سریع قفل کنم.

ScreenSaver.png

یا اگر آنقدر عجله لازم نباشد، میتوانید بگذاریدش که مثلا ۵ دقیقه بعد از شروع اسکرین‌سیور کامپیوتر قفل بشود.

Security.png

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 19 سپتامبر 2011, 19:15

آره ایلیا جان اتفاقا خودم هم به این فکر افتاده بودم آخه بعضی وقت ها اینقدر داغ میشه که فکر میکنم مدار هاش دیگه از لحاظ نظری باید ذوب بشن و نمیدونم چرا هیچ اتفاقی نمیافته ! ولی این تایم ماشین من همیشه روی هارد خود مک بوده آخه هارد اکسترنال من تاحالا نداشتم آخه حقیقتش مک بوک مثل آی مک نیست که بزاری رو میز و جا داشته باشی. به خاطر همین نبود جا من هارد اکسترنال ندارم و خودم هم خیلی میترسم اگر یک روزی اتفاقی برای مک من بیافته چی میشه تمام زندگیم ! (البته نکته دیگه هم این هست که فکر کنم اگر هارد اکسترنال باشه دیگه PGP من اونجا کار نمیکنه و اطلاعاتم رمز نگاری نشده کومپلت اونجا میافته و اگر هارد رو یکی بیاد ور داره ببره آدم بیچاره میشه!)

در مورد پسورد هم همیشه به صورت پیش فرض بوده و من یادم نمیاد درستکاری کردم یا نه ولی همیشه روشن میکنی یا از اسلیپ در میاد یا اسکرین سیور رو دست بزنی پسوورد میخواهد. فقط اون رو نمیدونستم که میشه تو اکسپوز اسکرین سیور ست کرد تا اگر یک دفعه گلاب به روتون خواستی بری دست به آب و پسر خاله شیطونت هم اونجا باشه سریع صفحه پسورد بیاد بالا تا کسی دست درازی نکنه. البته الان ست کردم ولی نمیدونم چرا اصلا کار نمیکنه. شاید باید ریستارت کنم سیستم رو. چند سالی میشه سیستم رو ریستارت یا خاموش نکردم :d
nuxxle

پستتوسط Ilia » 19 سپتامبر 2011, 20:40

شما اگر خودت را عادت بدهی که اطلاعات خصوصی‌ات را روی دیسک ایمیج پسورددار ذخیره کنی، مشکلت حل میشود. یعنی اینکه حتی اگر هارد خارجی‌ات را دزد هم ببرد، باز هم اطلاعات محرمانه‌ات در فولدر تایم ماشین آن، داخل دیسک ایمیجی است که بدون پسورد باز نخواهد شد.

داشتن بک‌آپ تایم ماشین روی همان هارد داخلی، تقریبا چیز کاملا بیفایده‌ایست. اگر هارد شما خراب بشود (که معمولا اولین چیزیست که در کامپیوتر شما خراب میشود)، تمام اطلاعات شما بعلاوهٔ پشتیبان تایم‌ماشین موجود در آن ممکن است که دیگر قابل دسترس نباشد. اگر اطلاعاتت برای مهم است. سریعا به فکرش باش و هارد خارجی را فقط مخصوص تایم‌ماشین یا مشابهاتش مثل SuperDuper هر چه سریعتر تهیه کن.

در زندگی ما، مرگ تنها حقیقت زندگیست که میتوانی مطمئن باشی برایت حتما روزی اتفاق خواهد افتاد. در دنیای کامپیوتر، خراب شدن هارد کامپیوترت هم دقیقا همانطور است. مطمئن باش که حتما اتفاق خواهد افتاد (و ممکن است اجلش همین فردا باشد). :-)

مک و پیسی هم ندارد!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 19 سپتامبر 2011, 21:51

آره جدا باید سریعا یک فکری کنم چون با این گرما خودم متعجبم چه طوری هیچ بلایی سر مک نمیاد چون وقتی دست من میسوزه دیگه وای به حال خود قطعات. برم یک هارد اکسترنال فردا بگیرم ولی من میونه خوبی با اون دیسک ایمیج ندارم .البته تایم ماشین نمیدونم سیستمش چه طوری هست ولی خود سیستم هر وقت روشن میکنی سیستم رو باید تمام اون فولدر هایی که رمزی کرده دونه دونه بازشون کنی تا قابل استفاده بشن و کاری وقت گیر هست ولی این PGP اتوماتیک همه فایل های جدید رو رمز نگاری میکنه خودش بدون اینکه من کاری کنم و کلا من به جز دمای سیستم هیچ چیز دیگه ای حس نمیکنم با این app. من کلا هیچ وقت دیسک ایمیج استفاده نکردم حالا باید یاد بگیرمش چون با این وضعیت دمای سیستم هارد اکسترنال واجب شد و pgp عزیز هم که روش کار نمیکنه. برم سراغ گوگل ببینم چه خبره
nuxxle

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 سپتامبر 2011, 22:31

اگر از Mac OS X Lion استفاده می‌کنید، امکان رمزگذاری(encryption) بکاپ‌های Time Machine هم وجود دارد.
http://www.apple.com/macosx/whats-new/f ... imemachine
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Pooria Azimi » 19 سپتامبر 2011, 23:07

من یک سؤال دیگه هم دارم: حالا چرا PGP Whole disk encryption؟ چرا FileVault نه؟! شما رو نمی‌دونم، اما من واقعاً نیازی حس نمی‌کنم فایلِ باینریِ سافاری‌ و Kernel extension ـها و کل متعلقات سیستم‌عاملم هم انکریپت‌شده باشه. اگر اشتباه نکنم، این PGPWDE خودش رو داخل فرم‌ور جا می‌کنه و با بوت، قبل از لود شدن سیستم‌عامل، یک prompt به‌شما می‌ده تا پسورد اعظم رو وارد کنید تا بعد از اون سیستم‌عامل رمزنگاری و لود بشه. حالا سؤال من اینه که آیا شما واقعاً به همچین درجه‌ای از امنیت تیاز دارید که دارید بهاش رو با ذوب شدن مک‌بوکتون می‌دید؟ اطلاعات شما منطقاً باید در Home folder ـتون باشن. اگر خیلی دوست دارید و امنیت براتون مهمه، پوشهٔ شخصی‌تون (و فقط همون) رو با FileVault قفل کنید. در لاین امکان قفل‌گذاری روی تمام دیسک هم هست، اما من اکیداً توصیه می‌کنم این‌کار رو نکنید چون به‌دردتون نمی‌خوره. در لاین به‌جای کلیدهای ۲۵۶ بیتی، از کلیدهای ۱۲۸ بیتی هم استفاده می‌شه که به‌نظر من برای کاربران عادی تغییر فرخنده‌ایه و «کمی» سرعت encrypt/decrypt رو افزایش می‌ده، بدون این‌که واقعاً از امنیت کم بکنه (برای شکستنش، اگر یک پسورد خوب و قوی روش گذاشته باشید (نه ۸۴۵۸۴۵)، میلیون‌ها ساعت وقت و هزینهٔ زیادی لازمه).

و پیشنهاد می‌کنم در قسمت Security از System Preferences، تیکِ گزینهٔ Use secure virtual memory رو هم بردارید.

پیشنهاد من، اینه که همین الآن از شر PGPWDE خودتون رو خلاص کنید و برید سراغ FileVault، اما اون رو هم فقط برای Home folder ـتون فعال کنید، نه کل هارد دیسک. شاید اشتباه بکنم، اما هر درجهٔ بیشتری از «امنیت»، overkill ـه و بدون این‌که شما رو ایمن‌تر بکنه، فقط باعث مشغول بودن دائمی پردازنده، داغ شدن دستگاه و کاهش عمر مک‌بوکتون به ۱ سال خواهد شد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 19 سپتامبر 2011, 23:08

لیون بیشتر اپ هام رو پوشش نمیده نمیتونم متاستفانه آپگرید کنم
nuxxle

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان