انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2011, 07:25

مسلما عادت به حذف Save as در لاین با معرفی Auto Save، یکی از مواردیست که انطباق با آن برای کسانی مثل من که دائم از آن استفاده میکردیم مشکل باید باشد. اما اگر به آن عادت کنید، حسن‌های خودش را دارد.

نکته این است که حالا بایستی بجای Save as از Duplicate استفاده کرد. Duplicate درست جاییست که Save as قبلا بود یعنی زیر Save.

با داپلیکیت (فارسیش چی میشه؟ :-) ) کردن فایل یک کپی از آن باز میشه که میشود آنرا به هر اسمی که خواستید Save as کنید.

برای دسترسی به Duplicate و نسخه‌های متعدد فایل میشود روی مثلثی که کنار اسم فایل وقتی که ماوس را رویش می‌برید پیدا میشود، کلیک کنید.

Duplicate.gif
Duplicate.gif (7.34 KiB) - بازدید 13855 بار

خلاصه این چیز بدی نیست، ولی باید به آن عادت کرد.

این لینک توضیحات اپل است در این باره:
http://support.apple.com/kb/HT4753

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 اوت 2011, 13:27

به نظرم می‌توان به آن عادت کرد اما چیز بدی است! حذف گزینه‌های آشنا برای کاربران فعلی، برای جذب کاربران تازه‌کار اگر منجر به فروش بیشتر شود، منجر به آزار امثال من می‌شود. اپل هم به دنبال ساده کردن است و هم در مواردی به دنبال شبیه iPad کردن تا کاربران بیشتری را جذب کند. مواردی هم نه ساده کرده است و نه شبیه چیزی، فقط جای چیزها را بدون دلیل قانع کننده عوض کرده است.
در اسنولپرد امکان عالی Archive & Install حذف شد. امکان انتخاب نوع Font Smoothing هم حذف شد و امثال من که اسنولپرد LCD ما را CRT فرض کرده بود مجبور به استفاده از ترمینال برای تغییر این تنظیم شدیم.
حالا در لاین در بعضی برنامه‌ها مثل TextEdit برای Save as باید یکبار duplicate و بعد save کرد. به نظرم حداقل اگر مثل Preview گزینه کلی Export(و نه فقط Export as PDF) می‌گذاشتند تا حدی جبران می‌شد.(هرچند که آن هم کلیدمیانبر(shortcut) ندارد)
در لاین، احتمالاً برای ساده سازی، بعضی اطلاعاتی هم که قبلاً داده می‌شد دیگر نمی‌بینیم. مثلاً موقع ذخیره یا تبدیل عکس در Preview می‌شد بعد از انتخاب فرمت، حجم تخمین‌زده شدهٔ فایل را ببینی که حالا در لاین حذف شده است. در Disk Utility وقتی پارتیشنی را می‌خواستی تغییر سایز دهی علاوه بر فضای کلی آن پارتیشن، فضای خالی باقی مانده بعد از تغییر سایز را هم نشان می‌داد که حالا دیگر نشان نمی‌دهد. امیدوارم این حذف اطلاعات فقط محدود به این دو نمونه باشد.
این تغییر سایز پنجره‌ها از هر گوشه، احتمالاً برای جذب کاربران ویندوز، هم که اصلاً خوب اجرا نشده. طبق معمول تغییرات لاین(مثل scrollbar) انتظار عملکرد بی‌نقص آن در برنامه‌های کربن(Carbon) را که نباید داشت. اما در برنامه‌های جدید خود لاین چطور؟ این تغییر سایز از هر گوشه برای رابط کاربری(User Interface) معنی می‌دهد که پنجره‌ها border(حاشیه؟) کلفتی دارند. مثل رابط کاربر در ویندوز. اما در مک که پنجره‌ها حاشیه بسیار باریکی دارند،‌ تغییر سایز پنجره از گوشه‌ها به همان خوبی انجام نمی‌شود. جدای از اینکه در مواردی عملکرد داخل پنجره‌ها با این قابلیت دچار تداخل می‌شود.
به عنوان آزمایش یک عکس را در Preview باز کنید، Select All را بزنید و بعد سعی کنید کادری که دور عکس را گرفته است از سمت چپ، راست یا پایین بکشید و کوچکترش کنید. اگر خصوصاً از پایین اشتباهاً پنجره را resize نکنید یک جایزه از اپل طلب دارید ;-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Arzhang » 16 اوت 2011, 17:55

به نظرم عبارت Duplicate منهای نکاتی که جناب رستگار گفتند، درست هم نیست. Duplicate اشاره به تکثیر دارد، یعنی هم‌سازی کردن از یک چیز عین به عین. این در حالی‌ست که ما وقتی داریم در لاین Duplicate می‌کنیم عملاً می‌خواهیم یک نسخه‌ی متفاوت‌تری را از سندی که داریم ثبت کنیم. از این منظر Save as کاملاً گویاست که به نظرم در Duplicate خلط مبحث می‌شود ممکن است یکی فکر کند دارد همان فایل قبلی را جایی کپی می‌کند. خلاصه به نظرم یک کار غلط‌اندازمی‌رسد تا یک تمهید برای راحت‌سازی یا مثل آن.

حالا که این بحث شد بگذارید یک چیزی را مطرح کنم تا دوستان هم نظرشان را بنویسند.

من معتقدم امروزه، کامپیوتر به یک چارچوبی رسیده است که تا سال‌های سال نیازی به تغییر ماهوی در ظاهر آن نیست. فقط سرعت است که باید بالا و بالاتر برود و یک سری از گیج‌بازی‌هایی که هنوز در هر کامپیوتری (با هر سیستم عاملی) می‌توان دید کم و کم‌تر شوند. بنابراین اگر این حرف من پذیرفته باشد، باید سال‌های سال (تا اختراع انقلابیِ دیگری) با همین کامپیوترها از نظر ظاهر و واسط کاربری کنار آمد. این در حالی‌ست که آن‌هایی که این صنعت را در دست دارند، انگار نمی‌خواهند این حقیقت را بپذیرند. چرا؟ چون در بیست سال اخیر کامپیوتر به جز در حوزه‌ی سرعت و سخت افزار، در شکل ظاهری هم رشدی انفجاری داشته است. حالا انگار پذیرفتن این که «همینی که هست خوب است» برایشان دشوار، بل ناممکن است. به نظرم همین دلیل است که در هر ورژن جدید، اتفاقاتی را می‌بینیم که گاه به شدت تعجب برانگیزند. مثلاً همین عبارت Duplicate را در نظر بگیرید. مگر Save as چه مشکلی یا چه محدودیت و بدفهمی‌ای داشته است که باید عوض شود؟ به نظر من عوض شده است چون ثابت ماندن چیزها در قاموس کامپیوترسازان نیست و این برای ما کاربران چندان خوب نیست. ما با تغییراتی مواجهیم که برخی‌شان را اصلاً نمی‌دانیم چرا باید باشند. قاعده‌ی بازار است دیگر، فکر کنید اگر (به طور مثال) لاین با تنها اندکی تغییرات در ظاهر ارائه می‌شد، چند درصد از کاربران را می‌شد قانع کرد که آن را بخرند؟ مشتری باید تغییر را «ببیند».
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2011, 17:58

من که هر کار که کردن نتوانستم دیگر در لاین به Duplicate یا Right to Left یا Left to Right (که دو تا فرمان یک اسم در منوی Text Edit دارند) یا هر فرمان دیگری شورتکات تعریف کنم. اگر قرار نیست که بتوانیم، باید یک چیزی بگوید که آدم بفهمد که نمیشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 16 اوت 2011, 18:41

یه سری لینک از نظرات افراد دیگه در مورد این تغییر رو هم می ذارم شاید جالب باشه:

http://www.hydrapinion.com/index.php/ma ... s-and-auto

http://www.rawcomputing.co.uk/mactips132.html

http://www.tech-recipes.com/rx/16334/os ... ave-as-go/

http://devirkahan.com/post/8399491216/save-as-in-lion

http://www.appleinsider.com/articles/11 ... chine.html

به نظر من در لاین و قابلیت Autosave ـش، وجود Duplicate و Save as هر دو لازمه؛ یکی باید یک نسخۀ جدید از همین سند رو درست کنه (بدون history تغییرات) و دیگری نسخۀ جدید رو با تمام تغییرات قبلی ذخیره بکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 16 اوت 2011, 18:45

Ilia نوشته است:[نمایش]
من که هر کار که کردن نتوانستم دیگر در لاین به Duplicate یا Right to Left یا Left to Right (که دو تا فرمان یک اسم در منوی Text Edit دارند) یا هر فرمان دیگری شورتکات تعریف کنم. اگر قرار نیست که بتوانیم، باید یک چیزی بگوید که آدم بفهمد که نمیشود.

http://www.ainotenshi.org/883/duplicate ... d-shortcut

Update پستش همین مشکل رو حل می کنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2011, 19:14

بسیار نیکو! بالاخره شد.

من در All Control بودم و کار نمیکرد. وقتی کردمش Text boxes and and lists only درست شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 16 اوت 2011, 21:51

به نظر من که حذف Save as هیچ دلیل منطقی و عقلی و عرفی و شرعی (!!) و ... نداره و صرفا از اون کارهای احمقانه ی جابز هستش آخه IQ بالا با جنون رابطه نزدیکی داره
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Nyaiesh » 16 اوت 2011, 22:16

جواد ما تابع شماییم.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط javadkh65 » 16 اوت 2011, 23:23

اختیار دارید رضا جان من ارادتمندم! ولی واقعا این حرکت خیلی مزخرفه اصول کامپیوتر رو نباید تغییر داد اصلا نمیتونم درک کنم save as نباشه
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Nyaiesh » 17 اوت 2011, 01:21

من به خاطر همین چیزها هنوز شیری نشدم تا بتوانم هم عوض نمی‌کنم چون عادت کردن به این‌ها مشکل است، من گاهی با پلنگ ور می‌روم می‌بینم هنوز هیچی بلد نیستم وای به حال شیر.
می دانید کاربران قدیمی مک طوری دیگر می‌اندیشند و دوست دارند حس و حال کلاسیک حفظ بشود اما گمان می‌کنم اپل بیشتر به سمت جذب سلیقه‌های جدید رفته تا بازار رو تو چنگ بیاره و به همین خاطر مدام پی نو‌آوری که کاربران قدیمی را خوش نمی‌آید.
یکی از کارهای مهمی که باید در شیر انجام می‌شد امکان بزرگنمایی دستور برنامه‌هاست که به خاطر نمایشگرهای پرجزئیاتی که اپل تولید می‌کند بسیار مهم بود اما گمانم فرقی نکرده است
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ilia » 17 اوت 2011, 02:00

فکر کنم تو پیرمردها از همه انعطاف‌پذیرتر من باشم.

برای من تغییر خیلی عمده‌ای نیست. اولش که نمیدونستم داستانش چیه، چرا بود. اما الان راستش از کل داستان بدم هم نمیاد. یه داپلیکیت میکنی و بعدش سیوش میکنی. در عوض حالا خیالم راحته که داکیومنتی را بطور اتفاقی از دست نمیدم. برنامه را کوئیت میکنی، بازش میکنی همه چیز سر جاشه.

یادمه اولش وقتی که برای درست کردن فولدر جدید باید بجای command+n میزدیم comand+shift+n چقدر همه غر زدیم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 اوت 2011, 14:50

من هنوز با این Duplicate و... کار نکرده‌ام و در زمان Save As هم تقریبا هیچ‌وقت از شورتکاتش استفاده نمی‌‌کردم؛ اما از command+s یا ctrl+s در ویندوز، بسیار استفاده می‌کردم.

با save و save as در زمان آمیگا ۵۰۰ آشنا شدم. آن موقع، به‌خاطر این‌که تفاوت این دو تا را درست نفهمیده بودم، "هر بار" که فایلی را حتی یک کوچولو تغییر می‌دادم، آن را save as می کردم و برای یک پروژه آن‌قدر فایل save as-شده داشتم که واقعا دیگر گه‌گیجه گرفته بودم! تا بالاخره دوباره به منوال مربوطه مراجعه کردم و فرق این دو تا را فهمیدم... شاید واقعا برای یک "صفر کیلومتر در کامپیوتر"، این تغییرات اپل "طبیعی‌تر" و فهم‌شان راحت‌تر باشد.

arzhang نوشته است:[نمایش]
من معتقدم امروزه، کامپیوتر به یک چارچوبی رسیده است که تا سال‌های سال نیازی به تغییر ماهوی در ظاهر آن نیست.

با خواندن این جمله، یاد دیدگاهی افتادم که فیزیکدان‌ها در اواخر قرن نوزدهم داشتند مبنی بر این‌که دیگر فیزیک به انتهایش رسیده و هر چه باید، کشف شده. فقط زمان کوتاهی لازم بود تا فیزیک کوانتومی همه آن بنیاد را براندازد... "تغییر" در ذات این جهان است. و افراد/شرکت‌های هوشمند به جای این‌که "منتظر" تغییر باشند تا بعدا بر مبنای آن راهکارهای جدید تعریف کنند، خودشان تغییر را "ایجاد" می‌کنند. اما در مورد این‌که تغییر ایجادشده خوب است یا نه، قطعا می‌توان بحث کرد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Arzhang » 17 اوت 2011, 15:20

AliGhz نوشته است:[نمایش]
در مورد این‌که تغییر ایجادشده خوب است یا نه، قطعا می‌توان بحث کرد.

دقیقاً منظور من هم همین بود. من ادعا نکرده‌ام که کامیپوتر به تهش رسیده که اگر می‌کردم از یک احمق بیش‌تر نبودم. من می‌گویم ظاهر کامپیوتر (بیش‌تر منظورم صورت گرافیکی آن است) به جای نسبتاً ثابتی رسیده که تغییر دادن در آن از ملزومات نیست. اما از آن جایی که تغییر دادن وضعیت کامپیوتر خودش یک اصل شده (فارغ از لزوم آن) اتفاقاتی گاه می‌افتند که نمی‌دانی واقعاً فلسفه‌اش چه بوده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 06 دسامبر 2011, 08:55

از قرار اگر TextEdit را از Snow Leopard به لاین کپی کنید و اسمش را عوض کنید، مثل قدیم با Save As کار میکند:
http://hints.macworld.com/article.php?s ... 2152355193

اما توصیه میکنند که به نسخهٔ لاین تکست ادیت دست نزنید و نگهداریدش.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان