انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فایل‌ها و فولدرهای مخفی در مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

فایل‌ها و فولدرهای مخفی در مک

پستتوسط hanoo » 03 آوریل 2011, 23:06

سلام.من مک بوک پرو دارم بعضی از فولدرها را در برنامه ها ادرس داده شده اما وقتی به اون ادرس میرم همچن فولدری نیست.مثلا فولدر shsh اگر توی finder در قسمت GOادرس بدم هست اما اگر مستقیم به ادرسی که برنامه آمبرلا داده برم وجود نداره ایا این فولدرمخفی است؟و اگر بخواهم فایلهاوفولدرهای مخفی را ببینم چکار باید بکنم؟در ضمن در قسمت get info فولدر shsh هیچ تیکی در کادر hide extension نخورده.از راهنمايتون ممنونم.
hanoo

پست‌ها : 77

Re: آیا مک فایل وفولدر مخفی دارد؟

پستتوسط Pooria Azimi » 03 آوریل 2011, 23:33

شما نباید دنبال فولدر shsh (اس-اش-اس-اش) بگردید، باید دنبال فولدر shsh. (نقطه-اس-اش-اس-اش) بگردید. در فایل فرمت یونیکس، فایلها و پوشه هایی که با نقطه در ابتدا شروع می شن، اصطلاحاً مخفی هستند و در حالت عادی دیده نمی شن (مثلاً دستور ls که برای نشون دادن لیست فایلهای یک دایرکتوریه، در حالت عادی فایلهای مخفی رو نشون نمی ده و باید حتماً از سویچ a- استفاده کرد).

برای رفتن به داخل یک پوشۀ مخفی، یا میشه از ترمینال استفاده کرد:
open ~/.shsh

یا افزونۀ بسیار جالب TotalFinder رو نصب کرد (که در این صورت، با فشردن Command+Shift+. تمامی فولدرها و فایلهای مخفی نمایش داده می شن و با یک بار دیگه فشردن این کلیدا دوباره مخفی می شن)، یا خیلی ساده به Home Directory رفت و Command+Shift+G رو بزنیم (یا گزینۀ Go To از منوی Go) و تایپ کنیم:
.shsh

اگر نمی خواهید که از TotalFinder یا برنامه های دیگه ای که برای نشون دادن فایلهای مخفی در مک وجود دارند، برای پیدا کردن لیست فایلهای مخفی استفاده کنید، می تونید در ترمینال مک وارد کنید:
cd ~
ls -a

به جای ~ می تونید آدرس های دیگر رو هم وارد کنید (~ نمایانگر Home Directory شماست). مثلاً
~/Desktop
یا
/Developer
یا
/Users/pooriaazimi

قسمت Hide Extension هم به این مبحث مربوط نیست، چون shsh اینجا بعنوان پسوند فایل مطرح نشده و جزئی از نام فایل/دایرکتوریه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 04 آوریل 2011, 02:35

دستت درد نکند پوریا جان! کاش وقت داشتی و کم‌کم اصول این ترمینال را به ما یاد میدادی.

اگر از اسپات‌لایت بخواهید استفاده کنید راهش این است مطابق عکس:

SreachInvisibleSystemFiles_Snap.png

- یعنی یک پنجرهٔ جدید باز کنید و بعد بزنید روی ⌘+f
- بعد بزنید روی آن بعلاوهٔ کوچک سمت راست بالا و گزینه‌هایی که میخواهید را اضافه کنید.
- اگر بزنید روی قسمت اول سمت چپ گزینه‌ای که باز میشود و other را انتخاب کنید،

Other.png
Other.png (8.15 KiB) - بازدید 19388 بار

یک لیست باز میشود که هر چه برایتان مهم باشد از جمله مرئی بودن فایل را میتوانید از آن انتخاب کنید. مطابق عکس:

Attributes.png

- وقتی جواب نتایجتان پیدا شد، روی آنکه میخواهید یکبار کلیک کنید تا جایش را در آن خط پایین نشانتان بدهد.
- بعد روی یک فولدر بالاتر آن، — یا اگر نتیجه خودش یک فولدر بود روی آن — کامند + کلیک کنید تا آنرا برایتان روی یک پنجرهٔ جدید باز کند.

این در عمل خیلی ساده‌تر است تا توضیح طول و دراز من. :-)

در آخر اگر خواستید و این جستجو کار مداومی برایتان بود، میتوانید با کلیک روی آن Save آن بالا آنرا بصورت یک پوشه هر جا خواستید Save کنید یا به Sidebar اضافه کنید.

یک نکته هم هست و اینکه این نوع جستجو ممکن است برای کامپیوتر — بسته به سرعت آن و تعداد فایل‌ها و گزینه‌ها — طولانی بشود. به آن علامت جستجو در آن پایین توجه کنید. تا وقتی که آن میچرخد هنوز جستجو ادامه دارد.

این اسپات‌لایت از آن جواهرهاییست که اپل در سیستم گذاشته ولی اکثریت مردم از آن و قدرت آن ناآگاهند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 04 آوریل 2011, 10:48

من هم یک دستور بلدم که اگر در ترمینال تایپ کنید، کل فایل‌ و فولدرهای مخفی را نمایان می‌کند:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
killall Finder
و برای بازگشت به حال اولیه از این دستور می‌شود استفاده کرد:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE
killall Finder
اگر کسی خواست استفاده کند، راحتش این است که کل دستور را کپی کند و در ترمینال بچسباند و کلید Enter را بزند
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط hanoo » 05 آوریل 2011, 20:26

واقعا ممنون ديگه كاملتر ازاين نميشد دست اساتيد درد نكنه كه به من مبتدي هم اهميت ميدهند
hanoo

پست‌ها : 77

پستتوسط Pooria Azimi » 04 ژوئیه 2011, 09:44

یک نکتهٔ جدید هم که من جدیداً یاد گرفته‌م، استفاده از فرمان chflags در ترمیناله:

chflags hiddent file_name
chflags nohidden filename

طبیعتاً، مخفی کردن فولدرها با سویچ R انجام می‌شه.

man page ـش در سایت اپل:

http://developer.apple.com/library/mac/ ... ags.1.html
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

چگونه میتوان hidden files  را تبدیل به unhidden کرد؟

پستتوسط nasim98 » 13 ژوئیه 2011, 00:51

با سلام. کسی میتونه کمک کنه که چجوری می شه hidden files  را تبدیل به unhidden کرد
nasim98

پست‌ها : 12

Re: چگونه میتوان hidden files  را تبدیل به unhidden کرد؟

پستتوسط Ilia » 13 ژوئیه 2011, 18:38

یک فولدر را باز کن، بعد بزن روی Command + f و بعد در آن، مطابق عکس زیر File visibility را انتخاب کن:

ShowInvisble_Spotlight.png

اگر خواستی محتویات فقط آن فولدر را ببینی، روی اسم آن فولدر که در آن بالا بغل This Mac خواهد آمد کلیک کن.

برای یاد گرفتن نحوهٔ جستجو این تاپیک هم میتواند برایت مفید باشد:
viewtopic.php?f=4&t=1831

راستی در این پست هم نحوهٔ مرئی یا نامرئی کردن یک فایل توضیح داده شده است:
viewtopic.php?f=4&t=1792#p16831

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط javadkh65 » 13 ژوئیه 2011, 19:17

اگر منظورت اینه که فایل های سیستمی رو ببینی با Onyx براحتی میشه این کار رو کرد ولی چون که تازه کاری بهتره سریع این تیک رو برداری و با دم شیر بازی نکنی!

با امثال این نرم افزار هم براحتی میشه این کار رو کرد:

http://www.macupdate.com/app/mac/38136/unhidden

اما در کل بهتره فایل های hidden رو در مک زیاد کاری بهشون نداشته باشی مگر واقعا بدونی داری چیکار میکنی.
پیوست‌ها
Onyx.png
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط nasim98 » 13 ژوئیه 2011, 21:54

با تشکر خیلی لطف کردین
nasim98

پست‌ها : 12

Re: لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط mamadreza7 » 29 اوت 2011, 03:01

سلام دوستان من لیون نصب کردم بد روی هارد اکسترنال بک آاپ گرفتم ولی‌ الان میزنمش به دستگاه یه‌سری فایل ها‌رو میخونه اما اونا نیستن یعنی‌ hidden هستن چجوری باید show کنم!!!؟
mamadreza7

پست‌ها : 138

پستتوسط Pooria Azimi » 29 اوت 2011, 07:06

سلام.

یه‌ذره دقیق‌تر می‌گید مشکل رو؟ تا این‌جاش رو متوجه شدم که لاین نصب کرده‌اید، با تایم‌ماشین از سیستم بک‌آپ گرفته‌اید و بعد هارد اکسترنال رو وصل کرده‌اید به مک. بقیه‌ش رو متوجه نمی‌شم - چه فایل‌هایی رو می‌خونه؟ اصلاً خوندن یعنی چی(یعنی وجود داره)؟ چی‌ها نیستن؟ ...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط mamadreza7 » 29 اوت 2011, 19:00

نه با تایم ماشین اینکارو نکردم ،فقط فایلهای مهم رو کپی‌ کردم،اما هاردم ویروس گرفته بود از ویندوز ویروسی که پسوند فایلهای هارد رو به فایلهای ویندوز تبدیل کرده بود!! که هیدن میشن در خود ویندوز! اما روی اسنو لئوپارد مشکل نداشت و فایلهامو کپی‌ کردم رو هارد اما روی لاین نمیخونه!
mamadreza7

پستتوسط mamadreza7 » 02 سپتامبر 2011, 17:02

کسی‌ نبود جواب بدی!؟
mamadreza7

پستتوسط AliGhz » 02 سپتامبر 2011, 19:40

mamadreza7 نوشته است:[نمایش]
کسی‌ نبود جواب بدی!؟

آن‌طور که من متوجه شدم، شما می‌خواهید یک سری فایل‌های hidden را روی لاین ببینید. در اینجا، سه راه برای این کار ذکر شده:
http://appleheadlines.com/2011/08/02/th ... os-x-lion/

من هیچ‌کدام از این راه‌ها را امتحان نکرده‌ام و در مورد کارایی‌شان نمی‌توانم نظری بدهم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان