انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونتهای فارسی جدا جدا شده!

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: فونتها فارسی جدا جدا شده !

پستتوسط Behnam » 01 ژانویه 2011, 19:06

به این هم یک نگاهی بیانداز. من فکر می‌کنم این از «شبیه سازی» فارسی در این‌دیزاین بهتر باشه. قیمت بالای نسخهٔ ME، علاوه بر اینکه باید هزینهٔ دزدی‌ها رو روی شهروندان خوش‌حساب سرشکن بکنه، به مقدار زیادی به localized کردن UI به عربی مربوط می‌شه. من در گفتگوهای برخی فوروم‌ها خوانده‌ام که نسخهٔ CS5 در کالبد خودش تمام نیازهای پشتیبانی از متن راست به چپ رو وارد کرده ولی رسماً ازش پشتیبانی نمی‌کنه. شاید این پلاگین تمام آن چیزی باشه که لازم داری.
http://in-tools.com/worldtoolspluscs5.html
البته من خودم استفاده و آزمایش نکرده‌ام.
این برای این‌دیزاین هست و نه فتوشاپ. می‌بخشید از بی‌توجهی من. اما برای کسانی که از بستهٔ CS5 استفاده می‌کنند، شاید برای فتوشاپ هم کارساز باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AmiN.D » 01 فوریه 2011, 00:39

دوستان من روی 10.6.3 این مشکل رو با آفیس2011دارم فقط..میگن باید فونت های مخصوص اپل و دانلود کرد..درسته؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط elho » 01 فوریه 2011, 00:45

سلام من هم همین مشکل را با آفیسس2008 دارم میشه حلش کرد یادم میاد توی یکی از پست ها به این مطلب اشاره شد اما حال گشتن ندارم....
elho

پست‌ها : 26

پستتوسط sadeghi » 01 فوریه 2011, 21:24

پاسخ کوتاهش این که آفیس برای مک از فارسی پشتیبانی نمی کنه. پاسخ بلندش را در همان تاپیک های قدیمی بیابید.
sadeghi

پست‌ها : 344

Re: فونتهای فارسی جدا جدا شده!

پستتوسط javadkh65 » 02 فوریه 2011, 01:02

دوستان آفیس ۲۰۱۱ نقریبا با فارسی مشکلی نداره اما قلق داره، من پایان نامه دارم باهاش می نویسم!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط MacShadow » 02 فوریه 2011, 02:10

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
دوستان آفیس ۲۰۱۱ نقریبا با فارسی مشکلی نداره اما قلق داره، من پایان نامه دارم باهاش می نویسم!

ممنون میشم اگه بگین برای برطرف کردن مشکل فارسی چکار کردین
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط Ali.Rastegar » 04 فوریه 2011, 02:00

در مورد Word موجود در Office 2011، باید فایل فارسی که در Word ویندوز ساخته شده رو باهاش باز کنید، معمولاً فقط در این صورت درست فارسی رو نشون می‌ده و مشکل راست به چپ و font هم نداره. متن رو هم میشه ویرایش کرد. اینکه این کار چقدر به درد نوشتن یک مقاله از اول بخوره نمی‌دونم.
---
در مورد Excel و Powerpoint هم با فانت‌های فارسی مک کار می‌کنند اما سازگاری با راست به چپ چنگی به دل نمی‌زند.
در مورد Outlook چون کاملاً جدید است و بخش‌هایی از آن با Webkit ساخته شده حتی امکان کلیک راست و انتخاب Direction راست به چپ هست.(من امتحان نکردم که پس از ارسال هم ایمیل راست به چپ بماند)
در کل هنوز اوضاع مطلوبی نیست و من قبل از اتمام trial پاکش کردم.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط javadkh65 » 04 فوریه 2011, 21:35

توضیحات علی رو کامل کنم با این نکته که بهترین فانت ها برای تایپ توی ورد ۲۰۱۱ ساخته های بهنام هستند و با یه ذره حوصله راحت می شه توش فارسی رو با همه ویژگیها تایپ کرد.
javadkh65

پستتوسط GK » 05 فوریه 2011, 02:48

با سلام جواد
ممکنه توضیح بیشتر بدین که کدام قلم‌های بهنام را می‌شود در آفیس ۲۰۱۱ مایکروسایت استفاده کرد؟
اگر یکی دو تصویر با ترکیبات بولد و ایتالیک و غیره بگذارید ممنون‌تر میشوم، به ویژه تراز پارنتز ها و ...
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط navidpaya » 05 فوریه 2011, 07:38

جوادجان دلیل خاصی داره که توضیح نمیدی که چه جوری میشه اینکار رو کرد؟ فکر کنم همه دوست داشته باشن بدونن.
navidpaya

پست‌ها : 66

پستتوسط javadkh65 » 05 فوریه 2011, 11:28

سلام خدمت قلی و نوید و سایر دوستان

نوید جان نه مشکل خاصی ندارم من این روزها یه کمی سرم شلوغه همین! البته احتمالا بچه های دیگه ای که با ورد ۲۰۱۱ کار کردند هم اینهایی که من الان می خوام بنویسم رو می دونند اما خوب من سعی می کنم مختصر و مفید بنویسم:

نکته اینجاست که ورد ۲۰۱۱ به طرز عجیبی با زبان فارسی برخورد می کنه، البته من زبان های دیگه رو تست نکردم اما فارسی رو چرا.

در مورد سوال قلی باید بگم که من با همه قلم های بهنام کار کردم و هیچکدوم مشکل خاصی بوجود نمی آورد. نکته اینجاست که الان توی اینترنت قلم های زیادی وجود داره که می گن با همه سیستم عامل ها هم کار می کنه و راست هم میگن اما من مثلا B Zar یا B Lotus رو نصب کردم اما مشکلی که هست اینه که این قلم ها بعد از نصب باعث می شن توی سفاری سایت های فارسی حروفشون جداجدا نمایش داده بشه و به همین دلیل به نظرم هنوز برای اینکه بگیم با مک سازگاری دارند یه کمی زوده.

در مورد رفتار آفیس هم باید بگم که خوب در جریانید که ابتدا باید فایل رو در آفیس ویندوز بسازید و بیارید توی مک اگر فایل رو از بیخ و بن توی مک بسازید با فارسی همون مشکل جدا نشون دادن های ورد ۲۰۰۸ رو خواهید داشت. بعد از اینکه فایل رو توی ویندوز ساختید حالا می تونید توی ورد ۲۰۱۱ هر کاری دوست دارید با فارسیش بکنید و کاملا شبیه ویندوز عمل می کنه اما نوشتن متون خیلی پیچیده شاید میسر نباشه من باهاش پروپوزال نوشتم و راضی کننده بود. دارم پایان نامم رو هم باهاش می نویسم

اما نکته ای که به نظر مسخره میاد اما واقعیت داره اینه که توی ورد ۲۰۱۱ با زبان فارسی وقتی کلید چپ چین رو می زنیم متن رو راست چین می کنه و بر عکس! (تصاویر رو ببینید)

کار با جدول ها هم کاملا درست کار می کنه اما مساله همینه که باید فایل و ساختارش توی ویندوز درسی شده باشه بعد از اون همه چیز درست پیش می ره. تصاویر رو ببینید. این فایل توی ویندوز درست شده اما تمامش رو من توی ورد ۲۰۱۱ مک تایپ کردم.

به نظر من با همه مشکلاتی که داره بهترین و قابل اعتماد ترین نرم افزار تایپ برای فارسی در مک الان دیگه رود ۲۰۱۱ مستش.

نرم افزار های دیگه آفیس رو من تست نکردم.

سوالی بود باز هم من در خدمتم...
پیوست‌ها
MSW2k11Pic5.png
MSW2k11Pic2.png
MSW2k11Pic1.png
javadkh65

پستتوسط GK » 05 فوریه 2011, 12:30

جواد عزیز
ممنون از اطلاعات... من ورد ۲۰۱۱ را نصبیدم، دو فایل کارشده در محیط ویندوز با b zar را هر چه خواستم باز کنم نشد: فعلا پیام error می‌دهد. کماکان ، خبر خوبی است :-D
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط sadeghi » 05 فوریه 2011, 15:55

کاری که من علاوه بر آنچه جوادآقا گفت کرده ام این است که یک فایل ورد فارسی را که در ویندوز درست شده در مک بازکرده‌ام. همه‌ی نوشته‌ها را پاک کردم و آن را به صورت یک تمپلیت ذخیره کردم. در این صورت در هنگام بازکردن ورد یا انتخاب new میتوان با انتخاب این تمپلیت یک صفحه‌ی خالی با امکان تایپ فارسی داشت.
البته همان طور که دوستان اشاره کردند این راه فقط برای ایجاد نوشته‌های ساده مناسب است و به عنوان مثال برای درج کامنت روی متن نمی توان به این شیوه فارسی نوشت.
اجمالا لااقل برای من که چندان مفید نیست و غالبا مجبورم همچنان به ورد ویندوز بروم. اکسل را هم که اصلا حرفش را نزن.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Arzhang » 05 فوریه 2011, 17:06

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
با استفاده از این برنامه و فونت‌های مریم، شما می‌تونید در برنامه‌هایی که با فارسی سازگار نیستن فارسی بنویسید. به این صورت که شما متن رو در xmary تایپ می‌کنید، از داخل اون کپی می‌کنید و بعد در فتوشاپ paste می‌کنید در حالتی که یکی از فونت‌های مریم انتخاب شده باشه.

من برنامه‌ی XMarry رو دارم اما تا حالا نتونستم ازش استفاده کنم. گویا مشکل در همین نداشتن فونت‌های مریم است. آیا منظورتان همان فونت‌هایی‌ست که با F شروع می‌شوند؟ (همان‌هایی که در ورژن ویندوزی مریم به کار می‌روند) من چه طور باید این فونت‌ها را پیدا کنم چون یادم نمی‌آید موقع نصب XMarry فونتی را باید نصب می‌کردم.
لازمه بگم من فونت‌هایی که در ایرماگ معرفی شدند و با X شروع می‌شوند را دارم. آیا با همان‌ها می‌شود کار را راه انداخت؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 فوریه 2011, 20:39

یا از سایت مریم(maryamsoft.com) بگیرید که نصاب exe در windows\fonts کپی می‌کنه(با Wine و Crossover هم می‌تونید بازش کنید) یا ایمیلتون رو چک کنید ;-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان