انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

با ۸ گیگ رم کفگیرم خورد ته دیگ!

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: با ۸ گیگ رم کفگیرم خورد ته دیگ!

پستتوسط GK » 22 ژانویه 2011, 21:30

ایلیای عزیز
تعجب می‌کنم که چرا خودتان جواب کورش را نمی‌دهید!؟‌ چونکه حتما می‌دانید: سیستم osx در موقع نصب خودش تصمیم به ۳۲ یا ۶۴ بیتی می‌گیرد. به احتمال بسیار ، کورش رم های خود را «بعد» از نصب سیستم ارتقا داده. در این صورت دوباره باید شروع کرد.
در مورد ویندوز xp ، چه روی یک پی سی چه با پاراللز، بیشتر از ۲ گیگا نمی‌شناسد. انحصار دادن ۴ گیگا به آن کاملا بی‌فایده خواهد شد. حتی میشود گفت که ۴ گیگا برای ویندوز ویستا (که به لعنت شیطان هم نمی‌ارزد!) و یا ویندوز ۷ اما نسخه‌ی ۳۲ بیتی، باز بی‌ثمر خواهد بود
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ilia » 22 ژانویه 2011, 21:36

قلی جان سلام بر تو!

راستش نمیخواستم که جواب عوضی بدهم. اما بسیار خوشحال شدم که شما را دوباره در ایرماگ فعال میبینم.

شاد باشی،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط GK » 22 ژانویه 2011, 21:41

سلام از ماست ایلیای عزیز!
:-D :-D
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ahmad » 22 ژانویه 2011, 22:46

GK نوشته است:[نمایش]
ایلیای عزیز
سیستم osx در موقع نصب خودش تصمیم به ۳۲ یا ۶۴ بیتی می‌گیرد. به احتمال بسیار ، کورش رم های خود را «بعد» از نصب سیستم ارتقا داده. در این صورت دوباره باید شروع کرد.

قلی جان با سلام،

تا جائی کہ من می‌دانم خود کاربر در هنگام استارت زدن سیستم می‌تواند تصمیم بگیرد کہ سیستم در حالت ۳۲ بیت استارت بخورد یا ۶۴ بیت. اپل دو نسخۂ مجزا برای ۳۲ بیت و ۶۴ بیت ندارد اما تمام سیستمهای اپل در حال حاضر بصورت پیش فرض default در حالت ۳۲ بیت استارت می‌خورند، اگر کاربر مایل باشد کہ سیستم در ۶۴ بیت استارت بخورد باید در هنگام استارت دکمہ‌های ۶ و ۴ را همزمان فشار دهد تا سیستم را در کرنل ۶۴ بیت بکار اندازد. از نکات بسیار جالب در سیستم اسنولئوپارد این است کہ حتی اگر شما سیستم را در ۳۲ بیت کرنل استارت بزنید می‌توانید برنامه‌هائی را کہ ۶۴ بیت هستند درحالت ۶۴ بیت بکار بیندازید و از تمام مزایای ۶۴ بیت تحت ۳۲ استفاده کنید.
برای جزئیات بیشتر بہ لینک پایین مراجعہ کنید.
http://macperformanceguide.com/SnowLeopard-64bit.html
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط sa3er » 22 ژانویه 2011, 23:11

2815 تا همانطوری که در عکس میبینن شناخته ویندوز رم سخت افزاری رو. (سه گیگ ست کردم)
الان باید شیش و هش بزنم ؟ یا همینطوری درسته ؟ (بازم میگم در اکتیویتی مانیتور همیشه سی پی یو نود درصدش idle هست ..)
پیوست‌ها
Screen shot 2011-01-22 at 10.04.44 PM.png
نماد کاربر
sa3er
Banned

پست‌ها : 123

پستتوسط sa3er » 22 ژانویه 2011, 23:14

CPU usage on default mode (which i think is 32bit)
پیوست‌ها
Screen shot 2011-01-22 at 10.13.31 PM.png
نماد کاربر
sa3er
Banned

پستتوسط GK » 22 ژانویه 2011, 23:15

احمد جان با سلام گرم به تو
حق شاید با توست، و با تو نیز باید باشد! این اواخر، من دو بار لئوپارد برفی را زدم روی دو مک، هر دو تازه‌خرید: با آیمک به صورت پیش‌فرض ۶۴ را زد، و با یک مکبوک سفید، نسخه‌ی ۳۲ را!! فکر کردم که شاید به خاطر صرفه‌جویی در کاربرد باطری مک‌بوک است. کماکان مطمئن نیستم از این حدس و گمان خودم.
تا آنجایی هم که یادم می‌آید، در موقع ارتفا osx آیمک خودم به لئوبرفی، از من نخواست که انتخاب کنم مابین ۳۲ و ۶۴
سوالی که برای من باقی است: اجرای ۶۴ بیتی برنامه‌ها در یک سیستم ۳۲ بیتی، آیا رم بیشتری لازم دارد یا نه؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 ژانویه 2011, 15:09

GK نوشته است:[نمایش]
احمد جان با سلام گرم به تو
حق شاید با توست، و با تو نیز باید باشد! این اواخر، من دو بار لئوپارد برفی را زدم روی دو مک، هر دو تازه‌خرید: با آیمک به صورت پیش‌فرض ۶۴ را زد، و با یک مکبوک سفید، نسخه‌ی ۳۲ را!! فکر کردم که شاید به خاطر صرفه‌جویی در کاربرد باطری مک‌بوک است. کماکان مطمئن نیستم از این حدس و گمان خودم.
تا آنجایی هم که یادم می‌آید، در موقع ارتفا osx آیمک خودم به لئوبرفی، از من نخواست که انتخاب کنم مابین ۳۲ و ۶۴
سوالی که برای من باقی است: اجرای ۶۴ بیتی برنامه‌ها در یک سیستم ۳۲ بیتی، آیا رم بیشتری لازم دارد یا نه؟

غیر از مواردی که جواد اشاره کرده:
viewtopic.php?p=24552#p24552
وقتی Snow Leopard عرضه شد فقط روی Mac Pro و XServe به صورت پیش‌فرض با کرنل ۶۴بیت بوت می‌شد. و فقط بر روی بعضی مدل‌های MacBook Pro و iMac رسماً امکان این تنظیم وجود داشت که کرنل ۶۴بیت استفاده کنند. الان تعداد مک‌های پشتیبانی شده بیشتر شده، بعضا رسمی بعضا غیر رسمی. احتمالاً برای مک‌هایی که رم بیشتر از ۴ گیگ دارند هم در صورتی که جزو مدل‌های پشتیبانی شدهٔ رسمی باشند خودش کرنل ۶۴بیت را انتخاب می‌کند.
اما در حالتی که با کرنل ۳۲بیت می‌توان برنامه‌های ۶۴بیتی را اجرا کرد و استفاده از کرنل ۶۴بیت باعث ناسازگاری با درایورهای ۳۲بیتی(و در کل kextهای ۳۲بیتی) می‌شود، چه دلیلی برای استفاده از کرنل ۶۴بیت هست؟ یکی از دلایل اصلی این است که [اگر اشتباه می‌کنم دوستانی که سواد کامپیوتری دارند لطفاً اصلاح کنند] CPUهای اینتل وقتی در حالت ۶۴بیت(در واقع x64) استفاده می‌شوند instructionهای بیشتری نسبت به x86 عادی دارند که علاوه بر امکان آدرس دهی رم بیشتر به طور کلی کارایی را هم بالاتر می‌برد. حالا باید هر کاربر بسته به سخت‌افزارها و درایورهایی که دارد تصمیم بگیرد کدام کرنل را استفاده کند.
بعضی مک‌ها مثل MacBook من چون درایور کارت گرافیک آنها ۶۴بیت نیست(غیر از در یکی از به‌روزرسانی‌ها که ۶۴بیت داشت و در به‌روزرسانی بعدی حذف شد) نمی‌توانند به درستی از کرنل ۶۴بیت استفاده کنند و عملاً حق انتخاب ندارند.
همچنین ببینید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X_S ... chitecture
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 23 ژانویه 2011, 16:01

مک‌هایی که کرنل ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کنند: http://support.apple.com/kb/HT3770
تفاوت کرنل ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی در اسنولپارد: http://www.appleinsider.com/articles/08 ... ernel.html
خواندن این پست آمیت سینگ هم بد نیست.

در تایید حرف علی، مزیت کرنل ۶۴ بیتی امکان استفاده کامل از ظرفیت RAM و همین طور دسترسی به register set کامل معماری x64 است. در کرنل ۳۲ بیتی محدودیت RAM با استفاده از متد PAE سخت‌افزارهای Intel جبران می‌شود (که با آن حداکثر 32GB رم پشتیبانی می‌شود).

اگر نگرانی از بابت Kernel Extensionها ندارید (در System Profiler از ستون Contents > Software > Extensions می‌توانید چک کنید)، تغییر به کرنل ۶۴ بیتی مشکلی ندارد، هر چند برای کاربر معمولی چیز زیادی را عوض نمی‌کند.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Ahmad » 23 ژانویه 2011, 16:17

ممنون علی و رضا بابت اطلاعات.

من عکس جدولی کہ در سایت ویکی وجود دارد و علی بہ آن اشاره کرده بود را اینجا قرار می‌دهم.
model64bit.png

برای دانستن مدل کامپیوترتان بروی نشان  کلیک کنید، و سپس دستور About this Mac را اجرا کنید:
modelIdentifiier.png

برای دانستن اینکہ سیستمتان آیا پشتیبانی ۶۴بیت را دارد یا نه، زیر همان منوی  و About this Mac
64bit.png

برای دانستن اینکه سیستمتان در کرنل ۶۴ بیت بالا آمده یا ۳۲ بیت طبق عکس زیر عمل کنید. تمام این اطلاعات زیر منوی  موجود است
320r46bit.png

برای دیدن اینکہ برنامہ‌ای پشتیبانی از ۶۴ بیت دارد یانہ و نیز تغییر دادن این پارامتر بہ ۳۲ بیت، ابتدا روی آیکون برنامۂ مذبور با دکمۂ سمت راست موس کلیک کنید و سپس دستور Get Info را اجرا کنید. در پنجره‌ای کہ باز خواهد شد اطلاعات مربوط بہ ۶۴ و ۳۲ بیت ظاهر خواهد شد، طبق تصویر پایین،
Adobe64or32.png

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 ژانویه 2011, 16:26

ممنون از توضیحات رضا و احمد. فقط در مورد تصویر آخری که احمد گذاشته است، بنا بر آن قسمت می‌توان فهمید که Kernel Extension شما پشتیبانی ۶۴بیت را دارد یا نه. برای اینکه بدانید کرنل الان چطور بوت شده، از همان System Profiler بالای Extensions روی خود Software کلیک کنید، ببینید
64-bit Kernel and Extensions
را Yes یا No نوشته است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 23 ژانویه 2011, 16:38

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
ممنون از توضیحات رضا و احمد. فقط در مورد تصویر آخری که احمد گذاشته است، بنا بر آن قسمت می‌توان فهمید که Kernel Extension شما پشتیبانی ۶۴بیت را دارد یا نه. برای اینکه بدانید کرنل الان چطور بوت شده، از همان System Profiler بالای Extensions روی خود Software کلیک کنید، ببینید
64-bit Kernel and Extensions
را Yes یا No نوشته است.

علی عزیز

بسیار ممنون از توضیح بجایت، من اطلاعات بالا را طبق توضيحاتت تعدیل کردم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط sa3er » 23 ژانویه 2011, 16:52

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط sa3er در 23 ژانویه 2011, 17:06.
نماد کاربر
sa3er
Banned

پستتوسط kurosh_1349 » 23 ژانویه 2011, 16:57

با درود
از توضیحات کاملی که دوستان همراه با تصویرولینک مطلب دادند ممنونم و بسیار سپاس گزارم.
برای دوستانی که از مک بوک در حالت کرنل ۳۲ بیتی استفاده میکنند این توضیح را اضافه میکنم که موقع بوت شدن سیستم اگر کلید ۶ ویا ۴ را نگهدارند سیستم شان به ۶۴ بیتی خواهد شد ودر صورتی که کلید ۳ ویا ۲ را بگیرند سیستم ۳۲ بیتی خواهد شد.
البته دوستان حتما این موضوع را می دانستند.
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط sa3er » 23 ژانویه 2011, 21:43

اوه اوه هنوز دو تا پست جلو نرفته کلی ترفند و چیز میز گذاشتن !
http://forums.macrumors.com/showthread.php?p=11775674
جواب ها رو هم اساسی میدن و با اینکه یه میلیارد نفر دیگه اونها رو پرسیدن هیچ کدوم از اون گردن کلفت ها به من دکمه سرچ رو معرفی نکردن! :دی
یک خورده از اونا یاد بگیرید. دو روز من اینجا پست میزدم داد همه دراومد هی همه منو نصیحت میکردن که برو بیابون, جنگل هفت روز زندگی کن یا نمیدونم تو مالیخولیا HD داری و از این چیزا
هیج کس هم فحش بهم نداد. دیدین ؟
چرا ما ایرانی ها اینطوری هستیم که زودی بهمون بر میخوره :-(
نماد کاربر
sa3er
Banned

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان