انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کتاب: برنامه‌هایی که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

Re: کتاب: برنامه‌هایی که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد

پستتوسط Amir_S » 19 اکتبر 2010, 23:45

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
به‌عقیدهٔ من، بهتره که دوستان، برنامه‌هایی که می‌خوان معرفی بکنند رو در یک تاپیک جدید در انجمن هم قرار بدن. یعنی، در بخش «برنامه‌های مک»، یک تاپیک با نام برنامهٔ مورد نظرشون باز بکنند و تمام توضیحات و عکس‌هایی که می‌خوان بدن رو اون‌جا بنویسند.

البته، این کار باعث شلوغ‌تر شدن بخش «برنامه‌های مک» خواهد شد، اما نتیجهٔ کار برای کاربران فعلی و آتی مفیدتر خواهد بود، چون سوالات و ایده‌ها در مورد استفاده و نقاط قوت و ضعف هر برنامه رو می‌شه در تاپیک مربوط به خودش بررسی کرد. به هر حال یکی از مزیت‌های انجمن‌های گفت‌وگو در همینه که همه با هم بحث می‌کنند و از هم چیز یاد می‌گیرند واگر بخواد فقط به شکل رفرنس‌مانند و در یک فایل PDF باشه، شاید اثردهی‌ش مقطعی و گذراتر باشه.
در اون زمان می‌شه در فایل PDF، در انتهای معرفی هر برنامه، لینکِ تاپیک مربوطه در انجمن هر قرار داده بشه.

و البته، قرار دادن اون تاپیک‌ها در ویکی هم کار خیلی مشکلی نخواهد بود و فقط به اندکی زمان نیاز خواهد داشت. (البته، شاید در اون زمان دیگه وجود ویکی خیلی منطقی نباشه؟!)

اگه بخوایم تاپیک بزنیم، شاید بهتر باشه، شما یه پوشه تو قسمت برنامه های مک بسازید که تاپیک های برنامه ها رو اونحا بذاریم تا نظم بیشتری داشته باشه و با بقیه تاپیک ها قاطی نشه...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 19 اکتبر 2010, 23:55

حالا فعلا تاپیک نزنید تا روند کار را معلوم کنیم.

از قرار نیروی انسانی مشتاق کم نداریم! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 19 اکتبر 2010, 23:59

Amir_S نوشته است:[نمایش]
pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
به‌عقیدهٔ من، بهتره که دوستان، برنامه‌هایی که می‌خوان معرفی بکنند رو در یک تاپیک جدید در انجمن هم قرار بدن. یعنی، در بخش «برنامه‌های مک»، یک تاپیک با نام برنامهٔ مورد نظرشون باز بکنند و تمام توضیحات و عکس‌هایی که می‌خوان بدن رو اون‌جا بنویسند.

البته، این کار باعث شلوغ‌تر شدن بخش «برنامه‌های مک» خواهد شد، اما نتیجهٔ کار برای کاربران فعلی و آتی مفیدتر خواهد بود، چون سوالات و ایده‌ها در مورد استفاده و نقاط قوت و ضعف هر برنامه رو می‌شه در تاپیک مربوط به خودش بررسی کرد. به هر حال یکی از مزیت‌های انجمن‌های گفت‌وگو در همینه که همه با هم بحث می‌کنند و از هم چیز یاد می‌گیرند واگر بخواد فقط به شکل رفرنس‌مانند و در یک فایل PDF باشه، شاید اثردهی‌ش مقطعی و گذراتر باشه.
در اون زمان می‌شه در فایل PDF، در انتهای معرفی هر برنامه، لینکِ تاپیک مربوطه در انجمن هر قرار داده بشه.
و البته، قرار دادن اون تاپیک‌ها در ویکی هم کار خیلی مشکلی نخواهد بود و فقط به اندکی زمان نیاز خواهد داشت. (البته، شاید در اون زمان دیگه وجود ویکی خیلی منطقی نباشه؟!)

اگه بخوایم تاپیک بزنیم، شاید بهتر باشه، شما یه پوشه تو قسمت برنامه های مک بسازید که تاپیک های برنامه ها رو اونحا بذاریم تا نظم بیشتری داشته باشه و با بقیه تاپیک ها قاطی نشه...

اگر قرار به زدن تاپیک مجزا برای هر برنامه شد، این کار هم می‌تونه انجام بشه، فقط من که حقیقتاً دل و جرأت انجامش رو ندارم! اگر تنظیمات مدیریتی انجمن رو ببینید به من حق می‌دید :?: - یک ملغمهٔ بی‌سرانجام از گزینه‌های تقریباً نامفهوم که چون فارسی هم هستند، در اکثر مواقع معنایی که به ذهن می‌آرن کاملاً متضاد کاری که در حقیقت انجام می‌دن... در حقیقت تعویض پیش‌فرض‌های این انجمنِ ما، یه جورایی مثل قدم زدن تو یه عتیقه‌فروشی بزرگ، همراه با یه لشکر بچهٔ کودکستانیه. تقریباً مطمئنم اگر من بخوام کاری بکنم، یه اتفاق خیلی بد می‌افته، مثلاً کل دیتابیش سایت پاک می‌شه :-)
پس این کار رو علی رستگار اگر خواست باید انجام بده!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 اکتبر 2010, 00:37

اول ممنون از علی اکبر عزیز بابت وقت و انرژی که میذاره. و از ایشون و سایر دوستانی که پیشنهادی می‌دن و کاری شروع می‌کنن و بعضا من خیلی دیر به دیر به سایت سر می‌زنم و دیر نظر می‌دم یا نظری نمی‌دم عذر می‌خوام و امیدوارم باعث دلسردی و دلخوری کسی نشده باشم.
من هنوز روی این پیشنهاد زیاد فکر نکردم اما به نظرم اگر مشارکت صورت بگیره نتیجهٔ خیلی خوبی بده. راستش به نظرم منطقی‌تره که هر کس مطلبی رو آماده کرد که به این پروژه کمک کنه در ویکی بذاره تا همه بتونن ویرایشش کنن. اگر در forum باشه فقط مدیران سایت و نویسندهٔ هر مطلب می‌تونه اونو ویرایش کنه. اما اگر در نهایت تصمیم به اضافه کردن زیربخش جدید برای این کار شد تا در خود forum انجام بشه روی من برای اضافه کردن اون بخش حساب کنید :-)
--
ویرایش: چقدر متن بالا رو بد نوشتم. جمله‌ها انگار رفتن تو شکم هم :-D این لینک هم می‌تونه به تهیهٔ محتوای مورد نظر کمک کنه:
http://free6919.free.fr/
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ilia » 20 اکتبر 2010, 07:42

حقیقتش بنظر من درستش این است که این کار در ویکی انجام بگیرد، اما از جایی که میخواهیم که کار سریعتر پیش برود و بیشتر انرژی اولیهٔ ما از یکطرف فعلا صرف یاد گرفتن ویکی نشود و از طرف دیگر کار قابل پیگیری بماند، من پیشنهاد میکنم که به روش قدیمی کار را پیش ببریم. معلوم میکنیم که چه کس یا کسانی روی چه برنامه‌هایی کار میکنند. نوشته‌اش را با Text Edit یا Bean که همه دارند مینویسیم و به همراه تصاویرش ایمیل میکنیم. این ایمیل‌ها ادیت میشوند و در یک قالب از پیش ساخته شده قرار داده میشوند. و از آنها PDF درست میشود و غیره.

اما موضوع کتابتان را مشخص کنید. ابتدا قرار بود که موضوع باشد معرفی برنامه‌های must have یا تعدادی برنامهٔ آس محدود. اما بعدا تبدیل شده است به برنامه‌هایی که هر کس به شخصه دوستشان دارد یا بنظرش جالب می‌آید. البته این موضوع اشکالی ندارد. اما باید معلوم بشود که هدف چیست.

به هر حال نتیجهٔ کار مفید خواهد بود. اگر مطلب را داشته باشیم بعدا میتوانیم آنرا با زحمت کمی هم وارد ویکی کنیم و شاید آنها را به هم لینک کنیم و غیره. آن را در طول کار بررسی خواهیم کرد.

یک سری قواعدی را باید رعایت کرد. مثلا در نوشتن آن بایستی علاقهٔ شخصی یا عدم آنرا در نوشته دخالت نداد. برای همین هم چند ستاره دادن توسط نویسنده چندان معنا ندارد، چون مثلا اگر در بارهٔ آیتونز بخواهم بنویسم ممکن است به آن چهار ستاره از پنج بدهم و بعضی از دوستان دیگر یک. به همین دلیل بهتر است مبنای این را جای بیطرفی مثل MacWorld یا مشابهاتش بگذارید. و یک سری چیزهای دیگر شبیه این که باید فکرش را بکنیم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 20 اکتبر 2010, 09:40

اگه قرار شد برنامه های خاص (must have) رو بذاریم، میتونیم بگیم در مرحله اول هر کس یه معرفی یک جمله ای (و ترجیحا یک لینک دانلود) از برنامه ای که پیشنهاد میده داشته باشه، بعد انتخاب برنامه ها رو به رای بذاریم
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 20 اکتبر 2010, 13:41

شاید بشه must have ها رو هم دسته بندی کرد. مثلاً برنامه‌های لازم برای تمام کاربران، برنامه‌های لازم برای کاربرانی که کار گرافیکی می‌کنند، آن‌هایی که کارهای مهندسی می‌کنند و همین‌طور تا آخر...
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط .SorousH. » 20 اکتبر 2010, 14:49

به نظر من لیستی از برنامه هایی که باید یک کاربر مک داشته باشد ( ضروری )یا همون must have + لیست برنامه های مفید و تخصصی برای کاربران مک بشود بهتر است
بعد در مورد هر برنامه هم توضیح مختصر و مفید داده شود تا مثلا کاربر بداند کار برنامه چیست و متناسب با کارش آنرا تهیه کند
مثلا به طور مثال برنامه هایی که یک کاربر مک باید داشته باشد ( کاربر تازه کار که تازه وارد دنیای مک شده )
vlc
dictionary Farsi
CleanMyMac
Internet Download Manager ( Speed Download or Folx or ... )
و و و ....
برنامه های کاربردی که به مرور زمان یک کاربر پس از اشنایی بیشتر با دنیای مک میتونه به اون ها نیاز پیدا کنه مثل کانورتر ها و ...
و دسته دیگه برنامه های تخصص مثل اتوکد ، برنامه های طراحی سه بعدی و انیمیشن مثل مایا و ...

این هم فعلا نظر من بود
امیدوارم پروژه به صورت جدی ادامه پیدا کنه
خسته نباشید
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط AliGhz » 20 اکتبر 2010, 14:55

از همۀ دوستانی که تا اینجا با اعلام آمادگی و ارائه دیدگاه‌ها و پیشنهادهایشان کمک کرده‌اند، بسیار سپاسگزارم.

برای این‌که بتوان کار را جمع کرد، نظر من این بوده است که:
۱- برنامه‌هایی معرفی شوند که برای یک کاربر عمومی مک must-haveهستند؛ در شاخه‌های مختلف مثل کاربردی (utility)، سازمانگر (organizr, to-do)، گرافیک، اینترنت، موسیقی، فیلم و ویدئو و نظایر آن.
۲- برنامه‌هایی معرفی شوند که همراه خود مک نیستند (بنابراین مثلا ‌iTunes از دور خارج می‌شود). علتش هم این است که یک کاربر مک، این برنامه‌ها را با خود مک دارد و به‌احتمال زیاد با‌ آنها آشنا شده است (چون در این مجموعه هم هدف "معرفی" است؛ نه "آموزش"). البته می‌توان در کتاب دیگری، فقط برنامه‌های خود مک را معرفی کرد که فکر می‌کنم آن هم مفید باشد.
۳- در مورد موضوعی که در بند ۱ نوشتم، چون ممکن است دیدگاه‌ها متفاوت باشد و شاید رای‌گیری گروهی کار را طولانی کند، پیشنهاد می‌کنم هر کسی هر برنامه‌ای را که با این توصیفات، وجودش را در این مجموعه لازم می‌داند (و می‌تواند آن را معرفی/مرور کند)، اعلام کند؛ در نهایت آقا ایلیا نظر بدهند. برای همین در پیشنهاد اول نوشته بودم:
[نمایش]
۲- آقا ایلیا به‌عنوان نماینده ایرماگ و ناظر/ارزیاب پروژه، قبول زحمت کنند.
۳- من نام‌ افراد و برنامه‌ها را که اعلام کرده‌اند، جمع‌بندی کنم و به اطلاع آقا ایلیا برسانم.
۴- پس از تایید ایشان، در پست دیگری در همین مبحث، نام افراد و برنامه‌هایی که قرار است معرفی کنند، اعلام شود.

۵- در مورد پیشنهاد آقا پوریا برای باز کردن مبحث برای هر برنامه، آن را هم در پیشنهاد اول نوشته بودم:
[نمایش]
* در کتاب pdf، نام هر برنامه به صفحه مربوط به آن در ایرماگ، هایپرلینک خواهد شد. اگر مبحث آن برنامه وجود نداشته باشد، ساخته خواهد شد. از این طریق، خوانندگان همواره می‌توانند مشکلاتشان را مطرح کنند یا از به‌روزرسانی‌ها و... آگاه شوند.

۶- در مورد امتیاز (ستاره/سیب) دادن به نرم‌افزار، توضیحی نوشته بودم:
[نمایش]
لطفا معرفی حرفه‌ای با پرداختن به نکات مثبت و منفی، هدف "آموزش" یا نظردهی سلیقه‌ای نیست؛ هرچند به هر حال سلیقه هم دخیل است چون شما به برنامه "سیب" می‌دهید!

اما نظر آقا ایلیا در مورد مرجع قرار دادن مک‌ورلد، دقیق‌تر است. اگر مک‌ورلد به آن برنامه امتیاز نداده بود، بررسی شود که آیا جای معتبر دیگری به آن امتیاز داده؟ اما مخصوصا در مورد معرفی‌ها/مرور نرم‌افزار، مایلم معرفی‌کننده برمبنای تجربۀ خودش هم نظر بدهد؛ یعنی صرفا یک متن را از جای دیگر ترجمه نکند. هرچند به‌نظرم، اگر ترکیب "ترجمه+نظر برمبنای تجربۀ شخصی" باشد، بهتر است. به هر حال، این کار کمک می‌کند تا در نظر دادن و Review یک نرم‌افزار، حرفه‌ای‌تر بشویم که خودش یکی از مزایای جنبی این کار می‌تواند باشد. ضمن این‌که نوشته بودم:
[نمایش]
* لطفا در معرفی/مرور برنامه‌ها، نیازهای خاص کاربران فارسی‌زبان را هم مدنظر قرار دهید.

بنابراین، تجربۀ شخصی داشتن و آنها را به شکل حرفه‌ای پرداخت کردن، در این معرفی‌ها مهم است. ضمنا نوشته بودم:
[نمایش]
-معرفی/مرور برنامه؛ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه

چون کمتر از ۳۰۰ کلمه ممکن است حق مطلب را ادا نکند و بیش از ۵۰۰ کلمه هم برای خواننده خسته‌کننده می‌شود و از حدود یک معرفی مختصر و مفید فراتر می‌رود. کوتاهی مطلب، کار را برای معرفی‌کننده‌ها هم راحت‌تر می‌کند تا به اصل موضوع؛ نیازی که برنامه برطرف می‌کند؛ و نکات مثبت و منفی آن بپردازند.

تصور می‌کنم در مجموع حدود ۳۰-۴۰ برنامه را بتوان در این مجموعه -با توصیفات و توضیحاتی که نوشتم- معرفی کرد. و اگر کار موفقیت‌آمیز باشد (که فکر می‌کنم باشد) می‌توانیم پروژه‌های دیگر را پیش ببریم و برنامه‌های بیشتری را معرفی کنیم؛ مثلا یک مجموعه فقط برای برنامه‌های گرافیکی، یکی دیگر برای کاربردی‌ها، دیگری برای موسیقی و...

ضمنا وقتی محتوا آماده شود، می‌توان آن را به فرم‌های مختلف عرضه کرد. تمرکز اول و اصلی من روی کتاب pdf است؛ اما می‌توان محتوای آماده‌شده را بعدا در ویکی هم وارد کرد یا به هر شکل دیگری که می‌تواند علاوه بر کتاب، مفید باشد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط .SorousH. » 20 اکتبر 2010, 15:25

من که به شخصه پایه ی این کارم ( چون خودم به شخصه در بدو ورود به دنیای مک تقریبا گیج شده بودم و اصلا با برنامه ها و کاربرداشون و از همه مهمتر گیر اوردنشون برام خیلی مشکل بود )
من فقط یه چیزی رو دقیق متوجه نشدم اون هم اینکه نوشته ها و معرفی ها با فرمت هایی که گفتین رو در یک فایل پیوست کنیم ) در کجا ؟ (
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط AliGhz » 20 اکتبر 2010, 15:29

ممنون سروش جان. نظر من این است که وقتی معرفی برنامه‌ها تایید شد، من ای‌میلم را بدهم که دوستان مطالبشان را برای من بفرستند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 20 اکتبر 2010, 16:35

یک دلیل که به‌نظرم ویکی به‌عنوان پایۀ (base) این کار مناسب نیست، این است که در آنجا سخت است حد و مرز تعریف کردن برای برنامه‌های لازم و "آس"؛ یا به‌عبارتی گلچینی از برنامه‌های ضروری، و مسلما در یک بازۀ زمانی مشخص هم به نتیجه نمی‌رسد و یک محصول (product) یکپارچه هم نیست که نیاز مخاطبش را یکجا برطرف کند. مخاطب کم‌حوصلۀ امروز، یک محصول All-in-one می‌خواهد که سریع و سرراست به نیاز او پاسخ بدهد. البته ویکی هم کارکرد و جایگاه خود را دارد. همین‌طور که فروم هم جای خود را دارد.

بنابراین، با یک پروژۀ متمرکز که حد و مرزهایش تعریف شده و مهلت زمانی مشخص دارد، بهتر و زودتر می‌توان به یک نتیجۀ عینی و محصولی کاربردی رسید. "n برنامه که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد" را می‌توان یک "راهنمای ایرماگ" تلقی کرد که کیفیت بالایی دارد و از فیل.ترهای مختلف گذشته تا به‌عنوان محصولی قابل‌ اعتماد، به مخاطب عرضه شود. این کار حتی می‌تواند پایه‌های یک مجلۀ ماهانۀ مک در ایران را ایجاد کند.

در این مورد که چند پست قبل نوشته بودم:
[نمایش]
۳- در مورد موضوعی که در بند ۱ نوشتم، چون ممکن است دیدگاه‌ها متفاوت باشد و شاید رای‌گیری گروهی کار را طولانی کند، پیشنهاد می‌کنم هر کسی هر برنامه‌ای را که با این توصیفات، وجودش را در این مجموعه لازم می‌داند (و می‌تواند آن را معرفی/مرور کند)، اعلام کند؛ در نهایت آقا ایلیا نظر بدهند.

برای این‌که فرایند کار، دموکراتیک‌تر باشد و به "آس"تر شدن مجموعه و Irmug-quality بودن آن بیشتر کمک کند، و در عین حال قابل جمع کردن در بازۀ زمانی محدود باشد، پیشنهاد می‌کنم فهرست همۀ برنامه‌ها پس از اعلام آمادگی دوستان، بین مدیران ایرماگ به رای‌گیری گذاشته شود و محصول هم‌فکری جمعی آنها، به‌عنوان برنامه‌های برگزیده برای معرفی اعلام شود تا ادامۀ کار صورت گیرد.

پی‌نوشت:
این نکته را هم خوب است اضافه کنم که برخی از فرمت‌های اجرایی کار را از شمارۀ اکتبر ۲۰۱۰ مجله مک‌ورلد الهام گرفته‌ام [که ۳۸ برنامۀ مک را به انتخاب خودشان معرفی و مرور کرده بودند] و ۲ صفحه‌اش به پیوست است.
پیوست‌ها
macworld-2010-10-oct-Excerpt.pdf
(693.78 KiB) دانلود 690 بار
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 20 اکتبر 2010, 17:13

با این اوصاف و با دیدن این دو صفحه که پیوست شده بود یه چیزی به نظرم رسید
اون هم این که بعد از این پروژه سعی بشه هر چند وقت یکبار اپدیت هم شود.
و اما مجله "ماهیانه ایرماگ" خیلی ایده جالبیه
مجله ای الکترونیکی که بروزترین اخبار و تکتونولوژیهای اپل و مک و در کنار آن دیگر برندها در بر می گیره.
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط abdol » 20 اکتبر 2010, 18:00

Cpt.Soroush نوشته است:[نمایش]
با این اوصاف و با دیدن این دو صفحه که پیوست شده بود یه چیزی به نظرم رسید
اون هم این که بعد از این پروژه سعی بشه هر چند وقت یکبار اپدیت هم شود.
و اما مجله "ماهیانه ایرماگ" خیلی ایده جالبیه
مجله ای الکترونیکی که بروزترین اخبار و تکتونولوژیهای اپل و مک و در کنار آن دیگر برندها در بر می گیره.

ای کاش یک شکلک
tumbsup::
داشتیم!
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط sadeghi » 20 اکتبر 2010, 18:40

به نظر من هم اگر هدف آشنایی کاربران خصوصا تازه واردین با برنامه های مک باشه، ویکی نمی تونه این کار رو انجام بده و نیاز به یک کتاب هست که اولا مطالبش برگزیده باشه و ثانیا اولویت نرم افزارها و دسته بندی آن درش مشخص باشه. البته مطالب این کتاب رو می شه طبیعتا در ویکی هم منتشر کرد.
من هم آماده همکاری هستم و دو برنامه Bento و Notebook رو پیشنهاد می کنم. خودم هم می تونم معرفی این دو را انجام دهم.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

قبلیبعدی

بازگشت به همیاری گروهی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 0 مهمان