انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کتاب: برنامه‌هایی که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

کتاب: برنامه‌هایی که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد

پستتوسط AliGhz » 19 اکتبر 2010, 19:34

در این مدتی که با مک کار می‌کنم، کم-و-بیش با برنامه‌هایی آشنا شده‌ام که بسیار مفید و کاربردی بوده‌اند و تجربه کار با مک را بسیار بهتر و کار مرا بهینه‌تر کرده‌اند. اغلب این آشنایی‌ها از طریق ایرماگ بوده و همین چند روز پیش هم بود که در یکی از پست‌های آقا پوریا، با برنامه Things آشنا شدم؛ و آنجا این سوال به ذهنم رسید که چه برنامه‌های مفید و لازم دیگری هست که من هنوز خبری از وجودشان ندارم! بنابراین به‌نظرم رسید خوب است در مجموعه‌ای، همه این برنامه‌های Must-have معرفی شوند تا مرجعی برای هر کاربر مک باشد. البته به‌عنوان جمله معترضه اضافه کنم که چند وقتی است (یعنی از قبل از خریدن مک!) که به فکر نوشتن کتاب(هایی) درباره مک برای فارسی‌زبانان هستم. هنوز فرصت و امکاناتش مهیا نشده. و البته در کنار آن، به فکر نوشتن کتاب‌های الکترونیکی رایگانی برای ایرماگ هم بوده‌ام؛ چون حیف است "کتاب‌های ایرماگ" محدود به کار ارزشمند آقای علی رستگار بماند. اما متاسفانه هنوز مجال آنها هم فراهم نشده.

برای این پروژه هم که عنوانش را گذاشته‌ام "n برنامه که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد"، اول می‌خواستم خودم سراغ انجامش بروم، اما امروز، راه بهتری به‌نظرم رسید: نوشتن یک کتاب گروهی.

پیشنهاد من این است که هر کدام از دوستان، برنامه‌هایی را که با این توصیفات، معرفی‌اش را در این مجموعه مفید می‌دانند، معرفی کنند. در ادامه توضیح می‌دهم که چگونه.

نحوه اجرای کار:

۱- برای این‌که موازی‌کاری پیش نیاید، ابتدا دوستان نام برنامه‌هایی را که می‌خواهند معرفی کنند، در پست‌های بعدی این مبحث بنویسند. این کار از لحظه انتشار این پست تا ساعت ۱۴ روز شنبه ۸ آبان ۱۳۸۹ (به وقت تهران) انجام شود.
۲- آقا ایلیا به‌عنوان نماینده ایرماگ و ناظر/ارزیاب پروژه، قبول زحمت کنند.
۳- من نام‌ افراد و برنامه‌ها را که اعلام کرده‌اند، جمع‌بندی کنم و به اطلاع آقا ایلیا برسانم.
۴- پس از تایید ایشان، در پست دیگری در همین مبحث، نام افراد و برنامه‌هایی که قرار است معرفی کنند، اعلام شود.
۵- نهایتا طی ۲ هفته (۱۴ روز) پس از آن، معرفی‌ها برای من ارسال شود (طبق فرمتی که در ادامه خواهم نوشت).
۶- بسته به‌ حجم مطالب، نهایتا تا یک ماه پس از آن، مطالب را آماده می‌کنم (ادیت، طراحی، صفحه‌آرایی و...) و به‌صورت کتاب ‌pdf برای آقا ایلیا می‌فرستم.
۷- با تایید آقا ایلیا، کتاب برای دانلود در بخش "کتاب‌های ایرماگ" (که ایجاد خواهد شد) در کنار "۳۰ نکته" قرار می‌گیرد.

نکات:
* فرمت مطالب (لطفا مطالب در قالب فایل متن فارسی، به‌فرمت odt. یا doc. یا docx. ارسال شوند):
    -نام کامل برنامه (لاتین)
    -نوع کاربرد (گرافیک، کاربردی، سازمانگر، اینترنت، موسیقی،...)
    -وضعیت استفاده (رایگان، رایگان مشروط، پولی)
    -نشانی سایت [شرکت] تولیدکننده
    -لینک دانلود
    -امتیاز (بر مبنای "سیب"؛ بعدا در زمان صفحه‌آرایی با آیکون سیب اپل جایگزین می‌شود؛ بیشترین امتیاز: ۵ سیب با گام ۰.۵ تایی)
    -معرفی/مرور برنامه؛ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه [لطفا معرفی حرفه‌ای با پرداختن به نکات مثبت و منفی، هدف "آموزش" یا نظردهی سلیقه‌ای نیست؛ هرچند به هر حال سلیقه هم دخیل است چون شما به برنامه "سیب" می‌دهید!]
    -نام معرفی‌کننده (لطفا یک نام فارسی باشد: یا نام کوچک خودتان، یا نام کوچک و مخخف نام خانوادگی، یا نام و نام خانوادگی کامل، یا نام مستعار)
    -تصویری از برنامه‌ی در حال اجرا (در قالب فایل مجزای Tiff یا Jpeg)

* لطفا در معرفی/مرور برنامه‌ها، نیازهای خاص کاربران فارسی‌زبان را هم مدنظر قرار دهید.

* مطالب رسیده، ادیت (ویرایش) خواهند شد: برای یکدستی رسم‌الخط، و در مواردی که مطلب نیاز به روشن‌تر شدن دارد یا موارد دستوری برای بیان بهتر جمله‌ها. در مجموع، ویرایش "فنی" خواهد بود نه "محتوایی"؛ و در مواردی که مطلب نیاز به بازنویسی اساسی داشته باشد، به اطلاع معرفی‌کننده خواهد رسید.

* در کتاب pdf، نام هر برنامه به صفحه مربوط به آن در ایرماگ، هایپرلینک خواهد شد. اگر مبحث آن برنامه وجود نداشته باشد، ساخته خواهد شد. از این طریق، خوانندگان همواره می‌توانند مشکلاتشان را مطرح کنند یا از به‌روزرسانی‌ها و... آگاه شوند.

* نام معرفی‌کننده، به صفحه کاربری او در ایرماگ هایپرلینک خواهد شد.

* حقوق معنوی و مادی همه معرفی‌کنندگان محفوظ و متعلق به خودشان خواهد بود. هرگونه استفاده از این معرفی‌ها به‌جز آن‌چه اعلام شده (کتاب pdf رایگان برای ایرماگ)، با کسب اجازه از معرفی‌کننده خواهد بود.

* سایر نکات در صورت نیاز از طریق همین مبحث اعلام خواهد شد.

* این یک پیشنهاد است که از سوی من مطرح شده و برای همین حتما پیشنهادها و دیدگاه‌های خود را هم در ادامه این مبحث اعلام کنید تا بتوانیم با هم‌فکری گروهی، یک کار مفید و ماندگار انجام بدهیم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: کتاب: برنامه‌هایی که هر کاربر مک بهتر است داشته باشد

پستتوسط Hosein89 » 19 اکتبر 2010, 20:02

بسیار فکر خوبی است

این برنامه هایی است که به نظر من must have هستند و البته همه احتمالا میشناسند و باهاش آشنانند و رو سیستم دارند ولی برای اینکه کتاب کامل باشه بهتره بذاریدش:

Movist
BetterZip
HandBrake
Speed Download

برای کاربران iPad,iPhone,iPod Touch هم این ۳تا خیلی بدرد بخوره:
PhoneView
iSubtitle
MetaX

اگه تایید میشند اینا من با توضیحاتشون روش کار کنم
Hosein89

پست‌ها : 48

پستتوسط AliGhz » 19 اکتبر 2010, 20:10

بسیار سپاسگزارم. برنامه‌های خوبی است و نظر من هم این است که مجموعه، کامل‌ترین شکل ممکن را داشته باشد. یعنی اگر برنامه‌ای را همه هم می‌شناسند، معرفی کنیم چون برای یک تازه‌کار مک، آن برنامه به‌احتمال زیاد ناشناخته خواهد بود.

ضمنا نظر من این است که فعلا فقط روی "مک" تمرکز کنیم (و پروژه را به انجام برسانیم) و بعد به سراغ آی‌پاد، آی‌پد و آی‌فون برویم که پرداختن به آنها هم واقعا لازم است.

در مورد تایید هم همان‌طور که پیشنهاد کرده‌ام، اجازه بدهیم ابتدا همه دوستان تا ساعت 14 شنبه 8 آبان اعلام آمادگی کنند و سپس آقا ایلیا هم نظر بدهند، تا بعد به دوستان برای نوشتن معرفی اعلام کنیم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 19 اکتبر 2010, 20:24

با سلام

پیشنهاد بسیار خوبی است و امیدوارم دوستان استقبال کنند. من خودم سعی می‌کنم که راجع به چند برنامه که بطور متناوب مورد استفاده‌ ام است بنویسم. ولی شاید تذکر کوچکی برای شما آقای AliGhz بجا باشد، چرا اعداد را به لاتین نوشته‌اید؟ آیا اشکال از صفحه کلیدتان است یا اینکه این مطلب را بروی کامپیوتر ویندوز  تدوین کرده‌اید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 19 اکتبر 2010, 20:38

AliGhz عزیز از قرار شما خیلی روی این موضوع فکر کرده‌ای. به من هم اجازه بده که کمی به آن فکر کنم. من الان سر کارم هستم و زیاد نمیتوانم بنویسم. اما در کل همینقدر بگویم که خوشحال شدم از اینکه میبینم شما اینقدر انرژی دارید و پیشنهاد و قصد انجام این پروژه را دارید.

بطور اجمالی چیزی که تا اینجا بنظرم میرسد این است که دوستانی قبل از ما همین نیت را داشته‌اند و برایش ویکی را درست کرده‌اند. اما نمیدانم چرا کسی (من جمله خود من) آن را جدیتر دنبال نمیکند.

چنین کاری چه بصورت زنده کردن ویکی یا درست کردن کتاب، مسلما هم مفید خواهد بود و هم روح همکاری و دوستی را در میان ما بیشتر خواهد کرد.

دوستان دیگر هم لطف کنند نظرشان را بدهند. من هم بعدا دوباره پست خواهم زد تا ببینیم که چه میکنیم.

میتوانم من شما را علی‌اکبر صدا کنم؟ اینجا علی خیلی زیاد داریم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 19 اکتبر 2010, 20:40

Ahmad نوشته است:[نمایش]
با سلام

پیشنهاد بسیار خوبی است و امیدوارم دوستان استقبال کنند. من خودم سعی می‌کنم که راجع به چند برنامه که بطور متناوب مورد استفاده‌ ام است بنویسم. ولی شاید تذکر کوچکی برای شما آقای AliGhz بجا باشد، چرا اعداد را به لاتین نوشته‌اید؟ آیا اشکال از صفحه کلیدتان است یا اینکه این مطلب را بروی کامپیوتر ویندوز  تدوین کرده‌اید.

احمد

بسیار سپاسگزارم. ممنون می‌شوم نام برنامه‌های مورد نظرتان را هم بنویسید.

در مورد اعداد، حق با شماست. چون امروز مک‌بوکم همراهم نیست و از یک PC استفاده می‌کنم که سیستم ویندوز دارد، این مسئله پیش آمده است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 19 اکتبر 2010, 20:46

Ilia نوشته است:[نمایش]
AliGhz عزیز از قرار شما خیلی روی این موضوع فکر کرده‌ای. به من هم اجازه بده که کمی به آن فکر کنم. من الان سر کارم هستم و زیاد نمیتوانم بنویسم. اما در کل همینقدر بگویم که خوشحال شدم از اینکه میبینم شما اینقدر انرژی دارید و پیشنهاد و قصد انجام این پروژه را دارید.

بطور اجمالی چیزی که تا اینجا بنظرم میرسد این است که دوستانی قبل از ما همین نیت را داشته‌اند و برایش ویکی را درست کرده‌اند. اما نمیدانم چرا کسی (من جمله خود من) آن را جدیتر دنبال نمیکند.

چنین کاری چه بصورت زنده کردن ویکی یا درست کردن کتاب، مسلما هم مفید خواهد بود و هم روح همکاری و دوستی را در میان ما بیشتر خواهد کرد.

دوستان دیگر هم لطف کنند نظرشان را بدهند. من هم بعدا دوباره پست خواهم زد تا ببینیم که چه میکنیم.

ایلیا

آقا ایلیای عزیز بسیار سپاسگزارم.

در مورد ویکی، شاید چون به‌صورت یک پروژه متمرکز با مهلت زمانی تعریف نشده بود، این مشکل پیش آمده. قاعدتا می‌شود مطالب رسیده را بعدا در بخش ویکی هم استفاده کرد. من فکر می‌کنم فرمت کتاب، به‌خاطر ویژگی یکپارچه بودنش، مخصوصا برای تازه‌کاران بسیار مفید است. دانلود یک کتاب با یک موضوع خاص و خواندنش هم شاید راحت‌تر از گشتن در بخش ویکی باشد (یعنی سریع‌تر مخاطب را به مقصودش که در اینجا اطلاع از مفیدترین برنامه‌هاست، برساند).

[نمایش]

حتما :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 19 اکتبر 2010, 21:23

من با این کار موافقم. و در یک سال گذشته، همواره یکی از مواردی که در قسمتِ Someday برنامهٔ Things ـم جا خوش کرده، کشیدن دستی به سر و روی ویکی ایرماگ بوده، چون من به‌علت علاقه، برنامه‌های بسیار بسیار بسیار زیادی رو از اینترنت دریافت می‌کنم، و احتمال این که نسخهٔ بتای اولیهٔ یک برنامه رو من در هفتهٔ اول دریافت کرده باشم، بیشتر از اونیه که نگرفته باشم! و خیلی دوست داشتم که برنامه‌هایی که ممکنه برای دوستان دیگه مفید باشند رو معرفی بکنم. اما هیچ وقت، اصلاً فرصتش پیش نیومد که این کار رو بکنم...

یه لیستِ ناقص از برنامه‌هایی که من دوست داشتم در این لیست معرفی بشن:
Adobe Digital Editions
App Tamer
Audio Hijack Pro
Audiobook Builder
AudioXplorer
Balthisar Tidy
Coda
Cryptor
DaisyDisk
Delibar
Dragoman
Eigenmath
eMaps
GraphClick
Ingredients
Kaleidoscope
Lineform
MacTheRipper
Mars Assembler
MediaInfo Mac
Name Mangler
NameChanger
NetNewsWire
OmniGraffle Professional
Path Finder
PSD
Quiet Read
RegExr
Sequel Pro
SmartSaver
Sparrow
TotalFinder
Wakoopa Tracker
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 19 اکتبر 2010, 21:34

این تاپیک رو هم ببینید:

viewtopic.php?f=3&t=1579&start=0
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط abdol » 19 اکتبر 2010, 21:52

Ilia نوشته است:[نمایش]

ایلیا

پیشنهاد خیلی خوبی است منتها من هم وقت لازم دارم و الان مدرسه هستم.
من هم با پیشنهاد ایلیا موافقم. چون اول ویکی تکمیل شود بهتر از همه است. در دسترس همه هم هست. ضمن آنکه مثل یک کامیونیتی هم خواهد بود و پشتیبانی بهتری خواهد داشت.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط damon_021 » 19 اکتبر 2010, 22:02

برنامه های مورد علاقه من :
VLC
AppFresh
Transmission
CleanMyMac
iGetter
Things
iWork
WriteRoom
Delicious Library
NewsFire
MacTubes
RipIt
HandBrake
MindNode
و چندتایی دیگه که الان یادم نمي‌آید.
iMac 2.5 i5 Sandy Bridge
8GB 1333Mhz RAM
500GB HDD + 128GB SSD
10.7.3

پست‌ها : 118

پستتوسط Ahmad » 19 اکتبر 2010, 22:17

با سلام

این چندتا از برنامه‌های مورد علاقه من است. سعی می‌کنم که حداقل راجع به چندتا از آنها مطلبی تهیه کنم.

Art Text
FreeWay pro 5
ImageWell
ZeusDraw
LineForm
Mellel
EyeTV
NetNewsWire
iPhoto
iTune
ukelele
Unicode checker
FolderBrander

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Amir_S » 19 اکتبر 2010, 22:21

رو منم حساب کنید...
فعلا اینا رو برای خودم پیشنهاد می کنم:
Better touch tool
salling clicker
burn
i-alert u
layers
اینا رو هم اگه کسی زحمتشون رو بکشه خیلی خوبه:
neo office و یا open office
cross over و یا wine و یا darwine
drop box
little snitch
vlc و یا mplayer
tunatic
unarchver
ms remote desktop
insomniax
calmxv
و البته Xmary
پ.ن: البته سعی می کنم خودم از این لیست دوم هم چند تایی رو معرفی کنم، ولی فعلا یه مقدار سرم شلوغه، بیشتر از لیست اول رو نمی تونم قول بدم...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 19 اکتبر 2010, 22:54

به‌عقیدهٔ من، بهتره که دوستان، برنامه‌هایی که می‌خوان معرفی بکنند رو در یک تاپیک جدید در انجمن هم قرار بدن. یعنی، در بخش «برنامه‌های مک»، یک تاپیک با نام برنامهٔ مورد نظرشون باز بکنند و تمام توضیحات و عکس‌هایی که می‌خوان بدن رو اون‌جا بنویسند.

البته، این کار باعث شلوغ‌تر شدن بخش «برنامه‌های مک» خواهد شد، اما نتیجهٔ کار برای کاربران فعلی و آتی مفیدتر خواهد بود، چون سوالات و ایده‌ها در مورد استفاده و نقاط قوت و ضعف هر برنامه رو می‌شه در تاپیک مربوط به خودش بررسی کرد. به هر حال یکی از مزیت‌های انجمن‌های گفت‌وگو در همینه که همه با هم بحث می‌کنند و از هم چیز یاد می‌گیرند واگر بخواد فقط به شکل رفرنس‌مانند و در یک فایل PDF باشه، شاید اثردهی‌ش مقطعی و گذراتر باشه.
در اون زمان می‌شه در فایل PDF، در انتهای معرفی هر برنامه، لینکِ تاپیک مربوطه در انجمن هر قرار داده بشه.

و البته، قرار دادن اون تاپیک‌ها در ویکی هم کار خیلی مشکلی نخواهد بود و فقط به اندکی زمان نیاز خواهد داشت. (البته، شاید در اون زمان دیگه وجود ویکی خیلی منطقی نباشه؟!)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AmirArsalaan » 19 اکتبر 2010, 23:40

چقدر عالی ، واقعن پیشنهاد بسیار عالی ای مطرح شد،
من که می گویم این مطالب آموزشی هرجوری که باشه چه ویکی ، چه در تاپیک ها و یا به صورت pdf کاری بسیار انقلابی و ماندگار است ;-)
حالا یک درخواستی هم من دارم : اگر در کنار مطالب مفیدی که مطرح کردید ، آموزشی هم به زبان فارسی و ترجمه ی خود سایت اپل از برنامه های کاربردی اولیه ی خود مک انجام بشه واقعن کاربردی هست :joy: حتمن وجود دارند افرادی مثل من که نه ماه است که با مک کار می کنم اما یکبار هم سعی نکرده ام که از آموزش های سایت اپل استفاده نمایم :!: :blush:
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

بعدی

بازگشت به همیاری گروهی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان